Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 

Va simtiti comfortabil cu ideea de nonexistenta dupa moarte ?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
1133 răspunsuri în acest subiect

#1081
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.676
  • Înscris: 07.12.2005

 Iztaccihuatl, on 08 februarie 2017 - 21:05, said:

E un exemplu, da. Cum hotarasti ca alte afirmatii ale unor oameni reprezinta "realul, dreptatea, corectul" sau nu?
Intelegand ce sunt aceste lucruri pe care le-ai enumerat.

 LORELYAN, on 08 februarie 2017 - 21:06, said:

...si cum se poate ca o fire micncinoasa sa inventeze... "din burta" un "element al realitatii" care sa afecteze cognitiv restul ?
Pai se poate, efectul de turma. Daca o persoana afirma ca vede strumfi, e doar un nebun sau doar un mincinos, pe cand daca 100 spun ca vad strumfi, deja nu mai pot fi dati deoparte cu aceasi usurinta, nu-i mai poti ignora cu aceasi usurinta. Cu cat sunt mai multi mincinosi, cu atat mai puternica devine si iluzia. Pentru ca se genereaza efectul de confirmare venit din partea altora.

Si apoi, cine a pretins ca mintea umana ar fi un sistem infailibil ? Poate pur si simplu, pe cale natura, mintea umana are niste hibe, niste vulnerabilitati ce pot fi exploatate pentru a produce tot felul de efecte. Na, prin vulnerabilitatile mintii umane, fix asa.

Editat de TheEverlastingShadow, 08 februarie 2017 - 21:17.


#1082
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.704
  • Înscris: 15.08.2006

 TheEverlastingShadow, on 08 februarie 2017 - 21:11, said:

Pai se poate, efectul de turma. Daca o persoana afirma ca vede strumfi, e doar un nebun sau doar un mincinos, pe cand daca 100 spun ca vad strumfi, deja nu mai pot fi dati deoparte cu aceasi usurinta, nu-i mai poti ignora cu aceasi usurinta. Cu cat sunt mai multi mincinosi, cu atat mai puternica devine si iluzia. Pentru ca se genereaza efectul de confirmare venit din partea altora.

...

vrei sa spui ca daca o persoana, 5 persoane, 500 de persoane...etc, afirma ca au observat o gaura neagra, nu mai conteaza daca restul n-au observat, ci se produce efectul de turma ..si gaura exista ...?

Editat de LORELYAN, 08 februarie 2017 - 21:22.


#1083
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.930
  • Înscris: 21.04.2014

 TheEverlastingShadow, on 08 februarie 2017 - 21:11, said:

Intelegand ce sunt aceste lucruri pe care le-ai enumerat.
In concluzie, intelegi ce presupune "adevarul, logica, dreptatea, corectul" si apoi hotarasti daca afirmatiile altor oameni sunt conforme, asta zici. Spre surprinderea ta, probabil, asta face fiecare om: "pricepe", adica gandeste ceva, si apoi raporteaza alte afirmatii la ceea ce a gandit el.
Te afli in acelasi cerc vicios.

Editat de Iztaccihuatl, 08 februarie 2017 - 21:47.


#1084
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.676
  • Înscris: 07.12.2005

 LORELYAN, on 08 februarie 2017 - 21:22, said:

vrei sa spui ca daca o persoana, 5 persoane, 500 de persoane...etc, afirma ca au observat o gaura neagra, nu mai conteaza daca restul n-au observat, ci se produce efectul de turma ..si gaura exista ...?
Cam asa, da. Nu asa se intampla ?

 Iztaccihuatl, on 08 februarie 2017 - 21:45, said:

In concluzie, intelegi ce presupune "adevarul, logica, dreptatea, corectul" si apoi hotarasti daca afirmatiile altor oameni sunt conforme, asta zici. Spre surprinderea ta, probabil, asta face fiecare om: "pricepe", adica gandeste ceva, si apoi raporteaza alte afirmatii la ceea ce a gandit el.
Te afli in acelasi cerc vicios.

Nu e asa simplu cum definesti. Vezi tu, exista doua realitati, cea bruta, experienta bruta a realitatii, si interpretarea experientei realitatii, filtrarea ei prin ratiune, filozofii, s.a.m.d., deci intelegerea experientei. Tu te referi la ce se intampla la nivel de intelegere a experientei, ori eu lucrez cu latura bruta. Iar asta e ceva dificil de inteles. Este ca si cum ai vrea sa transmiti cuiva o senzatie, trebuie sa o transpui in cuvinte, spui: "au, ma doare", dar acest "au, ma doare" nu este senzatia insasi ci o descriere a ei printr-o transpunere. La fel este si realitatea cu totul, cand mergi pe strada si esti acolo, aceia este experienta bruta, si nu ai timp sa stai sa gandesti, sa analizezi logic, rational, sa te folosesti de filozofii, s.a.m.d. Asta inseamna sa analizezi cum functioneaza realul, te uiti la cum functioneaza experienta bruta, nu faci o filozofie, nu cauti sa intelegi din punct de vedere intelectual si filozofic. Ci simti senzatia, simti durerea, privesti in ochi mecansimul senzatei. Iar apoi iti faci tu tot felul de descreieri filozofice ale felului in care acest mecanism functioneaza. Asta vreau sa intelegi, ca Universul din experienta bruta, nu e tot una cu Universul cel de la nivel filozofic.

Editat de TheEverlastingShadow, 08 februarie 2017 - 23:24.


#1085
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.704
  • Înscris: 15.08.2006

 TheEverlastingShadow, on 08 februarie 2017 - 23:15, said:

..

intrezaresc deja...new age !

#1086
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.676
  • Înscris: 07.12.2005

 LORELYAN, on 08 februarie 2017 - 23:23, said:


intrezaresc deja...new age !

Intrezaresti gresit. Asa cum am spus, tot ce fac e pe cont propriu, nu am luat nimic de la nimeni.

#1087
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.704
  • Înscris: 15.08.2006

 TheEverlastingShadow, on 08 februarie 2017 - 23:25, said:

Intrezaresti gresit. Asa cum am spus, tot ce fac e pe cont propriu, nu am luat nimic de la nimeni.

recunosc modelul...! amprenta...! ...tiparul...!
probabil doresti personalizare !
oricum...admir perseverenta !

#1088
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.676
  • Înscris: 07.12.2005

 LORELYAN, on 08 februarie 2017 - 23:30, said:


recunosc modelul...! amprenta...! ...tiparul...!
probabil doresti personalizare !
oricum...admir perseverenta !

Nu exista nicun model si nu doresc nimic. Sa poti recunoaste un model, o amprenta, un tipar, ar implica faptul ca s-ar mai ocupa si altii cu asemenea lucruri. Iar eu tare as vrea sa fie asa, insa stiu ca nu este. Si ca atare nu exista niciun tipar.

#1089
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.930
  • Înscris: 21.04.2014

 TheEverlastingShadow, on 08 februarie 2017 - 23:15, said:

Nu e asa simplu cum definesti. Vezi tu, exista doua realitati, cea bruta, experienta bruta a realitatii, si interpretarea experientei realitatii, filtrarea ei prin ratiune, filozofii, s.a.m.d., deci intelegerea experientei. Tu te referi la ce se intampla la nivel de intelegere a experientei, ori eu lucrez cu latura bruta. Iar asta e ceva dificil de inteles. Este ca si cum ai vrea sa transmiti cuiva o senzatie, trebuie sa o transpui in cuvinte, spui: "au, ma doare", dar acest "au, ma doare" nu este senzatia insasi ci o descriere a ei printr-o transpunere. La fel este si realitatea cu totul, cand mergi pe strada si esti acolo, aceia este experienta bruta, si nu ai timp sa stai sa gandesti, sa analizezi logic, rational, sa te folosesti de filozofii, s.a.m.d. Asta inseamna sa analizezi cum functioneaza realul, te uiti la cum functioneaza experienta bruta, nu faci o filozofie, nu cauti sa intelegi din punct de vedere intelectual si filozofic. Ci simti senzatia, simti durerea, privesti in ochi mecansimul senzatei. Iar apoi iti faci tu tot felul de descreieri filozofice ale felului in care acest mecanism functioneaza.

Asta vreau sa intelegi,
ca Universul din experienta bruta, nu e tot una cu Universul cel de la nivel filozofic.
Nu am definit (?) nimic. Tu esti cel care ai spus: "Intelegand (ce sunt aceste lucruri...)", si considerand ca este corecta afirmatia ta, asa cum sustii ca este ceea ce exprimi, am concluzionat; dar vad ca retractezi ce ai zis.

De ce vrei sa inteleg (ca Universul e cum spui)?



#1090
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.676
  • Înscris: 07.12.2005

 Iztaccihuatl, on 09 februarie 2017 - 06:03, said:

De ce vrei sa inteleg (ca Universul e cum spui)?
Dar eu nu doresc nimic. Poti face ce vrei cu viata ta, doar este a ta. Ce ma intereseaza pe mine daca tu ti-o arunci la gunoi ?

Editat de TheEverlastingShadow, 09 februarie 2017 - 07:23.


#1091
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.930
  • Înscris: 21.04.2014

 TheEverlastingShadow, on 09 februarie 2017 - 07:23, said:


Dar eu nu doresc nimic. Poti face ce vrei cu viata ta, doar este a ta. Ce ma intereseaza pe mine daca tu ti-o arunci la gunoi ?
Ai spus : "Asta vreau sa intelegi...". Ce ai dorit sa zici, de fapt, daca acum spui ca nu vrei nimic?

#1092
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.873
  • Înscris: 18.04.2015

 TheEverlastingShadow, on 09 februarie 2017 - 04:50, said:

Nu exista nicun model si nu doresc nimic. Sa poti recunoaste un model, o amprenta, un tipar, ar implica faptul ca s-ar mai ocupa si altii cu asemenea lucruri. Iar eu tare as vrea sa fie asa, insa stiu ca nu este. Si ca atare nu exista niciun tipar.

Logic ca nu e nici macar un tipar,e haos total :)))))) Pun pariu ca daca dau pelerina jos gasesc un baietas speriat de propriile ganduri:))))

#1093
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.353
  • Înscris: 18.01.2016

 isisceanoua, on 09 februarie 2017 - 12:41, said:



Logic ca nu e nici macar un tipar,e haos total :)))))) Pun pariu ca daca dau pelerina jos gasesc un baietas speriat de propriile ganduri:))))
eu zic că dacă îți folosești creierul,vezi lumea așa cum e, daca nu il folosești, vezi lumea așa cum îți spun alții că e. E valabil pt toți inchinaciosii.

#1094
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.873
  • Înscris: 18.04.2015

 EscapE13, on 09 februarie 2017 - 19:20, said:

eu zic că dacă îți folosești creierul,vezi lumea așa cum e, daca nu il folosești, vezi lumea așa cum îți spun alții că e. E valabil pt toți inchinaciosii.

Si tu  consideri ca iti folosesti creierul ?:))

#1095
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.004
  • Înscris: 29.01.2013

 isisceanoua, on 09 februarie 2017 - 19:48, said:

Si tu  consideri ca iti folosesti creierul ?Posted Image)
Posted Image
Wishful thinking...în cazul său.

#1096
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.873
  • Înscris: 18.04.2015

 SOCRATE_MMXII, on 09 februarie 2017 - 20:28, said:

Posted Image
Wishful thinking...în cazul său.

Am citit wischi:)))))))))))

#1097
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.353
  • Înscris: 18.01.2016

 isisceanoua, on 09 februarie 2017 - 19:48, said:



Si tu  consideri ca iti folosesti creierul ?:))
absolut ;)

#1098
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.004
  • Înscris: 29.01.2013
@EscapE13: ca să parafrazez un mort celebru: nu funcționează corect pentru că nu-l ții cum trebuie. :D :D :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate