Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum sa obtin viza de turist SUA dupa 2 refuzuri?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Alisa088

Alisa088

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.09.2016
Da sincer imi pare rau ca totul pare asa incredibil nu am inceput sa postez aici din plictiseala ci pt ca aveam nevoie de niste sfaturi pt o situatie reala...idea era ca nu stiu cum as putea sa-mi maresc sansele de obtinere a unei vize de turist..m-am gandit si la gen work and travel dar nu stiu daca e o idee buna din cauza restrictiei de 2 ani dupa acesta.

Da sincer imi pare rau ca totul pare asa incredibil nu am inceput sa postez aici din plictiseala ci pt ca aveam nevoie de niste sfaturi pt o situatie reala...idea era ca nu stiu cum as putea sa-mi maresc sansele de obtinere a unei vize de turist..m-am gandit si la gen work and travel dar nu stiu daca e o idee buna din cauza restrictiei de 2 ani dupa acesta.

#20
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Alesia 088....sincer, eu tot nu am inteles care e problema ta. Ne ai bagat in fata actele de vitejie ale prietenului tau care ti am explicat, sunt egale cu zero.

Faptul ca tu nu ai prezentat niste dovezi eligibile in fata statului american, asta cred ca este doar problema ta. O,enii de pe forum ti au expivat ce si cum, ce nu este de neanteles?

Iti mai zic odata, o sansa enorma ar fi sa prezinti niste documete oficiale de la univeristatea care te a chemat acolo, de ce nu ai facut asta?  Ceva nu se leaga in povestea ta, zici ca ai bursa acolo, dar eziti sa prezinti o chemare oficiala din partea scolii , de ce refuzi sa le ceri ajutorul si preferi sa ceri ajutorul unor oameni care nu au nicio importanta in statutul tau? (Adica paritii prietenului)

In schimb ne tot aburesti cu ce a facut preetenul tu...asa si? concret cu ce te poate ajuta el in statulul de prieten, amant, iubit, concubin...sa obtii viza?

Edited by cuculea, 11 September 2016 - 22:06.


#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAlisa088, on 11 septembrie 2016 - 21:57, said:

sansele de obtinere a unei vize de turist..
Deci pana la urma de care viza doresti, B1/B2 sau F1?

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@Alisa088
ar fi bine sa citesti pe aici:
https://travel.state...t/visas/en.html

#23
Alisa088

Alisa088

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.09.2016
Multumesc :)

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Viza de turist b2 o obti usor daca poti demontra ca te duci ca turista si in caz de problene ai bani sa te intorci acasa. Daca nu ai banii i-ti poate face cineva o chemare (scrisoare in care cineva se obliga sa suporte cheltuielile).
Trebuie sa demonstrezi ca ai o situatie pe care nu vrei sa o abandonezi si sa ramai ilegal in us.

#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAlisa088, on 12 septembrie 2016 - 13:11, said:

...
Mai exista si varianta obtinerii cetateniei maghiare, in caz ca ai bunici sau strabunici nascuti in Ardeal. Toata treaba dureaza in jur de un an si dupa ce primesti pasaportul poti pleca oricand ai chef in State, si poti sa stai acolo pana la 90 zile.

#26
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
La interviu, trebuie să cunoști limba maghiară, măcar la nivel conversațional.

#27
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postarg, on 12 septembrie 2016 - 16:54, said:

Viza de turist b2 o obti usor daca poti demontra ca te duci ca turista si in caz de problene ai bani sa te intorci acasa. Daca nu ai banii i-ti poate face cineva o chemare (scrisoare in care cineva se obliga sa suporte cheltuielile).
Trebuie sa demonstrezi ca ai o situatie pe care nu vrei sa o abandonezi si sa ramai ilegal in us.

Asta cu scrisoarea de chemare nu mai e valabila de ceva timp. Nici nu cred ca a fost vreodata valabila.

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostPurpura, on 14 septembrie 2016 - 01:24, said:



Asta cu scrisoarea de chemare nu mai e valabila de ceva timp. Nici nu cred ca a fost vreodata valabila.

Presupui gresit.

#29
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdark, on 13 septembrie 2016 - 20:32, said:

La interviu, trebuie să cunoști limba maghiară, măcar la nivel conversațional.
Din cate am auzit cerintele sunt cele de baza, nimic complicat, cam cat se poate invata in 2-3 luni de studiu. Interesul statului maghiar e sa aiba cat mai multi cetateni in tarile invecinate.
In Ardeal peste 200.000 de cetateni romani obtinusera cetatenia maghiara pana in 2011, acum cifra e probabil dubla.

View PostPurpura, on 14 septembrie 2016 - 01:24, said:

Asta cu scrisoarea de chemare nu mai e valabila de ceva timp. Nici nu cred ca a fost vreodata valabila.
Cel putin prin anii '90, cand salariile din Ro erau mizere (nu ca acum nu ar mai fi) cam tot cei care cereau viza turistica prezentau si Letter of affidavit, cum ca vor fi cazati si sustinuti financiar de catre cineva din SUA (in speta persoana care ii chema). Acum multi isi permit sa plece pe cont propriu, sa stea la hotel etc, deci cel putin pt ei LOA nu mai are sens.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate