Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Mai aproape de vise - Mercedes C Coupe 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
332 replies to this topic

#199
White_sky

White_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.07.2016
Partea buna .. cauciuc proaspat scos din fabrica.
Partea proasta ... o vede cineva ? Posted Image

Attached Files



#200
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Da, ai o janta zgariata si pare si indoita putin in poza. A cerut mult plumb la echilibrare?

#201
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
janta așa a fost sau ei și-ai rezolvat-o.
eu încă nu înțeleg cum se strică jantele astea. pe b6 am 440k km și jantele sunt ca noi - în cazul tău vorbim de un balon mic al cauciucului, dar janta e de la groapa sau de la dorei?

Edited by bobalex18, 22 September 2017 - 10:04.


#202
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Daca e ceva la janta nu ar trebui sa se rezolve in 2 timpi si 3 miscari pe Casco?

#203
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostWhite_sky, on 21 septembrie 2017 - 20:19, said:

Partea buna .. cauciuc proaspat scos din fabrica.
Partea proasta ... o vede cineva ? Posted Image

Auzi, muta cauciucul ala pe spate. Daca ala din drepata e mai tocit... si pune unele la fel pe fata daca acolo e tracțiunea. E o recomandare primita si de mine de la unul care se pricepe. Colegii mei cand schimba cauciucurile iau 2 noi nu unul... or stii ei de ce.
Iar janta pare ovalizata? Sa ti-o indrepte unul. Eu nu vad decat o zgârietura. Poti trece peste...

View Postbobalex18, on 22 septembrie 2017 - 10:04, said:

janta așa a fost sau ei și-ai rezolvat-o.
eu Ă®ncă nu Ă®nțeleg cum se strică jantele astea. pe b6 am 440k km și jantele sunt ca noi - Ă®n cazul tău vorbim de un balon mic al cauciucului, dar janta e de la groapa sau de la dorei?

Tu chair nu le freci de bordura?  Eu le-am revopsit la unii f misto. Ma întreb insaa ale noastre se mai pot revopsi?

#204
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 18.03.2006
//

Edited by hyp3rion, 24 September 2017 - 22:19.


#205
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,469
  • Înscris: 15.06.2007

View PostWhite_sky, on 21 septembrie 2017 - 20:19, said:

Partea buna .. cauciuc proaspat scos din fabrica.
Partea proasta ... o vede cineva ? Posted Image
Amintindu-mi de postarea in care ziceai de presiunea din gume: la tine indica presiunea efectiva in fiecare roata?  La mine doar un kkt de atentionare, ca "a detectat pierdere de presiune". Mereu pe autostrada, mereu la schimbari bruste de temperatura: dumineca trecuta inainte de furtina aia, erau cam 30 de grade. La intoarcere  a plouat , s-a racit spre 15 grade si "ding" avertizare in bord cu presiunea. Am oprit sa ma uit la ele, toate in regula.  O porcarie de senzori cvasiinutili. Macar de ar specifica roata la care au aparut modificari de presiune.

#206
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Posttfmercedez, on 24 septembrie 2017 - 23:44, said:

Amintindu-mi de postarea in care ziceai de presiunea din gume: la tine indica presiunea efectiva in fiecare roata?  La mine doar un kkt de atentionare, ca "a detectat pierdere de presiune". Mereu pe autostrada, mereu la schimbari bruste de temperatura: dumineca trecuta inainte de furtina aia, erau cam 30 de grade. La intoarcere  a plouat , s-a racit spre 15 grade si "ding" avertizare in bord cu presiunea. Am oprit sa ma uit la ele, toate in regula.  O porcarie de senzori cvasiinutili. Macar de ar specifica roata la care au aparut modificari de presiune.
nici la mine nu arată presiunea efectivă. ci doar atenționare.

#207
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bah, la BMW arata. Si la mert cred ca arata... :) bine si la mustang arata dar degeaba :) ca era pus in psi si nu înțelegeam nimic :)))))

Edited by MembruAnonim, 25 September 2017 - 09:27.


#208
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Is 2 sisteme:
1. low cost, senzorul de abs verifica daca sunt diferențe de viteza de rotatie intre roti si daca da, te anunta ca o roata e dezumflata, dar nu stie exact.
2. Scump, cu senzori dedicat in interiorul fiecarei roti, si care daca se strica e scump. Daca ai roti separate iarna/vara si nu pui si pe cele de iarna o sa ai alarma in bord constant. Pretul e in jurul a 250 lei/roata. Doar la Dacia e 100 lei/roata. Originali nu am idee.

Dpmdv ma bucur ca nu e pe fiecare ca oricum verific presiuneq ochiometric si lunar.

#209
White_sky

White_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.07.2016
Ajung Marti dupa masa la dealer .... vreme noroasa, sta sa ploua. Ma dau jos din masina colegului, Mercs-ul frumos parcat in fata, curat curatel. Nu-mi venea sa cred ca au si spalat-o, si-n sinea mea zic , bai! uite, mai tin si ei la prestanta marcii. Ma uit inauntru ... prima dezamagire. Masina era spalata doar pe exterior, inauntru nu si-au bagat botu'. Ma uit la janta, la prima vedere totul ok. Cand ma uit mai atent, o dunga subtire de vreo 25 cm, si-n 2 locuri era nitel slefuita. Intru la dealer, il chem pe om la masina, ii arat zgarietura. Asta cheama meseriasul care s-a ocupat si evident .. domnule nu stiu, nu cunosc, masina era murdara cand a venit, bla bla bla. Ii explic foarte clar ca-mi cunosc masina, iar aceea zgarietura nu era acolo, + ca se vedea ca era proaspata. Ca noroc, ca doar traim in Romania, facusem poza la janta in seara in care am taiat cauciucul. Ii arat poza, si ii mai explic odata f. clar ca zgarietura nu era acolo. Abia atunci a recunoscut omul cu juma de gura, ca s-ar putea sa fie de la cauciuc cand l-au pus pe janta.Dupa inca vreo 5 minute de discutii sterile, bag masina inapoi in service, si-ncepe omu sa frece janta cu o solutie de la 3M. Nu am fost atent cum se numea produsul, insa dupa vreo 10 minute de frecat si lustruit, zgarietura superficiala trecuse in proportie de 90%. Se mai vede o portiune mica unde probabil a fost mai adanca zgarietura.
Intr-un final, am semnat ce era de semnat pe-acolo si-am plecat. Oricum, am ramas cu un gust amar. Nu zic ca toti dealerii sunt la fel, insa probabil cu mai multa grija, multumirea ar putea fi de ambele parti.

View PostMembruAnonim, on 23 septembrie 2017 - 21:17, said:

Auzi, muta cauciucul ala pe spate. Daca ala din drepata e mai tocit... si pune unele la fel pe fata daca acolo e tracțiunea. E o recomandare primita si de mine de la unul care se pricepe. Colegii mei cand schimba cauciucurile iau 2 noi nu unul... or stii ei de ce.
Iar janta pare ovalizata? Sa ti-o indrepte unul. Eu nu vad decat o zgârietura. Poti trece peste...

Cauciucurile de pe spate au alta dimensiune .... sunt mai late ca cele de pe fata, iar tractiunea e pe spate  . So, no chance.
Jantele AMG nu se repara. Ovalizate, sparte, zgariate adanc, se schimba, nu se pot repara. Sau cel putin asa mi-a spus dealerul cand am luat masina.
Cel mai probabil voi mai cumpara un cauciuc, sa am ambele noi pe fata.

View Posttfmercedez, on 24 septembrie 2017 - 23:44, said:

Amintindu-mi de postarea in care ziceai de presiunea din gume: la tine indica presiunea efectiva in fiecare roata?  La mine doar un kkt de atentionare, ca "a detectat pierdere de presiune". Mereu pe autostrada, mereu la schimbari bruste de temperatura: dumineca trecuta inainte de furtina aia, erau cam 30 de grade. La intoarcere  a plouat , s-a racit spre 15 grade si "ding" avertizare in bord cu presiunea. Am oprit sa ma uit la ele, toate in regula.  O porcarie de senzori cvasiinutili. Macar de ar specifica roata la care au aparut modificari de presiune.

Pe Mercs, am presiunea vizibila pe toate cele 4 roti individual. Daca ai o scadere de presiune iti coloreaza in rosu roata cu probleme si-ti arata si presiunea.
Senzorul e pe valva.

#210
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Auzi, dupa c klass coupe urmeaza "E" coupe?

Ma cam bate gandul...

Edited by MembruAnonim, 27 September 2017 - 13:08.


#211
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017

View PostMembruAnonim, on 25 septembrie 2017 - 09:27, said:

Bah, la BMW arata. Si la mert cred ca arata... :) bine si la mustang arata dar degeaba :) ca era pus in psi si nu înțelegeam nimic :)))))

Daca iti bagai putin nasul prin meniul mustangului, gaseai imediat cum sa modifici in bari

#212
White_sky

White_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.07.2016

View PostMembruAnonim, on 27 septembrie 2017 - 13:08, said:

Auzi, dupa c klass coupe urmeaza "E" coupe?

Ma cam bate gandul...

Zilele trecute am facut cerere de inchidere de leasing ... mai am cam 17k eur de plata, din care mi-au facut deja fact. de avans de vreo 8k. Eu zic ca-n 2-3 luni termin de achitat toata, si poate ne combinam impreuna la 2 bucati. Poate obtinem un pret mai de doamne ajuta Posted Image.

Edited by White_sky, 27 September 2017 - 14:18.


#213
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGCondruz18, on 27 septembrie 2017 - 14:07, said:

Daca iti bagai putin nasul prin meniul mustangului, gaseai imediat cum sa modifici in bari

nu neg, sunt sigur ca se putea... numai ca am avut-o 3 zile si m-am uitat la altele... asta nu mi-a sarit in ochi. mi-a modificat copilul in mile juncadu-se intr-o seara si am stat sa modific a 2-a zi.
am cautat butonul ala de deschidere portbagaj 1 zi insa... si cand deschideam m-am murdarit pe maini ca era aproape sub numar (avea un suport de numar mai gros)... aia m-am chinuit mult!

View PostWhite_sky, on 27 septembrie 2017 - 14:18, said:

Poate obtinem un pret mai de doamne ajuta Posted Image.

din ce am auzit eu, Mercedes sunt cam scartzari la discounturi, poate si pt ca le merge f bine. Vand de rup... si bravo lor, au si poate cea mai frumoasa gama!

#214
White_sky

White_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.07.2016
Scartari, nescartari, caut inlocuitor de oras pentru ea. Azi cand eram la dealer-ul Suzuki, eram gata, gata sa scot cardu sa platesc una Posted Image.

Edited by White_sky, 28 September 2017 - 19:14.


#215
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,469
  • Înscris: 15.06.2007
Eram curios daca la combustibil mai alternezi mororina innferioara cu cea superioara.

#216
White_sky

White_sky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 12.07.2016
Mai bag cate-un plin de EVO, dar le-am mai rarit in ultima vreme. Oi fi eu mai nesimtit, dar sincer nu simt nici o diferenta ca e EVO sau Regular. Alimentez doar de la MOL, ca am card la ei.
In alta ordine de idei, am profitat de zilele calde, si i-am pus azi jantele de iarna. Wow, o adevarata desfatare ptr. rinichi sa rulez cu jante de 17 si talon mare la cauciucuri. Alta viata nenicule Posted Image.

Si pentru  ca tot platesc CASCO lunar, am schimbat si janta pe care aveam zgarieturile.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate