Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 

Cum sa obtin viza de turist SUA dupa 2 refuzuri?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Alisa088

Alisa088

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.09.2016
Salut!Am primit o bursa de studii in SUA acum cateva luni dar am fost initial refuzata pt ca nu aveam suficiente fonduri pt a-mi plati studiile timp de 4 ani. A doua oara m-au refuzat pt ca familia prietenului meu care locuieste acolo s-a oferit sa-mi plateasca facultatea pe toti anii. Eu si prietenul locuim impreuna si o sa mergem la facultate undeva in Europa eventual...el o sa se intoarca vara viitoare acasa pt un timp si as vrea sa aplic pt viza turistica sa putem merge impreuna insa nu stiu ce sanse am daca o sa tina cont de primele doua refuzuri si de legatura mea cu un cetatean american....

Edited by Alisa088, 11 September 2016 - 01:39.


#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Pune-o de nunta.

#3
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Mda, sanse putine cu un prieten american si deja 2 refuzuri. Ati putea aplica pt K1 si folosi-o ca viza turistica. Nu-i prea legal si e de alergat, dar sunt sanse f. mari sa o primesti.

#4
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015

 mariovrs, on 11 septembrie 2016 - 06:43, said:

Ba ce ma enerveaza americanii astia cu vizele lor.. Zici ca-s caini cu covrigi in coada la ei.. Asa de greu iti dau un cacat de viza.
La fel nu inteleg visul american. Nu m-as duce nici turist acolo..  Ce naibii sa vezi intr-o tara abia inventata..  Meniuri XXXL eventual.
poate ca e prea peste nivelul tau si nici nu poti visa la asa  ceva

#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Dupa ce ai fost refuzata de 2 ori, nu cred ca vei mai obtine viza de turist in urmatorii 5-7 ani, nici daca te mariti cu un cetatean american...
Cauta ceva prin Europa sau asteapta pana se elimina vizele.

#6
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006
@Alisa088, am senzatia ca nu ai prezentat suficiente dovezi celor de la ambasada Usa la Bucuresti.

Prima observatie care o pot face, faptul ca familia prietenului tau a declarat (ma gandesc ca in scris, adica ai o hartie cu semnatura de la ei) ca te pot ajuta cu bani, nu face doua parale, pentru angajatii ambasadei, acei oameni sunt considerati niste straini oarecare pentru tine care nu pot da nicio garantie juridica ca te pot sustine financiar. Asta atata timp cat acest baiat este doar prietenul tau si nu sotul tau legitim.

A doua observatie,  nu am inteles de ce nu ai cerut un documet oficial de la universitatea (scoala ) din Usa de la care ai primit bursa, prin care ei garantau ca tu esti (sau vei fi) studenta lor si ca te cazeaza intr un campus universitar. Acea garantie a scolii din Usa ar fii facut cat 100 de alte hartii de la parintii prietenului tau.

A 3-a observatie....incearca sa obtii viza de Usa de la o alta ambasa al unui alt stat membru UE, e foarte posibil sa nu intampini asa multe obstacole ca la cea de la Bucuresti. Incearca la Londra daca ai posibilitatea, cunosc situatii in care in Romania au fost refuzati, iar la Londra li s a acordat viza pe baza acelorasi detalii-acte prezentate. E doar o sugestie, nicidecum o regula.

Edited by cuculea, 11 September 2016 - 10:36.


#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
@Alisa088
Daca ai primit bursa de studii pentru ce i-ti trebuiau bani?
Bursa inseamna: cazare, plata scolii si bani de buzunar.

Edited by arg, 11 September 2016 - 10:41.


#8
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 cuculea, on 11 septembrie 2016 - 10:34, said:

@Alisa088, am senzatia ca nu ai prezentat suficiente dovezi celor de la ambasada Usa la Bucuresti.

Prima observatie care o pot face, faptul ca familia prietenului tau a declarat (ma gandesc ca in scris, adica ai o hartie cu semnatura de la ei) ca te pot ajuta cu bani, nu face doua parale, pentru angajatii ambasadei, acei oameni sunt considerati niste straini oarecare pentru tine care nu pot da nicio garantie juridica ca te pot sustine financiar. Asta atata timp cat acest baiat este doar prietenul tau si nu sotul tau legitim.

A doua observatie,  nu am inteles de ce nu ai cerut un documet oficial de la universitatea (scoala ) din Usa de la care ai primit bursa, prin care ei garantau ca tu esti (sau vei fi) studenta lor si ca te cazeaza intr un campus universitar. Acea garantie a scolii din Usa ar fii facut cat 100 de alte hartii de la parintii prietenului tau.

A 3-a observatie....incearca sa obtii viza de Usa de la o alta ambasa al unui alt stat membru UE, e foarte posibil sa nu intampini asa multe obstacole ca la cea de la Bucuresti. Incearca la Londra daca ai posibilitatea, cunosc situatii in care in Romania au fost refuzati, iar la Londra li s a acordat viza pe baza acelorasi detalii-acte prezentate. E doar o sugestie, nicidecum o regula.

Ceva e fishy in povestea asta.Faptul ca ai fost refuzat(a) poate fi vazut de oriunde.Ce se intelege prin bursa aceea? Oricum bafta.

#9
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Te-au mirosit ca de fapt vrei sa emigrezi. [...]

Edited by Dany_Darke, 11 September 2016 - 12:58.
mai usor cu limbajul


#10
Alisa088

Alisa088

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.09.2016
Bursa pe care am obtinut-o era acordata fiecarui student international pe baza mediilor din liceu dar aceasta era doar pentru primul an si doar jumatate din suma pe care trebuia sa o platesc timp de 4ani. A trebuit sa le arat dovezi ca pot plati restul studiilor dar toate dovezile de la familia prietenului meu au fost impotriva mea..

#11
Alisa088

Alisa088

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.09.2016
A fost destul de greu pana acum pt ca nu am luat viza prietenul meu a trebuit sa renunte la facultate si la servici acolo si s-a mutat in Romania a incercat sa aplice pt in permis de sedere aici pana ne mutam in alta tara dar cei de la politie nu au fost de acord ne-au spus daca reusim sa ne facem planuri in 3 luni sa plecam din tara el nu are nevoie de asa ceva si nu am mai facut niciun demers pt asta dupa...apoi m.am trezit ca politia ma suna in continuu sa ma intrebe cand pleaca el din tara a trebuit sa le platim si o amenda dupa 3 luni si i-au spus ca daca pleaca si pt o zi din tara o sa se poata intoarce inapoi...el nu a vrut sa se intoarca inapoi in sua si am plecat amandoi pt o saptamana in Bulgaria cand ne-am intors la vama nu i-au.mai dat voie sa intre :( ne-au intrebat de permisul de sedere a lui dar le-am explicat situatia cu politia din orasul unde locuiam...nu ne-au crezut oricum si am blocati in Bulgaria intre timp ce politia din oras il  cautau pe prietenul meu sa-l dea afara din tara au intrat chiar si in apartamentul pe care il inchiriasem in lipsa noastra :( acuma vrem sa ne mutam in alta tara sa ne terminam studiile dar nu stiu cum o sa gasim in job pentru el pt ca ar trebui sa aplice pt un nou permis nu stiu ce sanse are...iar eu nu stiu cum o sa ajung in sua...si nici nu permitem sa ne mutam in fiecare tara din Europa din 3 in 3 luni.

Edited by Alisa088, 11 September 2016 - 14:23.


#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
E cam gen "bond 007" ce spui tu acolo. Politie care te cauta prin apartamente... Nu cred ca se omoara nimeni sa expulzeze un american. Sa fim seriosi.

Edited by mariovrs, 11 September 2016 - 16:25.


#13
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Cred ca in UK ar fi mai ok pt prietenul tau

#14
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
casatoriti-va si atunci mere.

#15
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Hai ma sa fim seriosi.

Au dat la stiri astia si ca ramas unul blocat 2 ore in aeroport da de povestea ta nu s-a auzit nimic.

"si am blocati in Bulgaria intre timp ce politia din oras il  cautau pe prietenul meu sa-l dea afara din tara au intrat chiar si in apartamentul pe care il inchiriasem in lipsa noastra'

Las-o naibii de trolleala ...

In primul si in primul rand nu politia venea sa il ridice din apartament.

#16
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 Alisa088, on 11 septembrie 2016 - 14:03, said:

A fost destul de greu pana acum pt ca nu am luat viza prietenul meu a trebuit sa renunte la facultate si la servici acolo si s-a mutat in Romania a incercat sa aplice pt in permis de sedere aici pana ne mutam in alta tara dar cei de la politie nu au fost de acord ne-au spus daca reusim sa ne facem planuri in 3 luni sa plecam din tara el nu are nevoie de asa ceva si nu am mai facut niciun demers pt asta dupa...apoi m.am trezit ca politia ma suna in continuu sa ma intrebe cand pleaca el din tara a trebuit sa le platim si o amenda dupa 3 luni si i-au spus ca daca pleaca si pt o zi din tara o sa se poata intoarce inapoi...el nu a vrut sa se intoarca inapoi in sua si am plecat amandoi pt o saptamana in Bulgaria cand ne-am intors la vama nu i-au.mai dat voie sa intre Posted Image ne-au intrebat de permisul de sedere a lui dar le-am explicat situatia cu politia din orasul unde locuiam...nu ne-au crezut oricum si am blocati in Bulgaria intre timp ce politia din oras il  cautau pe prietenul meu sa-l dea afara din tara au intrat chiar si in apartamentul pe care il inchiriasem in lipsa noastra Posted Image acuma vrem sa ne mutam in alta tara sa ne terminam studiile dar nu stiu cum o sa gasim in job pentru el pt ca ar trebui sa aplice pt un nou permis nu stiu ce sanse are...iar eu nu stiu cum o sa ajung in sua...si nici nu permitem sa ne mutam in fiecare tara din Europa din 3 in 3 luni.

Noi am iesit in Bulgaria si ne-am intors dupa vreo 4-5 ore, nu l-a intrebat nimeni nimic.

#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,830
  • Înscris: 07.06.2014

 Alisa088, on 11 septembrie 2016 - 14:03, said:

A fost destul de greu pana acum [...]

sa vezi cum iti va fi daca mai continui cu minciunile!!!

un american a renuntat la facultate, servici si toata viata lui de acolo, ca sa fuga cu tine prin europa? cand se depaseste termenul de sedere, nu suna politia pe vecinu sa intrebe cand pleaca x din tara si nici nu da amenda ca sa mai poata sta si freca ridichea pe aici. ba dimpotriva, il expulzeaza imediat. fiind vb si de spatiu UE, nu mai merge cu fofarlica.

eu spun sa te retragi cat inca mai esti in glorie, ca trolelala nu te ajuta cu nimic pe topicul asta.

#18
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006
Alesia088, intelege, prietenul tau, oficial, e un necunoscut si un nimeni pentru tine, nu ne mai baga in fata ce a facut prietenul tau pentru tine si ce a facut familia lui pentru  tine.  Juridic, el si familia ta nu reprezinta nimic pentru tine, sunt niste simplii  oarecare , repet....juridic, oficial. Exact asa priveste si statul american situatia.

Daca ati fi fost casatoriti cu acte, era cu totul alta poveste, pana una alta, prietenul tau este neinteresant.....scuze ca iti zic dar faptele lui de vitejie sunt egale cu zero

Edited by cuculea, 11 September 2016 - 21:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate