Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Rabla 2016/2017

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#1
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Salutare,

Stie cineva daca anul acesta mai exista vreo sansa sa se suplimenteze (din nou) bugetul pentru programul Rabla? De asemenea, se aud ceva informatii despre Rabla 2017, cand incepe, cat valoreaza un tichet etc.?

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Au fost  20000 tichete initial. Intr-o luna-iunie, parca s-au dat 14000, apoi 4000 in vreo 3-4 zile, la resuplimentare si zilele trecute 2000, in vreo cateva ore parca! Anul asta ADIO! La anul, D-zeu o stii, cine vine la putere si ce face cu Rabla! De multi ani se zice ca nu se va mai relua deloc.
Oricum programul expira la sfarsit de Noiembrie, cu sau fara epuizarea tichetelor.

Pentru cei fara rable nu e o mare afacere. Dai 400-450 euro pe un tichet si apoi dai si taxa de mediu la inmatriculare-cat o fi si aia, functie de masina noua aleasa.

Daca se scoate taxa, cred ca dispare si Rabla!

Edited by arab, 21 October 2016 - 10:45.


#3
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Stiu ca s-au dat ca painea calda. Acum cand au suplimentat bugetul pentru 2000 tichete, am inteles ca s-au dat in aceeasi zi pana la ora 12. E o oarecare combinatie cu tichetul, chiar daca nu am rabla, iau tichetul din reprezentanta cu 400 euro si sunt pe plus cu 1100 euro. Taxa de mediu e chiar mica pentru masini euro 5/6 cu motoare decente, nu cred ca trece de 150 euro.

Ideal era sa stim si noi, astia care vrem acum sa luam masini, daca mai stam pana la anul dupa rabla sau nu...

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ideal la NOI!? Posted Image Intra pe site-ul Ministerul Mediului si afli totul oficial. Niciodata nu se spune, ce va fi la anul. Oricum si anul asta, pana s-au miscat, a venit vara. In alti ani, in Martie dadeau drumul.

Nu mai exista Euro 5 la masini noi!Posted Image

Ce masina iti doreai!? Ca iti poti calcula singur taxa de mediu si astfel vezi cu ce ramai, din valoarea unui tichet de 6500lei.Posted Image

Edited by arab, 21 October 2016 - 11:16.


#5
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Ma uit la un Megane Sedan, 1.6 benzina 115 cai. Taxa de mediu ar fi de 834 lei, calculata pe site-ul ANAF.

#6
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 arab, on 21 octombrie 2016 - 10:36, said:

Pentru cei fara rable nu e o mare afacere. Dai 400-450 euro pe un tichet si apoi dai si taxa de mediu la inmatriculare-cat o fi si aia, functie de masina noua aleasa.

orice ban salvat e o afacere, nu inteleg de ce n-ar fi 1000e in buzunar o afacere. la o masina noua in general acopera casco+rca pe un an
timbrul de mediu se pare ca se va elimina de la 1 ianuarie, deci eu unul stau cu numere rosii pana atunci

#7
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

 Flat, on 21 octombrie 2016 - 13:06, said:



orice ban salvat e o afacere, nu inteleg de ce n-ar fi 1000e in buzunar o afacere. la o masina noua in general acopera casco+rca pe un an
timbrul de mediu se pare ca se va elimina de la 1 ianuarie, deci eu unul stau cu numere rosii pana atunci

E probabil sa o adauge din nou pe viitor, si sa-ti fie greu cand o sa vrei sa o vinzi.

Am inteles ca nu o sa mai existe programul Rabla in 2017, zicea Ciolos ca banii pentru program veneau in mare parte din taxa de inmatriculare. Ma astept ca toate cazanele euro 4 care polueaza in draci de la nemti sau belgieni sa aterizeze la noi pe Autovit, ca deh, nu e suficient de mare poluarea din orase...

Edited by oauzor, 26 October 2016 - 20:59.


#8
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
Tot din banii aia impadureau.
Tot din banii aia returnau taxa la oameni, cu dobinda si alte cele.
Tot din banii aia cumpara Cumintenia
....

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Programul Rabla continua si in 2017; mai mare si mai frumos!
Rable sa avem de dat!

Quote

Programele Rabla, Casa Verde, Casa Verde Plus si cel pentru masini electrice vor continua, a anuntat joi (26.01.2017) ministrul Mediului, Daniel Constantin, in cadrul unei intalniri cu jurnalistii. Acesta a spus ca  se va cauta o noua forma de finantare dupa eliminarea timbrului de mediu, insa nu se va introduce o noua taxa, iar cetatenii nu vor plati in plus.
Ministrul a declarat ca anul acesta programul Rabla va incepe mai devreme, cel mai tarziu la finalul lunii aprilie, si suma alocata va fi mai mare ca anul trecut.
In ceea ce priveste finantarea, Daniel Constantin a declarat ca la Administratia Fondului de Mediu au ramas doua miliarde de lei necheltuiti din anii trecuti si ar mai fi disponibil inca un miliard de lei din certificatele de emisii CO2.
Fostul ministru al Mediului, Cristiana Pasca Palmer a declarat ca ideea eliminarii timbrului de mediu este una foarte nefericita deoarece din aceasta taxa se finanta programul Rabla.

Totusi, avand in vedere bugetul si faptul ca nu ii dau de cap + disparitia finantarii din tx de mediu, s-ar putea sa fie doar declaratii.

#10
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
Si tousi va fi Rabla 2017

http://www.automarke...e-si-75519.html

#11
biokosmy

biokosmy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 06.04.2008
masina este produsa in 1996 si inmatriculata in Romania in 23 dec 2009 / se incadreaza la rabla  pt anul acesta

?

#12
amtct

amtct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 05.03.2009

 Evergreen, on 28 octombrie 2016 - 11:58, said:

Tot din banii aia impadureau.
Tot din banii aia returnau taxa la oameni, cu dobinda si alte cele.
Tot din banii aia cumpara Cumintenia
....

Mie chiar imi vine sa platesc taxe cand stiu ca banii de la buget sunt dati la firmele straine ca discount pentru masinile privatilor.Astept programul iPhone nou ,casa noua ,gagica noua (tre sa f** ceva mai nou nu? ) ,vacanta noua si lant de aur nou (daca se poate 3-4kg numai crucea)...toate pe bani publici ca vechiturile sunt naspa.

Aia care au platit taxa nu merita un leu .Prostia se plateste.

#13
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
Pai...fii atent...in 2010 am luat un Logan nou...am beneficiat de 3 tichete Rabla:
1. masina perosnala = 3800 lei
2. tichet cumparat cu 1.500 lei = avantaj 2300 lei
3. Tichet cumparat cu 1600 lei = avanaj 2200 lei

TOTAL avantaj: 8300 lei....si apl platit taxa de poluare vreo 2200 lei...adica am castigat 6.100 lei....

Totusi, am luat o masina romaneasca...asa cas-au mai intors niste bani la stat...ce sa zic..eu nu as fi scos taxa de poluare ptr maisnile mai vechi de 5 ani....sau as fi introdus taxa de poluare pentru orice maisna veche...daca nu se casa una :D

#14
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Si eu sunt in general impotriva pomenilor aiurea insa asta macar are logica, cu cat parcul auto e mai nou cu atat mai bine. Masinile scoase prin rabla nu au cum sa se compare cu cele noi din multe puncte de vedere. Orium banii se recupereaza pe alte cai, ca doar cate taxe, impozite si accize platesti la masina nu raman ei in pierdere ca subventioneaza cateva.

Cat despre Rabla 2017 nu stiu exact cand incepe dar dealerii au inceput sa vanda prin rabla in sensul ca dai avansul acum si iti rezerva masina pentru cand incepe rabla. Din ce am citit prin ziare startul variaza in functie de sursa de la jumatea lui mai la sfarsitul lui iunie.

Edited by gigiipse, 04 May 2017 - 14:56.


#15
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Mda...si daca nu prinzi loc la Rabla, iti restituie avansul sau suporti pretul intreg al masinii! Misto sa stai in cont cu cateva mii de euro cateva luni de zile, doar de la un singur client. Ei fac dobanda-mica, omul insa nu castiga nimic, eventual o experienta trista.

Edited by arab, 04 May 2017 - 15:19.


#16
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Tot ce se poate, cand dai banu pe ceva pe ce nu pui mana iti asumi un risc.

#17
Valahad

Valahad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.01.2011
Salut.in situatia in care nu prinzi loc in programul rabla, si te razgandesti,dealerul are voie da iti retina avansul?normal mi s-ar parea sa il restituie.ce zice legea aici?

#18
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Nu am nici cea mai vaga idee. Presupun ca trebuie sa casti ochii la termenii si conditiile contractului. Pana la urma reprezinta un avans la un contract de vanzare/cumparare si pe astea am tot vazut clauze legate de avans.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate