Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

DVBC2 aniversează în curând 10 ani de zile. Îl doriți în casele dumneavoastră?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,980
  • Înscris: 21.08.2008
Standardele DVB de generație a doua își fac treptat loc în preferințele difuzorilor și retransmițătorilor TV.
Standardul DVB-T2 a fost preferat de Ministerul Comunicațiilor din România iar prima rețea de emițătoare DVB-T2 operată de SNR-Radiocom acoperă deja peste 90% din populația României.

Pe satelit majoritatea posturilor emit în standard DVB-S2.

Ultimul standard DVB de generație a doua încă destul de puțin implementat este DVB-C2.

Deja pe cablu coexistă 4 standarde diferite de emisie:
- Emisie analogică,
- Emisie digitală DVB-C radio,
- Emisie digirală DVB-C SD,
- Emisie digitală DVB-C HD.

Credeți că ar fi oportună începerea emisiei DVB-C2, în special pentru canale HD, canale 3D și canale 4X?

Care din operatorii noștri de cablu ar putea fi pionierul transmisiei DVB-C2?

#2
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,827
  • Înscris: 07.07.2009
+ https://hdsatelit.blogspot.ro/2016/10/prima-transmisie-dvb-s2x-prin-satelit.html

#3
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Nu cred ca ai dreptate cu

Quote

Deja pe cablu coexistă 4 standarde diferite de emisie
Se foloseste emisie analogica si digitala (DVB-C). Faptul ca se emite peste acel DVB-C programe HD/SD sau audio sau chiar si date, nu schimba tipul de emisie. Tot standard DVB-C e.

#4
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,980
  • Înscris: 21.08.2008
Nu am dus ideea la final.

Am subliniat existența mai multor standarde emise simultan, tocmai pentru a arăta că și noul standard poate coexista cu cele anterioare.

Introducerea standardului DVBC2 nu ar implica terminarea emisiei analogice pe cablu și nici renunțarea la DVBC în favoarea DVBC2.
Însă o parte din frecvențele ocupate acum de emisia analogică sau emisia DVBC ar fi redirecționate către DVBC2.

Edited by Koal, 04 October 2016 - 14:09.


#5
dragomirmarius85

dragomirmarius85

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 190
  • Înscris: 27.09.2016
Naspa.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Pe cablu decid proprietarii retelei ce tehnologie folosesc, de capacitatea lor de furniza echipamente etc.

#7
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,827
  • Înscris: 07.07.2009
DVB-C 2 a fost anunțat în 2008, specificațiile aprobate în 2009 deci cum aniversează 10 ani? https://en.wikipedia.org/wiki/DVB-C
O să mai treacă mult timp să fie implementat pe fiecare televizor nou.

Astea sunt standardele https://www.dvb.org/standards

Edited by Kalman2007, 04 October 2016 - 14:03.


#8
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,980
  • Înscris: 21.08.2008
Nu cred că este nașpa.
Vom avea nevoie de un alt tunner pentru a recepționa și programele DVBC2.
Deja există în comerț tunnere DVB T/T2 C/C2, deci sunt compatibile atât cu standardele digitale de primă generație cât și cu cele de generația a doua.

@Kalman
Threadul acesta va avea viață lungă, sigur va prinde aniversarea de 10 ani a DVBC2.

Edited by Koal, 04 October 2016 - 14:05.


#9
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,827
  • Înscris: 07.07.2009
Au trecut 8 ani și încă nu cred că e folosit (a fost testat de Japonia). Noi vom discuta și peste 10 ani că la noi nu cred că-l vom vedea prea curând. Știm bine cât a durat (și durează) implementarea DVB-T2 Posted Image

Edited by Kalman2007, 04 October 2016 - 14:10.


#10
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Pana mai avem loc pentru DVB-C, adica renuntare la analogic pt DVB-C, nu are rost sa introduca ceva ce nu are suport, cam cate televizoare se vand cu DVB-C2 fata de DVB-C?

#11
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,980
  • Înscris: 21.08.2008
Cu DVB-T2 începem să stăm bine, multiplexul SNR-Radiocom are acoperire bună, treptat în piață apar tunnerele capabile DVB-T2/C2.
Rămâne ca și companiile de cablu să implementeze DVB-C2 pentru canalele ultra HD.

#12
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,827
  • Înscris: 07.07.2009
Abia se introduc canale HD pe cablu, deci ... :)
Oricum canale UHD există numai câteva deci prea curând nu vedem așa ceva. Nici în alte țări nu se grăbesc.

#13
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,980
  • Înscris: 21.08.2008
@easy90rider
Deocamdată retailerii nu fac diferența între DVBC și DVBC2 așa că și atunci când un TV suportă DVBC2, acest lucru nu este evidențiat în magazin.
Multe televizoare noi au deja suport pentru acest tip de transmisie.

#14
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014

View Posteasy90rider, on 04 octombrie 2016 - 14:12, said:

Pana mai avem loc pentru DVB-C, adica renuntare la analogic pt DVB-C, nu are rost sa introduca ceva ce nu are suport, cam cate televizoare se vand cu DVB-C2 fata de DVB-C?

intrebarea e cate televizoare au DVB-C2 ??

ma refer la cele de pe piata din RO

fereritor la ce a spus @Kalman2007 cu DVB-S2X, niciun tv 4k din lume nu are tunner DVB-S2X.. deci deocamdata e experimental..

#15
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

View PostKoal, on 04 octombrie 2016 - 14:14, said:

(...)
Rămâne ca și companiile de cablu să implementeze DVB-C2 pentru canalele ultra HD.
Ți-a scris colegul Kalman mai sus, standardul DVB-C2 încă se află în teste, nu a fost introdus comercial niciunde! A fost testat în Japonia, știu că încercaseră și nemții ceva (acu' vreo 2-3 ani), dar nu au ajuns la stadiul de implementare. Și, ținînd cont că nici producătorii de televizoare nu se pregătesc pentru așa ceva (nu cunosc televizoare cu DVB-C2), eu zic să stăm cuminți...
Da, am citit și eu de anumite STB-uri cu DVB-C/C2, dar astea sunt făcute pentru marketing, să le diferențieze de cele existente deja pe piață, de fapt nu au nici o aplicabilitate reală (și nici nu sunt sigur că acel „C2” nu e pus acolo doar de formă)...

#16
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,980
  • Înscris: 21.08.2008
Așa cum am menționat în răspunsul anterior, pentru a contoriza câte televizoare din magazine au DVBC2 trebuie să iei lista de modele de la retailer și să verifici la fiecare în parte specificațiile din manual pentru că pe situri și pe fișele de prezentare din magazin nu este menționat.

De fapt chiar retaileri ar trebui să facă munca asta.

Televizoarele noi cu capabilități UHD, 4X au de regulă și suport pentru DVB-C2.

Groso modo cam jumătate din oferta de televizoare de acum sunt UHD/4X, deci tot cam jumătate au și suport pentru DVBC2.

#17
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,827
  • Înscris: 07.07.2009
Foarte puține au tuner DVB-C2 și este specificat, este totuși un detaliu important. http://www.pcgarage....-negru-full-hd/
Nici măcar acest model nu mai este în stoc.

#18
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@Kalman2007 eu nu m-as lua dupa PCG. Cand mi-am cumparat TV-ul am intrebat de la ei si de la LG romania daca are DVB-T2 si mi-au confirmat ca are... In realitate nu prind nimic desi stau aproape de antena, chiar o vad de unde e TV-ul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate