Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Cum verific un parfum daca este original

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Asta ziceam si eu, este o practica raspandita pe la noi.
Produse fake pe langa produse originale si profitul incepe sa fie ca in romania, de cateva suta la suta.

Si cum zicea si colegul de mai sus, sunt din bulgaria, china sau turcia, se duc la vidin cu masina si aduc colgate, lame de ras gillette si etc... chiar si conserve.

#20
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postbobocul, on 26 august 2016 - 08:40, said:

Si analiza chimica este discutabila daca se face intr-un laborator obisnuit, singura analiza chimica corecta (dar de care nu o sa te poti lipi) este in laboratoarele producatorului, nu mai acolo se stie concentratia componentelor. In ziua de azi totul poate fi falsificat si la calitate ridicata.

Bineinteles, am considerat ca se subintelege, nici nu cred ca era cazul sa mai mentionez lucrul asta !
In concluzie, ca sa n-o mai aburim, NU exista nicio posibilitate de a verifica daca un parfum e replica sau original, cu exceptia analizei chimice facute in laboratoarele producatorului.
Punct !

#21
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Cele de 35/50 de lei se observa usor si sunt ghiduri pe google despre asa ceva.
Cele mai scumpe, facute pentru firme/magazine sunt de o calitate mai buna.

Parfumul fake este ca o manea asculata in taxi.

#22
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,625
  • Înscris: 15.06.2007

View Postprimuministru, on 26 august 2016 - 08:58, said:


Bineinteles, am considerat ca se subintelege, nici nu cred ca era cazul sa mai mentionez lucrul asta !
In concluzie, ca sa n-o mai aburim, NU exista nicio posibilitate de a verifica daca un parfum e replica sau original, cu exceptia analizei chimice facute in laboratoarele producatorului.
Punct !
Am mai citit prin ziare despre parfumuri confiscate in vama, si pe care nimeni nu putea sa le identifice daca sunt sau nu originale. Au chemat de la producator pe cineva ca sa verifice.
Parfumurile au accize mari. Probabil cei ce se ocupa de ele, le aduc din duty free.  Recent a cumparat sotia  la un sfert din pretul de magazin. Parfum cu 29-30 de euro la 75ml, care in tara este 300-400de lei.
Unde mai pui, ca pana si la mall mai poti prinde fake uri.

#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
decat sa dai o carca de bani pe un parfum si sa nu stii exact daca e original sau nu, mai bine iti cumperi un parfum-replica, de multe ori sunt aproape identice cu originalul si persista mirosul pe durata unei zile (cum sunt cele de la d&p, de exemplu; am avut replica noa, poeme, haute couture si am fost foarte multumita atat de mirosul, cat si persistenta parfumului).
da, stiu ca sunt persoane pretentioase, care nu accepta ideea de a folosi un parfum-replica, sau cunoscatorii, care la fel stiu sa deosebeasca falsul de original. insa pentru cei neavizati, care nu au suficienti bani sau pentru care nu conteaza marca, merge si parfumul-replica
daca la noi s-a ajuns ca pana si in magazine sa nu fii sigur ca ai cumparat un original, atunci mai bine cumperi o "replica" cinstita, bine realizata, care isi face treaba aproape la fel de bine ca si originalul, macar stii pe ce dai banii (la jumatate sau chiar o treime din pretul originalului)

Edited by corinadaniela, 26 August 2016 - 09:36.


#24
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
fake-urile care sunt mega fake, adica apa cu putina esenta din parfumul original se vand cu 35-50ron asta este adevarat, dar iti dai seama imediat ca sunt fake.

Exista si fake-uri gen parfumuri diluate care se pot vinde la un pret ridicat fara sa iti dai seama.

Dar majoritatea parfumurilor sunt furate din Italia, Germania, Austria, Franta si aduse in Romania la vanzare, deci 90% sunt originale.

#25
stratulat

stratulat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 05.07.2016
al tau e original.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate