Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Statul plateste lefuri mai mari decat privatii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
138 replies to this topic

#19
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
da vyctoras dar sunt si muncitori foarte slabi care nu sunt angajati afara si aia pot fi angajati aici cu salarii minime, fara protectia muncii si cu plata pe sub mana.

Edited by chilly willy, 30 September 2016 - 09:41.


#20
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 HaterNr2, on 30 septembrie 2016 - 09:20, said:

De ce angajatii nu devin si iei patroni daca se plang de salarii ? Exact, nu toti pot devenii patroni, cineva trebuie sa si munceasca

 BlueHazard, on 30 septembrie 2016 - 09:25, said:

Sau de ce nu traiesc patronii o luna-doua-trei cu salariul unui angajat? Ca sa vada ce inseamna munca pe 2 lei.


...sau de ce multi "patroni" prefera sa se angajeze pe salariu si sa nu faca/continue afacerea proprie ? Un angajat la stat care sta degeaba sau un patron care face evaziune este tot pe acolo.
Daca insa compari un manager adevarat de firma cu un angajat de la stat o sa vezi ca e in defavoarea "patronului" ... nu mai vreau sa stiu ce inseamna sa conduci o afacere si angajati, una este sa astepti salariu luna de luna si alta e sa nu stii cum sa faci bani de salarii si taxe luna de luna.
Ca "patronul" nu munceste si da salarii de 2 lei ca sa isi umfle burta el si familia lui este mai mult o legenda ... Am vazut destui care muncesc 12-16 ore pe zi ca sa tina firma pe linia de plutire dar angajatii vin la 8-9 si pleaca la 17-18 dar asteapta proceduri, beneficii si salarii la timp ...

Edited by superm, 30 September 2016 - 09:40.


#21
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

 Astute, on 30 septembrie 2016 - 09:02, said:

alariul mediu al unui bugetar depaseste cu circa 284 lei peste media pe economie, iar cel al unui angajat in sectorul privat e cu 118 lei sub medie, ducand diferenta dintre ei la 402 lei lunar, reiese dintr-o cercetare a Institutului National de Statistica (INS). Datele sunt valabile pentru 2014 si au fost publicate vineri. Femeile au in medie cu 5% mai putin decat barbatii, dar sunt si domenii in care barbatii sunt depasiti la capitoluri venituri de catre femei: servicii administrative si activitati de servicii suport (29,1%), constructii (19,9%), transport si depozitare (7,0%), industrie extractiva (6,6%), distributia apei, salubritate(2,7%), administratie publica (0,9%).Vezi in text 5 mici detalii despre salariile romanilor

http://m.hotnews.ro/stire/21322791

Intr-o tara normala salariile din privat sunt mai mari ca cele de la stat, tocmai pentru a incuraja oamenii in a merge si creea plusvaloare in mediul privat.
In Romania e pe dos
Feelingul meu, asa la prima mana imi zice ca peste tot in lume se plateste mai bine la stat decat la privat. (ca medie)
Diferente in favoare celor din sectorul privat sunt doar in cazul celor cu studii superioare. Aici da, se plateste mai bine la privat.

#22
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 TheShen, on 30 septembrie 2016 - 09:33, said:

O explicație ar fi cã la stat majoritatea posturilor cer studii superioare, pe când la privat în horeca, fabrici, service auto, magazine, nu se cer studii superioare.

Stufii superioare facute la Spiru Haret, fara frecventa

 pink_flamingo, on 30 septembrie 2016 - 09:39, said:


Feelingul meu, asa la prima mana imi zice ca peste tot in lume se plateste mai bine la stat decat la privat. (ca medie)
Diferente in favoare celor din sectorul privat sunt doar in cazul celor cu studii superioare. Aici da, se plateste mai bine la privat.

Ai putea sa cauti si saa ne prezinti o asemenea stayistica ?

#23
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
pe de alta parte majoritatea angajatilor de la stat sunt cu studii superioare gen doctori, procurori, politisti, judecatori, economisti, profesori etc si e clar ca vor avea salarii mai mari decat casierii de la billa sau muncitorii in constructii. Nu toti bugetarii au studii la spirtu haret , numai parlamentarii si primarii.

Edited by chilly willy, 30 September 2016 - 09:48.


#24
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

 Astute, on 30 septembrie 2016 - 09:42, said:

Stufii superioare facute la Spiru Haret, fara frecventa



Ai putea sa cauti si saa ne prezinti o asemenea stayistica ?
Uite, in UK:
http://www.bbc.com/n...siness-26512643

"In 2013, average hourly earnings in the public sector were £16.28 an hour, compared to the average £14.16 among private employees."

2 lire la ora este o diferenta enorma.

#25
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
In urma cu cativa ani am stat in Canada cateva luni, si era o mare dezbatere publica pe tema asta, pentru prima data la ei salariile bugetarilor le depasise pe cele ale privatilor, si nu erau deloc multumiti de lucrul asta

#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

 aeon, on 30 septembrie 2016 - 09:24, said:

pe de alta parte la stat salariile sunt 100% declarate la fisc, in schimb la privat se practica mult "minim" si diferenta "in mana".
daca ar fi declarate real si la privat, pariez ca se schimba (mult) raportul, si salariile la privat vor depasi serios pe cele de la stat.


Asta-i unul dintre raspunsuri.

#27
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 chilly willy, on 30 septembrie 2016 - 09:39, said:

da vyctoras dar sunt si muncitori foarte slabi care nu sunt angajati afara si aia pot fi angajati aici cu salarii minime, fara protectia muncii si cu plata pe sub mana.
si cu calificare extrem de proasta in asa fel incat nici nu se mai justifica sa tii afacerea.....

#28
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Nu le iau apararea fiindca la stat e circuit inchis. Sa intri in sistem din exterior, fara recomandari, e caz rar. Cred ca 90% sunt pilele cuiva, rude, care la examene primesc subiectele dinainte.
Insa nu au salarii mari. Pe la primarii se invart intre 1500-2000. Puteti verifica in declaratiile de avere de pe siturile primariilor.

#29
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Daca ar fi asa rau in sistemul bugetar, parintii bugetari nu si-ar face copii tot bugetari, i-ar indruma catre privat

#30
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 chilly willy, on 30 septembrie 2016 - 09:43, said:

pe de alta parte majoritatea angajatilor de la stat sunt cu studii superioare gen doctori, procurori, politisti, judecatori, economisti, profesori etc si e clar ca vor avea salarii mai mari decat casierii de la billa sau muncitorii in constructii. Nu toti bugetarii au studii la spirtu haret , numai parlamentarii si primarii.
partial ai dreptate. la rpivat lucreaza carausii. dar si la stat ca sa fii la ghiseu nu se cere mare scoala. pe de alta parte uiti de spitale private , scoli private , firme de consultanta si management economic etc etc sau firme de it ....pana si muncitorul ala care executa lucrari la firma privata trebuie sa aiba o calificare buna

Edited by vyctoras1985, 30 September 2016 - 09:53.


#31
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016
Pai si pana la urma ne spui care sunt tarile alea normale?

"Intr-o tara normala salariile din privat sunt mai mari ca cele de la stat, tocmai pentru a incuraja oamenii in a merge si creea plusvaloare in mediul privat.
In Romania e pe dos"

Ca, asa cum am zis, asa e peste tot. Nu e nimic pe dos in Romania.

#32
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 ticusor, on 30 septembrie 2016 - 09:49, said:

Nu le iau apararea fiindca la stat e circuit inchis. Sa intri in sistem din exterior, fara recomandari, e caz rar. Cred ca 90% sunt pilele cuiva, rude, care la examene primesc subiectele dinainte.
Insa nu au salarii mari. Pe la primarii se invart intre 1500-2000. Puteti verifica in declaratiile de avere de pe siturile primariilor.

1500-2000 lei in orase/sate unde salariile in privat se invart pe la 1000 lei

#33
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
da vyctor dar % celor fara studii la stat e comparabil cu % celor cu studii la privat. Cat despre calificarea celor din privat sa nu vorbim, am intalnit destui care abia reuseau sa-si scrie numele fara sa rupa pixu. In multe domenii calitatea lucrarilor la privat e sub calitatea lucrarilor facute la stat pe vremea comunismului, sa ne amintim doar autostrazile care trebuie demolate.

Edited by chilly willy, 30 September 2016 - 09:57.


#34
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 ticusor, on 30 septembrie 2016 - 09:49, said:

Nu le iau apararea fiindca la stat e circuit inchis. Sa intri in sistem din exterior, fara recomandari, e caz rar. Cred ca 90% sunt pilele cuiva, rude, care la examene primesc subiectele dinainte.
Insa nu au salarii mari. Pe la primarii se invart intre 1500-2000. Puteti verifica in declaratiile de avere de pe siturile primariilor.
eventual daca angajarea s-ar face dupa interviu exact ca la licitatia deschisa. cu participarea tuturor partilor ....si chiar publica facuta pe net video

#35
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

 Astute, on 30 septembrie 2016 - 09:39, said:

Asta e o prostie. Eu nu stiu pe nimeni la privat cu salariul asa cum zici tu.

Sa nu uitam si faptul ca mai multe spagi sau ciubucuri are ocazia sa faca un bugetar decat un privat

Nu e o prostie.Este adevarul crunt.Intr-o societate unde oferta depaseste cererea de vreo trei ori,asa se intampla.Am vrut sa spun societate bolnava.
Ca tu nu stii pe nimeni in aceasta situatie,nu inseamna ca nu exista.
Iar referitor la spagile privatului,iti garantez ca se fac cate vrei si la valori mari si foarte mari.

Bazandu-ma pe cele doua afirmatii ale tale,eu cred ca,nu doresc sa te jignesc,ori esti tanar si fara experienta,ori esti naiv,ori amandoua,ori niciunaPosted Image .Cred ca tu nu traiesti in viata reala si inca nu te-ai lovit de acest gen de probleme.

#36
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 chilly willy, on 30 septembrie 2016 - 09:53, said:

da vyctor dar % celor fara studii la stat e comparabil cu % celor cu studii la privat
avem cam 1 milion de bugetari. dintre care si multi portari , maturatori , etc etc...hai ca secretar mai merge cum mai merge da tot nu sunt studii superioare ....
insa la privat in afara de casierii aia , transportul, etc etc sunt destui care au studii superioare
scoti din ecuatie si mecanizarea care face ca cel cu 4 clase sa fie inlocuit de masina ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate