Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Atelier de fierarie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#73
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Acum imi dau seama ca am gresit.Posted Image Ma tot uit la "Forged in fire", dar vad ca nu m-am prins ca tipii aia bat fierul cand îi rosu, nu doar pentru ca se poate prelucra mai usor. In fine, verific maine cu pila...Oare se mai pot incalzi odata si sa le bag in apa cu sare? Ma intereseaza sa fie tari, sa se ciobeasca daca dau in pietre, dar sa nu se rupa.

Edited by sandel1, 24 October 2017 - 20:31.


#74
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Emisiunea aia e o tampenie in mare masura...e un show...in fine.
Le poti trata de cate ori vrei doar ca usor usor carbonul se arde in straturile superficiale..nu e cazul la nivelul tau sa iti faci j sa astfel de griji.

Normalizeaza-le. Calestele in apa simpla. Te uiti ca culoare pe un grafic de culori pe net...sa zicem portocaliu ca nu e cine stie ce otel.
Dupa aia le verifici cu pila.
Daca musca...faci ce ti-am zis, arc.
Daca nu, treci la temperare.
Lampa de parlit porcul  bagi taisul in tava cu apa si lasi spinarea afara, iti faci si tu un suport din sarma
..
Inainte de asta cureti cu polizorul cu smirghel sa vezi argintiul metalului.
Incalzesti coama( partea groasa, corpul) cutitului ...se va face galben pai, aloi spre maro, apoi va vira in mov apoi spre albastu.
La un otel mai neevos culoarea asta se zice ca e " arc"( in trecut cand orelul era doar simplu, slab aliat, arcurile se faceau prin revenire la aceasta gama de culoare).
Scoti cutirul din apa... caldura acumulata in masa otelului va merge prin transfer spre tais...metalul ramas in apa se va colora si el..cand se face galben mai inchis din galben pai il poti opri...normal taisul ramane maro sau chiar spre gama " arc"  la scule de impact...dar acesta fiind otel moale merge lasat mai tare...totusi nu galben pai...pt siguranta care e prioritara eu l-as face spre maroniu dar ma rog...

Oprirea se face prin scufundare in apa rece.

Cam asa e cat de cat aproape corect....

Eu raman sceptic si iti repet a treia oara...arcul este incomparabil...
Pt ca iti place sa.incerci si poate si inveti ceva cu ocazia asta tu poti incerca...iti va folosi experienta asta cand vei trece la ce iti spusei.

Si pt a-l co trazice putin pe grig..se intampla ueori sa dai peste otel de co structii/ confectii gen pc ( mai rar platbanda) care e cat de cat calibil...
E drept ca la platbanda si mai ales la ce gasesti acum...aproape zero sanse..
DAR fieratanii mai vechi...am dat peste fiare chiar nervoase...e drept, striat...
De aia nu as fi atat de transant sa exclud total insa intr-adevar, sansele sunt ca alea de a castiga la loto..

E frumos sa te joci , chiar daca nu iti reuseste acum poate inveti ceva, poate iti place si inceti mai multe, nunse stie...
De aia te si incurajez...decat sa stai prin cluburi:D

Edited by parintele, 24 October 2017 - 20:56.


#75
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Pune platbanda la polizor si vezi ce scintei scoate.
Otelul are jerbe si scintei multe, fierul aproape fire cu una 2 scinteieri in virf.
Cauta un otel carbon si pune`l comparativ la poilzor, asa vezi daca merita sa`ti bati sau nu capul cu tabla chioara.

#76
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Nu stiu ce fel de cositoare ai tu, dar sunt ieftine cutitele pentru utilajele mari si cu material bun in ele, uita de platbanda. Daca poti pune o poza cu ce tit trebuie poate reusim sa te ajutam sa gasesti ce tit trebuie.

#77
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Cositoare rotativa pe curea pentru motocultor. Am cutite la cositoare, dar am facut un experiment si am modificat-o sa arate ca cea actionata de priza de putere, cu reductoarele deasupra si am vrut sa-i pun si niste cutite mai lungi. Nu am fost multumit de cum merge, din cauza ca neavand discuri de copiere, se opreste in orice denivelare.
Am incercat azi si platbanda aia calita gresit sau mai bine zis necalita, deoarece se pileste usor. Totusi, am remarcat ca uzura a fost mai putina, cred ca din cauza ca am batut muchia cu ciocanul. Cutite bune am gasit pe olx la un moldovean dar foarte scumpe. As lua de combina, dar nu stiu daca pot sa le dau gaura de 10.

#78
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Sandele, cand bati la rece cum ai facut tu se cheama ecruisare si rezultatul.e.ca maresti duritatea..drept e ca la astfel de scule nu se recomanda pt ca sunt si mai casante dar nu se vor rupe, doar riscul sa sara aschii din tais pt ca muchia / coama a ramas moale.
Daca insa dupa aia ai dus-o la temperatura suficient de mare s-a cam atenuat simtitor efectul.

Pe langa economia de material si lipsa pe vremuri a sculelor de ascutit( uzual, acasa, ieftin si rapid ca azi) din motivul asta se bat sapele si coasele..
In cazul coaselor si azi se foloseste procedeul si se va folosi mereu, permite sa obtii un super tais pe material ieftin si flexibil...daca ar fi sa faci o scula ascutibila prin indepartare de material otelul ar fi mult mai scump,oricum s-ar toci repede si s-ar ascuti mult mai greu samd..
Deci poti apela si la metoda asta daca te multumeste.


#79
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Sint coase care se ascut cu polizorul, rusii faceau din astea, prin 75-78 am luat una din aia pentru bunicul meu, toata crapa la batut.
Prin 90 am aflat secretul de la rusii din piata care vindeau un ...polizor de mina, am intrebat la ce`l folosesc si raspunsul a fost :ascutit coasa in cimp.

#80
stefanstnc

stefanstnc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.10.2007
Buna ziua,
Bine v-am găsit, sunt nou in meseria fierarilor, tocmai am primit o forja cu pedala veche dar in stare buna si as vrea sa o pun maine in functie.
Pentru ceva probe am ceva cocs da as vrea sa știu de unde pot lua cocs?
Sau dacă cel petrolifer de la Valea Călugăreasca e bun pentru forja.
O sa revin cu poze la forja si la nicovala.
Va multumesc

#81
gibilan_01

gibilan_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.12.2010

 stefanstnc, on 19 ianuarie 2018 - 11:11, said:

Buna ziua,
Bine v-am găsit, sunt nou in meseria fierarilor, tocmai am primit o forja cu pedala veche dar in stare buna si as vrea sa o pun maine in functie.
Pentru ceva probe am ceva cocs da as vrea sa știu de unde pot lua cocs?
Sau dacă cel petrolifer de la Valea Călugăreasca e bun pentru forja.
O sa revin cu poze la forja si la nicovala.
Va multumesc
iati cocs de la practiker si eu am luat un sac.

#82
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Ideal e cocs metalurgic.
Apoi huila, preferabil nu bituminoasa..aia insa face fum mult

Cocsul petrolier e foarte ok, poate fi foarte bun insa e.de preferat ca baza cocsului sa fie carbune de pamant daca e posibil.
Foarte bine merge mangalul dar e scump.

Nu brichete...de niciun fel.


#83
gibilan_01

gibilan_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.12.2010

 parintele, on 24 octombrie 2017 - 20:47, said:

Emisiunea aia e o tampenie in mare masura...e un show...in fine.
Le poti trata de cate ori vrei doar ca usor usor carbonul se arde in straturile superficiale..nu e cazul la nivelul tau sa iti faci j sa astfel de griji.

Normalizeaza-le. Calestele in apa simpla. Te uiti ca culoare pe un grafic de culori pe net...sa zicem portocaliu ca nu e cine stie ce otel.
Dupa aia le verifici cu pila.
Daca musca...faci ce ti-am zis, arc.
Daca nu, treci la temperare.
Lampa de parlit porcul  bagi taisul in tava cu apa si lasi spinarea afara, iti faci si tu un suport din sarma
..
Inainte de asta cureti cu polizorul cu smirghel sa vezi argintiul metalului.
Incalzesti coama( partea groasa, corpul) cutitului ...se va face galben pai, aloi spre maro, apoi va vira in mov apoi spre albastu.
La un otel mai neevos culoarea asta se zice ca e " arc"( in trecut cand orelul era doar simplu, slab aliat, arcurile se faceau prin revenire la aceasta gama de culoare).
Scoti cutirul din apa... caldura acumulata in masa otelului va merge prin transfer spre tais...metalul ramas in apa se va colora si el..cand se face galben mai inchis din galben pai il poti opri...normal taisul ramane maro sau chiar spre gama " arc"  la scule de impact...dar acesta fiind otel moale merge lasat mai tare...totusi nu galben pai...pt siguranta care e prioritara eu l-as face spre maroniu dar ma rog...

Oprirea se face prin scufundare in apa rece.

Cam asa e cat de cat aproape corect....

Eu raman sceptic si iti repet a treia oara...arcul este incomparabil...
Pt ca iti place sa.incerci si poate si inveti ceva cu ocazia asta tu poti incerca...iti va folosi experienta asta cand vei trece la ce iti spusei.

Si pt a-l co trazice putin pe grig..se intampla ueori sa dai peste otel de co structii/ confectii gen pc ( mai rar platbanda) care e cat de cat calibil...
E drept ca la platbanda si mai ales la ce gasesti acum...aproape zero sanse..
DAR fieratanii mai vechi...am dat peste fiare chiar nervoase...e drept, striat...
De aia nu as fi atat de transant sa exclud total insa intr-adevar, sansele sunt ca alea de a castiga la loto..

E frumos sa te joci , chiar daca nu iti reuseste acum poate inveti ceva, poate iti place si inceti mai multe, nunse stie...
De aia te si incurajez...decat sa stai prin cluburi:D
te salut parinte cu respect si imi scot sapca de covaci,in fata ta ca le spui corect si duci in spate o ranita de experienta,ascultati-l si luati aminte fratilor este profesionist.

 parintele, on 22 ianuarie 2018 - 20:42, said:

Ideal e cocs metalurgic.
Apoi huila, preferabil nu bituminoasa..aia insa face fum mult

Cocsul petrolier e foarte ok, poate fi foarte bun insa e.de preferat ca baza cocsului sa fie carbune de pamant daca e posibil.
Foarte bine merge mangalul dar e scump.

Nu brichete...de niciun fel.
am luat si eu de la Calan anul trecut doi saci de carbune si mi-am umplut forja de pietre,si facea un fum de nu vedeai nimic prin atelier.

#84
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 crstn, on 13 octombrie 2017 - 13:05, said:

E veche intrebarea, dar poate ramane pt altcineva:
incalzesti in portiunea de la mijlocul "sagetii", pana la rosu sub forma aproximativa de triunghi echilateral cu baza spre partea care vrei s-o tragi.  
Apoi o lasi sa se raceasca.
Ideea e urmatoarea: baza triunghiului se incalzeste, dar nu se poate extinde din cauza ca materialul ne-incalzit o restrictioneaza si o sa se dilate mai mult in "grosime".
Cand se raceste, se contracta si o sa mai traga ceva din "sageata".
Problema e ca ai mari sanse sa se torsioneze sina. Cu ceva experienta si rabdare , eventual cu mai multe "triunghiuri" se pot obtine rezultate multumitoare.
Metoda n-am vazut-o aplicata pt sina, insa am vazut-o pt profile H si functioneaza.

Mea culpa...
Am reusit deja sa o trag,folosind un bec nr.7 oxiacetilena.Am incalzit partea[concava] ,cam 2cm dintr-o parte in alta pana la rosu  si la racire se simtea cum se trage.A trebuit sa folosesc si racirea fortata pt ca se trasese prea mult.Multumesc pt raspuns.

#85
mariansidana

mariansidana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.03.2016
Salut ma ocup si eu cu fierarie foarte incepator :) abia am terminat de facut primul arzator pe gaz si forja necesara lui , dar problema care o am e alta ... am cautat pe forumuri ...dar ce gasesti e vag ...asa ca poate si voi ati ajuns in situatia asta , a trebuit sa dau 4 gauri intr-o rama de metal pe post de suport la un firez cu panglica ...dar am stricat 6 bituri (HSS ) ca asa scrie pe ele ..... si am ajuns la concluzia ca nu e prea folositor sa stric atatea bituri ...dar ma gandeam ca poate altii stiu o firma serioasa ce fabrica asa ceva si sa cumpa dar de care sa ma folosesc ceva mai mult ...am luat de la Bosch ...is bunicele nu am ce zice dar ... cel putin mai mari de 6 nu am gazit in set cat sa fie la un buget acceptabil asa ca poate ma ajutati voi , va multumesc.

#86
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Sper sa nu fiu off-topic . I-am facut un frate mai mare cutitului de l facusem zilele trecute .
Tot din lama de drujba , dar de data asta am folosit aproape toata lama pe lungime .

Attached Files



#87
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 17.05.2014
Cat de bine isi pastreaza ascutisul cutitul facut lama de drujba dupa ce taie in lemn dur; corn,stejar, carpen, uscate si cu noduri? Cat de aspra este, se infige in lemn?

#88
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Inca nu am probat pe lemn tare . De infipt se infinge . Am incercat doar sa cioplesc un lemn , merge foarte bine si taisul la tinut . Vedem pe viitor . Oricum eu le-am facut mai mult din lipsa de ocupatie .

#89
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Facui un arzator cu tiraj fortat, pt forja. Deocamdata e decent, mai sunt lucruri de tunat la el.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eHk_IIm4-Dc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#90
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Parintele, nu ne pui si niste detalii de executie? Eu am incercat sa indrept un ochi de remorca agricola. Era torsionat. Am incercat cu o parlitoare de porc bagata intr-o cutie de caramizi refractare. Nu am reusit sa fac ceea ce mi-am propus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate