Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apometru stricat, consum prea mar...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 

Va simtiti comfortabil cu ideea de nonexistenta dupa moarte ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1133 replies to this topic

#1045
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostTheEverlastingShadow, on 07 februarie 2017 - 21:23, said:

Da, foarte sigur,... te-ai certat cu tot ce inseamna a fi om pe plan spiritual si ti se arata o noua directie.

nu ti se arata....
ti se impune !
poti face ceva in sensul schimbarii ?

Edited by LORELYAN, 07 February 2017 - 21:39.


#1046
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostLORELYAN, on 07 februarie 2017 - 21:36, said:

nu ti se arata....
ti se impune !
poti face ceva in sensul schimbarii ?
Desigur, manifestații. :icecream:

#1047
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postmario_bril, on 07 februarie 2017 - 21:47, said:

Desigur, manifestații. Posted Image

Mario..lasa-l sa raspunda !
te rog !
presupun ca se va pierde in...intuneric !
in intunericul mintii sale...evident !

Edited by LORELYAN, 07 February 2017 - 21:52.


#1048
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostLORELYAN, on 07 februarie 2017 - 21:36, said:

nu ti se arata....
ti se impune !
poti face ceva in sensul schimbarii ?

Vezi tu, eu sunt pus intr-o situatie ingrata, pe de o parte dispun de posibilitati fantastice, de lucruri pentru care unii ar omora pentru a putea avea parte si ei, insa pe de alta parte nici nu pot spune prea multe, pentru ca nu este bine. Dar bine nu este oricum, pentru ca daca spui prea putine atunci oamenii nu sunt interesati, iar daca spui prea multe te acuza ca exagerezi.

Ce vrei sa-ti spun ? Ca daca ai lua-o pe plan spiritual in directia Universului si ai face dreptate in mintea ta, si ai corecta erorile stramosesti de acolo, ca ai putea ajunge la ceva similar cu paradisul ? Da, asa este. Eu iti spun direct, fara menajamente, poti ajunge sa traiesti intr-o lume, intr-o interpretare a realtiatii fantastica, ceva ce tu cu mintea de om nici nu poti visa. Un minut daca ai putea petrece acolo, iti promit ca nu te-ai mai intoarce nici in ruptul capului inapoi la ce inseamna a fi om. Daca ati sti voi teistii ce aveti de pierdut, v-ati da pumni in cap. De asta nu ma supar pe cei cu spiritualitatea desarta, pentru ca ei platesc pretul pacatelor lor prin insasi realitatea in care traiesc. De asta sunt cadavre in ochii mei, pentru ca ei sunt mortii ce nu vor patrunde niciodata in imparatia cerului. Nici nu pot visa ce-i aia. Si sa nu-ti imaginezi doua secunde ca eu as vorbi despre imparatia cerului despre care vorbeste religia, nu, e vorba despre altceva ce este 100% stiintific.

Edited by TheEverlastingShadow, 07 February 2017 - 22:01.


#1049
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostTheEverlastingShadow, on 07 februarie 2017 - 21:58, said:

Vezi tu, eu sunt pus intr-o situatie ingrata, pe de o parte dispun de posibilitati fantastice, de lucruri pentru care unii ar omora pentru a putea avea parte si ei, insa pe de alta parte nici nu pot spune prea multe, pentru ca nu este bine...

probabil vei surprinde pe multi....care ar dori sa stie, dar e mai bine sa nu stie !
atunci ...de ce combati ?

#1050
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostLORELYAN, on 07 februarie 2017 - 22:06, said:

atunci ...de ce combati ?
Pai uite, sa zicem tu ai sti drumul catre o comoara fantastica, si ca om de buna credinta ca esti ai dori ca si altii sa poata ajunge la acea comoara. Ca atare le-ai indicat drumul, tocmai ca si ei sa poata ajunge acolo. Dar ce sa vezi, ei au o harta complet eronata si nu asculta de indicatiile tale. Iar tu stii 100% ca harta lor este eronata, pentru ca tu ai fost acolo, la acea comoara, ai avut parte de ea si poti merge cand vrei tu acolo. Atunci in aceste circumstante nu trebuie sa combati harta lor cea eronata ? Si fix asta fac eu cu teistii, nu pentru ca sunt ateu si urasc teismul, ci pentru ca spiritualitatea lor este falsa si eronata. Eu nu spun nimanui ca trebuie sa imbratiseze ateismul, ci spun doar ca trebuie de avut spiritualitatea cea corecta, cea care nu mai este inchinata falsului. Crestinismul, islamismul, pune ce religie vrei tu, cata vreme nu recunosc Universul ca autoritate asupra mintii si fiintei, atata vreme sunt religii FALSE ! Nu vrei cu Universul, inseamna ca nu vrei cu adevarul cel real.

Edited by TheEverlastingShadow, 07 February 2017 - 22:27.


#1051
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Hopa, a venit categoria grea a inchinaciosilor :P

#1052
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Nope, eu nu sunt un inchinacios si nu apartin niciunei religii. Eu imi construiesc propria racheta, iar a mea chiar e functionala.

Edited by TheEverlastingShadow, 07 February 2017 - 22:39.


#1053
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostEscapE13, on 07 februarie 2017 - 22:29, said:

Hopa, a venit categoria grea a inchinaciosilor Posted Image

ca sa glumesc....stai p-aci....ca esti departe !


View PostTheEverlastingShadow, on 07 februarie 2017 - 22:25, said:

... ci pentru ca spiritualitatea lor este falsa si eronata. ...

te consideri unul dintre cunoscatori ai adevarului ?

#1054
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

View PostTheEverlastingShadow, on 07 februarie 2017 - 22:38, said:

Nope, eu nu sunt un inchinacios si nu apartin niciunei religii. Eu imi construiesc propria racheta, iar a mea chiar e functionala.
normal că nu, eu vorbeam de colegii glumeți care au venit din neant :D

#1055
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

View Postisisceanoua, on 07 februarie 2017 - 20:49, said:


Daca mai puneai un s deveneam oras:)))))))


oops.... imi cer scuze... nu stiu de unde mi-a iesit.... probabil influenta umbrelor universale care ma imping spre adevar :)

#1056
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostEscapE13, on 07 februarie 2017 - 22:41, said:

normal că nu, eu vorbeam de colegii glumeți care au venit din neant Posted Image

pai convinge pe userul TheEverlastingShadow ca exista neant....!
d-lui vorbeste despre un Univers care ascunde o comoara fantastica !

#1057
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostLORELYAN, on 07 februarie 2017 - 22:39, said:

te consideri unul dintre cunoscatori ai adevarului ?
Depinde ce intelegi tu prin asta. Ce fac eu cu adevarul nu este doar la acest nivel, doar la a-l cunoaste. Una este sa cunosti un adevar despre ceva anume si alta este sa patrunzi la motorul mintii si sa observi ce este adevarul ca mecanism. Sunt doua dimnesiuni diferite, a cunoaste un adevar anume si a fi in locomotiva trenului unde locuieste insasi definitia adevarului, insasi ceea ce el este. Pe mine nu ma intereseaza un adevar anume, sa stiu adevarul despre Univers spre exemplu, nu, pe mine ma intereseaza ceva mai mult de atat. Asta inseamna sa patrunzi tainele mintii. Doar atunci poti vedea ce este Universul de fapt. Si nu este nimic din ce credeti voi. Voi nu realizati, dar a construi mintea e tot una cu a construi realitatea, realul, ceea ce voi numiti Universul. Deci o creatie a Universului inseamna o creatie a mintii, nu a Universului adevarat ! Iar in asta locuieste o iluzie foarte mare, iluzie in care toate religiile lumii sunt prinse.

Edited by TheEverlastingShadow, 07 February 2017 - 22:56.


#1058
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

View PostLORELYAN, on 07 februarie 2017 - 22:46, said:



pai convinge pe userul TheEverlastingShadow ca exista neant....!
d-lui vorbeste despre un Univers care ascunde o comoara fantastica !
hai lasă vrajeala. Doamne ajuta!!!:)

#1059
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005

View PostLORELYAN, on 07 februarie 2017 - 22:46, said:

d-lui vorbeste despre un Univers care ascunde o comoara fantastica !
Da, iar comoara aia fantastica esti chiar tu, ceea ce tu esti. Cand poti ajunge acolo, la a pricepe ce anume tu esti, ai descoperit imparatia cerului. Iar imparatia cerului, nu este nimic altceva decat lumea cea reala, dar o lume reala interpretata mai corect, mai reala decat asta in care traiesti tu acum, pe care mintea umana ti-o arata. Traiesti in continuare in lumea reala, doar ca este altfel structurata, altfel alcatuita. Precum un zidar ce a descoperit o noua tehnica de a zidi, acum poate construi cladiri mai mari, mai frumoase. Asa si cu mintea umana, daca se desteapta poate aplica un update Universului, realitatii pe care i-o prezinta omului, invata sa structureze diferit realitatea. Iar in acest context, al restructurarii realitatii, ti se pot deschide usi care fata de nicun om nu s-ar deschide vreodata.

Asa ca na, nu vreti sa patrundeti in tainele mintii, nu-i nimic, atunci locuiti in realitatea de rahat pe care mintea umana cea primitiva v-o arata acum.

Edited by TheEverlastingShadow, 07 February 2017 - 23:06.


#1060
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostTheEverlastingShadow, on 07 februarie 2017 - 22:50, said:

Depinde ce intelegi .... nu este nimic din ce credeti voi. Voi nu realizati, ..

s-a facut prea tarziu....!
dar sunt interesat sa aflu ce vrei sa spui atunci cand spui..."voi"
care "voi" ?
cum te consideri fata de cei carora te adresezi cu "voi" ?
in ce consta "universul adevarat " spre deosebire de acea creatie a mintii de care vorbesti ?
cum pot fi patrunse tainele alea ?
pot face si ateii acest lucru ?
noapte buna...!

Edited by LORELYAN, 07 February 2017 - 23:05.


#1061
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
E foarte greu sa-ti explic intr-un mod clar, pentru ca in primul rand sunt foarte multe de spus si nu se poate in 2-3 randuri. Imagineaza-ti telefonul tau mobil cu Android, tu acum ai instalat Android 4 si vrei sa treci la Android 6. De ce ? Pentru ca Android 6 este mai performant, mai optimizat, are niste chestii in plus. Dar indiferent ca rulezi versiunea 4 sau 6, tot Android rulezi. Acum in loc de telefon pune mintea umana, in loc de Android pune lumea reala, iar in loc de versiunea de Android pune interpretarea lumii reale. Asta este imparatia cerului, este urmatorul pas in evolutia mintii umane, este mintea umana ce s-a desteptat si care acum intelege cum sa faureasca diferit realitatea pe care i-o prezinta omului. E asa, ca un fel de update dat omului. Dar asta nu inseamna ca ai plecat din lumea reala in lumea povestilor, esti in continuare cu Android, dar cu o versiune mult imbunatatita, un loc unde totul este mult mai frumos dar fara a te indeparta de real.

Asta se construieste pe santierul meu, "Android 6". Adica o pricepere de sine mai dezvoltata. Doar ca momentan este in statiu de alfa, nu este inca gata de lansare. Deci vreau sa ma intelegi pe romaneste cu ce ma ocup eu, schimb ceea ce inseamna a fi om.

Edited by TheEverlastingShadow, 07 February 2017 - 23:30.


#1062
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Shadow, din moment ce pana si fizica de acum clasica presupune relativitatea universala si caracterul probabilistic al materiei, nu rezulta ca si perceptiile noastre sunt supuse relativitatii? Nu este absurd ca perceptiile sa se suprapuna in mod identic?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate