Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Controlor Trafic Aerian - ROMATSA

- - - - -
  • Please log in to reply
899 replies to this topic

#397
horas92

horas92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.01.2019
Am dat și eu examenul la engleză. Să fiți pregătiți că vă anunță foarte din scurt. Eu am fost anunțat pe 8 ianuarie că proba e pe 12 ianuarie (sâmbătă). M-am pregătit cu teste gen Cambridge/Yelts, am băgat gramatică și vocabular la greu, așa că la partea asta nu m-au surprins cu nimic. La reading iar a fost ok, doar că asta depinde de la persoană la persoană, eu citesc multă engleză on a regular basis și înțeleg și construcții mai complexe. Spre exemplu la ultima parte am avut (alții au avut altceva, sunt n subiecte diferite) 2 texte despre descoperiri arheologice cu termeni de specialitate în care trebuia să completez în anumite locuri cuvinte lipsă. Trebuie înțeles bine textul ca să îți dai seama ce sens ar trebui să aibă zona lipsă. La listening e ok la primele părți unde poți auzi textul de 2 ori. Însă la ultimele la care auzi o singură dată și vorbește cineva despre mai multe persoane într-o ordine aleatoare și sunt mai multe întrebări la care trebuie răspuns despre fiecare persoană, acolo e complicat. Sau unde vorbesc 2 persoane și trebuie spus despre fiecare subiect în parte dacă bărbatul e de acord, femeia sau ambii. Oricum, ultimele părți mai grele cred că sunt pentru C1/C2. E suficient și B2, așa că nu îmi fac neaparat griji. La speaking prima parte e cu 2 imagini care trebuie comparate, apoi răspuns la 2 întrebări despre ele. La majoritatea subiectelor sunt imagini din natură (mare, plajă sau iarnă, ski). Apoi un subiect complex (spre exemplu învățământ gratuit) la care trebuie vorbit 1,5 minute dând 2 argumente pro și 2 contra. Și încă ceva tot despre ceva subiect complex la care trebuie răspuns la întrebări, dar nu mai rețin exact ce. 25 de minute Grammar&Vocabulary (25+25 întrebări), 60 reading (4 părți), 30 listening (4 părți), 12 speaking (4 părți).

#398
bananana

bananana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.01.2019

 horas92, on 17 ianuarie 2019 - 09:56, said:

Am dat și eu examenul la engleză. Să fiți pregătiți că vă anunță foarte din scurt. Eu am fost anunțat pe 8 ianuarie că proba e pe 12 ianuarie (sâmbătă). M-am pregătit cu teste gen Cambridge/Yelts, am băgat gramatică și vocabular la greu, așa că la partea asta nu m-au surprins cu nimic. La reading iar a fost ok, doar că asta depinde de la persoană la persoană, eu citesc multă engleză on a regular basis și înțeleg și construcții mai complexe. Spre exemplu la ultima parte am avut (alții au avut altceva, sunt n subiecte diferite) 2 texte despre descoperiri arheologice cu termeni de specialitate în care trebuia să completez în anumite locuri cuvinte lipsă. Trebuie înțeles bine textul ca să îți dai seama ce sens ar trebui să aibă zona lipsă. La listening e ok la primele părți unde poți auzi textul de 2 ori. Însă la ultimele la care auzi o singură dată și vorbește cineva despre mai multe persoane într-o ordine aleatoare și sunt mai multe întrebări la care trebuie răspuns despre fiecare persoană, acolo e complicat. Sau unde vorbesc 2 persoane și trebuie spus despre fiecare subiect în parte dacă bărbatul e de acord, femeia sau ambii. Oricum, ultimele părți mai grele cred că sunt pentru C1/C2. E suficient și B2, așa că nu îmi fac neaparat griji. La speaking prima parte e cu 2 imagini care trebuie comparate, apoi răspuns la 2 întrebări despre ele. La majoritatea subiectelor sunt imagini din natură (mare, plajă sau iarnă, ski). Apoi un subiect complex (spre exemplu învățământ gratuit) la care trebuie vorbit 1,5 minute dând 2 argumente pro și 2 contra. Și încă ceva tot despre ceva subiect complex la care trebuie răspuns la întrebări, dar nu mai rețin exact ce. 25 de minute Grammar&Vocabulary (25+25 întrebări), 60 reading (4 părți), 30 listening (4 părți), 12 speaking (4 părți).

Inca nu ai primit rezultatul, nu? Intreb pentru ca sunt curioasa de nivelul acestui test, inteleg ca este unul foarte ridicat comparativ cu testarile la engleza pe care le faceau la Romatsa pana anul acesta si care erau destul de accesibile - am participat acum 3 ani (cereau nivel upper intermediate, echivalent b2, dar in realitate te descurcai si cu un nivel b1).

#399
horas92

horas92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.01.2019
Nivelul de dificultate crește pe parcursul examenului de la o parte la următoarea. Până la urmă ei o să îți dea un rezultat de la A1 până la C1. Nu poate fi un examen constant ușor sau constant greu, fiindcă nu ar reuși în acest fel să îți dea un rezultat real.

#400
horas92

horas92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.01.2019

 nowayback, on 03 iulie 2018 - 13:24, said:

Cred că au introdus Feast Plus.
https://trainingzone...ourseId=6450083

Poate găsim pe cineva ce a  susținut examenul in 2018 la Constanța să ne spună câteva detalii.

1. Nu merge link-ul. Știe cineva despre ce e vorba?

2. Zicea lumea pe paginile anterioare că proba de planning e complet diferită față de ce e la SkyTest (design, reguli etc). Poate cineva să detalieze aceste diferențe? E graf/nu e graf? Sunt mai multe avioane, sunt complet alte reguli, nu mai apare viteza avioanelor că apare altceva? Nu mai trebuie să decoleze/aterizeze? În ce sens e diferit?

3. În SkyTest există un test numit Big number comprehension. Are vreo legătură cu proba de engleză de la FEAST 1, sau e complet altceva? Poate să detalieze cineva proba de engleză?

4. La FEAST 2 colegii ziceau că se dă DART și Multipass. Se referă la Dynamic Radar Test și Strip Display Management Test din SkyTest? Mersi anticipat.

#401
TyCkle

TyCkle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.07.2007

 bananana, on 16 ianuarie 2019 - 15:50, said:


Listening B2
Reading B2
Speaking C1

Da, destul de ok. Se putea și mai bine si mai rău. Partea de vocabular și gramatica as putea spune că m-a ridicat destul de mult, după cum ai vazut are o pondere mare în evaluare...
Ne poti spune ce calificativ ai obtinut si daca te asteptai raportat la nivelul de engleza la care esti?


#402
larrry52

larrry52

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.01.2019
va salut,
am citit cu atentie tot ce sa scris pana acum, doar ca nu am gasit nimic scris despre limita de varsta maxima , eu am 33 ani si intentionez sa ma inscriu data viitoare cand vor mai fi posturi disponibile deocamdata ma pregatesc la engleza.
intrebarea mea e urmatoare :oare sunt prea ‘‘ batran’’ pentru acest job?

#403
Alexa0304

Alexa0304

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.01.2019
Eu voi avea 35 pana incepe recrutarea. Am inteles ca la feast depuncteaza din start candidatii peste 30 de ani.

#404
irinana

irinana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.09.2018

 larrry52, on 21 ianuarie 2019 - 19:23, said:

va salut,
am citit cu atentie tot ce sa scris pana acum, doar ca nu am gasit nimic scris despre limita de varsta maxima , eu am 33 ani si intentionez sa ma inscriu data viitoare cand vor mai fi posturi disponibile deocamdata ma pregatesc la engleza.
intrebarea mea e urmatoare :oare sunt prea ‘‘ batran’’ pentru acest job?

Din cate stiu a fost o perioada in care cei peste 30 de ani erau penalizati la punctaj, dar s-a renuntat la aceasta prevedere. Te puteai inscrie la selectie, dar daca se ajungea la departajare intre canditati, cei peste 30 de ani erau astfel dezavantajati. Trec insa atat de putine peroane testele Feast incat au renuntat la criteriul de varsta :)

#405
larrry52

larrry52

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.01.2019

 irinana, on 21 ianuarie 2019 - 20:44, said:



Din cate stiu a fost o perioada in care cei peste 30 de ani erau penalizati la punctaj, dar s-a renuntat la aceasta prevedere. Te puteai inscrie la selectie, dar daca se ajungea la departajare intre canditati, cei peste 30 de ani erau astfel dezavantajati. Trec insa atat de putine peroane testele Feast incat au renuntat la criteriul de varsta :)



asta e o veste buna 😊😊,inseamna ca trebuie sa imi pun engleza la punct si sa imi incerc norocul!

#406
Alexa0304

Alexa0304

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.01.2019
Hello,
S-a publicat lista cu dosare acceptate pe site-ul romatsa. Sunt 1349 . Are cineva idee cate locuri sunt scoase la concurs?

#407
SkuriN

SkuriN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.04.2007
Daca la Listening/Reading/Speaking esti la nivel B2 iar grammar and vocabulary 39/50, inseamna ca am trecut?.
Overall CEFR Grade nu este nimic acolo....alta data cand am dat testul APTIS ( nu la romatsa) era trecut si overall CEFR GRADE....la voi cum este? puteti pune o poza? cu reportu?

#408
Alexa0304

Alexa0304

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.01.2019

 SkuriN, on 23 ianuarie 2019 - 19:12, said:

Daca la Listening/Reading/Speaking esti la nivel B2 iar grammar and vocabulary 39/50, inseamna ca am trecut?.
Overall CEFR Grade nu este nimic acolo....alta data cand am dat testul APTIS ( nu la romatsa) era trecut si overall CEFR GRADE....la voi cum este? puteti pune o poza? cu reportu?

Ai trecut. Nici la mine nu este overall CEFR . Eu inteleg din anunt ca trebuie sa ai minim B2 la fiecare dintre probe.

#409
bananana

bananana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.01.2019

 Alexa0304, on 23 ianuarie 2019 - 19:19, said:



Ai trecut. Nici la mine nu este overall CEFR . Eu inteleg din anunt ca trebuie sa ai minim B2 la fiecare dintre probe.

In cat timp ati primit rezultatul?

#410
Alexa0304

Alexa0304

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.01.2019

 bananana, on 23 ianuarie 2019 - 19:29, said:



In cat timp ati primit rezultatul?

Am dat miercuri si azi am primit rezultatul.

#411
bananana

bananana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.01.2019

 Alexa0304, on 23 ianuarie 2019 - 20:17, said:

Am dat miercuri si azi am primit rezultatul.

Ok, mersi! La speaking cum ti s-au parut subiectele?

#412
Alexa0304

Alexa0304

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.01.2019

 bananana, on 24 ianuarie 2019 - 11:42, said:



Ok, mersi! La speaking cum ti s-au parut subiectele?

Mi s-au parut destul de ok dar nu foarte ofertante din punctul meu de vedere. Am avut de analizat doua fotografii dintr-un cabinet veterinar . A fost greu sa analizez timp de 2 minute o fotografie cu un caine si un doctor:)). Ideea e ca listening si reading mi s-au parut foarte dificile dar totusi am luat C1 la amandoua. La speaking de unde am iesit mai relaxata am luat B2. Gramatica si vocabular mi s-au parut foarte usoare, am luat 50/50.

#413
undercover1990

undercover1990

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.04.2018
Buna tututor! am primit si eu rezultatele de la Aptis si am trecut. C1 la speaking si B2 la reading si listening ,44/50 grammar and voc.  Cred ca programarea pt Feast 1 se va face in Februarie. Ma gandesc ca din cei 1349 canditati cei de la Romatsa vor sa vada cati raman si apoi se face programarea . Am inteles ca pana pe 31 ian cei de la British trebuie sa trimita catre Romasta rezultatele tuturor candidatilor . Ce credeti ,testul de En din cadrul FEAST 1 poate sa fie peste ce am dat noi la Aptis ?

#414
cristi_che

cristi_che

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 08.07.2007
Intr-adevar, cei de la british council anunta din scurt. Pe 9 am primi mesaj ca am dosarul aprobat, pe 10 seara mail de la british ca pana pe 11 (vineri) tb sa platessc testarea. Eu am citit mailul pe 13 (duminica) si luni inainte de test am trecut pe la banca sa platesc. Cred ca trebuiau sa ne sune, mai ales ca e o testare platita de noi.Dar in fine..testarea usoara, cu engleza din liceu terminat acum 15 ani am prins un C1 la toate.
Rezultaul a venit pe 22 ian si stestul l-am dat pe 14. Mi-au trimis ei mail ca pot sa vin pe Calea Dorobanti 14 sa ridic "diploma". La speaking mi s-a parut ciudat, am avut impresia ca am spus numai prostii legate de pozele alea, dar culmea la ala am luat punctajul cel mai mare. A fost ok organizat, dar nu se poate sa te anunte de azi pe maine prin email.  
Cat despre cei peste 30 si ceva de ani..cred ca asta va conta la interviu foarte mult...asta daca  trec feast-urile. Eu fac 35 in vara si nu-mi fac sperante prea mari. Dar sunt foarte curios ce e cu feast-urile.

Edited by cristi_che, 25 January 2019 - 16:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate