Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...
 

Reziliere constract Digi mobil

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
valynew

valynew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012
Am 3 ab digi mobil, la unul dintre ele as vrea renunt si sa ma portez in alta retea, din cauza semnalului slab in zona in care il folosesc de obicei. Perioada contractuala se termina in 15 noimbrie 2016, deci peste 3 luni. Am fost intr-un sediu rds cu o cerere de reziliere si angajata de acolo imi spune ca trebuie sa platesc o taxa de 250 ron pt folosire retea. Am incercat sa-i spun ca acesta taxa nu este legala conform legii nr. 193/2000 , dar degeaba, si m-a pus sa sunt la relatii cu clientii. am sunat si la relatii cu clientii si acelasi lucru mi-au transmi si ei.
Mentionez ca am avut timp de 6 luni reducere la ab 50 % , cand am incheiat contractul , daca cumva asta conteaza .

Pana la urma ce ma sfatuiti sa fac pt a rezilia contractul cu rds fara a plati aceea taxa ilegala, pe care ei imi spun ca trebuie sa o platesc ?

Edited by valynew, 31 August 2016 - 15:01.


#2
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Reclamatie la ANCOM cu o dovada a faptului ca ei ti-au comunicat aceasta informatie.
Poti suna inca o data si informezi persoana cu care vorbesti ca vei inregistra apelul.
Sau poti rezilia si cu factura care contine taxa de folosire retea faci reclamatie.

#3
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
o scrisorica la opc

#4
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,062
  • Înscris: 02.09.2005
daca ai avut reducere la abonament iti pot cere taxa de reziliere, nu e ilegala.... precis scrie si in contract

#5
valynew

valynew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012

 jericho, on 31 august 2016 - 15:04, said:

daca ai avut reducere la abonament iti pot cere taxa de reziliere, nu e ilegala.... precis scrie si in contract
Da , am avut reducere, dar eu credeam ca le dau inapoi doar acest discount, adica 6*1.5 euro. in total 9 euro . Abonamentul timp de un de zile a fost de 3 euro, dupa aceea am trecut la nelimitat.

Edited by valynew, 31 August 2016 - 15:09.


#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 valynew, on 31 august 2016 - 14:58, said:

Perioada contractuala se termina in 15 noimbrie 2016, deci peste 3 luni.
Astepti sa se termine perioada, de fapt cu o luna inainte ii poti anunta ca nu mai prelungesti si gata. Asa scapi cel mai ieftin.

#7
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,062
  • Înscris: 02.09.2005

 valynew, on 31 august 2016 - 15:07, said:

Da , am avut reducere, dar eu credeam ca le dau inapoi doar acest discount, adica 6*1.5 euro. in total 9 euro . Abonamentul timp de un de zile a fost de 3 euro, dupa aceea am trecut la nelimitat.
in cazul asta e cam mult cat ti-au cerut, dar ceva ceva trebuie sa le dai inapoi, insa nu 250 de lei daca ai avut discount de o valoare asa mica

#8
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Cand ai trecut la abonament mai mare, ai facut prelungire pe 12 sau 24 luni?

#9
mot_3311

mot_3311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 16.08.2012
Salut, @valynew !
Fa cum a spus userul @lucifer76 si asteapta 2-3 luni pana iti expira contractul.
Te duci la ei la sediu sa anunti ca nu vrei prelungirea contractului.
Asa e fara batai de cap si mult mai ieftin decat cu rezilierea si relcamatie la OPC.

#10
valynew

valynew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012

 easy90rider, on 31 august 2016 - 15:14, said:

Cand ai trecut la abonament mai mare, ai facut prelungire pe 12 sau 24 luni?
Nu am facut prelungire , am facut alt ab nelimitat de 5 euro , iar acest ab pe care vreu sa-l reziliez l-am trecut la nelimitat si mi-au facut reducere de 1 euro la amandoua abonamentele.

#11
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006
Sau platesti abonamentul ala pe 3 luni in avans(nu cred ca e mai mult de 10 euro daca spui ca ai 3 abonamente) si renunti la ei. Daca o tin pe a lor ANPC.

#12
valynew

valynew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012
Am sunat din nou la relatii cu clientii si mi s-a spus ca eu nu platesc taxa de reziliere , ca doar e ilegala, platesc taxa de utilizare retea  241 ron si taxa de activare 48 ron , adica in total 290 ron.Deci, dupa mine au gasit o noua metoda de a plati aceea taza de rezilere. Foarte frumos digi!!! Nu ma mai incurc eu cu voi , o sa trec pe prepay si gata , cand se termina contractul.

Edited by valynew, 31 August 2016 - 15:43.


#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Asteapta sa ajungi in noiembrie si cu cateva zile inainte sa ti se emita factura, portezi in alta reatea.

#14
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Eu n-am auzit de taxa asta.

#15
asztalos

asztalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 13.01.2007
@valynew : Incearca sa iei legatura cu utilizatorul @DIGI_Helper
Poate are vreo idee cam ce si cum ar trebui facut. Pe multi colegi de forum a ajutat (inclusiv pe mine).

#16
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
http://ithot.ro/rezi...l-nema-dobanda/

#17
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 valynew, on 31 august 2016 - 15:18, said:

Nu am facut prelungire , am facut alt ab nelimitat de 5 euro , iar acest ab pe care vreu sa-l reziliez l-am trecut la nelimitat si mi-au facut reducere de 1 euro la amandoua abonamentele.
Adica ai facut modificare de contract care fara prelungire contract nu se face.

 alexa32, on 31 august 2016 - 16:02, said:

Eu n-am auzit de taxa asta.
E scris in contract.

#18
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Cum dreaq taxa utilizare retea?
    Se poate abonament fara utilizare retea?  Doar pentru asta platesc abonamentul.
   Daca reziliez mai folosesc reteaua?Posted Image
  D'aia nu-mi plac mie abonamentele astea si nu e vorba numai de Digi ci in general obligatii de a plati ani de zile chiar daca n-ai nevoie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate