Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Xiaomi Redmi 4A / 4 / 4 Prime

- - - - -
  • Please log in to reply
656 replies to this topic

#415
alextudor

alextudor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 12.09.2006
R4A are sectiune dedicata pe pagina de download a producatorului.

http://en.miui.com/e...r=319&mobile=no

#416
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 30.03.2010
Caut sa cumpar un Redmi 4a sau 4x, daca vindeti careva, lasati un mesaj pe privat. Ms!

#417
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016
La pomul laudat sa nu te duci cu sacul. Nu cred ca am fost vreodata in peste 15 ani si zeci de mobile schimbate mai dezamagit in asa hal. Si in primul rand din cauza miui. Omuletii astia au impresia ca toata lumea are timp sa stea pe forumuri sa citeasca ce e si ce vrea miui? Nu ma impresioneaza nimic, absolut nimic. Receptia semnalului mediocra, viata bateriei mediocra, vine cu niste bloatware care ma enerveaza pur si simplu, vreau sa dau cu el de pamant, dar ma gandesc ca totusi trebuie sa traiesc cu el de acum, auzi peste tot xiaomi in sus si in jos, ok, e in alta liga decat olviu privind fiabilitatea/calitatea si alte aspecte.
Miui e catastrofal dpmdv. Pare a fi creatia unor persoane ce vor sa revolutioneze tabla inmultirii.
Imi place led-ul de notificare, totusi.
Primul si ultimul xiaooooomiiii pe care dau bani. Miui? Sa fie la ei acolo, prefer oricand lenovo, samsung etc.

Edited by Xlander, 19 October 2017 - 09:04.


#418
alextudor

alextudor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 12.09.2006
Cred ca ar fi mai constructiv(pt tine cat si pt alti posesori de R4) sa expui probleme intampinate.

Ce model de R4 ai si ce rom e instalat pe telefon?

#419
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016
Nu am nici o problema, de o zi, ca e nou. Dar nici nu m-a dat pe spate, in nici o privinta, absolut deloc. Nu-mi place miui de nici o culoare. E o idee "buna" (sa zicem) dusa prea departe. Si nici nu sunt venit cu pluta, dar nici nu mai am rabdarea de odinioara sa caut help pe un forum (al lor oficial) unde e o varza, totala. Sa zicem ca gasesti in final rezolvarea din link in link, din topic in topic, dar ma intreb ce fac cei care nu stiu engleza.
Am mai avut teluri cu bloatware, inteleg perfect ca asta e trendul, teluri de unica folosinta pe 2-3 ani cu baterie nedetasabila, dar ma asteptam la altceva de la xiaomi asta. Nu vreau securitatea lor, scaner-ul lor, analytics-ul lor sau alte programele de care am observat ca lumea se plange pe acolo pe forum, nu vreau mi account-ul lor, nu mai am timp de astea sau sa incerc la nesfarsit romuri, tuici sau vinuri.
Probabil ca exagerez, dar sincer ma asteptam la altceva.
LE I-am dat sa-si faca singur update, 8.5 si ceva in coada, mi-e lene sincer, eu un 4a.

Edited by Xlander, 19 October 2017 - 12:48.


#420
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Eu cred ca exagerezi. Majoritatea telefoanelor cu Android au bloatware. Asta este, ii faci root, si scapi. Semnalul a fost foarte bun la mine. Bateria a fost extraordinara. Cat despre miui, este ceva subiectiv, deci nu voi scrie mai mult despre asta. Contul miui este ceva foarte bun si util, ceva asemanator cu icloud-ul de la apple. Poti instala un rom stabil, versiune pentru Europa, ii dai pe urma un factory reset, si telefonul ar trebui sa se miste foarte bine

#421
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016
Probabil ca exagerez, da. Semnalul la modelul asta e de cacao, am semnal net superior cu teluri la juma de pret. Cu toate. Aici e o problema subiectiva sigur, dar poti zice ca ai semnal bun cu un telefon (si sa-l lauzi) in zone mai sensibile, deficitare asa... Ca asa da, am semnal in mijlocul orasului. Alea la juma de pret au semnal mai bun in zonele astea.
Cu bateria lor de 3120, hm, sa astept, sunt un tip corect, dupa un singur ciclu de incarcare, nu ma pot pronunta, voi reveni.
Eh, aici e aici, ca nu mai am rabdare de chestiile astea cu root etc. Toti, inclusiv xiaomi, trebuie sa inteleaga ca lumea (in general) vrea stock in zilele noastre. Stock.
E deja stabil, e global, merge ok, nu ma pot plange. Nu s-a blocat, no freeze, no nothing. Macar asta.
In concluzie, da, cu miui e subiectiv. Nu-mi place, cu tot cu temele, forumul lor etc si alte jucarioare.

Edited by Xlander, 19 October 2017 - 13:41.


#422
gatarba

gatarba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 15.07.2014
Asta e un telefon de maxim 400 de lei. Ce smarturi la 200 ai testat și erau net superioare?

#423
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

View Postgatarba, on 19 octombrie 2017 - 13:48, said:

Asta e un telefon de maxim 400 de lei. Ce smarturi la 200 ai testat și erau net superioare?
Da-mi un link de unde iei redmi 4a cu 32 Gb la 400. Azi. Nou, cu garantie 2 ani.
Ce smartphone stau mai bine la semnal? Multe...
Dar nu asta e problema. Sa insir acum niste nume de prastii de teluri mai vechi sau mai noi?
Nu produceti flame aiurea. Pana acum am criticat semnalul si nu-mi place miui. Asta e clar, nu sta bine la semnal in zone sensibile fata de altele. Plus niste scamatorii de programele chinezesti ce ruleaza pe acolo.
Nu-ti convine opinia mea asupra acestui model sau miui in general, treci peste. Sau spune-ti opinia asupra telefonului.


#424
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Nu stiu de ce ai probleme cu semnalul. Al meu (Redmi 4 prime) nu are probleme; ba mai mult, in casa are semnal mai bun decat un iphone se

#425
alextudor

alextudor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 12.09.2006
Cu temele se rezolva, trebuie doar sa stii ce sa cauti. Iti recomand sa dai o cautare dupa oreo, nougat, vei gasi suficiente care sa arate cat mai android stock. Personal, folosesc toata tema Oxygen 999, exceptie facand lockscreenul unde il folosesc pe cel stock fiindca imi arata cu ce amperaj se incarca telefonul.

Pe partea de semnal nu am nimic negativ de comentat, mai ales ca eu folosesc rom.uri de pe xiaomi.eu si daca sunt probleme, stiu ca sunt de la rom.ul respectiv, nu de la telefon.

#426
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

View PostR10, on 19 octombrie 2017 - 16:29, said:

Nu stiu de ce ai probleme cu semnalul. Al meu (Redmi 4 prime) nu are probleme; ba mai mult, in casa are semnal mai bun decat un iphone se
Te cred, eu am cel mai ieftin model, cum s-ar zice...4A, performantele difera de la model la model, asta clar nu e o capodopera, in fine, nu e asta un capat de tara.


View Postalextudor, on 19 octombrie 2017 - 17:37, said:

Cu temele se rezolva, trebuie doar sa stii ce sa cauti. Iti recomand sa dai o cautare dupa oreo, nougat, vei gasi suficiente care sa arate cat mai android stock. Personal, folosesc toata tema Oxygen 999, exceptie facand lockscreenul unde il folosesc pe cel stock fiindca imi arata cu ce amperaj se incarca telefonul.

Pe partea de semnal nu am nimic negativ de comentat, mai ales ca eu folosesc rom.uri de pe xiaomi.eu si daca sunt probleme, stiu ca sunt de la rom.ul respectiv, nu de la telefon.
Ok, apreciez sugestiile.

#427
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View PostXlander, on 19 octombrie 2017 - 13:40, said:

Probabil ca exagerez, da. Semnalul la modelul asta e de cacao, am semnal net superior cu teluri la juma de pret.

Exista smarturi mai ieftine ca 4A ?! Cu aceleasi dotari, I mean. Chiar sunt curios.
Ce am vazut ieftin la Olviu e de genul 8 gb stocare, 1 gb de ram, 4G, ecran de 4 inch, 330 lei, si fiabilitatea e nasoala.

View Postalextudor, on 13 septembrie 2017 - 13:16, said:

Linkul e pt Redmi2, iar aici versiunea 7.9.7 apare ca fiind MIUI8. Aici ai linkul de download pt MIUI9 android 6.0, versiunea xiaomi.eu.
Din pacate, desi acelasi hw il imprumuta inca 2 telefoane care deja ruleaza 7.0 (Note 4 SD si Note 4x SD), Redmi 4 Prime nu primeste (inca) versiunea asta de android.

Ma gandesc serios sa trec iar la Note 4 dar de data asta versiunea globala cu SD cu 64gb stocare si 4 gb ram, se pare ca sunt insuficienti cei 32 de gigei(vreo 20si ceva disponibili).
A mai facut careva trecerea de la Redmi 4 la versiunea Note?

Vezi ca in RO variantele cu 4/64 vin doar cu X20.

Edited by zavalita, 21 October 2017 - 07:13.


#428
alextudor

alextudor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 12.09.2006
Era 1000lei acum 2-3 saptamani

https://www.pcgarage...l-sim-4g-black/

#429
gatarba

gatarba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 15.07.2014
@alextudor: ai greșit topicul :)

#430
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

View Postzavalita, on 21 octombrie 2017 - 07:11, said:

Exista smarturi mai ieftine ca 4A ?! Cu aceleasi dotari, I mean. Chiar sunt curios.
Ce am vazut ieftin la Olviu e de genul 8 gb stocare, 1 gb de ram, 4G, ecran de 4 inch, 330 lei, si fiabilitatea e nasoala.
Da, exista. Du-te pe price.ro si studiaza piata. Daca ai curaj sa-ti iei bluboo, doogee, cubot, ulefone, kruger and matz etc, succes. Eu inca n-am. Sunt producatorii astia care pur si simplu au invadat piata si asta e doar inceputul. Sunt teluri la 3gb intern/16/32 stocare, ecran hd/fullhd, amprenta, baterie buna etc etc la preturi rezonabile. Totul e pe hartie insa. Cum stau cu fiabilitatea, mergi la noroc. Am luat xiaomi pentru ca e laudat. Nu am citit pana acum impresii negative despre fiabilitatea lor, sincer acum. Aaaa, ca unora (ca si mine de ex) nu le place miui, asta e altceva. Si pana acum, in ciuda faptului ca nu-mi place miui asta, n-am ce critica. Raportul pret/ce vad/simt/am in mana e foarte foarte bun.
La 500 de lei, la liber, garantie 2 ani, nu am ce comenta.
Vrei si mai ieftin? Exista. Sunt baietii aia pe olx, sunt noi noute dar garantie 0.

#431
alextudor

alextudor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 12.09.2006
Gatarba, ai facut efortul de a citi la ce.am raspuns, sau azi e ziua in care fiecare isi da cu parerea in necunostinta de cauza?

#432
steli_66

steli_66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.02.2011
Am luat pentru sotie un 4A cu 375lei (https://www.banggood...ml?rmmds=search) am primis ceva promotie, acum vad ca-i aproape 400lei (99$), un telefon mai mult decat acceptabil, baterie foarte buna, camera acceptabila, ruleaza bine aplicatiile, am vazut ca are VOLTE, pus NOVA pe el ii un telefon bun, nu inteleg Xlander ce anume nu-ti place la el?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate