Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Dieselul pe cale de disparitie in curand?

* * * - - 32 votes
  • Please log in to reply
31992 replies to this topic

#91
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 maxtron_69, on 26 august 2016 - 19:57, said:

Masina electrica va aparea DOAR cand ultimul strop de petrol din pamant va fi supt, cand se va auzi acel zgomot cand tragi cu paiul din paharul gol...
News Flash: Masina electrica a aparut deja. Si se vinde sub diverse marci.
De ani buni.

Edited by ericmario, 26 August 2016 - 20:14.


#92
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 Hansolo, on 25 august 2016 - 14:22, said:


Cumva ce spui tu frizeaza perpetuum mobile, pentru ca motorasul ala trebuie sa genereze energie cat consuma masina, doar nu crezi ca poti incarca o baterie de Tesla cu un generator diesel de 100W. Sau poti, dar probabil in 1 saptamana...
Ori nu ai inteles ce am spus, ori nu prea stii cum functioneaza lucrurile.
Generator diesel de 100W? Adica pt un bec? Nu crezi ca esti ridicol? Scoti 300W din 12V de la bateria masinii de la Dacia cu orice amarat de transformator, si iti incarci laptopul. Sau ai uitat?

Dintr-un generator diesel scoti niste multi kW... Uite pe emag un generator de 7500W... departe de cei 100W amintiti de tine, nu-i asa??? Ciudat ca doar la 100w te-ai limitat tu: http://www.emag.ro/g...0/pd/DMF05YBBM/

Apropo, ai idee cat dureaza sa incarci pe incarcator standar o baterie de masina electrica? Imi permit sa vorbesc avand in vedere ca am condus un Nissan Leaf o saptamana. Tu?
Cam 9 ore dureaza... incarcatoarele rapide sint mai rare si oricum dureaza niste ore si acolo ca sa incarci full.

Ideea era ca generatorul diesel sa incarce in timpul mersului... in timp ce stai la semafor... etc.

Poti sa citesti cum ideea unui motor clasic folosit doar ca generator e deja in practica la BMW i3: https://www.quora.co...-it-be-feasible
"But when you drive it really far (about 85-95 miles) and the battery gets down to 6% remaining, the range extender engine comes on and powers a generator which produces enough electricity to keep the battery at or near that 6% level.  Even though the rex engine is only about 40hp, the car still has full performance because the battery acts as a buffer.  For moments when high power is needed such as acceleration or a steep mountain, the car allows its normal electric motor to draw the battery down below 6%, and then when it is on flat ground or going down hill, the range extender engine is able to build the reserve back up to 6%.  The range extender engine is small and very light and it is specifically tuned to run at optimal efficiency for the job of running the generator, so the overall package can be quite efficient.  Works extremely well.  And because you can count on your range extender back up, you can confidently use every last mile of electric range, meaning that Rex cars tend to be driven almost entirely on electricity - unlike a normal electric car where you would start to worry and take shorter trips or look for a charger, with a range extender you can drive right until the battery is nearly exhausted.  (For example, I've had my i3 for a year and even though I take quite a few long trips a year, my overall miles driven is still over 90% electric.)"

Si ca un amanunt interesant: Tesla ‘Supercharger’ Station Powered By Diesel Generators

#93
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 geo123, on 26 august 2016 - 10:55, said:

Cat despre masina electrica.... Este bullshit in momentul de fata.Nu contest ca motorul electric nu are randament net  superior, fiabilitate beton si performante demne de F1 DAR, cand autonomia e praf(da pref in ultimul hal)
De cand 613 km autonomie = praf?
http://www.autoexper...cord-de-613-km/


P.S Sa nu uitam ca tehnologia aceasta e abia la inceput.

Edited by DraculescuDraculescu, 26 August 2016 - 20:26.


#94
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 jakota, on 25 august 2016 - 16:03, said:


Prosti mai sunt astia de la Toyota,  si cine mai fac hybride ca pun motoare de 1,8 benzina pe Prius, Auris... si nu pun  dizal !!
Ce legatura are postul meu cu ce spuneti dvs?
Am condus o zi (24h test drive) un auris hybrid, bateria are autonomie doar cateva zeci de km si doar pana la viteza de 30km/h.
Chiar credeti ca un motor de 1.8 benzina are performante mari ca putere sau consum mic?
Prius se vinde in principal pe continentul american, unde diesel nu prea se cunoaste, si oricum consumul de 10l/100km sa spunem e considerat f mic, deci Prius din punctul asta de vedere era o imbunatatire.
Aurisul cel putin nu m-a inmpresionat prin nimic, nici consum, nici performante. Ce aveti insa impotriva dieselului?

 aeon, on 25 august 2016 - 19:56, said:


nu am rabdare sa urmaresc, dar zice pe undeva cat timp i-a luat pentru cati km? irelevant ca venit si din china daca i-a luat 3 luni
era si un cioban roman care a ajuns pe jos pana nu stiu unde in europa. ca i-a luat o gramada de timp nu conteaza...

eu nu vad inca o masina electria, de serie, care sa fie capabila de 500km in 48 de ore (nu sunt rau sa cer 500km in 8 ore, distanta de care e capabila orice gioarsa cu benzina sau motorina existenta in prezent)
si in acelasi timp sa ai si ac, sa nimeresti si cozi interminabile de 2-3 ore
daca aduc in calcul si o luna de ianuarie-februarie cu geruri de -10 sau -15 grade timp de cateva zile, cred ca deja exagerez, nu?
Cand sta pe loc, o masina electrica nu consuma decat f putin pt a alimenta ipadul de pe bord...
ACul este o mini pompa de caldura, f eficient. Insa in 48 de ore ii poate face, daca pe traseu sint incarcatoare RAPIDE.

#95
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 maxtron_69, on 26 august 2016 - 20:21, said:


Ptiu drace, ai dezlantuiit al 3-lea razboi mondial, Stai sa vezi acum...

#96
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 claudiu_1, on 26 august 2016 - 09:16, said:

vad ca tot topicul a dat-o intr-un benzina vs motorina... nimic deranjant pana aici dar; daca tot e sa faceti comparativul de ce nu il faceti intre motoare similare: turbo disel vs un benzinar cu turbo. Toti sa plang ca masinile pe benzina sunt lesinate, vad comparative la cilindree egala ca unu' mai tare ca altu', dar nu vad sa spuna unul 1.6 TDI VAG 110cp vs 1.6 benzina turbo 160 - 180 cp chiar 200 cp.
Cunosti totusi diferenta intre putere si cuplu?
Stii ca numai cuplul conteaza si plaja de turatii la care este livrat?
Un diesel are cuplu aproape dublu fata de un benzinar... sa iti dau un exemplu:
Am avut un Passat 1.9tdi 136 cp, cuplu 320nM
Am luat apoi o Honda CR-V 2.0 benzina, 150cp, dar 185 cuplu.

Sper ca intelegi acum si sa nu te mai avanti pe viitor chiar asa tare.

#97
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 maxtron_69, on 26 august 2016 - 19:57, said:

.........
Masina electrica va aparea DOAR cand ultimul strop de petrol din pamant va fi supt, cand se va auzi acel zgomot cand tragi cu paiul din paharul gol...
Poetic dar gresit , lipsit de sens ...
Cind petrolul se va termina , se termina si cu toate masinile , probabil cu tot si toate .

#98
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 maxtron_69, on 26 august 2016 - 20:32, said:


Prius se vinde in principal pe continentul american...
E plin in Germania de Prius-uri...

#99
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 aeon, on 26 august 2016 - 09:35, said:


pai noi nu comparam puteri la motoare? sau puterea e optionala, cilindreea sa fie egala?
kilogramele sunt mai "grele" daca cantaresti plumb sau de vata?
un motor de 200cp ar trebui sa fie de doua ori mai puternic decat unul de 100cp. ca merge cu gaz, carbuni, aer, curent sau orice altceva sunt amanunte
Nu intelegi deloc deloc notiunea de cuplu... caii putere nu au legatura cu mai nimic.
Cuplul este ceea ce simtim cand spunem ca "masina trage"

#100
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010
Asa cum în America, Asia Australia peste 90 % e benzina se poate intampla și în Europa. Trebuie doar niste taxe speciale pe motoare + motorina.

Eu detest motorina cum miroase si mai ales cum suna. Nu inteleg cum poti avea pretentia de masina premium și sa-ti troncane ca un tractor.

#101
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 valitudor, on 26 august 2016 - 20:05, said:

Esti sigur? Aaaa, e foarte bine atunci, m-am linistit
Troll? Report?

#102
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,918
  • Înscris: 31.03.2003

 Kazmer, on 26 august 2016 - 20:46, said:

Asa cum în America, Asia Australia peste 90 % e benzina se poate intampla și în Europa. Trebuie doar niste taxe speciale pe motoare + motorina.

Eu detest motorina cum miroase si mai ales cum suna. Nu inteleg cum poti avea pretentia de masina premium și sa-ti troncane ca un tractor.

Poi nu sta afara, intra in masina.

#103
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 Kazmer, on 26 august 2016 - 20:46, said:

Asa cum în America, Asia Australia peste 90 % e benzina se poate intampla și în Europa. Trebuie doar niste taxe speciale pe motoare + motorina.

Eu detest motorina cum miroase si mai ales cum suna. Nu inteleg cum poti avea pretentia de masina premium și sa-ti troncane ca un tractor.
In America se tot incearca popularizarea dieselului, nu e bine "ca in America"... un motor de 5.0 pe benzina din america consuma de 10 ori cat un diesel de 1.6 din europa si cu putere cam egala... doar pt ca in America benzina e ieftina pt ca dintr-un motiv care nu il intellege nimeni (poate tu ne ajuti) in america benzina costa de 10 ori mai putin ca in Europa... dar creste si la ei...

#104
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

 maxtron_69, on 26 august 2016 - 20:42, said:


Nu intelegi deloc deloc notiunea de cuplu... caii putere nu au legatura cu mai nimic.
Cuplul este ceea ce simtim cand spunem ca "masina trage"

Cum explici ca deși diesel are cuplu mult mai mare, la sprint e egal sau poate chiar mai slab decat benzina la aceeasi cai putere?

#105
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Kazmer, on 26 august 2016 - 20:48, said:

Cum explici ca deși diesel are cuplu mult mai mare, la sprint e egal sau poate chiar mai slab decat benzina la aceeasi cai putere?
Asta e doar in filmele tale valabil.

#106
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,918
  • Înscris: 31.03.2003
Poi da un exemplu, in toate cazurile e asa?

#107
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Kazmer, on 26 august 2016 - 20:46, said:



Eu detest motorina cum miroase si mai ales cum suna. Nu inteleg cum poti avea pretentia de masina premium și sa-ti troncane ca un tractor.
....si cum miroase , sau unde o mirosi ????
Nu intelegi ...?
Incerca , daca poti (!) , si vei avea parte de senzatii noi ...apoi vei intelege .

#108
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 ericmario, on 26 august 2016 - 20:13, said:

News Flash: Masina electrica a aparut deja. Si se vinde sub diverse marci.
De ani buni.
Inteleg ca nu ai vazut linkul meu catre documentarul cu masinile electrice inca acum 20 de ani... il mai pun o data, poate te uiti, merita: http://www.imdb.com/title/tt0489037/
Inteleg si ca nu ai vazut posturile mele in care am povestit experienta mea dupa 7 zile de condus Nissan leaf si 24h de condus Auris hybrid.
Si totusi, ai simtit nevoia sa fii sarcastic si sa dai news flashuri :)
Multumesc. Tu ce experienta ai cu electricele personal? Ma refeream la faptul ca masinile electrice vor fi ok ca performante si ca infrastructura necesara viabile doar cand industria petrolului va disparea.
Dar uita-te la documentar. Nu trebuie sa ma crezi pe mine personal... istoria va dovedi oricum.

Cluj-Napoca va fi primul oraș din România cu autobuze electrice

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate