Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

pierdut domeniu .ro, cum il recuperez?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
Salutare,
acum 2-3 ani in urma am cumparat un domeniu .ro de la hostgate.ro, pana in acest an, plateam an de an dar acest site/firma a dat faliment si m-am trezit cu domeniul pierdut, fara sa primesc vreo notificare sau reminder ceva. Acum vreau sa stiu cum pot sa-mi recuperez domeniul :(

Cei de la hostgate au spus ca vor avea o adresa de email functionala inca 1 an de zile, le-am scris dar se pare ca adresa de email nu mai functioneaza.

:(

Ma ajuta careva sa-mi spuna care sunt pasii prin care pot recupera domeniul?

#2
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Pur si simplu, inregistrezi domeniul la alta firma...DACA NU A FACUT-O ALTCINEVA INAINTE!

#3
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Pierdut.. tradu?
Luat de altcineva sau neplatit?

#4
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Contactezi ROTLD si le explici situatia cu actele doveditoare la indemana.

PS: Never, ever, EVER sa mai cumparati domenii de la intermediari!

Edited by LukRo, 18 August 2016 - 19:12.


#5
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Data viitoare sa-l cumperi de la ROTLD, nu prin intermediari.
Posibil ca domeniul sa fi fost luat pe numele firmei de hosting si nu al tau.

#6
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 EPoX, on 18 august 2016 - 19:00, said:

Salutare,
acum 2-3 ani in urma am cumparat un domeniu .ro de la hostgate.ro, pana in acest an, plateam an de an dar acest site/firma a dat faliment si m-am trezit cu domeniul pierdut, fara sa primesc vreo notificare sau reminder ceva. Acum vreau sa stiu cum pot sa-mi recuperez domeniul Posted Image

Cei de la hostgate au spus ca vor avea o adresa de email functionala inca 1 an de zile, le-am scris dar se pare ca adresa de email nu mai functioneaza.

Posted Image

Ma ajuta careva sa-mi spuna care sunt pasii prin care pot recupera domeniul?
Domeniu .ro, platit an de an??? Nu erau pe viata?

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Domeniile .ro se inregistreaza, si s-au inregistrat intotdeauna, pe viata cu o singura taxa platita la inceput. Nu exista taxe lunare/anuale/ etc. In situatia ta vad ca posibile 2 variante:
  • Domeniul sa fi fost inregistrat de fapt de firma aceea de hosting pe numele ei si tie ti la dat ‘cu chirie’ (contra acelei taxe anuale). Atunci nu prea ai ce face de unul singur, trebuie sa contactezi firma si sa initiezi un trasfer al dreptului de folosinta <http://rotld.ro/portal/pages/ro/8/>.
  • Domeniul a fost inregistrat pe numele tau, practic firma de hosting ti-a dat un fel de imprumut cu care ai obtinut domeniul si plateai ‘rate anuale’. Ca idee: costul inregistrarii e pe la 250LEI. Atunci pur si simplu domeniul e al tau, trebuie doar sa il gazduiesti in alta parte.
Oricum, incepi prin a verifica pe ROTLD/ Whois al cui e domeniul <https://www-apps.rot...n/index?lang=ro>.

Edited by sags, 18 August 2016 - 19:36.


#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu cred ca ai pierdut domeniul (domeniile .ro sunt pe viata). Vezi daca poti sa faci rost de contul rotld.

Ai pierdut doar hosting-ul la firma aia.

Edited by don_dannielo, 18 August 2016 - 19:45.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 sags, on 18 august 2016 - 19:31, said:

  • Domeniul sa fi fost inregistrat de fapt de firma aceea de hosting pe numele ei si tie ti la dat ‘cu chirie’ (contra acelei taxe anuale). Atunci nu prea ai ce face de unul singur, trebuie sa contactezi firma si sa initiezi un trasfer al dreptului de folosinta <http://rotld.ro/portal/pages/ro/8/>.


In varianta asta , practic poate sa spuna adio domeniului. Sansele de recuperare sunt doar teoretice.

 don_dannielo, on 18 august 2016 - 19:35, said:

Nu cred ca ai pierdut domeniul (doneniile .ro sunt pe viata). Vezi daca poti sa faci rost de contul rotld.

Sunt pe "viata" celui care le-a inregistrat.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Exact, nu a avut niciodata domeniul deci nici ce sa piarda. Cine-i proprietarul la http://rotld.ro/ ?

#11
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008

 don_dannielo, on 18 august 2016 - 19:35, said:

Nu cred ca ai pierdut domeniul (doneniile .ro sunt pe viata). Vezi daca poti sa faci rost de contul rotld.
Domeniile .ro chiar daca sunt "pe viata" se pot sterge :) ... Unele firme vand .ro pe an iar domeniile sunt inregistrate pe numele firmei si nu a celui care inchiriaza domeniul. Daca dupa un an nu il mai vrea clientul, domeniul e sters sau hotaraste firma daca il foloseste in alt mod.

#12
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Nu exista domenii .ro "pe viata", sunt pe termen nedeterminat.

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu pare foarte legal.

Oricum, cu un whois se vede. Daca e firma, apare acolo. Daca e persoana fizica, nu. Mai ramane intrebarea daca persoana fizica e initiatorul, sau fiul patronului. :)

Edited by don_dannielo, 18 August 2016 - 19:52.


#14
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
El de fapt s-a zgarcit si a cumparat de la un tert cu plata per an pentru a nu plati 60$ one time fee... si domeniul era inregistrat de firma si subinchiriat. Acum ca firma a disparut nu ii mai subinchiriaza nimic. Cont sigur nu ii vor da ca nu pot sa faca asa ceva.
Practic e pierdut definitiv pana nu il sterge cineva de la firma sau de la ROTLD, dar daca e domeniu bun nu il vei apuca tot tu ca se filtreaza de catre baietii de la ROTLD si se vinde celui care da mai mult.

Daca e domeniu bun ai facut greseala vietii tale pentru ca nu ai vrut sa platesti o taxa one time...

#15
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 LukRo, on 18 august 2016 - 19:11, said:

Contactezi ROTLD si le explici situatia cu actele doveditoare la indemana.

PS: Never, ever, EVER sa mai cumparati domenii de la intermediari!
Pentru .com .info .org cum sta treaba ?

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Hostgate.ro in whois MB Media SRL din Buzau cu bilanturi din 2010 incoace cu ZERO angajati, capital social de 200 lei si cifre de prin bilant de ordinul sutelor sau cel mult zecilor de mii de lei (cred ca s-a cumparat o data o masina pe firma...). Vezi daca in whois emailul e tot pe [email protected] poate ii dai un email sa-i spui sa-ti puna ce nameserveruri vrei tu (pe care le configurezi in prealabil), asta e singura sansa. Ca te rogi de el sau il ameninti cu ceva procese e alegerea ta...

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 truet, on 18 august 2016 - 20:05, said:

Daca e domeniu bun ai facut greseala vietii tale pentru ca nu ai vrut sa platesti o taxa one time...

Nu exista domenii bune. Exista continut indexabil. Ce drak' inseamna google ? nimic, dar are 'continut'. Aproape nimeni nu mai pune direct www.domeniu.dot, cauta pe G si intra.
Poti sa ai un domeniu "asdfghjkhgg.dot" si sa ai continut in asa fel incat G, ori altii,  sa te indexeze si ai un domeniu "bun'.

Edited by pasilla, 18 August 2016 - 20:17.


#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 KHISHCHNIK, on 18 august 2016 - 20:12, said:

Pentru .com .info .org cum sta treaba ?

Exact la fel, minus ca in general nu platesti nelimitat ci pe an/5 ani/etc. Vrei sa fie un intermediar in whois e domeniul lui. Intermediarul e un SRL cu 200 lei capital social ai pus-o.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate