Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Care e valoarea unui taximetrist roman?

- - - - -
  • Please log in to reply
508 replies to this topic

#37
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

 zyraxes27, on 03 septembrie 2016 - 19:17, said:

Ce vorbesti? Am mers acum vreo trei ani cu aia legali de la otopeni si mi-a luat 30 lei pana in aviatiei. Si asta pe aparat. Pana in militari cat ito iau? 100 de lei?
Posted Image))))) mai nene, din Otopeni pana in Drumul Taberei face 32 - 36 de lei. Pe bune, inseamna ca ceva te ajuta sa te arda aia in halul ala.
Pana in Militari mai mult de 25 - 30 de lei nu face.

Pont; Pe viitor ia-ti un black cab. O sa iti ia 80 de lei, faci plata cu cardul si gata. :) dar macar aia nu te ard.

Edited by pink_flamingo, 03 September 2016 - 19:23.


#38
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010

 pink_flamingo, on 03 septembrie 2016 - 19:19, said:


Posted Image))))) mai nene, din Otopeni pana in Drumul Taberei face 32 - 36 de lei. Pe bune, inseamna ca ceva te ajuta sa te arda aia in halul ala.
Pana in Militari mai mult de 25 - 30 de lei nu face.

Pont; Pe viitor ia-ti un black cab. O sa iti ia 80 de lei, faci plata cu cardul si gata. :) dar macar aia nu te ard.

Serios? La 3,5 lei/km in conditiile in care numai pana la baneasa sunt in jur de 10km.

#39
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

 zyraxes27, on 03 septembrie 2016 - 19:27, said:

Serios? La 3,5 lei/km in conditiile in care numai pana la baneasa sunt in jur de 10km.
pe bune? :) de ce 3.5? Cand toate aparatele alea pe care comanzi taxi au pretul  de 1.39 - 1.4? Singurul cu servicii premium e Speedul cu 3.5/km. dar bineinteles au si serviciul standard de 1.39.
tu sigur ai aterizat pe otopeni?

#40
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
@initiator, te-a afectat cu ceva toata treaba asta?
Daca nu te-a afectat, sa fie sanatos. Nu-i duce tu grija.

Sunt satul de maimutele astea si de "maimutele" lor.

P.S. nu ii bag pe toti in aceeasi oala, am mers si cu taximetristi in adevaratul sens al cuvantului. Colegul Lil Debul nu stiu ce fel de taximetrist este.

#41
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010

 pink_flamingo, on 03 septembrie 2016 - 19:19, said:


Posted Image))))) mai nene, din Otopeni pana in Drumul Taberei face 32 - 36 de lei. Pe bune, inseamna ca ceva te ajuta sa te arda aia in halul ala.
Pana in Militari mai mult de 25 - 30 de lei nu face.

Pont; Pe viitor ia-ti un black cab. O sa iti ia 80 de lei, faci plata cu cardul si gata. :) dar macar aia nu te ard.

S-a schimbat legea si au voie toate taxiurile sa ia oameni din Otopeni si nu stiu eu?

#42
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Faci comanda la aparatele alea si vin.
Nu mai au voie sa stea la "agatat" acolo.

#43
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

 zyraxes27, on 03 septembrie 2016 - 19:32, said:

S-a schimbat legea si au voie toate taxiurile sa ia oameni din Otopeni si nu stiu eu?
Probabil nu stii tu. Nu s-a schimbat nicio lege, dar asta nu inseamna ca nu au voie sa ia oameni de acolo. Cum iesi de la bagaje, in dreapta o sa ii vezi pe baietii veniti la comanda. Au cu totii tablete pe care e afisat numele clientului. Masina este parcata in parcarea din fata terminalului. Posted Image

PS: vb despre Black Cab. Pe esplanada in fata aeroportului nu au voie sa intre decat taxiurile licentiate pentru Otopeni.

Bine, pana la urma ai reusit o performanta extraordinara. Te-ai dus de la Otopeni in Drumul Taberei, la ora 2 dimineata, cu 13.5 lei. :D Este intradevar un miracol.

Edited by pink_flamingo, 03 September 2016 - 19:37.


#44
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015

 pink_flamingo, on 03 septembrie 2016 - 19:19, said:

Posted Image))))) mai nene, din Otopeni pana in Drumul Taberei face 32 - 36 de lei. Pe bune, inseamna ca ceva te ajuta sa te arda aia in halul ala.
Pana in Militari mai mult de 25 - 30 de lei nu face.

Pont; Pe viitor ia-ti un black cab. O sa iti ia 80 de lei, faci plata cu cardul si gata. Posted Image dar macar aia nu te ard.

 pink_flamingo, on 03 septembrie 2016 - 19:30, said:

pe bune? Posted Image de ce 3.5? Cand toate aparatele alea pe care comanzi taxi au pretul  de 1.39 - 1.4? Singurul cu servicii premium e Speedul cu 3.5/km. dar bineinteles au si serviciul standard de 1.39.
tu sigur ai aterizat pe otopeni?

si cu spee dul ala de 3.5 /km n are fata sa mearga orice fomist care aterizeaza pe Otopeni.

#45
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Intre 1986 si 1990 am lucrat ca electronist la Atelierul Radio unde se reparau si statiile radio ale taximetristilor.
Asa ca daca atunci erau niste jegosi si imputiti, imediat dupa, cand nu au trebuit sa mai respecte vre-o regula..
Si eu m-am fript cu "maimuta".
Dar era ziua cand mama mea implinise 90 de ani si nu mai aveam "benzina" pt scandal.

Edited by Prien, 03 September 2016 - 19:47.


#46
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 viks, on 03 septembrie 2016 - 19:37, said:

si cu spee dul ala de 3.5 /km n are fata sa mearga orice fomist care aterizeaza pe Otopeni.
Speed o fi chestie de lux...

Edited by don_dannielo, 03 September 2016 - 19:42.


#47
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

 don_dannielo, on 03 septembrie 2016 - 19:41, said:

Speed o fi chestie de lux...
Au Mercedesuri E la banii aia (3.5 ROon. E un serviciu de lux. Chiar daca nu sunt noi, sunt masini frumoase, curate iar soferii sunt imbracati bine.

Uite;

Edited by pink_flamingo, 03 September 2016 - 19:44.


#48
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
eu am dat un exemplu de la Stambul ,ziceti saruma ca stati prin Bucuresti Posted Image cu maimute sau fara
nu cred ca la 15 lei avea si maimuta

#49
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005

 lex404, on 03 septembrie 2016 - 18:10, said:

Cea mai scurta cursa a fost din benzinaria de peste drum pana in fata blocului, vreo 100m. Dar aveam foarte multe bagaje. Nu o comentat nimic, evident, i-am lasat cat de jumate de oras.

Esti norocos. Pe vremea cand puteam sa merg afara vroiam sa iau un taxi de la D-na Ghica pana la Bucur Obor. Cand auzeau ma repezeau si mai ca nu ma injurau. Efectiv nu a vrut nici unul sa mearga, am fost nevoit sa ma urc intr-un troleu cu ajutorul unui prieten care ma insotea.

Edited by gerbil, 03 September 2016 - 19:46.


#50
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

 viks, on 03 septembrie 2016 - 19:43, said:

eu am dat un exemplu de la Stambul ,ziceti saruma ca stati prin Bucuresti Posted Image cu maimute sau fara
nu cred ca la 15 lei avea si maimuta
nu avea. Atat face cursa (bine, atat e pretul cursei ca de facut ar trebui sa faca mai mult).

Altfel pe mine la taxiuri ma enerveaza ca nu mai poti face precomanda la nicio companie serioasa. Pana acum cateva luni, sunam seara la taxi, ceream la 06:20 masina si la 06:10 ma sunau dispecerele sa imi aduca aminte ca am un taxi de luat.

A disparut asta. asa ca in  fiecare dimineata cand plec spre aeroport tre sa sun la 2-3 companii de taxi pana gasesc o masina. Este chiar enervant.

#51
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

 Prien, on 03 septembrie 2016 - 19:38, said:

Intre 1986 si 1990 am lucrat ca electronist la Atelierul Radio unde se reparau si statiile radio ale taximetristilor.
Asa ca daca atunci erau niste jegosi si imputiti, imediat dupa, cand nu au trebuit sa mai respecte vre-o regula..
Si eu m-am fript cu "maimuta".
Dar era ziua cand mama mea implinise 90 de ani si nu mai aveam "benzina" pt scandal.

Hai, nu zău?!


[ https://wpdev7.files.wordpress.com/2011/07/screenshot1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Taximetriștii lucrează numai cu sume mari, multipli de 10 :)

#53
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

 zyraxes27, on 03 septembrie 2016 - 18:02, said:

... Taximeteistul ia suta de mii nervos si imi zice...

Esti un adevarat nabab.

#54
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 lex404, on 03 septembrie 2016 - 18:10, said:

Bucuresti...

La Cluj niciodata nu am avut incidente de genul,.

Da, asa este la Cluj e lapte, miere si plin de curcubee.
http://www.stiridecl...ii-unei-cliente
Trezeste-te

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate