Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Salariul minim a crescut de la 1 februarie 2017

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5687 replies to this topic

#4897
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostTsunnnami, on 23 martie 2017 - 14:49, said:

NU MAI AI BANI SA MANANCI ROSII DELOC.
Trebuie sa te rezumi la orez chinezesc. Dimineata, Pranz, Seara.
Acolo duce ceea ce vrei tu

din cate tin minte, romania are pamant si soare si apa si anotimpuri si tot ce trebuie pentru ca rosiile sa creasca cu investitii minime. de la dumnezeu. nu trebuie sa am bani, trebuie sa beneficiez de aceste recolte in mod echitabil
consum intern, fara interventii speculative, fara piete concurentiale externe gen turcia

clarviziunea ta e induiosatoare dar nu ma impresioneaza.
deci daca vreau conditii de trai decent pentru toti cetatenii care MUNCESC (cum scrii tu cu majuscule), ajungem toti saraci? tara se duce de rapa?
singura modalitate prin care ar trebui sa fim ok este sa muncim ca vitele 20 de ore pe zi? in beneficiul a cativa potentati care au avut norocul sa se nasca pe capital?
societatea din viziunea ta e mult mai grotesca decat orice pseudovenezuela incerci tu sa ilustrezi

#4898
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostFlat, on 23 martie 2017 - 14:57, said:


din cate tin minte, romania are pamant si soare si apa si anotimpuri si tot ce trebuie pentru ca rosiile sa creasca cu investitii minime. de la dumnezeu. nu trebuie sa am bani, trebuie sa beneficiez de aceste recolte in mod echitabil
consum intern, fara interventii speculative, fara piete concurentiale externe gen turcia

clarviziunea ta e induiosatoare dar nu ma impresioneaza.
deci daca vreau conditii de trai decent pentru toti cetatenii care MUNCESC (cum scrii tu cu majuscule), ajungem toti saraci? tara se duce de rapa?
singura modalitate prin care ar trebui sa fim ok este sa muncim ca vitele 20 de ore pe zi? in beneficiul a cativa potentati care au avut norocul sa se nasca pe capital?
societatea din viziunea ta e mult mai grotesca decat orice pseudovenezuela incerci tu sa ilustrezi

Problema e ca la noi muncesc prea putini. Sunt prea multi pensionati anticipat in floarea varstei, prea multi care doar taie frunza la caini prin diferite birouri. De asta perceptia e ca trebuie sa muncesti pana la epuizare pentru a trai decent.

Mai degraba m-as intreba de ce avem taxe si impozite ca in UK, dar servicii prestate de stat ca in Africa. Daca statul nu ar mai lua inca un salariu, fiecare ar putea sa munceasca doar 1/2 din cat o face acum pentru aceiasi bani sau, mai bine spus, ar primi de doua ori mai mult pentru aceeasi munca. Si ar trai toata lumea decent.

#4899
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Chiar daca (procentual) ai aceleasi taxe, sumele absolute difera. De la impozitele [ si numarul ] salariatilor pana la impozitele [ si numarul ] companiilor. Iar ambulantele si dotarile spitalelor  - de exemplu, mai ales ca NHS e cel mai mare angajator, din ce stiu eu - costa cam-la-fel si aici si in UK (nu le platesti in procente ;) ).

#4900
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003

View PostFlat, on 23 martie 2017 - 12:52, said:


Scenariul 4.
mananc mai putine rosii, dar mai sanatoase
in loc sa bag 2 kile de chimicale turcesti de aceiasi 15 lei iau 1kg de rosii romanesti
toata lumea fericita
Scenariul 5
Dragnea face minimul la 2300.
Urmeaza concedieri masive.
Nu mai mancam nimic.

#4901
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFlat, on 23 martie 2017 - 14:57, said:


din cate tin minte, romania are pamant si soare si apa si anotimpuri si tot ce trebuie pentru ca rosiile sa creasca cu investitii minime. de la dumnezeu. nu trebuie sa am bani, trebuie sa beneficiez de aceste recolte in mod echitabil
consum intern, fara interventii speculative, fara piete concurentiale externe gen turcia

clarviziunea ta e induiosatoare dar nu ma impresioneaza.
deci daca vreau conditii de trai decent pentru toti cetatenii care MUNCESC (cum scrii tu cu majuscule), ajungem toti saraci? tara se duce de rapa?
singura modalitate prin care ar trebui sa fim ok este sa muncim ca vitele 20 de ore pe zi? in beneficiul a cativa potentati care au avut norocul sa se nasca pe capital?
societatea din viziunea ta e mult mai grotesca decat orice pseudovenezuela incerci tu sa ilustrezi

Eu, am pus niste intrebari bazate pe mintea ta
Chiar asa vrei sa-ti traduc?
Uite, iti traduc:

Scenariul 1.
Rosii din Turcia, 7 lei
Rosii din Romania, 10 lei, mai gustoase si mai naturale, si taranul se plange ca nu are lemne sa se incalzeasca iarna.
Vine Flat si vinde si el rosii.
El stie ca in piata vin angajatii de la multinationale care au bani, si deci "poate" da pe rosii mai mult.
Lui Flat pentru a-si lua centrala proprie, nu lemne ii trebuie 20 de lei pe rosii.
Pe el nu-l intereseaza care e piata, LUI II TREBUIE.

Intrebare: Cui ii da lui Flat 20 de lei pe rosii?

Rosiile din Romania sunt 10 lei pentru ca alea din Turcia EXISTA si sunt 7 lei, daca alea din Turcia nu existau, taranul vindea cu 15 lei si TU nu aveai bani sa le cumperi, asa ca... cu ajutorul Turciei tu poti cumpara romanesti mai ieftine.
Pentru asta taranul roman munceste mai mult si pe mai putin, daca nu vrea sa moara de foame


Scenariul 2
Clona lui Flat, intra in piata.
Gaseste rosii turcesti cu 7 lei, rosii romanesti cu 10 lei si ACELEASI ROSII ROMANESTI, la Flat cu 20 de lei.
Clona lui Flat ar avea bani sa dea 20 de lei pe rosii.

Intrebare: Flat ii da lui Flat de 2 ori mai mult decat pretul pietii? Bani, ar avea, nu pentru rosii insa, clona lui Flat vrea un VW nu un Logan.

TU, aceeasi persoana care muncesti am demonstrat ca nu vrei sa-ti dai bani TIE, aceeasi persoana, taran, bazat pe nevoile tale ca taran.
Stii sa citesti?
Ia baga si zi-mi unde gresesc?

#4902
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View Postoaspetele, on 23 martie 2017 - 18:02, said:

Scenariul 5
Dragnea face minimul la 2300.
Urmeaza concedieri masive.
Nu mai mancam nimic.
Eu cred ca ar crapa pipota in multi "antreprenori romani" daca s-ar intimpla asta. Asa cum spunea unul: "pot sa le dau banii astia fara sa-i simt, dar m-ar durea sufletul sa le dau atitia bani". Neam de slugi!

View PostTsunnnami, on 23 martie 2017 - 18:34, said:


.
.
.

Scenariul 2
Clona lui Flat, intra in piata.
Gaseste rosii turcesti cu 7 lei, rosii romanesti cu 10 lei si ACELEASI ROSII ROMANESTI, la Flat cu 20 de lei.

.
.
.
Sa-i spui tu lui Chivu ca ai servici!

#4903
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttytysor, on 23 martie 2017 - 19:15, said:

Sa-i spui tu lui Chivu ca ai servici!

Sunt sigur ca ii transmiti tu

View Posttytysor, on 23 martie 2017 - 19:15, said:

Eu cred ca ar crapa pipota in multi "antreprenori romani" daca s-ar intimpla asta. Asa cum spunea unul: "pot sa le dau banii astia fara sa-i simt, dar m-ar durea sufletul sa le dau atitia bani". Neam de slugi!

maine, treci prin piata si da dublu decat ti se cere pentru produsele pe care le cumperi.

Parca, la banii tai esti mai econom, cu banii altora insa iti permiti sa faci planuri.
Neam de comunisti

#4904
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttytysor, on 23 martie 2017 - 19:15, said:

Eu cred ca ar crapa pipota in multi "antreprenori romani" daca s-ar intimpla asta.

Si in multi consumatori romani, ca doar nu erau destul de scumpe produsele si serviciile prin Romania. Si in angajatii pe minim care o sa fie dati afara ca nu scot banii aia. Si in angajatii cu salarii mai mari ca nu primesc vreo marire sau ceva in caz ca mai ramin ceva "minimalisti" carora trebuie sa li se mareasca salariul "fara numar".
De fapt toata lumea ar avea probleme mai putin citiva softpedisti frustrati. La fel ca in cazul in care da o bomba atomica peste Bucuresti de exemplu. Na, na, na, patroni nenorociti v-ati luat-o. Si toata lumea cu ei, dar nu eu ca stau la tara.

#4905
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003

View Posttytysor, on 23 martie 2017 - 19:15, said:

Eu cred ca ar crapa pipota in multi "antreprenori romani" daca s-ar intimpla asta. Asa cum spunea unul: "pot sa le dau banii astia fara sa-i simt, dar m-ar durea sufletul sa le dau atitia bani". Neam de slugi!


Eu cred ca majoritatea nu ar putea.

#4906
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostTsunnnami, on 23 martie 2017 - 18:34, said:

Chiar asa vrei sa-ti traduc?
Lui Flat pentru a-si lua centrala proprie, nu lemne ii trebuie 20 de lei pe rosii.
Intrebare: Cui ii da lui Flat 20 de lei pe rosii?

Ia baga si zi-mi unde gresesc?

gresesti in primul rand din punct de vedere gramatical, cele doua randuri de mai sus n-au nici o logica.
mai bine scrie in engleza, se pare ca nu stapanesti limba materna

in al doilea rand gresesti crezand ca nu s-ar cumpara rosiile de 20 de lei.
scrii acolo pe un carton "BIO" si gata
sau cei 20 de lei ar avea alta valoare
daca nu stii, in piata toti vand la acelasi pret. nu prea exista diferente

nu-mi bat capul cu scenariile tale pe care nu poti sa le articulezi macar, tot ce e de retinut este filosofia capitalismului salbatic:

View PostTsunnnami, on 23 martie 2017 - 18:34, said:

Pentru asta taranul roman munceste mai mult si pe mai putin, daca nu vrea sa moara de foame

taranul, muncitorul munceste mai mult pe mai putin
land ownerul, patronul, castiga mai mult stand degeaba si acumuland din terenurile mostenite arendate taranului, din exploatarea muncii muncitorului

gap-ul se tot mareste pana cand mori de foame muncind, atunci se scot sabiile si furcile
o societate capitalista asa cum o descrii tu duce la dezastru si rascoale. o societate inteleapta ar sti ca acest gap trebuie redus si asta implica o componenta sociala, o redistribuire echitabila astfel incat sa existe coeziune si patura de mijloc si liniste in societate
la voi merge barbaria pe care o descrii fiindca aveti arme. americanii sunt inca atat de inapoiati incat se impusca intre ei.
in Europa valorile sunt altele, nu este o jungla, cele sociale primeaza.

#4907
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFlat, on 24 martie 2017 - 09:13, said:

gresesti in primul rand din punct de vedere gramatical, cele doua randuri de mai sus n-au nici o logica.
mai bine scrie in engleza, se pare ca nu stapanesti limba materna

in al doilea rand gresesti crezand ca nu s-ar cumpara rosiile de 20 de lei.
scrii acolo pe un carton "BIO" si gata
sau cei 20 de lei ar avea alta valoare
daca nu stii, in piata toti vand la acelasi pret. nu prea exista diferente

nu-mi bat capul cu scenariile tale pe care nu poti sa le articulezi macar, tot ce e de retinut este filosofia capitalismului salbatic:


Corect, hai sa rectific:

Scenariul 1.
Rosii din Turcia, 7 lei
Rosii din Romania, 10 lei, mai gustoase si mai naturale, si taranul se plange ca nu are lemne sa se incalzeasca iarna.
Vine Flat si vinde si el rosii.
El stie ca in piata vin angajatii de la multinationale care au bani, si deci "poate" da pe rosii mai mult.
Lui Flat pentru a-si lua centrala proprie, nu lemne ii trebuie 20 de lei pe rosii.
Pe el nu-l intereseaza care e piata, LUI II TREBUIE.

Intrebare: Cui ii da lui Flat 20 de lei pe rosii?

Rectificat:

Scenariul 1.
Rosii din Turcia, 7 lei
Rosii din Romania, 10 lei, mai gustoase si mai naturale, si taranul se plange ca nu are lemne sa se incalzeasca iarna.
Vine Flat si vinde si el rosii.
El stie ca prin piata, ca si clienti, trec si angajatii de la multinationale care au bani, si deci "pot", adica isi permit sa dea pe rosii mult mai mult, chiar si de 3-4 ori pretul pietii.


Lui Flat pentru a-si cumpara pentru la iarna centrala proprie de incalzire, trebuie sa vanda rosiile lui cu 20 de lei/kg, in timp ce alti tarani vand langa el cu 10 lei /kg aceeasi calitate de rosii.

Pe Flat nu il intereseaza insa care e piata, LUI II TREBUIE sa vanda la 20 deli/kg.

Intrebare: Cine ii da lui Flat 20 de lei/kg pe rosii?


Nu pot insa sa trec cu vederea ca Flat, ca patron, este tentat sa INSELE clientul si deci sa comita ilegalitati, tocmai el care infiereaza firmele care fura:

View PostFlat, on 24 martie 2017 - 09:13, said:

in al doilea rand gresesti crezand ca nu s-ar cumpara rosiile de 20 de lei.
scrii acolo pe un carton "BIO" si gata

Flat cumparatorul este comunistul, Flat antreprenorul este capitalistul care trebuie sa fure pentru a-si cumpara centrala de incalzit

Edited by Tsunnnami, 24 March 2017 - 12:20.


#4908
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
nu e ilegalitate, e marketing. si rosiile sunt chiar bio, de ce sa nu faci publicitate evidentiind avantajele fata de concurenta

omule, inca o data: nu ma intereseaza cat pui pretul rosiilor, ma intereseaza sa iti platesti angajatii
daca productia de rosii e suficienta (potentialul agricol al Romaniei este ultrasuficient) preturile vor fi mici si isi vor permite toti rosii

nu exista II TREBUIE imperativ. daca raportezi la costul de productie, un pret dublu decat cel al pietei nu se justifica. daca ceilalti vand la dumping e altceva si ilegal.
nu exista TREBUIE, vinzi cu cat poti. daca nu reusesti sa vinzi te lasi de produs rosii si te apuci de taximetrie sau altceva

#4909
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View PostFlat, on 24 martie 2017 - 12:44, said:

nu e ilegalitate, e marketing. si rosiile sunt chiar bio, de ce sa nu faci publicitate evidentiind avantajele fata de concurenta
Nu, nu sunt bio.

#4910
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postdexterash, on 23 martie 2017 - 17:44, said:

Chiar daca (procentual) ai aceleasi taxe, sumele absolute difera. De la impozitele [ si numarul ] salariatilor pana la impozitele [ si numarul ] companiilor. Iar ambulantele si dotarile spitalelor  - de exemplu, mai ales ca NHS e cel mai mare angajator, din ce stiu eu - costa cam-la-fel si aici si in UK (nu le platesti in procente Posted Image ).
Salariul minim, mult prea mic si legiferat prost sau insuficient, are partea sa de contributie in a tine mare aceasta diferenta in sume absolute. Difera si populatia, ca numar, Romania fata de UK - Marea Britanie -.

#4911
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

View PostTsunnnami, on 24 martie 2017 - 12:17, said:

Corect, hai sa rectific:

Scenariul 1.
Rosii din Turcia, 7 lei
Rosii din Romania, 10 lei, mai gustoase si mai naturale, si taranul se plange ca nu are lemne sa se incalzeasca iarna.
Vine Flat si vinde si el rosii.
El stie ca in piata vin angajatii de la multinationale care au bani, si deci "poate" da pe rosii mai mult.
Lui Flat pentru a-si lua centrala proprie, nu lemne ii trebuie 20 de lei pe rosii.
Pe el nu-l intereseaza care e piata, LUI II TREBUIE.

Intrebare: Cui ii da lui Flat 20 de lei pe rosii?

Rectificat:

Scenariul 1.
Rosii din Turcia, 7 lei
Rosii din Romania, 10 lei, mai gustoase si mai naturale, si taranul se plange ca nu are lemne sa se incalzeasca iarna.
Vine Flat si vinde si el rosii.
El stie ca prin piata, ca si clienti, trec si angajatii de la multinationale care au bani, si deci "pot", adica isi permit sa dea pe rosii mult mai mult, chiar si de 3-4 ori pretul pietii.


Lui Flat pentru a-si cumpara pentru la iarna centrala proprie de incalzire, trebuie sa vanda rosiile lui cu 20 de lei/kg, in timp ce alti tarani vand langa el cu 10 lei /kg aceeasi calitate de rosii.

Pe Flat nu il intereseaza insa care e piata, LUI II TREBUIE sa vanda la 20 deli/kg.

Intrebare: Cine ii da lui Flat 20 de lei/kg pe rosii?


iti da cu virgula pe undeva, taranul turc ar trebui sa fie mort la ce preturi are, plus transport. Cum nu e mort si mai are si centrala, solutia n-ar fi sa devina mort si taranul roman, de la frig iarna,ci sa vezi de ce poate sa vanda ala asa, copiezi sau dai la gioale dupa caz.

Edited by vlad1102, 24 March 2017 - 16:23.


#4912
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Esti sigur ca nivelul se trai al "taranilor" turci e la nivel european?

#4913
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

View Postdexterash, on 24 martie 2017 - 16:32, said:

Esti sigur ca nivelul se trai al "taranilor" turci e la nivel european?

Il comparam cu ala al nostru care nu are ce baga in soba (taranul)

#4914
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postpoadol, on 24 martie 2017 - 13:08, said:

Salariul minim, mult prea mic si legiferat prost sau insuficient, are partea sa de contributie in a tine mare aceasta diferenta in sume absolute. Difera si populatia, ca numar, Romania fata de UK - Marea Britanie -.
Intelege ca nu ai cum sa imparti saracia si prostia astfel incat sa devina toti bogati si destepti. Ba mai mult, luand strict cazul UK, cei pe minim nu platesc taxe(pana in ~11.000 pounds nu platesc impozit). Deci, indiferent de cat de mare e minimul, nu creste valoarea absoluta a taxelor colectate.

View Postvlad1102, on 24 martie 2017 - 16:49, said:

Il comparam cu ala al nostru care nu are ce baga in soba (taranul)
Chiar si asa, esti sigur ca turcul are?

Ca sa nu mai spun ca nu sunt sigur ca rosiile provin de la tarani (turci)...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate