Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Proces constestare amenda

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#19
Cryb3by

Cryb3by

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.05.2008

View Postarab, on 13 octombrie 2016 - 11:40, said:

Pietonul avea verde si era angajat in trecere, din dreapta ta? Sau e refugiu acolo si iti venea din stanga? Adica ti-a sarit in fata? Nu suntem toti din Bucuresti! Vezi daca nu explici frumos faza!

D-aia am evitat sa spun circumstantele, ca e mult de explicat. Trecerea nu e semaforizata. Semaforul pentru primele 2 benzi se afla la 200m de trecere. Pietonul a venit din partea dreapta, banda 1, langa trotuar. Eu eram pe banda a 4a, la aprox 7m de el.

#20
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Pietonul banuiesc ca era pe sensul tau de mers. Atunci da, nu ai acordat prioritate.

#21
Cryb3by

Cryb3by

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.05.2008

View Postgelutu980, on 13 octombrie 2016 - 11:42, said:


Unde-i semafor acolo?

Deasupra pasajului Muncii, la 200m

View Postbumpocbum, on 13 octombrie 2016 - 11:39, said:

Legea e foarte clara. Daca pietonul este pe trecere, pe sensul tau de mers, trebuie sa opresti. Atat si nimic mai mult.
In primavara si eu am patit acelas lucru, doar ca pietonul era la 3m langa marcaj.  O luna a trecut repede si fara dureri de cap.

Cum sa opresc, daca eu eram in DREPTUL TRECERII DE PIETONI? Pe trecere?

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostCryb3by, on 13 octombrie 2016 - 11:43, said:

D-aia am evitat sa spun circumstantele, ca e mult de explicat. Trecerea nu e semaforizata. Semaforul pentru primele 2 benzi se afla la 200m de trecere. Pietonul a venit din partea dreapta, banda 1, langa trotuar. Eu eram pe banda a 4a, la aprox 7m de el.

Sti, si pe Bucuresti-Ploiesti e un stop, putin mai departe de Ikea la intrarea in Ploiesti.

Daca tu erai pe trecere cand pietonul s-a incadrat este alta problema, iar daca masinele de pe 1 si 2 erau in colona la stop erau oprite chiar pe trecere.

Edited by arg, 13 October 2016 - 11:50.


#23
Cryb3by

Cryb3by

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.05.2008
Ok, vad ca deja mi-ati dat verdictul, dar nici unul nu-mi raspunde la intrebare.

Rog un admin sa inchida postul. Multumesc.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da. Opresti pe trecere. E mult mai sanatos.
Nu e un verdict, e realitate. Vezi ca legea zice si ca trebuie sa acorzi prioritate la un pieton care isi declina intentia sa traverseze chiar daca nu e pe trecere (adica e pe trotuar in fata trecerii).
Bafta la proces dar eu ma indoiesc ca o sa castigi.

Pe mine m-a acuzat politia ca NU AM OPRIT la trecere nu de prioritate.

Edited by bumpocbum, 13 October 2016 - 11:50.


#25
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

View PostCryb3by, on 13 octombrie 2016 - 11:44, said:


Deasupra pasajului Muncii, la 200m



Cum sa opresc, daca eu eram in DREPTUL TRECERII DE PIETONI? Pe trecere?

Eu cred ca glumesti. Daca trecerea de pietoni este aia din poza , si tu de pe banda 4 n-ai acordat prioritate....credc ca judecatorii sunt destul de indulgenti in tara asta.

#26
Cryb3by

Cryb3by

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.05.2008
Nu aveam cum sa vad pietonul din cauza masinilor de pe banzile 1 si 2, care erau in coloana.

Edited by Cryb3by, 13 October 2016 - 11:50.


#27
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Ai luat-o pe art. 135 lit. h, Cod Rutier. Ar fi interesant sa ne spui ce argumente  ai avut atunci cand ai contestat.
Cunosc bine zona, atunci cand un pieton trece, se opresc toate cele 4 benzi si dau prioritate, indiferent ca o iau pe deasupra sau prin pasaj.
Asa, de curiozitate, ai semnat procesul verbal?

Art. 135
Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si in urmatoarele situatii:
h) pietonului care traverseaza drumul public, prin loc special amenajat, marcat si semnalizat corespunzator ori la culoarea verde a semaforului destinat lui, atunci cand acesta se afla pe sensul de mers al vehiculului.
=cele 4 benzi, in cazul nostru

Attached Files



#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu atat mai mult trebuia sa opresti. Riscai sa dai peste el.

Edited by bumpocbum, 13 October 2016 - 11:52.


#29
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

View Postgelutu980, on 13 octombrie 2016 - 11:47, said:


Eu cred ca glumesti. Daca trecerea de pietoni este aia din poza , si tu de pe banda 4 n-ai acordat prioritate....credc ca judecatorii sunt destul de indulgenti in tara asta.

daca conduci la fel cum povestesti...Posted Image

#30
Cryb3by

Cryb3by

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.05.2008

View Postinevitabil, on 13 octombrie 2016 - 11:50, said:

Ai luat-o pe art. 135 lit. h, Cod Rutier. Ar fi interesant sa ne spui ce argumente  ai avut atunci cand ai contestat.
Cunosc bine zona, atunci cand un pieton trece, se opresc toate cele 4 benzi si dau prioritate, indiferent ca o iau pe deasupra sau prin pasaj.
Asa, de curiozitate, ai semnat procesul verbal?

Art. 135
Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si in urmatoarele situatii:
h) pietonului care traverseaza drumul public, prin loc special amenajat, marcat si semnalizat corespunzator ori la culoarea verde a semaforului destinat lui, atunci cand acesta se afla pe sensul de mers al vehiculului.
=cele 4 benzi, in cazul nostru


Da, am semnat PV. Nu conteaza ce argumente am pus in contestatie.
Da, stiu ca trebuie acordata prioritate daca e pe sensul tau de mers, dar eu nu am avut cum sa vad pietonul si l-am observat abia dupa ce am ajuns pe trecere, cand si el s-a angajat in traversare.

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
ce anume ai constestat? ce ai scris in hartie?

#32
Cryb3by

Cryb3by

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.05.2008

View Postgelutu980, on 13 octombrie 2016 - 11:52, said:


daca conduci la fel cum povestesti...Posted Image

Fix despre asta e topicul, despre cum conduc. Ma bucur ca te intereseaza.

#33
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
@initiator: vad ca te astepti si tu sa pierzi procesul, recunosti ca ai facut contestatie pentru a trage de timp.

Eu zic sa stai linistit in ziua procesului-apel? La apel nu se mai pun martori si alte alea. Esti in faza de apel sau incurci termenii?  Nu are rost sa te mai deranjezi. Vezi ce verdict da curtea si in maxim 15 zile te duci la politie si predai permisul-30 de zile. Nu astepta raspunsul scris, ca te mai penalizeaza o data politia.

Se subintelege ca vei pierde! Asta e! Se poate si mai rau. Amenda ai platit-o deja la jumate?

Edited by arab, 13 October 2016 - 12:04.


#34
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016
Pai si daca nu vezi pietonul , dai peste el.. Nu-I mai bine sa opresti? Sa casti ochii?
Deci in concluzie , ce tot dai inainte cu semafoare la 200 m , cu masini in coloana, ca n-ai vazut...tu de fapt n-ai acordat prioritate la trecerea de pietoni. Sunt foarte curios cu de ti-au lasat carnetul. Sunt si mai curios ce motive bagi acum??!!1

#35
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Legea e foarte clara. Daca pietonul este pe trecere, pe sensul tau de mers, trebuie sa opresti. Atat si nimic mai mult.
In primavara si eu am patit acelas lucru, doar ca pietonul era la 3m langa marcaj.  O luna a trecut repede si fara dureri de cap.
aceleasi si aceleasi discutii aiurea si lipsite de sens... mereu si mereu si aceeasi necunoastere a legii!

mai intai trebuie sa va clarificati (voi pentru voi citind legislatia) cand anume, unde si in ce conditii are prioritate pietonul
si pe urma... ce inseamna aia prioritate de trecere si mai exact ce inseamna in acceptiunea legii, neacordarea de prioritate!
legea e clara daca o intelegi!... daca nu, nu!
unde scrie ca trebuie (esti obligat) sa opresti?!?

initiator!
cand ai facut contestatia PVului, trebuia sa stii si procedurile!

Edited by Nero-d, 13 October 2016 - 12:02.


#36
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008

View PostCryb3by, on 13 octombrie 2016 - 11:54, said:

Da, am semnat PV. Nu conteaza ce argumente am pus in contestatie.
Da, stiu ca trebuie acordata prioritate daca e pe sensul tau de mers, dar eu nu am avut cum sa vad pietonul si l-am observat abia dupa ce am ajuns pe trecere, cand si el s-a angajat in traversare.


Ba conteaza. Asta ca sa putem aprecia si noi, desi nu suntem judecatori, daca e vreun motiv de nulitate.

Apoi, tot in codul rutier scrie ca la trecerile de pietoni esti obligat sa reduci viteza si sa dai prioritate pietonilor.

Argumentele tale, in umila mea opinie, nu sunt valide.

Imi pun cei doi centi pe faptul ca vei sta o luna pe bara.

Edited by inevitabil, 13 October 2016 - 12:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate