Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Despre trike-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcristian_sen, on 07 septembrie 2016 - 15:50, said:

Pai da, acea omologare artizanala e durere pentru ca este exact omologarea de tip ca pentru producatorii de vehicule. Ori ca faci o masina ori ca faci un milion tot la fel iti cer la rar.  E normal sa existe minime cerinte de indeplinit ca altfel apar tot felul de tiriplesti dar la noi sunt prea exagerati. De exemplu in Belgia tunningul auto e sport national, sunt mii/zeci de mii de vehicule modificate serios, de la smarturi cu motoare de hayabusa si golfuri vechi cu motoare V8 in ele la propiu ca nu au loc sub capota pana la unimoguri cu motoare de autobuz care prind 250km/h. Si mai toate sunt inmatriculate si conduse de tineri, nu cred ca au avut fiecare 1 milion de euro sa faca proiecte. Ca nu-s folosite zi de e alt poveste, nu-s  practice dar se poate iesi pe strada cu ele ptr ca pot fi asigurate o saptamana. Sau o luna. Sau trei luni, cat e e nevoie, nu comentam pretul. Se poate si la noi DACA  s-ar vrea.
On topic un trike ...interesant cu toate optiunile functionale, care o fi reactia inginerilor sau politistilor daca s-ar prezenta cineva cu asa ceva la import?

Habar n-ai ce inseamna omologarea de tip.
Da, e posibil sa nu poata fi omologata dracia, e posibil sa-ti ceara teste imposibil de trecut.

Eu NU MI-AS LUA raspunderea sa omologhez asa ceva.
Nu cred ca primesti in Belgia omologare pentru ceva cu care poti omori oameni pe strada, poate se face la primarie, stiu insa ca nu exista asigurare pentru asa ceva.
Ca o faci pe barba ta si bricolezi masina dupa ce ai omologarea si asigurare,e  treaba ta.
Daca prin asta cauzezi un accident, raspunderea e numai a ta, si nu primesti nici un ban de la asigurare
Sa te vad cum iti vinzi casa sa-i platesti unuia viata in carucior

La mine a fost simplu, am vrut sa omologhez individual o Yamaha din Canada.
TUV si DEKRA mi-au dat flit, RAR, a analizat seria, a masurat luminile, si am primit omologarea.

Omologare inseamna ca vehiculul respectiv nu pune in pericol viata soferului si a celorlalti participanti la trafic, si asta nu sta numai in calitatea sudurilor.

#38
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003
Pai cam aceleasi lucruri le-am zis si eu dar cu mai putina eleocventa, exprimarea nu e superputerea mea. In rest  nu am vrut decat sa transmit ca autoritatile altor tari sunt mult mai maleabile si intelegatoare, chiar aici in UE sunt posibile chestii care la noi sunt suprimate prin cerinte imposibile. Exemplu de mai jos: o lucrare fina si profi nu ar fi niciodata omologata aici desi acolo nu e nici o problema:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OSUD-jwd-qI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristian_sen, 08 September 2016 - 12:51.


#39
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003
Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5N1F_wBNzHc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
In categoria trike sunt si unele mai haioase, clar pentru vacante / weekend-uri in natura, cu drumuri secundare, mare, deal, lac, munte etc.

Simpatice foc.

Cre' c-o sa-mi iau o jucarie de-asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M_UCae1Kbr0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NhlMd3ul8rw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt si multi pasionati de Piaggio Ape, sunt intalniri organizate:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NzviggXUJLU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mie mi se pare definitia minimalismului in ceea ce priveste vehiculele cu motor.
Ai o putere suficienta (cca. 10 CP :)), o greutate de bun-simt (300 de kile goala, cam 600 si ceva maxim autorizata) si un motoras de 200 cmc extrem de simplu.
Se pot face excursii la viteze mici, te bucuri de ceea ce vezi, de vreme, de adierea vantului, de mirosurile locale..., intr-un cuvant: traiesti (nu te grabesti. ca n-ai cu ce :)).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/guxOrR8ptds?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Pe vremea lui Ceusescu se liva marfa cu partoteci Piaggio cu 3 roti. Cel putin prin Bucuresti am vazut cand eram copil.

View Postomuspan, on 18 august 2016 - 19:09, said:

Triciclu a fost initial vehicul pentru cei cu handicap. Pe vremea lu' ceasca erau destule prin Romania.
Avea si bunica-mea un vecin handicapat care se deplasa cu triciclul. Si nu era singurul. Am mai vazut chiar si dupa 1990.

#42
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Erau Tula rusesti de fapt. Alea de marfa.

Triciclurile de handicapati erau cumva 2 motociclete sudate una langa alta ( vb de partea din spate). Motor avea doar una din ele. Avea un scaun pe mijloc si bancuta in spate.

#43
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Nu tin minte cum erau triciclurile, eram mic. Totusi existau si RAR-ul de pe vremea aia le omologa. Nu stiam de Tula. Cam asa aratau.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/81/Piaggio_Vespacar_APE_P400V_MPF.dsc01304.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cred ca ar fi utile si acum niste variante moderne pentru livrari mici de marfa.

#44
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Pai si sunt. Se numesc Piaggio Ape si e plina Italia de ele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate