Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 

Izolatie cablu electric in perete

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Cosmyn_87

Cosmyn_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 10.07.2007

 petre69, on 23 octombrie 2016 - 13:44, said:

1-Izolatia e buna as zice asa cum e acum dar totusi indeparteaza firele
2- as fi curios daca ai raschetat/subtiat firele
3- doar un tv e ok pe traseul ala
4- nu as repara cu ciment sau ipsos , ci doar as pune un tablou sau ceva de genul peste gaura ......
Nu pot sa fac acuma poza.Doarme a mica.In schimb am verificat si eu sa vad daca am subtiat.Din cate am vazut,nu pare.Mai mult le-am cracanat.Am mai testat si cu surubelnita,am bagat intre ele si am cracanat si nu a cedat nimic.Cand a facut scurtu' am si oprit masina(e una pe acumulator fara bataie).Ma gandesc ca nu am ajuns chiar asa de departe.Nu am ce tablou sa pun acolo,e chiar in spatele tv-ului si e suport mobil,nu fix.M-am gandit ca si reparare sa pun o placa ceva care sa astupe si peste glet si lavabil(mai am inca de cand am zugravit camera).

#20
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
La tine a fost un caz fericit, eu am patit-o incercand sa fixez o lustra, si sa vezi bucurie cand lucrezi pe tavan, si mai erau si armaturi....S-a intamplat acum 15 ani.....merge si astazi, nimeni nu a mai schimbat nimic de atunci.

#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
O alta varianta ar fi sa tai cablul si sa montezi chiar acolo o priza PT.

#22
Cosmyn_87

Cosmyn_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 10.07.2007

 ericmario, on 23 octombrie 2016 - 13:49, said:

O alta varianta ar fi sa tai cablul si sa montezi chiar acolo o priza PT.
Da,sau.....sa tai calul si sa fac un fel de inaditura cu "reglete" din acelea cu suruburi....n-as pune acolo o priza......dar nu e o idee rea

#23
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Daca e chiar in spatele tv-ului, e chiar pozitia ideala.
Nu se vede priza, nu ai cabluri ce atarna.
Si in plus, cei mici nu vor ajunge in veci la acea priza. Posted Image

#24
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
conductorii nu sunt suficient de lungi pentru a monta o priza

#25
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
keta, asta sa fie ultima problema.
Mai sparge un pic tencuiala, scoate cablul afara cat e nevoie, repara nemteste locul si monteaza priza.
Oricum trebuie reparatie facuta in zona aia.

#26
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
OK, poate face ce doreste in functie de posibilitati. Eu ma retrag.

#27
Cosmyn_87

Cosmyn_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 10.07.2007
Intr-adevar,firele sunt prea scurte.Am sa incerc sa refac izolatia.Am sa revin si cu o poza fara izolatie.

#28
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Cosmyn_87, on 23 octombrie 2016 - 13:43, said:

Ce dielectric as putea sa bag intre ele?
Orice nu e conductor de electricitate si incape acolo !
Poti pune de la o bucatica de lemn pana la plastic intre cele doua fire dupa ce ai izolat.

E o idee foarte buna sa înnădesti cu reglete firele !
[ https://i.imgur.com/IPayNRa.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar sa fie din alea de calitate ! sa nu se incalzeasca si sa se topeasca.

Sau poti face cum a spus @ericmario.
Anulezi priza principala, mai spargi din pere acolo unde ai facut beleaua sa scoti firele mai mult din perete si montezi o noua priza.


Hai ca ai 3 solutii !
1. izolezi firele si pui ceva dielectric unde ai izolat firele si repari peretele;
2. înnădesti firele cu reglete si repari peretele;
3. maresti gaura sa scoti firele mai mult afara si montezi o priza, iar priza principala o anulezi  Posted Image

#29
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Nu ai pistol dinala cu plastic topit? Le departezi putin, le izolezi cu banda de izolat, fiecare in parte pui plastic cat de mult incape atat intre ele cat si in jurul lor. Pe urma reparatie cu ce vrei tu.Attached File  1021212_1.jpg   98.22K   7 downloads

Edited by PoeOvidiu, 23 October 2016 - 15:14.


#30
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014

 keta, on 23 octombrie 2016 - 13:35, said:

La blocurile de pe vremea de demult instalatiile electrice, majoritatea de tip INTEC sau INTENC, erau pozitionate in peretele de prefabricat de la turnarea panoului respectiv.
Izolatia din plastic dur cu conductor de aluminiu de #1 sau 1,5.

In acest caz pentru tine este de preferat sa urmezi primul meu sfat, fiind imposibil sa tragi alte fire.
Ai grija ca acea priza sa nu fie folosita pentru consumatori mari. max 800-1000W putere.

Acum am vazut poza pusa de tine.
Opresti alimentarea curent din sigurante. Desfaci izolatia facuta, Cablul se sectioneaza cu atentie pe mijloc cam 3 cm in sus si iar 3 in jos. Izolezi fiecare fir in parte in 3-4 straturi de banda. Nu le mai izolezi impreuna, le lasi cat mai departate. Pentru reparatia peretelui folosesti la inceput silicon acrilic pe care-l pui bine peste izolatie si in gaura respectiva. Lasi sa se usuce si apoi poti pune ce adeziv de reparatie vrei.

De ce trebuie sectionat 3 cm in sus si in jos ?

si da, e asa cum spunea colegul mai sus; la blocurile vechi, turnate, nu era pamantare decat la priza de la baie - adica de langa baie.

si eu am inlocuit prizele initiale care nu aveau pamantare, cu altele noi; abia dupa ce am cumparat prizele si le-am dat jos pe cele vechi am observat ca nu am fir de pamantare. :))

#31
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ca sa ai mai mult spatiu si sa nu te chinui sa bagi destele cu banda de izolat printr-o gaurica de 1cm, si apoi se le poti cracana cum vrei....
Poate trebuia sa zic ca izolatia cablului se sectioneaza longitudinal , pe mijloc, intre conductori ....

Edited by keta, 23 October 2016 - 15:41.


#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Cosmyn_87, on 23 octombrie 2016 - 13:06, said:

Salutare,
.Le-am izolat in acel loc cu banda izolatoare,cate o tura pe fiecare fir si inca o tura ambele fire(spatiul nu mi-a permis mai mult).Pe acele fire am conectat televizorul.Este bine ce am facut?Sau trebuie sa schimb din doza cablul pana la priza?

Daca cablul nu a fost ciupit, e suficient cate o tura de izoler pe fiecare fir (inteleg ca spatiul nu-ti permite mai mult) Incearca sa bagi si ceva izolator intre ele (plastic, cauciuc, un izolator scos de pe alt cablu,etc) care sa tina eventual departate cele 2 fire, apoi vii cu izolator pe deasupra. Doar consumatori de mica putere, gen TV, calculator, merg conectate acolo, in niciun caz calorifer, uscator de par sau altele similare.

#33
punctcom

punctcom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.10.2016
deoarece omu' nu stie exact cat si cum a taiat burghiul in conductor, ptr a dormi linistit,
cea mai buna varianta ramane cu reglete de calitate, cum spune @super8 ! ...
montate nemteste, izolate ulterior cu banda de fibra de sticla
si tencuite ! ...
bafta

Edited by punctcom, 23 October 2016 - 16:16.


#34
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cred ca deja a rezolvat problema...

Edited by keta, 23 October 2016 - 16:42.


#35
ProfiBv

ProfiBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 15.10.2009
In poza par cam la suprafata acele cabluri  , nu cred ca sunt decind blocul.
Oricum bine ca nu le-ai sectionat si sti acum unde sunt.Daca nu le-ai subtiat si ai trecut ,cum zici,printre ele, eu as izola fiecare fir individual si peste zona afectata asd monta suportul de tv cu niste distantiere , astfel incat placa de la suport sa incalece cablajul dar sa nu-l preseze. Bineinteles cand zugravesti iar ,ai in vedere zona.
Sau chemi un electrician sa-ti puna acolo o rigleta si sa traga din ea si doua fire pentru a se monta o priza aplicata peste.

#36
Cosmyn_87

Cosmyn_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 10.07.2007
Iata intr-un final ce am facut:
[ https://s11.postimg.org/vyptndiwz/IMG_0093.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s11.postimg.org/htk0lk9vn/IMG_0094.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am tras din doza direct in priza prin paturile de cablu.Cred ca e mai sigur asa.Cel putin pana renovez.Multumesc la toti pentru solutii si sfaturi.Daca mai aveti creva ceva,astept.

Iata cum era cablul...strapuns,deci degaba izolam.
[ https://s17.postimg.org/oj6ocn9sf/IMG_0091.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate