Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Recomandare stil de arte martiale

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
tinut1998

tinut1998

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2015
Salut! Am 15 ani si as vrea sa incep sa practic un sport de autoaparare, eu m-am gandit la taekwando, problema e ca nu sunt asa flexibil. Stiti ceva sala de taekwando in Cluj?

#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
La varsta ta, cel mai recomandat sport de autoaparare e fugitsu

#3
linuxnoob0008

linuxnoob0008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.04.2016
recomand kick-box sau crav maga restu nu-s asa de bune

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 linuxnoob0008, on 22 august 2016 - 10:54, said:

recomand kick-box sau crav maga restu nu-s asa de bune

Le-ai incercat tu pe toate si stii ca nu-s bune?

#5
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
sunt bune toate , nu trebuie sa te invete sa-i bati pe toti sau alte aberatii, artele martiale calesc organismul, maresc increderea in sine,curajul, te autodepasesti,esti mai controlat, nu cocalar, smenar...

http://www.cluj.info...-martiale/5/39/

eu am practicat Qwan Ki Do

#6
tinut1998

tinut1998

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2015

 cristirg, on 22 august 2016 - 11:03, said:

sunt bune toate , nu trebuie sa te invete sa-i bati pe toti sau alte aberatii, artele martiale calesc organismul, maresc increderea in sine,curajul, te autodepasesti,esti mai controlat, nu cocalar, smenar...

http://www.cluj.info...-martiale/5/39/

eu am practicat Qwan Ki Do
Mersi! Dar de taekwando ce spui?

#7
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 tinut1998, on 22 august 2016 - 11:57, said:

Mersi! Dar de taekwando ce spui?
Taekwondo este foarte potrivit si daca ai o constitutie mai longilina a corpului. Daca esti ca mine mai indesat , picioare scuret si groase si centru de greutate jos atunci judo, ju jutsu, lupte astea se potrivesc mai bine. La tine in Cluj ai si practicantii de wingchun grupul lui Tautan, ma fatzai si eu printr-un grup de vreo 10 ani este bun stilul. Plus pe langa wing chun s-au specializat baietii si pe eskrima, kali e bun si asta pentru ca daca te deprinzi cu cutitul sau bastounul poti folosi tehnicile si la o varsta mai inaintata.

dar daca vrei sa stii cum e cu bataia si vrei sa inveti sa stai drept in fata oricarui adversar, bunul si batranul box ramane cel mai bun.

#8
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
De acord cu Kokosmare ! Zi ...inaltime , greutate si conformatia oaselor ! Oricum , strict pentru aparare , boxul face minuni ! Ce vezi tu prin filmele de "karate" ...nu se intampla niciodata pe strada ! Iar in Romania 2-3 lovituri ...unde trebuie... descurajeaza pe marea majoritate a smecherasilor de pe strada !

#9
tinut1998

tinut1998

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2015
Am 1.75 si 59 de kg nu sunt slab , fac acasa exercitii cu greutatea corpului , cu piciorul dau cam la inaltimea mea. Dar totusi si taekwondo te ajuta la luptele de strada

Edited by tinut1998, 22 August 2016 - 12:31.


#10
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 tinut1998, on 22 august 2016 - 12:26, said:

Am 1.75 si 59 de kg nu sunt slab , fac acasa exercitii cu greutatea corpului , cu piciorul dau cam la inaltimea mea. Dar totusi si taekwando te ajuta la luptele de strada
Deja ti s-a spus ca denumirea e TAEKWONDO !!! Orice sport te poate ajuta ...dar procedeele mai complicate...sunt mai greu de aplicat pe strada ! Pana ridici tu piciorul la adversar s-ar putea sa-ti iei o gramada de pumni in cap !

Edited by FAP, 22 August 2016 - 12:31.


#11
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 tinut1998, on 22 august 2016 - 12:26, said:

Am 1.75 si 59 de kg nu sunt slab , fac acasa exercitii cu greutatea corpului , cu piciorul dau cam la inaltimea mea. Dar totusi si taekwando te ajuta la luptele de strada
Numai in filme merg loviturile de picior asa spectaculoase.
Iar in competitive sunt atat de multe restrictii incat nci ca se mai poate numi sport de contact. De aia zic ca clasicele box sau lupte sunt mai bune la varsta ta pentru ca chiar inveti sa faci fata la o bataie.

In plus ca opinie personala pentru ca ani de zile am stat si am facut antrenament alaturi de boxerii de la vechea sectie de la Metalul aia din complexul 23 August, in nicniun sport nu am vazut oameni mai bine pregatiti fizic ca in box

#12
tinut1998

tinut1998

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.08.2015
Am vrut (inainte sa pun intrebarea asta pe forum) sa practic un stil de lupta care se bazeaza si pe picioare .

#13
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 tinut1998, on 22 august 2016 - 12:41, said:

Am vrut (inainte sa pun intrebarea asta pe forum) sa practic un stil de lupta care se bazeaza si pe picioare .
Mergi pe la cat mai multe cluburi /antrenori si incearca ce fac ei cateva antrenamente. Poti sa faci si combinatii. Eu iti recomand sa mergi la box pentru lectiile de respirat si la judo/BJJ pentru lupta la sol. Pentru orice stil sau club nu strica niciodata ba chiar esti incurajat sa incerci cat mai multe tehnici mai ales de astea fundamentale. Am vazut foarte multi judoka sau BJJ intrand in apnee pentru ca nu stiau sa respire. Ce face Gracie aicinu e doar asa ca arata bine in poza

#14
scotty0

scotty0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.02.2007
daca vrei ceva care sa te ajute repede la luptele de strada, fa 6-12 luni de box. dupa aia te mai gandesti

#15
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 tinut1998, on 22 august 2016 - 12:41, said:

Am vrut (inainte sa pun intrebarea asta pe forum) sa practic un stil de lupta care se bazeaza si pe picioare .
Atletism ? Lasand gluma la o parte , in box , picioarele te ajuta foarte mult desi lumea se uita doar la maini !

Edited by FAP, 22 August 2016 - 14:13.


#16
Tommy999

Tommy999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 24.07.2016
cred ca vrea sa dea bataie

#17
claudiu_1

claudiu_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 17.10.2008
krav maga, sunt doua sali unde se poate invata, personal recomand http://krav-maga.ro/.
Asta nu e stil de arte martiale, am practicat si nu am vazut nimic artistic in a fi eficient.
Daca ma pui sa iti zic ce e krav maga in cateva cuvinte, definitia cea mai simpla e: Drumul cel mai scurt intre potential victima si agresor.

#18
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

 cristirg, on 22 august 2016 - 11:03, said:

sunt bune toate , nu trebuie sa te invete sa-i bati pe toti sau alte aberatii, artele martiale calesc organismul, maresc increderea in sine,curajul, te autodepasesti,esti mai controlat, nu cocalar, smenar...

http://www.cluj.info...-martiale/5/39/

eu am practicat Qwan Ki Do

Iar cand esti pus in fata conflictului ai uitat instant toate schemele invatate.

Initiator,daca vrei sa te poti apara eficient invata box,e disciplina cu cele mai bune rezultate raportate la efortul si timpul investit.

Inca ceva,confruntarile sporadice rar dureaza mai mult de cateva secunde,esential e sa te impui pe loc,dupa ce ai incasat  una in barbie iti trece instant cheful de scheme kung-fu.

 tinut1998, on 22 august 2016 - 12:26, said:

Am 1.75 si 59 de kg nu sunt slab , fac acasa exercitii cu greutatea corpului , cu piciorul dau cam la inaltimea mea. Dar totusi si taekwondo te ajuta la luptele de strada
Prima regula,pe strada nu ridici piciorul!!!

Daca nu iti iese din prima figura ai toate sansele sa ajungi  cu capul pe asfalt,de acolo continua SMURD-ul.

 Kokoshmare, on 22 august 2016 - 12:59, said:

si la judo/BJJ pentru lupta la sol.
Pe strada e indicat sa nu ajungi la sol cu nici o ocazie,intentionat sau nu,daca cotul/genunchiul/pelvisul iti atinge asfaltul e mai dureros/incapacitant decat 5 pumni in fata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate