Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Care e valoarea unui taximetrist roman?

- - - - -
  • Please log in to reply
508 replies to this topic

#1
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010
Acum vreo 3 saptamani am aterizat pe aeroportul Otopeni la ora 2:00 AM si am luat autobuzul pana la P-ta Romana. De acolo am luat un taxi pana in Militari. Cand dau sa platesc la destinatie, costa cam 15 lei cursa, i-am dat o bacnota de 10 lei si cautam bancnote de 1 leu in portofel, unde aveam si euro. Taximeteistul ia suta de mii nervos si imi zice "ce ba, imi dai de 1 leu ca la biserica, hai du-te ba.,,, si a plecat. Ce sa inteleg din asta?

Deci evitati sa dati bancnote de 1 leu la taximetristi.

Edited by zyraxes27, 03 September 2016 - 18:06.


#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Că ai dat peste un bou. Zi mersi că nu dai zilnic, sunt cu sutele.
Când a văzut că te scormonesti si-a dat seama ca nu vede ciubuc.
Faptul ca a plecat dovedeste ca acea cursa facea mai putin de 10 lei.
Cam astea ar fi variantele.

Edited by caiuscorneliu, 03 September 2016 - 18:08.


#3
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
I-o fi fost frica ca nu cumva sa aiba marunti si sa poata da rest altora, mai stii?

#4
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
avea dreptate omu,si a dat seama ca vrei sa i dai fix 15 lei si s a enervat
si tu ,acuma,vii de pe afara cu de alde un leu !!

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Bucuresti...

La Cluj niciodata nu am avut incidente de genul, ba chiar vor sa iti dea si rest (maruntis). Mereu am lasat bacsis pentru ca mereu mi-au fost dragi aici (la o cursa de 12 lasam 15)

Cea mai scurta cursa a fost din benzinaria de peste drum pana in fata blocului, vreo 100m. Dar aveam foarte multe bagaje. Nu o comentat nimic, evident, i-am lasat cat de jumate de oras.

In Bucuresti ultima oara am fost cu taxiul in 2013 de la Romexpo pana la 1 Decembrie. O avut o tentativa sa ma inconjoare dar i-am zis in fata ca n-are rost. Is cei mai nasoi taximetristi si am incercat mereu sa ii evit.

#6
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
In Bucuresti mi se par a fi cele mai mari jigodii, taximetristii. Nu ma mira faptul ca e atat de folosit Uber-ul.
Merg cu taxi-ul de la Floreasca pana-n centru si a fost cursa 15 lei.
La intoarcere merg la unu si ii spun ca vreau in Floreasca, imi zice: 30 lei. Il injur si plec... urmatorul m-a taxat cu taxatorul: 15 lei.

EDIT:
Apropo, esti tare. Ti-a lasat taximetristul ciubuc pentru ca te-a dus. Posted Image

Edited by AndyM, 03 September 2016 - 18:16.


#7
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Lil,ai cuvantul :D

Eu am cateva numere salvate si fac comanda,astia de la comanda vad ca nu fac figuri.

#8
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
in Istanbul m a plimbat vreo 12 km cand putea sa ajunga la destinatia dorita de mine in numa 1,5-2 km
cica ,, pe acolo e aglomeratie mare ,,   10$ dar am avut parte de mers sport cu blana si n am mai comentat ,chiar mi a placut   Posted Image  chiar daca mergeam sa mi iau tigaia care fusese ridicata pe motiv de parcare neregulamentara

Edited by viks, 03 September 2016 - 18:20.


#9
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Pune poza cu bonul!

(initiator)

Edited by Wzzz, 03 September 2016 - 18:27.


#10
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015

View PostWzzz, on 03 septembrie 2016 - 18:21, said:

Pune poza cu bonul!

eu sau initiator ? ca nu mi a dat turcaletu nici un bon Posted Image

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Nici in Istanbul nu am avut bai, dar am avut cursa mica de numai vreo 10 lire prin Kadikoy. Si cand am avut bai cu aia de la Havatas, dupa vreo 10 minute si vreo 3 translatori s-a gasit diferenta de rest Posted Image
Insa am auzit ca in Atena iar is probleme.

#12
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Totusi sa inteleg ca ti-a oferit o reducere de 33% din cat era doar pentru ca nu dorea bancnote de 1 leu? Si ai ajuns sa platesti doar 10 lei in loc de 15?

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcaiuscorneliu, on 03 septembrie 2016 - 18:05, said:

Că ai dat peste un bou. Zi mersi că nu dai zilnic, sunt cu sutele.
Când a văzut că te scormonesti si-a dat seama ca nu vede ciubuc.
Faptul ca a plecat dovedeste ca acea cursa facea mai putin de 10 lei.
Cam astea ar fi variantele.

aberezi. de la romana pana in militari un taxi cu 1.4 lei (cel mai mic tarif) te costa cam 14-15 lei. vezi de exemplu la meridiantaxi.ro , au o optiune de calcul a costului unei curse.

#14
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostAndyM, on 03 septembrie 2016 - 18:13, said:

In Bucuresti mi se par a fi cele mai mari jigodii, taximetristii.
Nu ti se par, chiar sunt. Da si romanii sunt masochisti ca accepta mizeria. Sper sa se dezvolte Uber cat mai mult. Altfel pentru cei dispusi sa plateasca mai mult pentru confort si sofer civilizat eu am descoperit si testat asta

http://www.elegancetaxi.com/

#15
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

View Post_Smiley_, on 03 septembrie 2016 - 18:27, said:


aberezi. de la romana pana in militari un taxi cu 1.4 lei (cel mai mic tarif) te costa cam 14-15 lei. vezi de exemplu la meridiantaxi.ro , au o optiune de calcul a costului unei curse.
Am expus trei variante. Nu sunt din București.

#16
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
da domle ,ce necaz mare cu cursa aia de 3.5 euro .
altii pentru acelasi drum si km au fost tepuiti de cate 10 e si n au mai comentat Posted Image
ce-i aia ,,valoarea unui taximetrist roman ,,?

#17
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Intrebarea initiatorului este "Care e valoarea unui taximetrist roman?"
Raspunsul este impartit. Unii au valoare umana "zero", alti detin un minim de educatie si se comporta civilizat si cu siguranta sunt si persoane absolut rezonabile cu care iti face placere sa parcurgi o distanta.
Ce este de remarcat, iar acest lucru ar trebui cumva stabilit ca o norma cunoscuta si respectata, este limita minima (in km) a unei curse.
Atat timp cat nu exista asa ceva stabilit si evident respectat de ambii participanti la acest serviciu, inseamna ca un refuz de a efectua o cursa este ilegal. Daca ti-ai asumat acest tip de serviciu, daca ai hotarat ca faci taximetrie, atunci iti asumi sa duci clientul si 100 de metri, exact asa cum spunea cineva anterior. Pentru acest motiv taxiul la comanda este "sfant". Chiar si luat de la coltul strazii, poti evita sa spui din prima unde doresti sa ajungi. Altfel, daca il anunti de pe trotuar pana unde mergi si nu este multumit, nici nu se uita la tine.
Nu faci figuri, nu injuri, nu alergi cu masina prin oras incat sa fii la un pas de a o innoda pe un stalp, nu faci nimic. Taci, inghiti si conduci, ca nu te-am pus eu la volan, nu te tin eu la volan cu "sabia" deasupra capului.
Prin urmare, valoarea unui taximetrist, a unui serviciu plublic in general, se naste direct din bunul simt al individului care il presteaza si priceperea lui in munca pe care o face.

Edited by radudd, 03 September 2016 - 18:46.


#18
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Prin BV sunt foarte ok taximetristii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate