Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC
 Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia

Anglia sau Germania? Cuplu

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

scrisit

scrisit

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postavenirv, on 16 august 2016 - 09:28, said:

Pai chestiile in IT sunt foarte tehnice.
Vezi ca exista (nu stiu in romanika) colegii unde faci 2 ani numai IT, la nivel basic. dupa aceea te descurci tu, gasesti ceva sa lucrezi 1 an in romanika si apoi esti liber ca pasarea cerului.
oricum bafta.

View PostCatean, on 16 august 2016 - 11:33, said:

Te exprimi si scrii corect, deci nu iti fa complexe de inferioritate, sunt multi doctori/masteranzi in Romania care nu reusesc "performanta" de a se face intelesi.
Nu stiu cat te tehnice sunt, prin clasa a vii a invatam ma apucasem sa invat HTML acasa. La liceu am intrat la mate-info, cand am trecut de la pseudocod la programare am ramas in ceata. Si nu ma mai atrage tehnologia atat de mult. Nu ma mai deranjez asa mult din cauza ei.
Imi place volanul, am incercat sa il las, nu pot. Daca nu fac ceva ce tine de domeniul asta, nu ma simt implinit. Pot spune ca am ceva satisfactie profesionala.
0
Vad ca sunt tot mai multe persoane pro UK. Si dupa ce am analizat cat costa traiul in UK, am ajuns la concluzia ca este mult mai ieftin sa stai intr-un orasel la periferie si sa faci naveta la Londra (in caz de nevoie).
O sa vad ce iese, momentan sun in tratative cu o firma pentru plecat pe cabina prin Europa.
Multumesc de raspunsuri.

SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

Guru Member

Pentru unii, volanul e un drog. Oricât ar încerca să-și schimbe meseria încercând să se convingă pe sine că așa și pe dincolo, până la urmă tot la volan ajung. Așa a fost taică-meu. Un drogat al volanului. S-a prins de „covrig” la 18 ani și l-a lăsat jos la 60. Dar toată ziua-și face de lucru pe lângă mașini.

dani.user

dani.user

Guru Member

View Postscrisit, on 16 august 2016 - 16:37, said:

si sa faci naveta la Londra (in caz de nevoie).

De ce Londra?

SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

Guru Member

Acolo se-nvârte banu'...

zyraxes27

zyraxes27

connaisseur

View PostTsunnnami, on 13 august 2016 - 06:32, said:

NU PLECATI FARA SA CUNOASTETI LIMBA
FLUENT

Deci, plecarea peste 2 ani

Nu vei reusi niciodata sa fii fluent in germana decat exersand la fata locului.

scrisit

scrisit

Senior Member

View Postdani.user, on 16 august 2016 - 18:41, said:

De ce Londra?
În cazul în care nu găsesc pe zona cazaàii. Am înțeles că în Londra sunt foarte multe agenții care au foarte mult de muncă.

Grogu

Grogu

Humble Homo Sapiens

View PostMichidoo, on 16 august 2016 - 12:28, said:

nu iti face

scuze, nu m-am putut abtine. Grammar nazi :D

Cand te gandesti ca maicamea e profesoara de romana :). Am ajuns rusinea familiei.

Edited by Catean, 16 August 2016 - 22:37.

99saw

99saw

New Member

• Grup: Members
Daca alegi Germania, pleaca maine. Nu te apuca de cursuri in Romania pentru ca sunt scumpe.
In Germania poti face B1 intr-un an cu 150 de euro pe luna si iti primesti jumatate din bani inapoi cand ai obtinut certificatul. Germana o inveti cel mai repede in Germania.
Dar intr-adevar tu nu prea ai nevoie sa stii limba , mai mult prietena ta. Din ce stiu eu ea are nevoie de C1.

Nu stiu cum e in Anglia, dar daca nu iti plac "tiganiile", dupa cum spuneai, mai bine vii in Germania. Oamenii seriosi se integreaza usor aici.

business11

business11

Info Austria

Dintre Anglia si Germania as prefera Germania. Mai civilizata, mai putina tiganie, in Anglia oamenii sunt reci. Am avut un prieten a plecat la constructii in Anglia, a stat un an de zile. Castiga cam 2000lire/luna, o mare parte la negru, undeva in apropiere de Londra. Pe transportul in comun platea cam 50lire/saptamana = 200lire/luna. Cand a plecat cu varasu au crezut ca pot sa isi inchirieze impreuna un apartament, nu au avut nici o sansa. Nimeni nu a vrut sa le inchirieze ceva si au fost obligati sa se culce intr-un rahat cu alti 6 muncitori romani in 70mp. Platea 350lire/luna. Pe langa asta trebuia sa si manance si a zis ca era satul de sandwichuri, fish&chips si toate rahaturile de la fast-fooduri, pentru ca la un restaurant ok trebuia sa bage adanc in buzunar. Cam 1000+ de lire ii ramaneau pe luna, jumatate nu trebuia sa ii impoziteze ci sa ii dea pe cheltuieli. A reusit macar sa puna un 12k de lire intr-un an, dar a si locuit in conditii de cacat, a mancat doar prin fastfooduri si lucra de il terminau aia.
Tinand si cont de faptul ca UK paraseste UE, ar fi tampit sa te mai muti acolo, cand cine stie ce timpuri o sa vina.

In Germania iti spun eu cum este. Tara este cam impartita in doua, partea sudica si noridca. In timp ce partea sudica este mai scumpa, dar si salariile sunt mai ridicate, oamenii sunt mai de calitate dar si mult mai tarani. In nord viata este mai urata, mai putini bani, mai multi turci, albanezi, curzi, straini in general. Daca te urci ca sofer pe UPS, DHL, DPD (spre exemplu), ajungi la un 1200-1600eur/luna in functie de zona si program de lucru, daca doresti pe ceva mai mare gen transport catre Aldi, Real, Kaufland, Lidl, etc, poate sa ajungi la un 2000eur/luna in cazurile bune (vorbesc de salariul net). In acesti bani esti asigurat medical, platesti pensie, ai somaj si ajutor social, asigurare de accident, asigurare de invaliditate la munca. Daca te duci la periferia unui oras, atunci iti inchiriezi o casa cu 600-800eur/luna (aceasta chirie o platesti pe un apartament in München de 2camere 50mp). Asigurarea la masina (ex. 2L, 180CP, 2014 / bonus malus 0 = 1300eur/an cu casco partial). La cumparaturi o sa iesi mult mai ieftin decat in Anglia, Germania fiind mai ieftina decat Franta, Austria, Belgia, Olanda, etc.

Daca pleci acolo, o sa ai posibilitatea sa inveti limba mult mai usor decat in tara. Te inscri prin Jobcenter la un curs de germana, jumatate din acest curs ti-l platesc ei atunci cand ai dat examenul si l-ai luat, iar stand zilnic printre nemti o sa inveti nu este problema. Asa ca alegerea mea 100% Deutschland.

Pengoon

Pengoon

Ударник

Te inscri prin Jobcenter la un curs de germana, jumatate din acest curs ti-l platesc ei atunci cand ai dat examenul si l-ai luat
ala de care zici tu e Integrationskurs, care contine 600 de ore de germana. La ala te trimite de la Amt für Kanakenabwehr (cunoscut sub numele de Ausländeramt). Nevasta-mea s-o dus la unu din ala, dar rezultatele-s meh, ca trei sfert din curs is arabi pe care-i doare-n dromedar de invatat germana.

scrisit

scrisit

Senior Member

Ca să veZzi coincidență. Am plecat deja pe cabină și fac zilnic curse tur retur olanda germania .

Vă multumesc de răspunsuri. Spre germania înclin si eu, dar limba.... mă.omoară.

SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

Guru Member

Cu puțină voință, vei învăța și germana. Totuși nu-i swahili. :D

adrian_popa

adrian_popa

Member

Salutare, am tot citit pe forum, tot felul de pareri impartite.

Eu am 36 de ani, tehnician in domeniul electronica automotive, iar sotia , asistenta medicala cu putina experienta.
Ambii nu stim germana, ma gandeam sa invatam bine, cursuri inainte sa plecam.
Aici in Romania, avem rate la apartament, un salariu se duce pe rate la apartament si restul pe celelalte cheltuieli normale.
Ma gandeam la Germania, in zona  Ingolstadt  pentru ca ar fi acolo niste fosti vecini mai vechi, care au plecat dupa revolutie in Germania.
Sau alta zona....?
Oare ce salarii am reusi sa gasim acolo? merita mutarea, cheltuieli si alte lucruri acolo ?

EscapE13

EscapE13

Active Member

E bine în Ingolstadt. Zona e destul de industrializată, sunt o groază de romani acolo.

Velaxa

Velaxa

Guru Member

View PostEscapE13, on 12 august 2016 - 23:53, said:

Clar Germania. Oameni Onești și cu bun simt. Englezii sunt niște urâți reci și scarbosi

Nemţii sunt nişte nesimţiţi prefăcuţi şi reci. Bunul simţ este de faţadă, neamţul abia aşteaptă să te frece, să fii om normal şi să rezişti acolo e foarte greu...
De englezi nu ştiu ce să zic pentru că nu am fost pe acolo.

EscapE13

EscapE13

Active Member

View PostVelaxa, on 25 noiembrie 2016 - 23:32, said:

Nemții sunt niște nesimțiți prefăcuți și reci. Bunul simț este de fațadă, neamțul abia așteaptă să te frece, să fii om normal și să reziști acolo e foarte greu...
De englezi nu știu ce să zic pentru că nu am fost pe acolo.
poate ai avut tu ghinion. Eu am numai cuvinte de laudă pt nemți.

Velaxa

Velaxa

Guru Member

View PostEscapE13, on 25 noiembrie 2016 - 23:36, said:

poate ai avut tu ghinion. Eu am numai cuvinte de laudă pt nemți.

Ghinion e când dai de 2-3 oameni, nu de zeci de nesimţiţi
Acuma depinde şi în ce zonă, în Nord şi Est e mai diferit

Edited by Velaxa, 25 November 2016 - 23:55.

geordanny

geordanny

Member

View Postscrisit, on 25 august 2016 - 22:35, said:

Ca să veZzi coincidență. Am plecat deja pe cabină și fac zilnic curse tur retur olanda germania .

Vă multumesc de răspunsuri. Spre germania înclin si eu, dar limba.... mă.omoară.

Deci,  ceva noutati ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate