Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Suplimente[pareri/intrebari]

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#91
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Cunosc foarte bine teoriile astea. In realitate, insa, am energie si ma simt plin de forta. Ce ai spus tu e prea simplificat.

#92
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Pana la urma asta conteaza asa ca...spor la fiare! :)

#93
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
https://gymbeam.ro/b...ol-megabol.html A incercat cineva asa ceva? Pretul ma face sa spun pas (ma rog, acum e la reducere). Practic, din descriere inteleg ca sunt un fel de sterioizi "naturali".

P.S.: Momentan mai folosec pre-workout, whey si creatina - toate de la GymBeam.

Edited by alekz31, 31 March 2018 - 12:01.


#94
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Nu exista steroizi naturali. Cred ca e apa de ploaie.

#95
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Sunt steroli din plante....DA ..steroli nu steroizi.

Teoretic stimuleaza productia de LH(hormon luteinizant) care la randul lui stimuleaza productia de testosteron in testicule.

Ca si categorie...i-as baga in aceasi oala cu Tribulus & Co. adica in cel mai bun caz ar putea fi numiti suplimente pro-hormoni.

Nu m-as incurca sincer. Sunt f putine studii pe tema asta si in grneral produsele din plante nu prea au efecte consistente...pe sistemul un batch poate sa fie foarte eficient si urmatorul apa de ploaie.


#96
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Eu am incercat tribulus de cateva ori si absolut, dar chiar absolut nimic.

#97
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
De aia si ziceam ca nu isi merita banii. O dieta bogata in grasimi sanatoase si mult somn combinat cu sala are un efect mult mai puternic asupra test decat orice supliment de pe piata

#98
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
La mine tribulus se simte, sa zic ca efectul a 2 cafele pe zi.

#99
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Pai bea doua cafele :D macar ai si o placere..

#100
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Mai e si placebo colegu'

#101
DianaTD

DianaTD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.04.2018
Buna,

Sper sa fi nimerit in categoria potrivita. Am cateva intrebari/ nelamuriri si sper sa gasesc opinii aici.
Am 24 de ani (f), pana acum am dus o viata (cred eu) sanatoasa. Nu consum junk food, nu mai consum nici carne de ceva timp (nu ca gasesc consumul de carne nesanatos), antrenamente cam 5/7 zile.
Acum un an si ceva am inceput sa pierd in greutate din pricina unor probleme personale (nu mai puteam sa mananc).
Astfel, am ajuns ca  la varsta de 24 de ani si 1,59 inaltime sa am 40 de kilograme (niciodata nu am avut peste 45 insa acum am pierdut masa musculara, corpul meu s-a modificat si nu intr-o directive buna).
Recent mi-am facut analizele de unde nu pare sa fie ceva pe minus (suspectez o anemie deoarece am stari puternice de ameteala). Totusi acestea au iesit ok, valorile indicate sunt cele normale (m-am gandit ca deoarece iau complex de B acesta ar fi putut sa "ascunda" o eventuala anemie, insa suplimente de fier nu am luat, si acesta a fost si el ok).
Am fost la un nutritionist (Vera Daghie) care mi-a indicat un program alimentar pentru a mai pune pe mine (cand am ajuns la ea aveam cam 39 de kilograme).
Avand in vedere ca nu consum carne, doar legume, lactate, oua regimul meu alimentar este suplimentat cu:
Drojdie pe care incerc sa o consum inainte de fiecare masa (nu reusesc mereu pt ca nu are un gust tocmai placut)
Tinctura te propolis in fiecare dimineata
Complex B
Vit D3
Magneziu + B6 (stiu ca B6 se regaseste si in acel complex de B insa nu am gasit magneziu organic simplu)
Uneori Claciu lactic
1 fiola ginseng dimineata.
Proteine The Whey.

Acum, intrebarea mea este urmatoarea:
Avand in vedere starea mea de sanatate (in continuare este dificil sa ma alimentez, ma satur foarte repede, nu imi este foame), as vrea sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu genul asta de problema, si daca da, ce anume  a utilizat.
Sunt putin nedumerita cu privire la administrarea proteinelor, cand eram activa, in zilele de antrenament (cam 5 zile pe saptamana) consumam 3 shakeuri de proteina (dimineata, pranz si seara) iar in zilele de pauza doar 1 shake dimineata.
Momentan nu mai merg la sala (singura activitate pe care o am este mersul pe jos, incerc sa merg cam 30 de minute pe zi sau yoga), nu stiu daca este recomandat sa consum la fel de multe proteine.

Nutritionista mi-a recomandat un shake de proteine dupa micul-dejun si dupa pranz, indifferent daca merg la sala sau nu.

Stiu ca sfaturile se primesc de la medic, nu caut leacuri miraculoase, dar incerc sa aflu si alte pareri pentru ca pana acum lucrurile au mers destul de greu si simt ca asta imi afecteaza starea psihica, eu fiind un om obisnuit sa se poata misca in voie, sa mearga la antrenamente etc. chestie pe care nu o pot face daca ma simt ametita.

Daca n-am postat unde trebuie, imi cer scuze.
Posted Image

#102
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
@DianaTD

3 shakeuri sau un shake nu inseamna nimic(in sensul ca nu avem idee ce cantitate inseamna asta)

Urmareste-ti macro-urile.

La 1.59 o greutate sanatoasa ar fi minim 45-50 kg.

Daca vrei sa faci antrenamente cu greutati iti recomand undeva la 90gr de proteina pe zi(nu 90gr de praf proteic)

Vezi pe sacul/punga/borcanul de proteina cat contine o portie (banuiesc ca undeva la 20 gr de proteina pe 25 gr de praf sau chiar mai putin)

Iti recomand sa iti calculezi si caloriile. Daca slabesti e clar ca nu mananvi suficiente.

La inaltimea ta in ideea ca vrei sa iei in greutate sanatos ar trebui sa mananci undeva la 2000 de calorii pe zi minim.

Alte suplimente de care ai beneficia sunt multivitaminele (recomand Now EVE Tablete...NU SOFTGELS) in locul vitaminelor individuale pe care le iei si omega 3.

MYPROTEIN are oferte bune la omega 3. Varianta simpla e cea mai ok (are ratia DHA/EPA recomandata)chiar daca trebuie sa inghiti o cantitate mai mare de capsule.

Fiecare capaula are 300mg de EPA+DHA deci va trebui sa iei vreo 6-7 capsule zilnic.@DianaTD

Later edit

Am uitat sa precizez...caloriile lihide sunt cele mai usor de inghitit in cazul in care ti-e greu sa mananci suficient.

Spre exemplu fa shakeurile cu lapte gras(3.5%)sau iaurt grecesc de la Olympus 10% grasime si poti adauga in shake pe langa proteina bananane unt de arahide ovazetc si da-le la.blender

Pot sa.iti scot foarte usor un shake de 500-1000de calorii daca incerc

Edited by -Jinx-, 13 April 2018 - 13:25.


#103
DianaTD

DianaTD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.04.2018
@Jinx
Da, in mod normal eu trebuie sa consum in jur de 2100 de calorii/ zi insa am zile cand nici macar nu sunt pe aproape (ma invart la 1700 etc).
Pe ambalajul proteinlor sunt trecute urmatoarele mentiuni: la 1 scoop de 30 de grame de pudra am 25 grame de proteina (din zer).
Legat de Omega 3, am luat pana acum 1 luna cand nutritionista mi-a indicat sa le opresc (nu am inteles exact de ce).
Asta incercam sa aflu legat de cantitatea de proteine. Am utilizat din aceeasi gama in perioada cand ma antrenam intens, cam 90 grame de proteina pe ziua de antrenament,. Insa acum avand in vedere ca nu ma pot antrena cu greutati (mai folosesc acasa greutati de max 2 kg, insa antrenamentele nu se compara cu ceea ce faceam, nici ca durata nici ca intensitate, din simplul fapt ca nu mai am rezistenta fizica).

Legat de shake, un shake normal pentru mine arata astfel
baby spinach/ o sfecla mica
250 ml lapte de orez
o banana
1 lingura unt de arahide
+/- proteinele.

Din pacate am avut foarte mult timp in care am mancat putin iar acum incerc sa imi maresc din nou stomacul.
De obicei de la cei de la Myprotein command. Am sa caut produsul recomandat de tine.

Multumesc!

#104
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
@DianaTD

Reciteste postul anterior...am adaugat info despre.ce ai putea sa adaugi in shake si despre cum poti mari nr caloriilor usor.

Pastreaza spanacul si sfecla pt salate.

In shake baga chestii mai consistente ca sa poti sa iti atingi necesarul caloric.

Grasimile nu sunt dusmanul tau...in momentul asta sunt cel mai bun prieten. Nu trebuie sa le eviti.

Grasimile saturate sunt necsare in productia de testosteron care desi la femei e produs in cantitati mai mici este direct raspunzator de sinteza proteica.


Daca nu mananci carne pierzi din start o sursa importanta de grasimi saturate.

Poti adauga unt de cocos virgin care pe langa faptul ca e o grasime saturata mai contine si cantitati importante de MCT

Later edit

Poti consuma 60 de gr de proteina pe zi daca nu mergi la sala.

Nu mai putin de 50gr.

Ideal ar fi sa aiba si un profil de aminoacizi complet(hint : proteinele vegetale nu au un profil corect si au si biodisponibilitate scazuta)

Poti combina proteine vegetale intre ele pentru a obtine un profil complet de aminoacizi(fasole cu orez etc.) Dar daca zici ca ai probleme in a manca suficient nu o sa te ajute sfatul asta prea mult.

Edited by -Jinx-, 13 April 2018 - 13:57.


#105
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
sincer mai bine ai manca o friptura din cand in cand fiindca la ~1.60 sa ai 40 de kile e periculos rau de tot.
doamne fereste, daca da o gripa mai puternica peste tine nici nu ai de unde slabi.

te complici prea mult. lasa salatele o vreme si mananca niste surse mai dense de calorii chiar daca nu sunt extraordinar de sanatoase

in momentul de fata la tine nu proteinele at trebui sa fie grija principala ci carbohidratii. mult succes sa aduni 2k de calorii din shake-uri proteice Posted Image ....
da-I cu orez, da-I cu fasole, da-I cu fainoase...
omul are nevoie de mult mai putina proteina decat circula pe net.

Edited by takillya, 13 April 2018 - 16:09.


#106
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Spanac, sfecla, arahide = maxim de oxalati pentru cei (multi) care au litiaza sau nisip din aceasta cauza, unii fara sa stie.

Eu te incurajez cu proteinele de zer in special, cauta izolat de zer fara arome si indulcitori, il combini cu ce doresti pt gust. Obtinere curata fara chimicale, digestie buna. Ma bucur sa aud medic care recomanda proteine.

Edited by overseas, 13 April 2018 - 16:17.


#107
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Cunoasteti ceva ustensile ce pot fi cumparate de la farmacie sau in alta parte pentru masurat gramele ?Am nevoie doar de cateva ori sa folosesc ,pentru ca am comandat cantar de pe aliexpress dar ajunge greu . De ex 1g /2g de praf. Nu am gasit capsule (care se desfac si pui inauntru medicamentu si înghiți)

Edited by exydos, 14 April 2018 - 19:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate