Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Xiaomi Redmi 4A / 4 / 4 Prime

- - - - -
  • Please log in to reply
656 replies to this topic

#379
alextudor

alextudor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 12.09.2006
Pana la urma, si stranutatul implica un risc. Numai tu stii daca vrei sa ti.l asumi sau nu.
Iti recomand sa cauti tutorialele lui nick in aria dedicata, sunt piatra de temelie pt intreg procesul schimbare a rom.ului.

https://forum.softpe...omi-snapdragon/

Edited by alextudor, 10 July 2017 - 21:42.


#380
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Mulțumesc frumos @alextudor! Am salvat linkul in bookmark's! Când mă hotărăsc, cu siguranță mă voi instrui din acel tutorial!
Încă odată, mulțumesc!

#381
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Salut.

Care din cele 4 variante de redmi 4 îl recomandați?

Ma interesează sa aibe 3gb ram și amprenta pe spate.

#382
alextudor

alextudor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 12.09.2006
Te intereseaza si alte criterii in afara de cele enumerate mai sus, de ex. rezolutia display.lui?

#383
alextudor

alextudor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 12.09.2006
Arunca un ochi pe comparatiile de mai jos. N-am mai luat in considerare si Redmi 4a si nici Redmi 4 (simplu) nu mai trebuia luat fiindca nu indeplinesc ambele criterii mentionate de tine, anume nu au 3GB memorie RAM:

specs

R4 Prime/Pro nu stie banda banda 20(800Mhz - 4G Vodafone si Orange)
R4X(versiunea internationala) stie toate benzile 4G din tara noastra
R4X(versiunea China) nu stie banda banda 20(800Mhz - 4G Vodafone si Orange)

Acum, in fct de necesitatile tale si locatia unde locuiesti, faci alegerea cea mai potrivita pt tine.


Eu, cu R4 Prime, nu am probleme in Bucuresti si nici in locurile pt unde am mers recent si am probat 4G-ul Vodafone(nu am cartela decat de o saptamana), dar pot fi zone unde operatorii nu emit 4G decat in banda 20.
Daca nu te deranjeaza un display HD si SD435, poti lua linistit R4X versiunea internationala.

Edited by alextudor, 13 July 2017 - 08:22.


#384
uidn7264

uidn7264

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.09.2016
Am avut 4 Prime care s-a defectat si acum sunt "fericitul" posesor al unui 4X.
Plusuri ale lui 4X fata de Prime:
  • dimensiuni mai mici
  • design mai bun
Plusuri alui lui Prime fata de 4X:
  • performante mai ridicate
  • bateria tine mai mult datorita procesorului mai eficient
  • contrast mai bun
  • filmarile de calitate mai buna
Rezolutia HD fata de Full-HD nu este sesizabila.

#385
alextudor

alextudor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 12.09.2006
La aceeasi diagonala a ecranului, faptul ca dimensiunile telefonului sunt mai mici, este un aspect de luat in considerare. Eu am avut inital RN4 MTK, trecand de la un Lenovo P780 care era mai mic cu 8mm pe lungime si 3mm pe latime si nu m-am putut obisnui in cele 2 saptamani cat l-am avut. Poate dupa o luna de zile lucrurile ar fi stat altfel dar l-am returnat din cauza autonomiei care nu ma multumea.

Acum, comparand R4 Prime cu 4X, diferenta e doar pe lungime, 2mm si nu cred ca puna probleme cuiva. Legat de desing, frumusetea sta in ochii privitorului. :)

Referitor la rezolutie, un ochi mai sensibil/antrenat poate vedea usor diferenta dar daca nu face parte din criteriile de departajare intre cele 2 modele, l-as lua pe cel mai ieftin. Versiunea cu 3gb ram si 32 gb stocare e in jur de 700lei in Ro.

#386
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Am avut mi4c care mi s-a părut perfect, doar ca l-am spart și mi-am luat acum câteva luni un note 4 pro versiunea mtk, doar ca nu ma pot obișnui cu dimensiunile prea mari, ma deranjează în mână, în buzunar. Deci as vrea un note 4, dar cu display de 5".
De ce nu mă întorc la mi4c, pentru senzorul de amprenta și mufa micro usb.

Deci cerințele sunt, display 5", senzor de amprenta, 3gb ram, mufa micro usb, camera cat mai buna(o folosesc des la serviciu) și baterie cat mai mare.

#387
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Si cam ce buget ai?

#388
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Tot vreo 1000lei cat am dat și pe note 4.

Tot vreo 1000lei cat am dat și pe note 4.

#389
serbant

serbant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 26.04.2007
Daca ai rabdare până in august, poti sa iei Redmi 5

#390
alextudor

alextudor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 12.09.2006
S-ar putea sa dureze cel putin o luna pana cand o sa apara(la suprapret) redmi 5 in magazinele din ro. Pana se mai stabilizeaza pretul, mai dureaza cel putin o luna, cam asa s-a intamplat si cu Redmi4.

Acum, fiindca tu ai deja un telefon ok, ai putea astepta inca 2-3 luni. Sau ai putea sa-ti iei acum un telefon din seria Mi, superior din toate punctele de vedere unui din seria Redmi, mai putin la partea de autonomie.

#391
alextudor

alextudor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 12.09.2006
Pt cei ce folosesc cartela digi 3G pt internet, recomand sa incercati una de vdf. A crescut autonomia considerabil, in aceleasi conditii de utilizare. Momentan sunt la 70% cu 3h35min de SOT, cu o ora de waze.

Am zis sa incerc alt operator in urma unui fail maxim pe.la 11 noaptea(deci retea incarcata putin) cand am vrut sa vb pe whatsapp si n.am reusit.

Nu stiu cum e 4G.ul de la Digi, dar imi inchipui ca nu atat de extins pe cat 3G.ul. O atentionare totusi, R4 Prime nu stie banda20 din frecventa de 800Mhz, deci in zonele unde se emite in b20, tel nu va functiona in 4G(valabil vdf si orange).

#392
blabla_fifa

blabla_fifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 29.06.2008
care e diferenta intre asta https://m.aliexpress...0.d964343a0rRqa
si asta https://m.aliexpress...0.d964343SzJYbI

#393
alextudor

alextudor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 12.09.2006
Stie banda 20, citeste postul de mai sus pt lamurire.

#394
pauldemon

pauldemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 26.12.2009
In plus Redmi 4 prime functioneaza cu ambele cartele pe 3g (4g  sim1 si simul2 in 3g si invers). Acest fapt e foarte util pentru cei ce au un abonament la Digi. Foarte facila schimbarea netului de pe un sim pe altul.

#395
pauldemon

pauldemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 26.12.2009
Cred ca si pe Redmi 4x functioneaza  simuri simultam 3\4G.

#396
pauldemon

pauldemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 26.12.2009
Cred ca si pe Redmi 4x functioneaza  cu simuri simultam 3\4G.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate