Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Mai aproape de vise - Mercedes C Coupe 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
332 replies to this topic

#217
White_sky

White_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.07.2016
Ei bine, a trecut ceva timp de cand nu am scris nimic pe aici.
Asadar, masina are in jur de 55k km, si nu am intampinat nici o problema pe partea mecanica. Consumul pe ultimii 33k km ( last reset) este de 6.4l/100km mixt. Multumitor avand in vedere motorul de 2.2
Si pentru ca mai bine de 2 luni nu i-am facut o cosmetizare a pielii, azi venind mai repede de pe plantatie, m-am apucat sa o dau cu creme. De regula, folosesc pentru curatarea si hidratarea pielii un set de la Trinova (TriNova Leather Conditioner and Restorer). Si cum frecam eu de zor, am vazut pe lateral la scaunul soferului 3 crapaturi in piele. M-am socat putin ... masina are 1 an jumate si deja au aparut crapapturi in piele.  E singurul loc unde am gasit, si stau sa ma gandesc daca au aparut in timpul utilizarii, sau ele erau prezente de cand am luat masina. Ce ma roade acuma e daca intra sau nu pe garantie. Daca era Kia sigur intra :)

Attached Files



#218
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007
Lasa ca nu e asa rau , la 3-4 ani o sa incepe sa crape rau de tot...se uzeaza pielea pe laterala stanga unde o julesti cand intrisi cand iesi din masina. Din pacate pe bej se vede grupa mare crapaturile ca se vor si colora....si de garantie ce naiba man, doar ideea ca ti-au dat voie sa le dai o avere pentru un Merc este suficient...sa zicem merci ca ai 2 ani garantie. Si aia nu include totul ...doar ei stiu ce intra si ce  nu.
   Noroc ca , de cand li s-a urcat la cap astora de la MB , s-au trezit astia de la VAG sa dea 4 ani...mai vin de acasa...da mai au pana lavaranti si fiabilitatea Kia.

#219
White_sky

White_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.07.2016

 m6d, on 12 ianuarie 2018 - 22:39, said:

Lasa ca nu e asa rau , la 3-4 ani o sa incepe sa crape rau de tot...se uzeaza pielea pe laterala stanga unde o julesti cand intrisi cand iesi din masina. Din pacate pe bej se vede grupa mare crapaturile ca se vor si colora...

Merci de-ncurajare :). Maine plec in delegatie Focsani-Tulcea-Cluj, iar la-ntoarcere voi merge la reprezentanta sa vedem daca e acoperita de garantie ... desi intuiesc de pe-acuma raspunsul.
Teoretic, pielea de pe scaun nu e un consumabil pe care sa-l schimbi la 10-20k km, daca ar exista putina bunavointa din partea lor, cred ca s-ar putea rezolva.

#220
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007

 White_sky, on 13 ianuarie 2018 - 19:37, said:



Merci de-ncurajare :). Maine plec in delegatie Focsani-Tulcea-Cluj, iar la-ntoarcere voi merge la reprezentanta sa vedem daca e acoperita de garantie ... desi intuiesc de pe-acuma raspunsul.
Teoretic, pielea de pe scaun nu e un consumabil pe care sa-l schimbi la 10-20k km, daca ar exista putina bunavointa din partea lor, cred ca s-ar putea rezolva.
Sincer iti tin pumnii, din pacate eu m-am lamurit de intelegerea MB si de multumit  ce am fost m-am mutat la Audi.
   Bineinteles ca nu e garantat ca am facut alegerea corecta...dar macar am incercat.

#221
Fiat_lux

Fiat_lux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 06.01.2018

 White_sky, on 13 august 2016 - 00:10, said:

Singura chestie ce n-am inteles-o, si am uitat sa-ntreb delaeru e : Cand dracu folosesc  N  (neutral). Adica daca opresc motorul o pun in P. Daca stau la semafor etc etc ...o las in D cu piciorul pe frana. Si N la ce folosesc ???

Cand stai mai mult timp in coloana sau la semafor selectezi N iar motorul nu mai trage "din greu" ca prostul, vei vedea cum creste turatia. O cutie chiar daca este automatica nu inseamna ca nu trebuie sa intervii asupra ei, eu merg mai mult intr-un mod semiautomat pt ca nu sunt multumit de setarile cutiei.

#222
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

 White_sky, on 13 ianuarie 2018 - 19:37, said:



Merci de-ncurajare :). Maine plec in delegatie Focsani-Tulcea-Cluj, iar la-ntoarcere voi merge la reprezentanta sa vedem daca e acoperita de garantie ... desi intuiesc de pe-acuma raspunsul.
Teoretic, pielea de pe scaun nu e un consumabil pe care sa-l schimbi la 10-20k km, daca ar exista putina bunavointa din partea lor, cred ca s-ar putea rezolva.
Asa dupa cum arata in poze, aia nu e piele naturala, e vinilin, motiv pentru care crapa. Pielea naturala se toceste, se rupe, se cuteaza dar nu crapa ca plasticul. Pacat, mai ales ca nu ai cum levita in masina. Foarte curios ce vor zice la reprezentanta de asta.

Edited by closchkutza, 15 January 2018 - 00:01.


#223
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
La mine canapeaua s-a crăpat, piele de bovina superioara....ha Ha ha

Acum stau fara canapea, am trimis-o la retapitat

#224
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 White_sky, on 13 ianuarie 2018 - 19:37, said:

M iar la-ntoarcere voi merge la reprezentanta sa vedem daca e acoperita de garantie ... desi intuiesc de pe-acuma raspunsul.


ce ti-au zis? ai curu mare, asa-i, esti cam gras si le-ai stricat pielea :D

#225
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Bad post

Edited by hyp3rion, 15 January 2018 - 22:09.


#226
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007
55000km intr-un an si jumatate.. baga ca migu'!

#227
White_sky

White_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.07.2016
O delegatie in singurul loc din tara in care n-am ajuns pina acuma .... Tulcea. Orasel simpatic, sau cel putin asa mi-a dat impresia, vazut la miez de noapte. Probabil faptul ca era si super impodobit cu beculete, leduri,luminite & shit, il facea asa simpatic. Apropo ... stiati ca are aeroport ?? Si nu unul oarecare, ci international Posted Image. Daca nu aveam treaba acolo, muream prost fara sa stiu ca e international Posted Image. Problema e ca ..... nu decoleaza si nu aterizeaza mai nimic acolo Posted Image. Cica au chartere ocazional, dar omul a tinut sa-mi specifice ca au o pista mai moderna ca cea din CLuj Posted Image. Deh, treburi politice .

In fine .... masina s-a comportat exemplar, 1.700 km, consum de 6.9L/100 km, in conditiile in care n-am menajat-o defel, fiind tot timpul pe graba. Fara 4Matic, e cam naspa ..... dimineata cand m-am trezit, eram inconjurat de zapada. Abia am putut iesi din parcare, desi am scos ESP-ul. Cauciucuri : Hankook Icept evo2. Inapoi spre Cj, tremurau gacii pe mine la 110km/h, cand pe drum mai prindeam o dara de zapada.

 bobalex18, on 15 ianuarie 2018 - 00:36, said:

La mine canapeaua s-a crăpat, piele de bovina superioara....ha Ha ha

Auzi la el .... bovina superioara Posted Image)) . Deh, gusturi fine Posted Image.

 MembruAnonim, on 15 ianuarie 2018 - 17:32, said:

ce ti-au zis? ai curu mare, asa-i, esti cam gras si le-ai stricat pielea Posted Image

Inca n-am ajuns la ei, urmeaza cel mai probabil sapt. viitoare. Deocamdata nu stiu la care dealer sa merg .... as fi tentat la Cluj, par mai seriosi.

 tfmercedez, on 16 ianuarie 2018 - 19:54, said:

55000km intr-un an si jumatate.. baga ca migu'!

Draga @tfmercedez, imbatranim incet, incet .... cu cealalata aveam 50k km/an in conditiile in care 3 luni am fost fara permis.



P.S. Poza de pe bac, o ciorba f. buna de peste .."storceag de sturion", si dimineata in parcare.

Attached Files



#228
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017

 Fiat_lux, on 13 ianuarie 2018 - 19:50, said:



Cand stai mai mult timp in coloana sau la semafor selectezi N iar motorul nu mai trage "din greu" ca prostul, vei vedea cum creste turatia. O cutie chiar daca este automatica nu inseamna ca nu trebuie sa intervii asupra ei, eu merg mai mult intr-un mod semiautomat pt ca nu sunt multumit de setarile cutiei.

Nu stiu cata dreptate ai. Cu cutia in D la semafor, daca tin foarte putin frana apasata, imi arata consum instant 1.3-1.6l/h, iar daca o apas putin mai tare, consumul instant scade la 0.7-1l/h. Lucrul asta ma face sa cred ca desi e in D, apasand mai tare frana si scazand consumul instant, o scoate din viteza sau ceva de genul.

#229
White_sky

White_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.07.2016
A trecut ceva vreme, de la ultima postare, asa ca vin cu niste update-uri
Cererea de inlocuire a fost acceptata de Mercedes Romania, asadar o steluta pentru ei. Atentie ... eu am cerut inlocuirea scaunului (deh, nu-i prost cine cere..... stiti voi restul), ei au aprobat inlocuirea pileii. E bine si asa, atata timp cat se lucreaza cu grija si fara urme. Sunt curios cu ce tapiter lucra astia. Cererea am facut-o prin ATP Exodus, care sincer mi s-au parut mai profi si mai apropiati fata de clienti, decat cei de la Tiriac Auto, care in afara de figuri si de un aer de superioritate nu cunosc altceva. Momentan masina o am la Tiriac in curte si-mi pare extrem de rau ca i-am ales sa-mi rezolv o zgarietura la ei. Cica dureaza 7-10 zile, si evident .... ne pare rau, dar nu avem masina la schimb. Sa mori tu ...da-n curte ce-s cu masinile alea inscriptionate ?
In rest masina e ok, la aproape 60k km, nu bate, nu troncane bordul, zici ca e noua :). Mai am cateva luni de plata, dupa care inca nu sunt decis .... astept noul C, sau merg pe Q60 Infiniti. Parca totusi, n-as mai da 50+ pe o masina.

#230
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
ca si aspect mie imi place Q60.... cel putin ala pe rosu arata bine de tot. Nu e la fel de plictisitor ca C-ul

#231
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 White_sky, on 10 februarie 2018 - 17:22, said:

.. astept noul C, sau merg pe Q60 Infiniti. Parca totusi, n-as mai da 50+ pe o masina.
Frumos q60
La ce pret ajunge in ro?

#232
White_sky

White_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.07.2016
Masina demo (3k km) cu motorasul de 3.000, V6, 405 hp, am gasit variante la 40.000 EUR net. Avand in vedere ca as lua-o din afara, pe firma, nu mai platesc VAT-ul.
Am urmarit niste review-uri despre ea si, hmmmm, nu cred c-ar fi cea mai buna optiune de a cheltui 40k eur. Vedem ce mai apare-n vizor in viitorul apropiat.

Merc-ul e aproape gata achitat, mai am vreo 5.000 eur si am scapat de leasing. In ideea asta, vreau sa merg in urmatoarele 2 -3 sapt. sa-mi fac un dosar de CASCO, sa-mi retuseze niste zgarieturi, si un prag. Toate astea impreuna cu bucatica de piele de schimb, aprobata de MB Romania,.
Si ca sa nu mai raman la mila dealer-ului ptr.masina de schimb, zilele trecute, am gasit niste Megane-uri la destocaj cu discount-uri bune. Asa ca am pus mana pe unul Posted Image. Astept sapt. viitoare sa ajunga.

Attached Files


Edited by White_sky, 17 February 2018 - 20:22.


#233
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
15k lei sau euro?

De la merc la Megane e o distanta cam lunga, da ma rog :)))

Vrei sa dai 40k cash? :)

#234
White_sky

White_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.07.2016
Megane-ul a fost 12.400 EUR + TVA , cu banii jos.

Ei na, acuma nu chiar cash, prin transfer bancar Posted Image

Megane-ul e asa, doar de rezerva.

Edited by White_sky, 17 February 2018 - 20:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate