Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Anglia sau Germania? Cuplu

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
http://www.jobeuropa...i-dj-in-italia/

1300 net + bonusuri si cauta femei ca DJ... cazare gratis... si ajung la produs dupaia

#74
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
incalcare a legii de antidiscriminare. asta daca ar fi DJ pe bune. numa ca-i de fapt cantat la schimbatorul de viteze.

#75
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
daca ma uit pe anunturile de acolo... jumatate nu par serioase cine stie pe unde ajungi. Si cum romanii sunt prosti pun botul si dupaia se planga ca ii obliga la prostitutie, sclavagism si alte prostii.

#76
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
un site comercial care nu are adresa reala de contact, nr. de inregistrare, forma juridica etc, nu numa-i ca-i de hoti de praz, ci ar trebui interzis in toata lumea civilizata (cu block in dns), iar operatorii la puscarie cu 250 peste fiecare talpa la internare.

#77
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

 geordanny, on 01 decembrie 2016 - 14:54, said:


Deci,  ceva noutati ?
Salut.
Tot pe cabină. Am renunțat la cursele de Germania și m-am mutat pe curse Olanda Franța. Stres mai mic, oameni mai drăguți,țara mai frumoasă, o pocătură de bani în plus.
Dar.. mâncare mai scumpă și muuuuuulți talibani și africani originali.
Nici nu vreau să văd Londra.
Între timp am hotărât (eu) să rămânem în România, dat fiind faptul că doar eu știu cum e printre străini și să te gospodărești singur.
Am un plan de afaceri care mi-ar permite să rămân în România.

#78
the-revenant

the-revenant

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.11.2016
Salut!! Ceva noutăți?? Au trecut ceva ani și vroiam sa știu ce ai decis cum ti s-a trasat viața !! Eu am plecat din România in 2010 in Germania, prima data singur și apoi mi-am adus și soția și băiețelul!! Eu am fost foarte hotărât de a pleca deoarece mi se luase de România de relații și șpăgi peste tot de cocalari și țigănie !!
Având experiența înainte când in 2005-sf 2006 am prin un contract la un restaurant!
Am început in 2010 într-un Fast food deoarece in acea perioada ca sa primesti dreptul de munca nelimitat trebuie sa vi cu contract din România și sa lucrezi la același pattin timp de un an și apoi primeai drept de munca nelimitat(arbeitserlaubnis-unbefristet) și drept de ședere in Germania ! In acea perioada doar Fast food-urile și firmele de construcții făceau contracte și aduceau romanii in Germania!!
La început a fost greu cu limba și cu banii ,prima luna și l 150ore am primit 800-€ apoi a doua luna 900-€ și spre sfarsitulmej la Fast food ajungeam la 1300-1400-€ pe luna la 180-200 de ore lucrate!
Apoi m-am orientat spre industria auto care plătește foarte bine și program de lucru mai redus ,așa am ajuns ca la începutul lui 2012 sa ma angajez la o firma de recrutare/închiriere (leihfirma) sa intru la unul din cei mai mari și puternici constructori de mașini premium!am tras tare 3 ani de zile iar in 2015 am fost preluat de acest mare concern auto sa lucrez direct la ei ! Avantajele sunt f multe in comparație cu alte joburi! Salariul este f bun și se lucrează 15-16 zile pe luna in doua schimburi ! Siguranța locului de încă este cea mai mare satisfacție iar asigurarea medicală direct la firma angajatoare aduce avantaje pe care nu le găsești la AOK BKK sau multe altele de pe piața!plus celelalte benefici ca și statut social și anume dacă ai nevoie de un credit de oricare și areti contractul de munca și vede pt ce companie lucrezi,imediat se deschid toate ușile,apoi dacă căiți o chirie aici pt un apartament vin intre10-30 de famili sa îl vadă înainte ca propietarul sa se decidă cui îl da,iar aceasta decizie se ia in funcție de ce venit ai pt cine lucrezi(siguranța locului de munca)de unde vi ,etc și la fel când vede salariul și firma angajatoare șansele sa primesti o locuința cresc exponențial !
Mai sunt benefici materiale pe la ga salar ca de exemplu bani de concediu bani de Crăciun și procent din profitul firmei care cumulat poate sari de 10000€ pe an in funcție de mai mulți factori!!
Eu am expus partea asta a Germaniei și prin prisma mea de experiența ,dacă esti interesat și de alte aspecte ale vieții in Germania ,just ask😉☝🏻👍

#79
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
SAlut!
OAU! Nu imi vine sa cred cat timp a trecut. Domnisoara a zburat intre timp si pe alti colegi masculini, eu m-am intors in tara si am deschis un magazin de piese auto cu suisuri si coborasuri si tot am cochetat cu ideea de Anglia sau Germania... si inca nu imi da pace gandul asta. As fugi din tara in momentul acesta doar pentru o  oferta ferma de munca. Sa stiu ca azi aterizez si am cazare si munca din prima zi. Evident si o munca platita corect. Tot nu ma impac cu Romania, tot nu imi place, dar nu vreau sa o iau de la 0 sa ma chinuiesc printre straini, singur.

Ai avut o experienta foarte placuta si ma bucur pentru ca tine ca si-au revenit lucrurile si iti este bine :).

#80
solkyou

solkyou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 10.05.2020
Aia e trebuie sa decizi, niciunde nu e perfect, nici n-are cum, plus ca e important si cum vezi tu lucrurile etc etc

#81
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 scrisit, on 25 mai 2020 - 11:02, said:

tot am cochetat cu ideea de Anglia sau Germania...
niciodata nu-i tarziu, doar sa-ti gasesti locul

Edited by dan210, 25 May 2020 - 14:26.


#82
the-revenant

the-revenant

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.11.2016
@scrisit nu am înțeles bine ce vroiai sa spui cu domnișoara care a zburat și cu colegi tai🤔🤔
Aici la mine in oraș se caută in draci șoferi pe camion,am prieten bun care la el la firma caută șoferi!
De cazare găsești la pensiuni cu 300 € pe luna apoi dacă vrei sa rămâi îți poți găsi locuința ta,dar pt început pensiunea este alegerea excelenta!
Dacă dorești mai multe detalii vb in privat,ma ofer sa te ajut cu ce pot...kostenlos

#83
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013

View Postpisoiu22, on 13 august 2016 - 10:14, said:

Imi place ca sunt tot mai multi oameni destupati care pot folosi faptul ca suntem in UE si nu mai accepta mizerile de joburi si sclavia din Ro.

Castigi ca sofer acolo mai mult si decat un programator in Ro care sta inchis 12 ore la PC intr-un bloc in Cluj la etajul 7 sau in beci si nu vede lumina zilei. Tu macar te plimbi si nu storci creierii, e doar relaxare placere.
Programatorul va fi stors si copt gata de casat la 40-50 ani, tu la varsta aia esti inca fresh, vei putea reveni in tara eventual sa te distrezi si chiar sa incepi o noua afacere recoltand sclaveti de aici ieftini ptr munca la firma ta. Asta in caz ca nu mai ai chef de drumuri cu camionul.

da... si as mai adauga:
- ca sofer esti singur non-stop si stai pe scaun multe ore fara pauza
- ca sofer dormi in tir in weekend, in parcari de cele mai multe ori pe autostrazi
- nevasta acasa, copii - ii vezi ca sofer 1, 2 ori pe luna? Nevasta fara copii... nu mai zic nimic!

- castigi mai mult ca un programator in RO care e la inceput de drum, dar cheltuielile sunt de n ori mai mari in UK/UE

Oricum sunt doua profesii total diferite care necesita extrem de diferite gandiri si scoala/educatie. Nu stiu de ce comparatia?!

#84
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

View Postthe-revenant, on 25 mai 2020 - 14:40, said:

@scrisit nu am înțeles bine ce vroiai sa spui cu domnișoara care a zburat și cu colegi tai🤔🤔
Aici la mine in oraș se caută in draci șoferi pe camion,am prieten bun care la el la firma caută șoferi!
De cazare găsești la pensiuni cu 300 € pe luna apoi dacă vrei sa rămâi îți poți găsi locuința ta,dar pt început pensiunea este alegerea excelenta!
Dacă dorești mai multe detalii vb in privat,ma ofer sa te ajut cu ce pot...kostenlos
Salut! Mulțumesc frumos pentru ofertă! Momentan mai atârn puțin prin țarâ. Tu in ce țară ești?

#85
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Uk a închis deja (neoficial) porțile a iti face Nino. Adica un soi de CNP cu care te inscrii la taxatie sa iti poti plati impozitele. Fara ala nu te mai angajează nimeni.
Așteaptă dupa 31 decembrie si va trebui sa te încadrezi in punctaj ca sa mai poti lucra un uk. Cat despre vs. Te duci unde știi limba daca vrei sa si ai o șansă de  trai bine si a lucra la nivelul pregătirilor avute.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate