Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Demisie de la locu' de munca.

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Daca noul angajator stie in ce conditii pleci de acolo nu cred sa mai conteze ce spune fostul sef.
Lasa-l sa se dea cu curu de pamant si mergi la noul loc de munca.
Cred ca sunt foarte putini patroni care mai pun pret pe corectitudine si loialitate .
Daca ei procedeaza asa,tu de ce sa faci altfel?

#20
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Ti s-a raspuns si mai sus - ca sa fie totul 100% corect ar trebui sa stai zilele de preaviz. Dar, de obicei, dupa ce trece prima reactie, angajatorii isi revin si accepta inchiderea contractului cu acordul partilor, adica iti permit sa pleci cand vrei tu.

Daca nu si nu - atunci poti discuta cu noul angajator sa te duci la jumatate de norma cat sunt zilele de preaviz. Asa impaci ci capra si varza. Te duci la actualul loc 8 ore si freci menta inca 15 zile, si te duci si la noul loc de munca 4 ore .

#21
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
daca trage de tine saramai, zi-i de oferta primita, si propune-i renegociere.
daca vrei sa pleci, preaviz 15zile

#22
MatusaTamara

MatusaTamara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.01.2016
Ok, am inteles..
Dar oare in cazul in care sefi te dau afara, tot la fel se procedeaza, adica iti spune cu N-zile inainte sau iti poate spune direct: De maine numai vii la munca ?! (asta esta doar o curiozitate)

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Eu cred ca pana la urma ar trebui facut asa cum zice legea,nu cum ne taie capul.

Ca actualul patron va scrie una alta nu mai intereseaza pe nimeni,mai ales ca deja angajatorul nou il asteapta.
Dar oare actualul nu ii poate baga bete in roate daca nu respecta legea,respectiv contractul?Un tribunal,o plangere,etc.

Banuiesc ca toata lumea,indiferent ca-i vorba de angajati sau angajatori,este constienta ca in aceea perioada de preaviz productivitatea celui care vrea sa plece este cel putin egala cu zero (asta in cazul fericit) pe toata perioada.

Un om civilizat si educat procedeaza ca la carte,chiar daca preopinentul lui este un marlan incult.

#24
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostMatusaTamara, on 06 septembrie 2016 - 08:30, said:

Ok, am inteles..
Dar oare in cazul in care sefi te dau afara, tot la fel se procedeaza, adica iti spune cu N-zile inainte sau iti poate spune direct: De maine numai vii la munca ?! (asta esta doar o curiozitate)

Datul afara nu e cu preaviz. De maine nu mai vii la munca, fix asa.

#25
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Da, doar ca angajatorul te poate da afara foarte greu daca esti pe durata nedeterminata. Legal vorbind, poate sa te dea afara doar daca restructureaza postul sau daca ai savarsit abateri grave in mod repetat.
In cazul in care te da afara cu restructurare (de maine nu mai vii) tu ai drept de somaj, iar firma nu mai poate angaja pe altcineva in postul tau o perioada.

Daca sefu` iti zice " de maine nu mai vii" ca asa vrea muschiu` lui, te prezinti in continuare la munca. Nu-ti permite, atunci reclamatie la ITM si rezolva ei.

#26
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View PostSteetch, on 06 septembrie 2016 - 11:49, said:


Datul afara nu e cu preaviz. De maine nu mai vii la munca, fix asa.

Depinde de contract, in mod normal trebuie sa fie specificat preaviz si daca pleci tu si daca te dau afara.

In teorie trebuie sa stai zilele alea de preaviz daca nu reusesti sa te intelegi cu angajatorul sa pleci cu acordul partilor, altfel poate sa iti incheie contractul pentru neprezentare la locul de munca. Asta e o chestie care iti va ramane etern trecuta ca desfacerea contractului pe motiv de disciplina, insa nu stiu cati angajatori se obosesc sa verifice (ca nu mai e ca inainte cand iti sarea in ochi pe cartea de munca, acum trebuie sa pui tu mana sa cauti daca te intereseaza). Ideal ar fi sa va intelegeti, sa-i explici ca mai bine te lasa sa pleci civilizat decat sa te tina cu forta si sa te plateasca pentru o treaba facuta in dorul lelii (eventual sa mai spele si dupa greselile cu sau fara voie pe care le faci in perioada in care nu mai ai niciun chef de postul lui).

#27
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Ai cumva zile de concediu de odihna neefectuate?



#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMatusaTamara, on 06 septembrie 2016 - 08:30, said:

Ok, am inteles..
Dar oare in cazul in care sefi te dau afara, tot la fel se procedeaza, adica iti spune cu N-zile inainte sau iti poate spune direct: De maine numai vii la munca ?! (asta esta doar o curiozitate)


Yup, dar de regula iti da banii pe preaviz si nu mai trebuie sa vii la munca

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate