Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Boiler Instant - P=5kW, U=220V, tip de priza?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Nebagand de seama, am avut 2 boilere care s-au stricat din vina mea.

Siguranta este de I=25A,   P/U~22A deci e bine (initial am crezut ca mi s-a stricat aparatul din cauza sigurantei, dar ulterior am vazut ca e de 25A).

Problema mare e ca am folosit o priza ,,casnica" (monofazica) 220V,16A. Puterea solicitata de boiler fiind 5kW va dati seama....

Ce alte posibilitati sunt in afara de a utiliza o priza trifazica (ceea ce implicit presupune modificari in circuit si la tablou) ?

Edited by Rhesus, 11 October 2016 - 14:56.


#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,294
  • Înscris: 05.06.2002
boiler cu acumulare.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
se trage din tablou un circuit de forta pentru asa ceva!

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
varianta optima e sa scapi de instant si sa pui un boiler normal, fie el si de 10l
ai o multime de avantaje

#5
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
[ http://depozit-electrice.ro/466-home_default/16a-380v-3pnpe-5p-ip67-priza-aparenta.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://www.comenzielectrice.ro/foto-produse/213-1331890687.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
C0pilu

C0pilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.01.2006
Daca esti sigur ca circuitul pana la priza respectiva este dimensionat corespunzator si suporta consumul, trebuie sa asiguri un contact mai bun in locul prizei. Fie o priza trifazata legata "custom" pe circuitul monofazat, fie legature cu riglete.

Ce s-a stricat la boilere? Doar stecherul ars/topit sau au si defect intern?

Edited by C0pilu, 11 October 2016 - 15:29.


#7
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostRhesus, on 11 octombrie 2016 - 14:55, said:

Nebagand de seama, am avut 2 boilere care s-au stricat din vina mea.

Siguranta este de I=25A,   P/U~22A deci e bine (initial am crezut ca mi s-a stricat aparatul din cauza sigurantei, dar ulterior am vazut ca e de 25A).

Problema mare e ca am folosit o priza ,,casnica" (monofazica) 220V,16A. Puterea solicitata de boiler fiind 5kW va dati seama....

Ce alte posibilitati sunt in afara de a utiliza o priza trifazica (ceea ce implicit presupune modificari in circuit si la tablou) ?
Cum adica s-au stricat boilerele din cauza prizei? In cel mai rau caz s-a stricat steckerul nu boilerul !

Admitand ca nu vrei sa schimbi boilerul si nici instalatia (trifazicul iese din discutie deoarece boilerul nu e trifazic) [L.E.Acum observ ca era vorba doar de a schimba priza cu una trifazica; asta da, e o solutie, dar si firele din perete trebuiesc inlocute cu fire de 4mm, deoarece cele de 2,5mm se vor supraincalzi] poti introduce o dioda de putere, de 35 sau 50A, atentie, cu radiatorul de caldura aferent, in serie pe circuit. Puterea va scadea la jumatate iar cablul original din perete si priza aferenta de 16A vor rezista, insa debitul de apa calda instant va scadea la jumatate daca nu ai o acumulare de apa cat-de-cat, macar 5 litri.

Edited by addysoftware, 11 October 2016 - 17:03.


#8
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 26.02.2010
Leaga cablul de curent cu diametru de 4 mm direct la o siguranta si nu mai ai treaba apoi cu instalatia.

#9
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Sunt niste porcarii . Am ars si eu 2 acum vreo 20 de ani si m-am lasat pagubas . Nu mai intru in amanunte ca mi-e greata de ele si acum .

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,478
  • Înscris: 10.08.2005

View PostRhesus, on 11 octombrie 2016 - 14:55, said:

Nebagand de seama, am avut 2 boilere care s-au stricat din vina mea.
cum spune nenea @Nero-d - circuit forta separat pentru lucurile astea, boilere, cuptoare electrice, aparat sudura, etc
evident, si contactele din priza trebuie sa suporte curentul respectiv, asta inseamna ca excludem chinezariile no-name

View Postaeon, on 11 octombrie 2016 - 15:22, said:

varianta optima e sa scapi de instant si sa pui un boiler normal, fie el si de 10l
ai o multime de avantaje
eu am un instant din asta cumparat din magazin de vreo 4 ani, inca sta in cutie

#11
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,908
  • Înscris: 27.04.2010
Cum a spus si aris86, trage traseu separat, legat din boiler direct in siguranta din tablou. Asta, daca vrei sa nu iei foc, la un moment dat ... Nu-i mare lucru un traseu "pozat" pe perete, daca nu-ti place cum arata il poti ascunde sub o bagheta d-aia cu capac. Nu-i prea estetic, dar e sigur ...

#12
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 26.02.2010
La tara am pus fir direct din tablou, siguranță de 25A și am mai pus încă o siguranță de 25A. Nu are moarte, deși era mai simplu cu un boiler, la vremea respectiva ne-am gândit la spațiu. Este recomandat sa ai neapărat și impamantare.

#13
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cum adica ai ars boilerele din cauza prizei? Ma rog..iti trebuie curaj sa bagi in priza ceva ce consuma 5 kw. Alea-s chestii ce se leaga direct cu fire.

#14
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Instantul nu se arde decat daca ramane fara apa. La tine in cel mai fericit caz, s-a ars circuitul de la tablou pana la boiler. E posibil ca instantul sa fie bun.

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,294
  • Înscris: 05.06.2002
dap, e posibil ca instantul sa fie bun si capabil sa-ti dea foc la casa.

#16
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pai obligat iti da, daca nu e dimensionat bine circuitul. Orice consumator iti da foc in astfel de cazuri nu numai instantul.

#17
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Iti da si daca ramane fara apa iar protectia la supraincalzire cedeaza.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate