Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...
 Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri
 Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit

Megalopolis (2024)

Integra A8690
 Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...
 

Case in/langa Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Nu stiu daca exista un astfel de topic, insa eu n-am gasit.
M-ar interesa sa cumpar o casa cu minim 3 camere, racordata la toate cele, toate utilitatile, in care sa nu mai bag multi bani si care sa aiba o curte spatioasa. Ideea e sa gasesc o casa de genul acesta care sa fie intr-o zona cat de cat in regula, sa nu fie singura casa de pe un camp, sa nu fie intr-o zona in care 9 din 10 oameni sunt rromi care se taie cu sabiile la lasarea intunericului, sa exista un mijloc de transport in comun prin apropiere (autobuz, microbuz, maxi taxi etc), sa nu fie complet rupta de civilizatie si sa depinzi de masina (sa ai prin apropiere un magazin, o farmacie, o gradinita, una, alta...).

Tot caut si nu prea gasesc, cel putin nu la un pret acceptabil.
La 300, 400, 500k gasesc cu carul, dar pe la vreo 100k ...mai nimic.

Mai rau e ca 90% dintre casele frumoase pe care le gasesc la un pret acceptabil sunt in Berceni. :(

Ceva sugestii unde as putea sa caut prin afara Bucurestiului (dar sa nu fie prea departe)? In Bucuresti am cautat si se pare ca nu-i nicio sansa.
A cumparat cineva recent si poate sa ma ajute cu niste sfaturi?

Ma gandeam si la varianta cu luat teren, apoi construit casa, dar e prea mare bataia de cap. Imi este mai ok sa iau ceva de-a gata.

Multumesc!

#2
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

View PostMrDerpson, on 10 octombrie 2016 - 17:02, said:


Ceva sugestii unde as putea sa caut prin afara Bucurestiului (dar sa nu fie prea departe)? In Bucuresti am cautat si se pare ca nu-i nicio sansa.
A cumparat cineva recent si poate sa ma ajute cu niste sfaturi?

Ma gandeam si la varianta cu luat teren, apoi construit casa, dar e prea mare bataia de cap. Imi este mai ok sa iau ceva de-a gata.

Multumesc!

Balotesti/Buftea/Moara Vlasiei...

Edited by blade0blade, 10 October 2016 - 17:11.


#3
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Pai curte spatioasa inseamna un 200m macar pt mine. In Bucuresti e exclus sa gasesti la 100k asa ceva. In Tunari gasesti deja, dar nu prea mai e Bucuresti

#4
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostMrDerpson, on 10 octombrie 2016 - 17:02, said:

Ceva sugestii unde as putea sa caut prin afara Bucurestiului (dar sa nu fie prea departe)? In Bucuresti am cautat si se pare ca nu-i nicio sansa.
Otopeni si renunti la ideea inutila cu transportul in comun. Cat il folosesti o data la 5 ani nu merita diferenta de 300k euro pe care ai vazut-o. Mai tai un pic si din pretentia "curte spatioasa" la 100k. Gasesti cu curte rezonabila, n-ai nevoie de "spatioasa" daca vii de la bloc, in realitate e o corvoada. In rest bifeaza toate criteriile.

Sau mai low cost si mai prost ca populatie & infrastructura in Tunari, unde ai un autobuz.

View Postblade0blade, on 10 octombrie 2016 - 17:11, said:

Balotesti/Buftea/Moara Vlasiei...
Asta e la mamadracu si ai un amarat de microbuz vetust. In rest esti la tara. Aici iti iei casa de weekend sau de vacanta rurala.

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,798
  • Înscris: 06.09.2004
ma tem ca ai asteptari nerealiste pt bugetul ala. in 100k, ori frumos si spatios la mama naibii, ori mai inghesuit cu un petic de gazon pe langa bucuresti. si cel putin mie unul mi se pare ca preturile sunt in crestere. sa vedem cat o sa tina de data asta.

#6
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Poftim casa http://www.imobiliar...4380434&harta=1

#7
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
În Otopeni ai autobuz.

Cel mai aproape de Bucureşti ar fi Popeşti, Pantelimon, Roşu, Măgurele. Ce trece de centură deja mi se par prea departe.

#8
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,507
  • Înscris: 22.12.2015
S-ar putea sa gasesti cu 100 k in Rahova sau zona Salaj/Pucheni. Nu te inspaimanta de apropierea cu Ferentariul, e o zona destul de linistita populata eminamente de romani, am vazut mult oameni care si-au construit case falnice pe acolo, aproape sa nu mai recunosc cartierul cand m-am intors in tara.

Edited by doxan, 10 October 2016 - 18:23.


#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Si de ce nu vrei berceni ?

#10
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postbladhaund, on 10 octombrie 2016 - 17:18, said:

Asta e la mamadracu si ai un amarat de microbuz vetust. In rest esti la tara. Aici iti iei casa de weekend sau de vacanta rurala.
Aş prefera pe lângă Bran-Moieciu o casă de vacanţă, ca să fiu sincer.

#11
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012

View Postleventebest, on 10 octombrie 2016 - 17:16, said:

Pai curte spatioasa inseamna un 200m macar pt mine. In Bucuresti e exclus sa gasesti la 100k asa ceva. In Tunari gasesti deja, dar nu prea mai e Bucuresti

Cat sa am loc de un scaun, o masuta, o floare acolo, n-am de gand sa pun castraveti sau sa-mi fac piscina. Am vazut unele case care au o "curte" de mai bine nu o aveau. Intri pe poarta si ai maxim 1m pana dai in casa.

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,226
  • Înscris: 22.05.2003
Ce vrei tu este in zona a 150 000 EUR+.

#13
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
http://www.imobiliar...4380434&harta=1

Dar casa asta ce vicii ascunse poate sa aibă de se vinde doar cu 80.000 in Dorobani/Victoriei?
Am mai gasit cateva si pe la Titulescu..tot in zona asta de pret.

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,226
  • Înscris: 22.05.2003
Aia e Drobanti pe dreapta, la 3 Km distanta, in spatele unui bloc, cu curte comuna si care e proaspat vopsita.
Sa nu uitam ca ai 2 camere, 50 mp utili, cam cat un apt de bloc comunist minimal (cf I). Ofertele ce par bune, sunt tepe.

#15
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012

View Postblade0blade, on 10 octombrie 2016 - 17:11, said:

Balotesti/Buftea/Moara Vlasiei...

Nu stiu cum o fi prin Balotesti sau Buftea, dar la Moara Vlasiei esti la tara.
N-am o problema cu asta, chiar e frumos sa ai acolo un pamant, sa-ti pui o rosie, o ceapa, sa-ti cresti o gaina si alte chestii d-astea la care sa mergi din cand in cand, dar nu sa stai acolo. N-au canalizare, n-au de niciunele p-acolo. Ce-i drept, au "transport in comun", un microbuz care merge de la Cora Pantelimon si te lasa fix in "centru", langa statuie/singurul supermarket pe care l-am vazut acolo.
Parca penultima oara m-au alergat si vreo 2-3 caini pe langa bariera de acolo. Nu stiu de ce naiba nu-si tin oamenii cainii in curte...

LE: o casa prin Moara e undeva la 25-35k, casa batraneasca, WC in fundu' curtii etc

Edited by MrDerpson, 10 October 2016 - 19:23.


#16
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007

View PostMrDerpson, on 10 octombrie 2016 - 18:57, said:


Cat sa am loc de un scaun, o masuta, o floare acolo, n-am de gand sa pun castraveti sau sa-mi fac piscina. Am vazut unele case care au o "curte" de mai bine nu o aveau. Intri pe poarta si ai maxim 1m pana dai in casa.

Cum a zis si ADM, pe la 150k mai gasesti. Gandeste te ca ap 3 cam in bloc comunist sare de 60k. Si tu vrei si curte

#17
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postleventebest, on 10 octombrie 2016 - 17:16, said:

Pai curte spatioasa inseamna un 200m macar pt mine. In Bucuresti e exclus sa gasesti la 100k asa ceva. In Tunari gasesti deja, dar nu prea mai e Bucuresti

200 de m2 inseamna curte spatioasa.. Unde a-ti trait fratilor? In debara?

#18
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
20.000 hectare e curte spatioasa?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate