Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

pierdut domeniu .ro, cum il recuperez?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttruet, on 18 august 2016 - 22:10, said:


Omule compari mere cu pere... branduri de miliarde care au investit milioane sau chiar miliarde in marketing...


Ok.. As putea fi de acord, daca dai si tu niste exemple in care numele [cuvantul] este mai important decat continutul.

#38
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Daca ai nume frumos poate ca impresioneaza...
Se cauta domenii cu nume...

#39
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttruet, on 18 august 2016 - 22:35, said:

Daca ai nume frumos poate ca impresioneaza...
Se cauta domenii cu nume...
Nu discutam despre  ce vor fraierii cu bani, vorbim despre realitate.
Poti sa faci dintr-un domeniu-nume fara nici un inteles, un succes, ori invers. Nu mai conteaza, de mult, numele domeniului, decat pentru falsa impresie de moment.

#40
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Reply-ul meu venea ca urmare a postului anterior al initiatorului care spunea ca domeniul e numele lui si ca nu impresioneaza pe nimeni... dar daca are un nume comun ca ion si domeniul e ion.ro... impresioneaza Posted Image

#41
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

View PostGaby_M, on 18 august 2016 - 21:49, said:

Va rog sa ma lamuriti si pe mine, pentru ca sint interesat de subiect. Deci daca cumperi un domeniu .ro direct de la ROTLD si platesti taxa de 50 USD + TVA, acesta este al tau pe termen nedeterminat dar nu pe viata. Care este diferenta? Exista posibiliatea sa-l pierzi? In ce situatii se poate intimpla acest lucru?

Exista posibilitatea ca la un moment dat statul roman sa introduca o taxa de mentenanta:
"Costul serviciului pentru înregistrarea sau transferul dreptului de folosință al unui domeniu .ro este de 51,26 USD + TVA (20%) în valoare totală de 61,51 USD.
Nu există taxă de mentenanță anuală în prezent. Plata se face la înregistrare.
Dacă se va introduce taxa de mentenanță  anuală veți fi anunțați din timp."

http://rotld.ro/portal/pages/ro/6/

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In mod normal la ROTLD ar trebui sa ai username si parola cu care iti gestionezi datele domeniului. Inclusiv sa declari DNS-urile hostingului. La tine cum e ?

Edited by bumpocbum, 18 August 2016 - 23:04.


#43
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
El a luat cu chirie pe an de la un tert, nu a luat de la ROTLD, deci nu are ce cont sa aiba la ROTLD.

#44
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004

View Postbumpocbum, on 18 august 2016 - 23:04, said:

In mod normal la ROTLD ar trebui sa ai username si parola cu care iti gestionezi datele domeniului. Inclusiv sa declari DNS-urile hostingului. La tine cum e ?
nu am din pacate. le modificam din platforma celor de la hostgate.ro

Edited by EPoX, 18 August 2016 - 23:12.


#45
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
Buna dimineata,
mi-au raspuns cei de la globalhosting precum sa le dovedesc ca e domeniul meu (daca am facturi de plata din trecut). le-am trimis o dovada a platii de anul trecut. acum sa veem ce si cum ramane de facut.

#46
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Ceva de genul am patit si eu cu un domeniu.ro. Problema nu e foarte grava si se poate rezolva. Domenii pe .ro se pot cumpara si cu plata anuala nu numai pe viata. Cu ceva timp in urma am cumparat cu plata anuala un domeniu personal.
2 sau 3 ani l-am platit la timp si m-am folosit de el. Dupa aceasta perioada am zis ca mai bine il cumpar pe viata sa scap de o grija doar ca domeniul era inregistrat pe numele celui care imi facea hostul. Am asteptat 3 luni de zile dupa ce mi-a expirat perioada ca el era scos la licitatie si pentru ca nu l-a cumparat nimeni l-am platit eu pe viata. Bineinteles ca-l pueam cumpara si la licitatie doar ca era putin mai scump.

#47
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Unde se fac licitatiile astea?

#48
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostStudioOne, on 19 august 2016 - 08:46, said:

Domenii pe .ro se pot cumpara si cu plata anuala nu numai pe viata.
Cu ceva timp in urma am cumparat cu plata anuala un domeniu personal.
doar ca domeniul era inregistrat pe numele celui care imi facea hostul

Tu intelegi diferenta intre faptul ca ai cumparat si faptul ca altcineva a cumparat si te lasa pe tine sa folosesti?

#49
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Cred ca a vrut sa spuna ca partenerii ROTLD au posibilitatea si inchirierii domeniului... in timp ce o PF poate inregistra doar domeniu pe nedeterminat.

#50
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postpasilla, on 18 august 2016 - 20:55, said:

Cine a zis ceva de domeniul stiri ? Era vorba despre trafic.
Si care e raspunsul din pct de vedere al traficului?

View Posttruet, on 18 august 2016 - 21:04, said:

Deja alunecati departe de subiect... un domeniu cuvant va avea valoare indiferent de existenta sau inexistenta unui continut pentru ca nu continutul ii da valoare.
Sunt exemple atat pe .ro cat si pe .com in care astfel de domenii au fost tranzactionate pe sume mari catre niste companii care au dezvoltat ceva pe ele dupa ce au intrat in posesie.
Continutul este cel mai important din punct de vedere al vizibilitatii in google totusi

View Posttruet, on 18 august 2016 - 22:35, said:

Daca ai nume frumos poate ca impresioneaza...
Se cauta domenii cu nume...

Ah, ai inceput sa mai cedezi un pic... e ciudat sa spui ca domeniul e mai importat ca continutul... oricum ai privi afirmatia ta, e cel putin ciudata

Edited by maxtron_69, 19 August 2016 - 10:38.


#51
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
Mi-au raspuns cei de la globalhosting si le-am trimis dovada ca este domeniul meu si se rezolva acuma.

#52
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

View Postmaxtron_69, on 19 august 2016 - 10:38, said:

Ah, ai inceput sa mai cedezi un pic... e ciudat sa spui ca domeniul e mai importat ca continutul... oricum ai privi afirmatia ta, e cel putin ciudata
Nu cedez deloc.
Si nici nu am spus niciodata asta... ci doar ca un cuvant cheie e mai valoros pentru cineva care doreste sa faca ceva in acel domeniu...

Ca un exemplu, daca deschizi un magazin online de mobila o sa ai un avantaj major daca ai mobila.ro si nu lemnproductionsrl.ro

#53
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Posttruet, on 19 august 2016 - 10:51, said:

Nu cedez deloc.
Si nici nu am spus niciodata asta... ci doar ca un cuvant cheie e mai valoros pentru cineva care doreste sa faca ceva in acel domeniu...

Ca un exemplu, daca deschizi un magazin online de mobila o sa ai un avantaj major daca ai mobila.ro si nu lemnproductionsrl.ro
Christ man... am uitat ca tu nu cedezi niciodata, indiferent ce maretii spui... nu ai nici o dovada ca mobila.ro are mai mult succes ca alt domeniu, insa cea mai buna dovada ca nu ai dreptate e ca mobila.ro redirectioneaza catre profilo.ro Posted Image Aia au inteles mai bine cum stau lucrurile
Ai ales un exemplu care dovedeste fix ca nu ai dreptate Posted Image
Uite mai jos ce ai spus... citat:

View Posttruet, on 18 august 2016 - 21:04, said:

Deja alunecati departe de subiect... un domeniu cuvant va avea valoare indiferent de existenta sau inexistenta unui continut pentru ca nu continutul ii da valoare.

Edited by maxtron_69, 19 August 2016 - 11:11.


#54
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
A fost ales aleatoriu, nici nu am verificat daca exista ceva pe domeniu...
Faptul ca individul face redirect e tocmai din cauza ca a cumparat domeniul pentru revanzare, intre timp il redirectioneaza catre siteul lui ca sa mai faca trafic. Iar sansele sunt ca in viitor sa primeasca cat profitul pe un an al firmei, firma care se pare ca nu o duce prea bine.  

Sunt destule siteuri cuvinte cheie care redirectioneaza catre altceva pana vor reusi sa il vanda cuiva interesat de el.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate