Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Suplimente[pareri/intrebari]

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#73
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View Postvinciun, on 11 martie 2017 - 07:12, said:

Ma gandeam sa iau si ovaz. Se dizolva si el ca whey-ul sau se face piure?  

Aveam temerea asta, am băut, genial, nu este ovăz tocat, este extract din ovaz, solubil.
Am pus o cupă de pudra de ovăz și două de proteina cu aroma de ciocolata, foarte bun.
Ambele de la firma de la care ai luat si tu proteina.

#74
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postcrisstonne, on 11 martie 2017 - 00:15, said:

Azi, a, nu, ieri, că văd că este ora 00:10, am luat un sac de proteina, 5 kg. de care a luat si @vinciun, plus un sac de pudra de ovăz, să consum noaptea, în amestec cu proteina.
Să văd cum este, nu am mai consumat pînă acum, pudra de ovăz, are 11% fibre, 11%, proteina, restul carbo, cel puțin așa a zis băiatul de la magazin, că eu nu vad scrisul ala minuscul de pe eticheta.
Inca un veteran se apuca serios de treaba! Se intampla ceva Posted Image

Cat te-a costat proteina de zer? ce oferta ai avut?

Edited by sandu222, 12 March 2017 - 15:14.


#75
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
270 lei, ovăzul 45 lei/2.5 kg.

#76
soft201701

soft201701

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.01.2017
Stiti un magazin de suplimente in Bucuresti unde pot sa gasesc Amino Fuel de la Twinlab?

#77
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Am incercat proteina de orez, desi nu am probleme cu gusturile este inutilizabila. Te ineci cu ea iar gustul e oribil.

#78
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postcrisstonne, on 26 septembrie 2016 - 12:34, said:

Primești ,,informații " de la unii care nu dețin toate informațiile :)
Din spus-ul logicii este una, sa practici ceva si sa consumi ceva, este alta treaba, daca ai avut si efecte vizibile.

1. O sa te acrești repede de piureul care rezulta, din ovăz si mai stiu ce năzbutii, ala poți sa il consumi fulgi, cu lapte/iaurt, etc.
2. După antrenament ai ,, fereastra anabolica ", si nu vorbesc din cărți, atunci si doar atunci, in maxim 40 de minute, trebuie sa consumi un gainer, ala îți da un mare zvîc în creștere, de nu poți sa crezi.
Nu te îmbolnăvești de la carbo simpli, daca ii consumi doar după antrenament, doar in zilele cu antrenament, oricum acel gainer (orice firma ar fi, nu conteaza) mai are si zer, vitamine, minerale, pentru creștere si refacere rapida după efort intens.
Așa ca, mai gindeste-te.
Off...m-am saturat sa aud chestia asta cu fereastra anabolica.

E o mentalitate invechita si care a fost demonstrat in repetate randuri ca nu e adevarata.

Atata timp cat ai o masa la cel putin 2-3 ore inainte de antrenament care contine carbo complecsi  si proteina de calitate si o alta dupa antrenament la maxim 1-2 ore shakeul post antrenament e o mare vrajeala. Asta deoarece prin natura sistemului digestiv, si la 4-5 ore dupa ce ai inghitit mancarea ea inca se digera si elibereaza nutrienti in sange.

Temporizarea alimentelor e o mare vrajeala in general (in afara cazului in care esti la un nivel de elita unde are intr-adevar o oarecare importanta)

Atata timp cat nu te antrenezi de mai multe ori in aceasi zi carbo simpli dupa antrenament nu sunt necesari.

Daca nu ma crezi pot sa postez studii care demonstreaza asta.

Ce este important ca incepator si intermediar este bilantul zilnic de calorii/macros consumate.

Disclaimer: Nu vorbesc despre culturism profesional ci despre cel recreational.

Edited by -Jinx-, 28 March 2018 - 03:00.


#79
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Cind nu ai ajuns la un anumit nivel, poti sa emiti orice teorie :)
Cind nu ai invins niciodata, poti sa spui ca lupta este miseleasca, armele inutile, pacea eterna de dorit.

Cind ai ajuns la un nivel inalt, daca esti onest, o sa spui doar adevarul.
Minciuna nu mai are nici o relevanță.

#80
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postsandu222, on 07 martie 2017 - 17:57, said:

Unii spun ca tribulusul nu ar avea efecte dovedite, dar merita incercat macar o data. Nu am incercat tribulus dar am incercat alte vegetale cu efect asemanator(stimularea secretiei de hormon luteinizat). Se simte mai ales la inceput.

Te-ai "echipat" bine de tot pentru primavaraPosted Image
Mai lipseste creatina, eventual in locul tau luam Animal pak in loc de Alpha men, merita si asta cumparat poate prioritar fata de BCAA si creatina. Spor la treaba!

Am dat acum edit, ma gandeam la cati bani cheltuie unul care face natural si e 100% dedicat asa ca tine. Intr-un an de zile se strage o suma frumusica. De banii astia poti face 2 cicluri cu steroizi, asa ca la carte, si rezultatul ar fi net superior. Iarna te imbraci cu mai multe haine sa pari la fel de mare iar vara rupi stilul cu substante. Ma gandesc cateodata, chiar ca nu merita bagati atatia bani in sportul asta.

Tribulusul are oarece efecte pro-hormonale. Problema e ca la fel ca orice supliment de provenienta vegetala difera foarte mari variatii intre diferite batch-uri chiar la aceeasi firma.

La fel.cum variaza si continutul de THC in florile de Canabis in functie de cum au fost crescute.

Decat Animal Pak mai bine Orange Triad.

Iti dau foar cateva exemple de ce :
Zinc Animal Pak- zinc oxide
Zinc Orange Triad- zinc citrate

Magneziu Animal Pak Mg oxide
Magneziu Orange triad - magnesium chelate

B12 in animal pak nu mai tin minte...era o forma nasoala oricum

B12 orange triad methylcobalamin

Majoritatea formelor de minerale si vitamine din animal pak sunt variantele ieftine " de buget"

Singurul lucru in plus care il are animal pak sunt niste enzime digestive.
Orange triad are in plus un joint complex (glucozamina condroitina etc)

View Postcrisstonne, on 28 martie 2018 - 03:09, said:

Cind nu ai ajuns la un anumit nivel, poti sa emiti orice teorie :)
Cind nu ai invins niciodata, poti sa spui ca lupta este miseleasca, armele inutile, pacea eterna de dorit.

Cind ai ajuns la un nivel inalt, daca esti onest, o sa spui doar adevarul.
Minciuna nu mai are nici o relevanță.
Nu emit teorii...citez studii medicale. E o diferenta.

Nu sunt familiar cu experienta ta dar din contextul comentariilor din acest topic banuiesc ca ai participat in culturism de performanta.

Tot respectul pentru ce ai reusit sa faci, dar trebuie sa intelegi 3 lucruri :
-lucruri care in trecut erau considerate adevarate , s-au demonstrat a fi false.
-daca il compari pe Arnold cu culturistii actuali o sa vezi niste diferente mari(nu neaparat pozitive dpdv estetic dar asta este o alta discutie)...asta si pentru ca au evoluat mult cunostintele in acest domeniu.
-multe din lucrurile "necesare" cand esti la limita genetica a potentialului muscular (sau ai depasit-o cu steroizi) nu sunt deloc necesare sau aplicabile la nivel de incepator/intermediar


View Postvinciun, on 09 martie 2017 - 14:13, said:

Indiferent de marca, e bine sa iei aminoacizi si dupa antrenament. Ei ajung rapid in sange si refacerea incepe mai devreme. Acum ai doua optiuni, fie iei imediat dupa antrenament BCAA cu ceilalti aminoacizi si whey-ul la jumatate de ora dupa ( in felul acesta aminoacizii se vor absorbi in cel mai scurt timp) sau pur si simplu dupa antrenament pui in shake si aminoacizii si proteinele, apa adaugi cat e necesat sa dizolvi totul.
Whey-ul contine BCAA... pieptul de pui contine BCAA. Aproape toate proteinele animale contin BCAA.

Rata rapida de absorbtie a BCAA in sange e relevanta doar in contextul in care esti in deficit caloric si nu ai deja suficienti nutrienti in corp

P.S. exista si BCAA cu gust decent ...personal cand am slabit(aka deficit caloric) am folosit Bcaa de la Myprotein cu gust de mango intraantrenament pt un boost de energie si pt a preveni catabolismul.

Edited by -Jinx-, 28 March 2018 - 03:24.


#81
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Pricepi doar la suprafata fenomenul :)
Inchipuieste-ti ca organismul unui culturist/practicant cu simpatii spre acest sport, este ca o mingie, care are valva pe unde bagi aer (nutrienti) dar mai are o gaura pe unde pierde aer (catabolismul + asimilarea dificila de nutrienti din surse clasice), eventual si din motive somatice/genetice, mai mult pierde aer.

Practic1, trebuie sa gasesti solutia optima, prin alimentație, sa umfli putin cite putin mingia, desi are o gaura pe unde pierde aer.
Practic2, de la un nivel in sus este un infern sa faci asta, nu multi rezista a la long, disciplina, vointa de fier, dedicatie + multi bani.

Sa practici acest sport inseamna sa fortezi organismul sa faca ceva ,,nefiresc " (in principiu), anume, sa isi bata ,,joc " de propria genetica.
Capisci ?!

L.E. A, sa nu uit, sa il compari pe Arnold si cu un om obișnuit, de pe timpul cind practica el culturism...

L.E.2 Deci, vorbim vorbe, cind de fapt este bine sa ascultam si sa intelegem, ce spun niște unii, oarecare.
Nu studiile cercetatorilor ingleji" de pe feicebuc".

Edited by crisstonne, 28 March 2018 - 03:53.


#82
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postcrisstonne, on 28 martie 2018 - 03:31, said:

Pricepi doar la suprafata fenomenul :)
Închipuieste-ti ca organismul unui culturist/practicant cu simpatii spre acest sport, este ca o mingie, care are valva pe unde bagi aer (nutrienti) dar mai are o gaura pe unde pierde aer (catabolismul + asimilarea dificila de nutrienti din surse clasice).

Sa practici acest sport inseamna sa fortezi organismul sa faca ceva ,,nefiresc " (in principiu), anume, sa isi bata ,,joc " de propria genetica.
Capisci ?!
Este doar parerea ta ca pricep doar la suprafata fenomenul. Si dupa cum spuneam mai sus chiar daca nu as pricepe eu , o pricep doctorii si antrenorii consacrati care activeaza la ora actuala in acest domeniu si pe a caror studii ma bazez.

Eu stiu perfect cum functioneaza asimilarea de nutrienti .

De asemenea pricep si cum functioneaza catabolismul... Si nitrogen balance si protein synthesis si multe alte idei din domeniul medical despre care multi culturisti autohtoni nu au nici o idee.

Ce nu pricep este de ce consideri tu ca atat timp cat cantitatea de aer introdusa in minge(ca sa parafrazez) e mai mare decat cantitatea de aer care iese din minge are vreo importanta cand introduci cantitatea respectiva.

Digestia e un fenomen care se desfasoara pe o perioada lunga...asa ca aerul ala introdus(masa ta preantrenament) nu este eliberata instant in organism ci  continuu pe toata perioada digestiei

Atat cat masa ta dinainte de antrenament a fost suficient de mare , aceasta ar trebui sa acopere tot necesarul tau de nutrienti pentru a micsora efectul catabolismului in organiam pana cand introduci masa postantrenament si inceoe si aceea sa se digere.

Intr-adevar daca intre cele.2 mese trece o perioada mai lunga de timp de 4-5 ore atunci ar fi bine sa folosesti un shake post antrenament... Altfel e irelevant


L.E.Vorbesti despre batut joc de genetica... Fiecare din noi are un potential maxim de dezvoltare musculara. Atata timp cat tu nu esti aproape de limite, sau la limita (sau o depasesti cu steroizi) nu poti spune ca iti bati joc de nimic.

Nu am de ce sa compar pe arnold cu un om normal.

Oamenii normali nu practicau culturism.

Il compar pe arnold, unul din cei mai de succes culturisti ai erei respective cu unii din cei mai de succes culturisti ai erei noastre.

De ce exista o diferenta intre ei? Nu pt ca arnold avea un genetic mai prost...ci pt ca avea mai putine cunostinte despre nutritie antrenament si cel mai important...chimicale(stero)

Edited by -Jinx-, 28 March 2018 - 03:52.


#83
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Reciteste, am mai adaugat ,,nuante ", in timp ce ma citai :peacefingers:

Oricum, nu te oprește nimeni, sa practici si sa realizezi atit cit poti tu sa realizezi de mult.

#84
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
@crisstone

Am recitit . Am mai adaugat si eu cate ceva intre timp.

Practic spunem acelasi lucru dar ne adresam la publicuri diferite.

Spui exact ce am spus eu mai devreme si anume ca "de la un anumit nivel" aceste lucruri devin necesare pt progres.

Pana la un anumit nivel, sunt de o importanta extrem de redusa(ca sa nu mai exagerez si sa zic ca sunt irelevante)

Nu voi participa in culturism profesional niciodata...geneticul de rahat nu imi permite asta( tendoane lungi, predispus la probleme cu articulatiile) ..cu toate astea am si eu o experienta nu tocmai de neglijat in acest domeniu asa ca nu vb numai din carti.

P.S. multi nu rezista tocmai din cauza viziunilor de tipul asta elitist prezentate peste tot...trebuie sa mananci 2.347282992 gr de proteina pe kg de masa musculara...trebuie sa bei un shake la fix 15 minute de antrenament ca altfel iti cad muschii...trebuie trebuie trebuie

Mideratia este cheia succesului...cateodata este si cheia mediocritatii...chestia e ca multi nu sunt nici la nivelul de mediocru si nici nu reusesc sa ajunga acolo tocmai pt ca nu stiu sa fie moderati.

Ca si referinta ...un fizic moderat care consider ca ar trebui sa fie tinta oricarui barbat adult(mai pufos...si apoi mai slab dar cu aceeasi masa musculara aproximativ): Attached File  main-qimg-ff618387229a777b43ff81e6647f0d85-c.jpg   40.9K   12 downloads

Edited by -Jinx-, 28 March 2018 - 04:24.


#85
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
P.P.S

Sa.nu se inteleaga ca sunt impotriva suplimentelor....dimpotriva. o sa postez mai jos o poza cu stash-ul meu personal de suplimente:
-multivit
-omega 3
-Whey
-carbo
-casein
-creatina
-BCAA
-diverse pentru articulatii
-HMB


Asta pentru ca am trecut deja de nivelul de mediocru/moderat.

Chiar acum o sa beau un shake cu caseina impreuna cu doza zilnica de creatina  inainte de culcare sa imi ating necesarul de proteina pe ziua de azi.

Totusi trebuie sa se inteleaga ca pretul suplimentelor reprezinta de multe oei o bariera psihologica destul de mare pentru incepatori.


Atunci cand il lasi pe un incepator sa creada ca fara toate suplimentele de mai sus si fara temporizarea exacta a meselor si fara antrenamente perfecte nu se poate progres nu faci decat sa il antagonizezi si sa il indepartezi de un sport care de altfel este frumos si sanatos.

Cele mai mari progrese le-am avut in primul an in care singurul supliment a fost concentratul proteic din zer.
Attached File  IMG_20180328_050044.jpg   55.32K   12 downloads

Edited by -Jinx-, 28 March 2018 - 05:21.


#86
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Eu sint de parere ca multi renunta pentru ca nu au habar ca exista suplimente, ori nu stiu sa le foloseasca, apoi spun ca sint cîh.
La asta nu te gindeai, nu ?!

Dupa ceva ani, 5, 6, sau mai mult, nu mai tin minte citi ani trecusera, primesc un telefon, un fost coleg de sala, ,,ce faci, alea alea..." zice el apoi: ,,bai doctore (porecla mea de la sala), nu am fost niciodata mai bine dezvoltat, ca atunci cind ma antrenai tu, cind imi explicai ce suplimente sa iau ".

Stop joc, pentru mine este de ajuns.
Cu toate ca nu era singura lauda, cu toate ca nu ma interesa mai mult decit ce am obtinut cu mine insumi, ca pina la urma asta conta, ce am facut eu din mine.

Plus ca au mai fost, cind tata nu ma vazuse de ceva timp si a exclamat: ,,bai, nici chiar asa ! "
Nu intru pe subiectele astea sa caut cerificari, intru sa ajut.
Cine intelege, bine, cine nu...

Edited by crisstonne, 28 March 2018 - 22:16.


#87
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Jinx, ai scris mai devreme ca shake-ul post antrenament devine util cand te antrenezi pe stomacul gol. Nu stiu cum altii dar eu nu pot sa ma antrenez nici la 2 ore daca am luat o masa solida. Imi iau pranzul la 12-13, pe la 18 un mic shake din 20 g proteine zer plus 30 g dextroza, 19,30-21.00 antrenament si dupa o masa

solida bogata. Daca am ocazia sa ies mai devreme din sala, prefer un shake din 40g proteine de zer si 60g dextroza insa de multe ori il ratez din lipsa de timp. Nu vreau sa iau masa solida la 11.00 ca si asa adorm foarte greu.

#88
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
@vinciun

Da, de acord, in cazul asta chiar devine necesar un shake pre/post antrenament.

Totusi parerea mea e ca ai fi mai bine deservit de o sursa de carbo mai lenta cu shakeul preantrenament decat cu dextroza.

In functie de cat astepti dupa ce bei shakeu-ul preantrenament e posibil sa ai parte de o cadere abrupta a glicemiei dupa socul initial cand este eliberata multa insulina in corp....asa zisele sugar high/crash.

Daca nu ai altceva decat dextroza mai bine ai bea-o treptat separat de proteina intra-antrenament pentru a avea o eliberare constanta de glucide in sange.

Just my 0.02$

#89
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Eu cred ca asta cu caderea abrupta de energie e si ea o poveste. Daca mananc altceva la doar o ora inainte de antrenament ma deranjeaza enrom, eu fac multe exercitii in superseturi si ma agit tare, nu suport sa am ceva in stomac ca imi vine inapoi.

Am incercat tot felul de solutii dea lungul timpului si asa ma simt cel mai bine. Dupa ultima masa solida obligatoriu vreo 5 ore sa se goleasca stomacul apoi cu o ora inainte de sport un shake sau, daca nu am, doua portocale, apoi chiar inainte de antrenament o cafea.

In cel mai rau caz, daca vin prea tarziu de la munca si nu mai am timp nico de shake,prefer sa merg la sala pe stomacul gol insa imi prepar o bautura isotonica ( carboxidrati simpli plus vitamine) pe care o beau incetisorin timp ce ma antrenez.

#90
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Nu e chiar poveste...e si logic pana la urma.

Glucoza(dextroza) se absoarbe direct din stomac in sange fara a avea nevoie sa fie procesata si bonus are indice glicemic maxim (100).

Asta inseamna ca in secunda in care a ajuns in sange(si ajunge cam instant si cam toata odata) se elibereaza masiv insulina pentru a o procesa ceea ce duce la metabolizarea ei foarte repede...de aceea se si recomanda dupa antrenament cand rezervele de glucoza din sange si glicogen din muschi sunt aproape de zero.

Nu iti sugeram masa solida....desi o masa solida cu 30 de gr de cargo ar insemna un covrig sau doi.

Poti folosi instant oats in shake sau cum iti ziceam sa iti bei carbo in timpul antrenamentului...in felul asta ai maximul de energie atunci cand ai nevoie de el.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate