Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

DVBC2 aniversează în curând 10 ani de zile. Îl doriți în casele dumneavoastră?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009
Eu când cumpăr ceva verific înainte și pe pagina oficială. :D
De exemplu înainte să iau televizorul ce am acum am verificat pe net înainte. În magazin era afișat că are și DVB-S2 dar de fapt nu avea. Mi s-a părut prea ieftin și am întrebat dar vânzătoarea nu avea habar de chestiile astea.

#20
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Pai eu am intrebat de la LGRomania... Ce sa faci.. asta e.

#21
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009
Datele alea de la PCG sunt false, site-uri oficiale LG de prin Europa (http://www.lg.com/hr...LF632V-smart-tv; http://www.lg.com/hu...LF632V-smart-tv; la noi nu apare) îl dau numai cu DVB-C...

Edited by crislacor, 04 October 2016 - 15:19.


#22
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014

View PostFly_85, on 04 octombrie 2016 - 14:20, said:

intrebarea e cate televizoare au DVB-C2 ??

ma refer la cele de pe piata din RO

fereritor la ce a spus @Kalman2007 cu DVB-S2X, niciun tv 4k din lume nu are tunner DVB-S2X.. deci deocamdata e experimental..
Da' nici nu-ti trebuie sa aiba, atata vreme cat oricum iti trebuie un receptor DVB-C pe care banuiesc ca providerii ti-l dau in chirie (sau daca nu, il poti cumpara tu de oriunde, cu banii jos sau in rate), cat e, pe la 200 lei pe acolo? Oricum, si daca vrei sa treci la parabolic tot iti trebuie receptor pe care il cumperi/chirie, deci nu-i nicio diferenta. De ce sa mai dau mii de lei pe un tv special cu DVB-C, cand pot lua doar receptorul care merge la orice tv?
DVB-C ar putea avea succes doar la cei care parasesc analogicul si nu mai vor parabolica pe casa/pervaz, dar altfel, cam duce lipsa de clienti. Ca sa nu mai zic ca providerul nici nu-ti asigura in toata tara asa ceva, ci numai in orasele mari!

Edited by toto_riina, 04 October 2016 - 15:23.


#23
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009
Hîîî...?! Da' de CAM-uri ai auzit? Adică na, doar cu televizoru', fără „receptor”...Posted Image

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View PostKoal, on 04 octombrie 2016 - 13:58, said:

Introducerea standardului DVBC2
Nu va fi necesar pe cablu, nu este mediu RF tip eter unde e problema cu snr-ul ci cablu si are deja constelatie 256.

#25
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014

View Posttoto_riina, on 04 octombrie 2016 - 15:20, said:

Da' nici nu-ti trebuie sa aiba, atata vreme cat oricum iti trebuie un receptor DVB-C pe care banuiesc ca providerii ti-l dau in chirie (sau daca nu, il poti cumpara tu de oriunde, cu banii jos sau in rate), cat e, pe la 200 lei pe acolo? Oricum, si daca vrei sa treci la parabolic tot iti trebuie receptor pe care il cumperi/chirie, deci nu-i nicio diferenta. De ce sa mai dau mii de lei pe un tv special cu DVB-C, cand pot lua doar receptorul care merge la orice tv?
DVB-C ar putea avea succes doar la cei care parasesc analogicul si nu mai vor parabolica pe casa/pervaz, dar altfel, cam duce lipsa de clienti. Ca sa nu mai zic ca providerul nici nu-ti asigura in toata tara asa ceva, ci numai in orasele mari!

eu cred ca tendinta e spre CI+ in viitor, adica sa se renunte la receptoarele externe.. :)

#26
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Koal tu repeti fara rost aceleasi lucruri, titlul e gresit, informatiile date sunt gresite, recomand unui moderator sa inchida topicul asta si eventual mute 1 saptamana lui Koal pentru trolling.

Edited by queron, 04 October 2016 - 17:30.


#27
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
@queron
Spune te rog ce este greșit?

Ok, sunt deocamdată 8 ani de DVBC2, nu 10 (Dar în curând poate să însemna și peste aproape 2 ani).
Ok, nu știu numărul aproximativ al TV-urilor care suportă DVBC2.

Dar ideea de bază este corectă, voiam să văd care este părerea voastră despre acest standard și dacă voi cosiderați oportună folosirea lui în tandem cu DVBC pe cablu.

Dacă nu existau avantaje nete ale DVBC2 vs DVBC acum nu am fi vorbit de acest standard, nu ar fi existat.
Dacă nu existau niște avantaje ale DVBT2 vs DVBT acum Radiocom ar fi avut o rețea de relee DVBT și nu DVBT2.

#28
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008

View Postandreic, on 04 octombrie 2016 - 15:30, said:

Nu va fi necesar pe cablu, nu este mediu RF tip eter unde e problema cu snr-ul ci cablu si are deja constelatie 256.

Andrei, DVBC2 se laudă cu constelații de modulație superioare, 4096QAM și va fi extins până la 16384QAM și 65535QAM și va avea un bitrate de 83Mb/s pe un canal standard de 8Mhz (cu timpul ar putea fi extins până la 110Mb/s per canal).

Poate că DVBC2 nu este o soluție pentru acest moment, însă putem relua discuția asta în 2019.

(Noi vorbeam de televiziune digitală aici încă din 2008 când nu existau prea multe receptoare pentru DVBC.)

#29
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009
Hai să nu încurcăm marfa cu ambalaju'...
- uite că standardul există, acceptat la nivel teoretic, dar nu se grăbește nimeni cu implementarea! De ce oare? Simplu: nu prezintă avantaje semnificative și care să susțină o investiție (masivă) în noi echipamente...
- cît despre celelalte două modalități de transmisie (satelit DVB-S2 și terestru DVB-T2), să nu te iei după 2-u' din coadă, că n-are nimic de-a face cu 2-u' de la DVB-C2! S2 și T2 au ieșit dintr-o necesitate, aceea de a permite transmisia HDTV (și MPEG-4), pe cînd standardul actual de pe cablu (DVB-C) permite aceste transmisii digitale fără probleme...
În concluzie, hai s-o lăsăm așa, că-i bine! Fii sigur că, atunci cînd va fi nevoie, lucrurile se vor schimba...Posted Image

#30
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
In 2030. Nu am chef sa folosesc din nou conserva pentru ca astia s-au gandit sa schimbe iarasi standardul.

Bataie de joc a fost si cu DVB-T2. Daca vreau sa vad gunoaiele cele 8 (ca TVR HD e ok), trebuie sa imi cumpar conserva, chiar daca televizorul meu nu are mai mult de 1 an jumate. Posted Image

#31
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Posteasy90rider, on 04 octombrie 2016 - 14:50, said:

@Kalman2007 eu nu m-as lua dupa PCG. Cand mi-am cumparat TV-ul am intrebat de la ei si de la LG romania daca are DVB-T2 si mi-au confirmat ca are... In realitate nu prind nimic desi stau aproape de antena, chiar o vad de unde e TV-ul.
Daca LG ti-a confirmat ca are, PCG nu are nici o vina. Din contra, e singurul site care are filtru dupa DVB-T2, hai sa apreciem lucrul asta.

#32
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
@Koal, mie asta imi da cu virgula:

Quote

Standardul DVB-T2 a fost preferat de Ministerul Comunicațiilor din România iar prima rețea de emițătoare DVB-T2 operată de SNR-Radiocom acoperă deja peste 90% din populația României.
Ai o harta, ceva, sa vad si eu ce zone acopera reteaua asta? Ultima data stiam ca sunt acoperite doar cateva orase mari si ca proiectul se tot tergiverseaza, cum s-a ajuns deja la 90% din populatie? :w00t:

#33
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009
Conform Radiocom, acoperirea cu semnal DVB-T2 in receptie fixă a ajuns la 78,2% în populație, reprezentand 72,5% din teritoriul Romaniei. https://hdsatelit.blogspot.ro/2016/09/acoperirea-cu-semnal-dvb-t2-fost.html

#34
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
http://www.radiocom....embrie_2016.pdf

Ținta de perfomanță pentru sfârșitul anului este acoperirea a 90% din populație.
După cum se vede pe harta din septembrie 2016 ar părea că ținta este aproape atinsă.

#35
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014

View Postqueron, on 04 octombrie 2016 - 21:00, said:

In 2030. Nu am chef sa folosesc din nou conserva pentru ca astia s-au gandit sa schimbe iarasi standardul.

Bataie de joc a fost si cu DVB-T2. Daca vreau sa vad gunoaiele cele 8 (ca TVR HD e ok), trebuie sa imi cumpar conserva, chiar daca televizorul meu nu are mai mult de 1 an jumate. Posted Image
Pai si ce, asa, la Dolce/UPC/Digi n-ai oricum conserva? Ca doar n-ai ramas la cablul analogic, infipt direct in tv! Si daca schimbi providerul (ca nu-ti mai place dex. sau ca e prea scump etc.), nu cumperi oricum conserva aferenta? Ca fara conserva nu se poate!

#36
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009
Fratele meu, trezește-te, suntem în 2016! Dacă nu știi, întreabă!
În primul rînd, ca s-o luăm cu începutul, pe „cablul înfipt direct în tv” vine și semnalul digital, nu e alt cablu, e același, absolut același! Dacă vrei să treci la televiziunea digitală nu-ți schimbă nici dracu' cablul, rămîne tot ăla!
În al doilea rînd, se poate foarte frumos fără „conservă”! Și la Telekom și la UPC și la RCS! Toți trei operatorii oferă la transmisia pe cablu acel dispozitiv minune numit CAM și care, împreună cu smartcardul încorporat (smartcard care se regăsește și în conserve) asigură decriptarea canalelor digitale. Deci nu, nu ai nevoie de conservă, dacă televizorul tău este dotat cu tuner DVB-C și este compatibil CI+ (ceea ce se întîmplă la cvasi-majoritatea televizoarelor de după 2010) poți vedea canalele digitale fain-frumos doar cu telecomanda televizorului!
Pe satelit da, acolo e diferită situația, FocusSat fiind singurul operator la care poți primi CAM, toți ceilalți funcționînd doar pe bază de STB (conservă, adică). Dar cum aici discutam strict despre transmisia digitală prin cablu, satelitul nu ne interesează momentan...
Mai bine acum...?Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate