Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare stil de arte martiale

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
kyokushin.

#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Poti incerca Aikido (e Jiu-Jitsu "fara contact"). Vei invata destule fara a da un pumn. Multi stiu sa dea cu pumnul, destul de putini stiu sa se fereasca si sa cada cum trebuie.

De la Aikido poti trece destul de usor la alte stiluri de arta martiala (recomandarea pentru auto aparare si sport e Jiu Jitsu, e printre cele mai complexe, dar nu si rele).

#21
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 18.08.2016

View Posttinut1998, on 22 august 2016 - 10:39, said:

Salut! Am 15 ani si as vrea sa incep sa practic un sport de autoaparare, eu m-am gandit la taekwando, problema e ca nu sunt asa flexibil. Stiti ceva sala de taekwando in Cluj?
Eu am facut MMA pentru ca e foarte complex,dar iti recomand sa faci jiu jitsu brazilian deoarece este cel mai complex pentru lupta la sol,iar daca vrei sa dai fa si box.

#22
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Recomand aikido pentru ca nu exista lovituri, in Romania nu poti sa te aperi fara sa devii din victima, agresor. Neexistand lovituri nu poti fi acuzat de agresiune.

#23
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 18.08.2016

View Postomuspan, on 22 august 2016 - 16:40, said:

Recomand aikido pentru ca nu exista lovituri, in Romania nu poti sa te aperi fara sa devii din victima, agresor. Neexistand lovituri nu poti fi acuzat de agresiune.
Aikido mi se pare o prostie ca sa zic asa..poate gresesc dar nu stiu la ce te ajuta pe strada.Sa zicem ca vine unul cu un cutit ii prinzi mana si te lasa,dar daca ala vine si te loveste cu pumnii si cu picioarele si te mai si tranteste jos nu stiu ce faci tu cu aikido.Un exemplu:cand faceam jiu jitsu imbinat cu sambo a venit unu de la aikido sa vada cum e..saracu incerca sa faca ce stia de la aikido,numai ca a fost trantit si numai stia ce e cu el,i-a scos ala din cap tot aikidoul.A mai venit de vreo 2 ori si dus a fost.Acum sper sa nu ma intelegi gresit,fiecare sport isi are rostul lui si fiecare aduce beneficii,dar din punctul meu de vedere nu recomand.

#24
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Lupta la sol si alte stiluri de arte martiale cu scheme fancy nu au nici o valoare in confruntarea de strada si am sa iti spun si de ce.

O confruntare de strada e un  eveniment rar in viata unui cetatean obisnuit si nu are nici o legatura antrenamentele de pe saltea.

De obicei inainte de lupta propriu zisa exista o perioada de escaladare a tensiunii cand schimbi replici cu oponentul,in timpul asta corpul elibereaza masiv adrenalina pregatindu-te  de fuga sau lupta primara,totul pe “pilot automat”.

Eliberarea de adrenalina iti trimite mult sange in picioare(de aici senzatia de “genungi taiati”) si te face sa tremuri(tremurul fiind un fel de tonus musucular precursor folosirii muschilor la capacitate maxima) astfel iti  pierzi capacitatea de a avea miscari coordonate complexe,in plus iti pierzi vederea periferica datorita “tunnel vison” si iti ramane in campul vizual doar fata adversarului(asta te predispune la accidentari si nici nu mai vezi diferite parti ale corpului adversarului pt a face scheme fancy).

Singurul stil natural de lupta instinctual ramane lovitura directa sau croseul(asa zisa ciobaneasca din fundul curtii  :D ),din fericire boxul exceleaza in a finisa loviturile astea si a le face “mai automatizate”,orice altceva e pierdere de vreme.

#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Posttinut1998, on 22 august 2016 - 12:26, said:

Dar totusi si taekwondo te ajuta la luptele de strada

in luptele de strada pierzatorul da cu capul de asfalt, iar castigatorul isi pierde cativa dinti
esti pregatit ?!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate