Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Rabla 2016/2017

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#73
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 04.11.2016
La postarea #65 gasesti linkul catre ghid. Cauta la pag.67 si gasesti ce ai nevoie.

Edited by gabrieln2016, 25 May 2017 - 13:22.


#74
Valahad

Valahad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.01.2011
Drifter eu am dat 1500 de lei la dealer si ea s-a ocupat sa imi gaseasca tichet.cel mai bine mergi impreuna cu omul la dealer de la care vrea el sa isi ia masina si va lamureste.dar vedeti ca deja 40% din tichete s-au dat.sa nu ramaneti pe langa pana socotiti voi cine cui da banii. :-).te salut!

#75
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Valahad, la ce dealer? Ti-ai luat deja masina sau ai platit-o/comandat-o?

#76
Valahad

Valahad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.01.2011
Cauta cateva pagini mai inapoi.am scris tot acolo.pret,avans, dotari,dealer.

#77
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017
Cine de pe aici a fost la DRPCIV sa radieze masina imi poate spune cam cat se sta? Aud ca este foarte aglomerat si desi se poate si cu rezervare sau cum o numesc ei urmatoare data este 12 iunie.. M-au sunat si luni vin sa imi ridice masina si as vrea marti sa rezolv cu drpciv

#78
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
OK, stai sa reformulez: ti-a dat factura finala, ai terminat cu formalitatile pentru rabla?

#79
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003

View PostMask001, on 26 mai 2017 - 14:11, said:

Cine de pe aici a fost la DRPCIV sa radieze masina imi poate spune cam cat se sta? Aud ca este foarte aglomerat si desi se poate si cu rezervare sau cum o numesc ei urmatoare data este 12 iunie.. M-au sunat si luni vin sa imi ridice masina si as vrea marti sa rezolv cu drpciv

Azi am fost pe la ora 11 si am rezolvat in jumatate de ora.

Putina atentie la automatul de la care iei bon de ordine, exista 2 optiuni:

1. Radieri / Inmatriculari persoane fizice/juridice
2. Radieri program RABLA

Am avut 20 de persoane in fata (scria pe bonul de la automat), si erau 2 ghisee deschise pentru radieri program rabla.

Nu uita ca inainte de a merge la DRPCIV trebuie sa treci pe la "taxe si impozite" si sa radiezi masina de acolo mai intai, iar cu actele de acolo trebuie sa mergi la DRPCIV.

Edited by Cornel, 26 May 2017 - 15:56.


#80
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017

View Postmatrwe, on 26 mai 2017 - 14:16, said:

OK, stai sa reformulez: ti-a dat factura finala, ai terminat cu formalitatile pentru rabla?

Factura finala vine la final dupa ce termin cu radierea masinii si pot sa fac dovada casarii si scoaterii din circulatie
Eu am depus actele la dealer iar astazi m-au sunat de la centrul de colectare cu care lucreaza astia de la Porsche bucuresti nord ca vor venii sa imi ridice masina si sa imi de-a certificatul de distrugere. Apoi eu ma duc la DRPCIV sa radiez masini, de asta am intrebat daca este coada acolo pentru ca am tot auzit ca este si online vad ca prima "rezervare" ar fi pe 12 iunie.
M-am uitat pe schema de pe AFM http://www.afm.ro/ma...ma_rabla_pf.pdf si aici unde este mai in detaliu http://www.expertulb.../pasi-de-urmat/

View PostCornel, on 26 mai 2017 - 15:55, said:

Azi am fost pe la ora 11 si am rezolvat in jumatate de ora.

Putina atentie la automatul de la care iei bon de ordine, exista 2 optiuni:

1. Radieri / Inmatriculari persoane fizice/juridice
2. Radieri program RABLA

Am avut 20 de persoane in fata (scria pe bonul de la automat), si erau 2 ghisee deschise pentru radieri program rabla.

Nu uita ca inainte de a merge la DRPCIV trebuie sa treci pe la "taxe si impozite" si sa radiezi masina de acolo mai intai, iar cu actele de acolo trebuie sa mergi la DRPCIV.

Wow deci merge repede :) eu ma gandeam sa ma duc marti dimineata de la 6-7 sa rezolv. Deci luni dupa ce primesc certificatul de distrugere ii fac o copie legalizata pe care o las la taxe si impozite apoi ma duc cu certificatul in original, talonul in original si numerele masinii la DRPCIV? mai am nevoie si de alte acte?

#81
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003
Sa povestesc de la inceput poate sunt si altii interesati:

Cand au venit sa-mi ridice masina am primit urmatoarele acte:

- Certificat de radiere x3
- Fisa inmatriculare
- Ceritificat de distrugere
- Chitanta + banii pe fier.  ( 25 RON Posted Image )

Am facut eu 3 copii a ceritificatului de distrugere, unul l-am legalizat.

La primarie mergi cu:
- Fisa de inmatriculare - se pune o stampila pe ea.
- 2 x certificat de distrugere - se pune o stampila si pe asta
- in plus am completat o cerere pentru scoaterea din evidenta a mijlocului de transport

DPRCIV
- copie C.I (bineinteles trebuie sa ai si C.I la tine)
- cartea de indentitate a masinii in original si copie
- certificat de inmatriculare original
- certificat de distrugere in original
- cele 3 certificate de radiere
- placutele de inmatriculare
- cerere radiere (o gasesti la DPRCIV la ghiseul unde faci radierea sau biroul informatii, e gratis Posted Image, completeaz-o inainte sa iti vina randul sa depui actele)
- fisa de inmatriculare

La ghiseu s-au stapilat cele 3 certificate de radiere si am primit 2 inapoi. (unul il voi duce la dealer altu ramane la mine), restul documentelor au ramas la ei.

Maine ma duc la dealer sa ii predau certificatul de distrugere in copie legalizata si un certificat de radiere.

Sper ca nu am uitat nimic.. daca am uitat revin cu completari.

Edit: am adaugat in lista de acte DPRCIV fisa de inmatriculare

Edited by Cornel, 26 May 2017 - 17:26.


#82
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Multumesc pt clarificari. Am intrebat deoarece vreau sa stiu cam cat dureaza procesul si cat de mare e dezinteresul dealerului.

#83
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017
Dezinteresul dealerului e mare, eu am fost sunat de baiatul care o sa ridice masina iar dealerul nu stia absolut nimic..l-am anuntat eu dupa si am aflat ca a venit si masina cu ocazia asta deci nu te baza pe dealer prea mult.

@Cornel Habar nu aveam ca sunt atat de multe acte. Eu de exemplu stiam ca primesc de la colectorul autorizat adica gigelul care vine cu platforma doar certificatul de distrugere si atat.
Credeam ca certificatul de radiere il primesc de la politie cand duc toate actele, iar de bani pe fier chiar nu ma gandeam :))
Nu inteleg ce e cu fisa de inmatriculare si certificatul de radiere.. La taxe si impozite mi-au zis ca imi trebuie doar certificatul de distrugere
La primarie imi e clar de procedura si acte
La politie:
1.Copiile ci si cartea de identitate a masinii trebuie sa fie legalizate?
2.Daca eu vreau sa pastrez numerele pentru noua masina dar totodata vreau sa le reinnoiesc (astea sunt indoite) ce ar trebuie sa fac?

#84
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003
in ce sector stai ?

#85
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017
Ilfov :)

#86
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003
Fisa de inamtriculare arata asa: http://www.prefectur...matriculare.pdf, in patratul "E" trebuie stampila de la primarie. Eu am primit-o, de la gigelul care a venit sa ridice masina, completata. La primarie doar a pus stampila.

Certificatul de radiere arata asa: http://www.prefectur...cat_radiere.pdf, : si pe asta l-am primit completat de-a gata de la "gigel", la politie le-au stampilat pe toate si au oprit unu cum am scris mai sus.

Quote

1.Copiile ci si cartea de identitate a masinii trebuie sa fie legalizate?
NU

Quote

2.Daca eu vreau sa pastrez numerele pentru noua masina dar totodata vreau sa le reinnoiesc (astea sunt indoite) ce ar trebuie sa fac?

Nu stiu, ce-i drept m-a intrebat la ghiseu daca predau numerele. Am zis "Da" si le-am pus peste gramada deja formata din alte numere vechi.

-----------------------

Copiile legalizate dupa cartea de identitate a masinii, certificatul de inmatriculare si certificat de distrugere iti sunt necesare la dealer primele 2 la inscrierea in program ultimul la final.  La politie la ghiseu este un afis in care este scris acest lucru. Daca nu le-ai dat la dealer deja sa nu te duci la politie ca iti opresc acolo originalele. La politie pentru radiere efectiv nu iti este necesar vreun act legalizat.

Studiaza si link-urile astea Posted Image
http://www.prefectur...oare_radierii_4
http://www.prefectur...ere_dezmembrare

Edited by Cornel, 26 May 2017 - 18:36.


#87
Valahad

Valahad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.01.2011
Matrwe inca nu am ridicat mAsina.am dat avans pe 10 aprilie,pe 24 mai a fost programata in fabrica.m-a sunat dealerul si mi-a zis la tel ca s-a rezolvat cu tichetul rabla si cu ecobonusul Ford.eu ei i-am dat un certificat fiscal si 1500 de ron pt tichet si mi-a gasit/rezolvat ea.o sa postez dupa ce ridic masina mai multe detalii.

#88
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003

View PostMask001, on 26 mai 2017 - 18:05, said:

Dezinteresul dealerului e mare, eu am fost sunat de baiatul care o sa ridice masina iar dealerul nu stia absolut nimic


Nu e vorba de dezinteres cel putin pentru acest punct... dealerul te inscrie in program (cu tot cu masina care trebuie casata :) ), documentele masini de casat ajung la remat care se ocupa de casarea masini, pe dealer nu il anunta nimeni, ca nu are niciun rol aici, pe el il intereseaza cand procesul de radiere a fost finaliazat pentru a inchide procedura, prin introducerea in sistem a dovezii ca masina a fost casata, dovada care trebuie sa vina de la tine: certificat de distrugere si radiere.

#89
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 04.11.2016
1. Predai masina la un centru de colectare autorizat si primesti "Certificatul de distrugere" si eventual o suma de bani. Eu am luat 200 de lei.
2. Te duci la notar si faci o copie legalizata dupa "Certificatul de distrugere". Pret =5 lei
3. Te duci la primarie pentru a scoate un nou certificat fiscal. NU LASI ACOLO CERTIFICATUL DE DISTRUGERE IN COPIE LEGALIZATA ci o copie simpla. Pe certificatul legalizat trebuie sa-ti puna ei o stampila si il iei inapoi pe loc. Tot acum o sa primesti si "Procesul verbal de scoatere din evidenta mijloace de transport".
4. Dupa ce scoti certificatul fiscal, te duci fuguta la politie si scoti "Certificatul de radiere". Ai grija sa fie bifata casuta "Dezmembrat". Vei primi 2 exemplare.
5. Acum in pas alergator te duci la dealer cu "Certificatul de distrugere" in copie legalizata si cu un exemplar din "Certificatul de radiere".
6. In functie de termenul de livrare vei primi o instiintare de plata pentru suma finala pe care o vei plati pentru masina (aici depinde de dealer, eu vorbesc despre Dacia).
7. Cu vreo doua zile inainte sa te duci sa-ti ridici masina (sau chiar in aceeasi zi) faci RCA si daca vrei CASCO. (eu am refuzat oferta dealerului sa fac la el cele doua asigurari pentru ca nu mi-a garantat transferul clasei de bonus pe noua masina).
8. In fericita zi de livrare a masinii, te imbraci ca si cum te-ai duce la biserica, iti iei nevasta si copiii si te prezinti la dealer cu ceva paralute in buzunar (cam 100 de lei pentru numerele provizorii). Aici vei lua in primire masina, vei primi factura finala si certificatul de conformitate si maxim 2-3 litri de combustibil in rezervor.
9. Iti explica tot ce trebuie explicat, te sui la volan, apesi butonul Eco ca sa-ti ajunga benzina pana la prima statie de combustibil si valea.
10. Te duci in termen de 30 de zile din nou la primarie pentru a declara masina. Iti trebuie factura copie+original, CIV copie+original, CI copie+original, Declaratia de impunere auto, Fisa de inmatriculare. Impozitul se va plati in 2018.
11. Cand ai chef te duci la politie pentru inmatricularea definitiva. Iti trebuie: Cerere inmatriculare, Fisa inmatriculare vizata deja la primarie, CIV original+copie, factura original+copie, CI original+copie, copie RCA valabila. Platesti contravaloarea certificatului de inmatriculare si a placutelor si astepti cuminte acasa pana vine certificatul de inmatriculare.

Atentie! Toate actele le poti scoate de pe net si sa le completezi singur-singurel! Nu trebuie sa dai bani la un birou de intocmit acte. Fisa de inmatriculare trebuie completata cu majuscule.

Spor la treaba!

Edited by gabrieln2016, 26 May 2017 - 19:46.


#90
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 04.11.2016

View PostMask001, on 26 mai 2017 - 18:05, said:

1.Copiile ci si cartea de identitate a masinii trebuie sa fie legalizate?
2.Daca eu vreau sa pastrez numerele pentru noua masina dar totodata vreau sa le reinnoiesc (astea sunt indoite) ce ar trebuie sa fac?
1. Nu
2. Bifezi DA la rubrica "Doresc sa pastrez nr de inmatriculare" din "Certificatul de radiere". Oricum functionarul te va intreba ce vrei sa faci cu numerele si probabil ca-ti va face o rezervare (asa era pe vremuri, acum nu stiu).

Edited by gabrieln2016, 26 May 2017 - 19:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate