Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Anglia sau Germania? Cuplu

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 scrisit, on 13 august 2016 - 11:41, said:

Da, exact, în România faci bani furând. Altfel munca ta este plătită foarte prost. Traiul este scump raportat la salariile noastre.
5000 de lei înseamnă 1120€ banii ăia se iau pe curse de Bulgaria, Grecia cu.. şmecheriile aferente.
Lucrând național în România este foarte greu să sari de 2500 lei - legal.

2500 sa castigi tu si 1500 ea traiti in Romania boiereste, dar acum depinde de ce conac vrei sa iti faci, ce ML vrei sa cumperi, etc, eu am trait la varsta ta cu bani mai putini, si m-am si distrat, mi-am trait si viata, si cand a fost nevoie sa mai fac rost de niste bani am muncit in plus, si am muncit si in alte domenii, unde ma pricep, si pot spune ca am trait, fara sa plec afara printre straini, sa stau singur in casa cu femeia mea,

P.S Am fosti colegi care s-au jurat ca nu mai pleaca in Germania, trage firma de ei sa-i trimita acolo, dar e munca de rob pe bani care ii castigi deja in tara...

Edited by Platon, 13 August 2016 - 11:55.


#38
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Hai să îți spun, anul trecut pe vremea asta făceam curse pe Bulgaria Și Grecia și scoteam undeva la 2700-3000 lei , dar nu aveam frigider pe mașină. O mare parte din bani se duceau pe mâncare. Am tinut casa 3 luni de zile și nu mi-am permis un weekend de concediu.
Ultimul loc de muncă a fost la 12 ore, 2000lei seara acasă.
600 de lei /luna ma.costa doar.naveta + 15lei/zi mâncarea =300lei/lună. În total 900 de lei pe chestii necesare, rămâneam cu 1100 de lei, teoretic, practic trăiam de la un salariu la altul.
Nu fumez, nu beau, nici sucuri nu consum des.
Am 3 ani de când muncesc ca șofer si nu mi-am.permis un concediu.
Așa că mai zi-mi cum îmi ajug mie banii ăia, cum pot eu să îi strâng în 5 ani să mă apuc de o casă.
Viața pe drum e scumpă și la mine nu se pune problema de muncă dacă sunt plătit bine.
Înainte de Paște cu două săptămâni am cărat Pepsi ca nebunul zi-noapte, cu câte 4 ore de somn pe noapte, de luni până sâmbătă, dar și salariul s-a ridicat de la 1800 la 2800. A meritat.
Mie îmi place să gândesc eficient, nu îmi cumpăr ceva pentru fițe, îmi cumpăr pentru performanțe, pentru că își merită banii.

#39
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
600 lei naveta pe luna? cati km sau e cu maxi taxi si inca vreun alt abonament de transport urban?
Altii stau in chirie cu 600 lei.
Practic si fata aia consuma cam mult cred, cam gurmandă.
15 lei pe zi hrană? cam putin.
In concediu probabil sa sati acasa sa dormi ca de drumuri si naveta cred ca esti satul.

Vezi si tu ce faci, aici se pare ca ai primit sfaturi doar de la inşi de 30+ care stau prin Ro pe diverse invarteli si zgârcenii si deaia iti recomanda sa stai si tu aici. Probabil unii au si ceva firme si sunt nervosi ca pleaca lumea dincolo la lucru si aici raman doar nepriceputii si lenesii

Altii din contra, sunt invidiosi si vor sa reuseasca doar ei iar altii sa fie prapaditi pana la moarte

Incearca sa mergi doar temporar dincolo mai bine, pana te obisnuiesti, direct cu relocare ar fi poate prea costisitor cu atat ca nu ai pe nimeni acolo cunoscut

Cat despre relatia cu fata aia, nu cred ca e batuta in cuie, ea nu a muncit niciodata tu de mic ai tras la greu, pt ca sunt si variante care implica situatia sa te descurci singur. Poti rata oportunitati mari din cauza ca te porti ca un barbat insurat cu familie si legat de ceva. In fond de fapt nu esti legat, poti cauta jobul si locul cel mai banos acum. Peste 30 deja daca vei fi legat cu vreo casatorie sau logodna sau si vreun plod lucurile vor fi extrem de grele. Ca sofer sezonier dincolo sau si pe mai multi ani poti sta cu chirie pe perioade scurte sau chiar la pensiuni, nu-i nevoie sa te legi de ceva, pt ea e altfel problema din prisma locului de munca, va trebui sa aiba o locuinta pe termen lung

Quote

Toată lumea spune cum că le este bine acolo ca angajați (la negru, fără limbă)
normal, ăia nu dau impozit deloc, mai si ciordesc si comparativ cu ce faceau in Ro e boerie

 scrisit, on 12 august 2016 - 23:25, said:


Eu, 23 de ani, şofer profesionist cu 2 ani experiența internațional. M-ar incânta un loc de muncă local, distribuție. Adică gen Eddie Stobart cu aprovizionarea Aldi, Tesco, sainsburry etc.... seara acasă.
Nu ştiu cât de dese sunt astfel de locuri de muncă în Germania.
prea multe pretentii cu seara acasa, aia nici in Ro nu-i tot mereu

Edited by pisoiu22, 13 August 2016 - 12:42.


#40
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 pisoiu22, on 13 august 2016 - 10:02, said:

că nu o fi făcut avere în Ro în 5 ani ca șofer la vreo autobază Codreanu sau la RATB cu 1300 lei.
La RATB ai de 2-3 ori mai mult suma aia.

#41
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007


600 lei naveta pe luna? cati km sau e cu maxi taxi si inca vreun alt abonament de transport urban?

Cu mașina mică, cu transportul î. Comun durează mult și trebuie să schimb 3 mașini și cred că ies la aceeași bani

Altii stau in chirie cu 600 lei.
Practic si fata aia consuma cam mult cred, cam gurmandă.

De fapt ea a muncit până acum două luni, eu am convins-o să se axeze pe școală. Și când ieșim, foarte rar plătesc eu.

15 lei pe zi hrană? cam putin.

Plecam cu mâncare de.acasă când aveam. Și aveam zile în care cheltuiam si 30 si zile in care nu cheltuiam deloc.

In concediu probabil sa sati acasa sa dormi ca de drumuri si naveta cred ca esti satul.

Niciodată nu sunt satul.de km.cu mașina mica. Dupa serviciu m-aș mai plimba puþin.

Vezi si tu ce faci, aici se pare ca ai primit sfaturi doar de la inși de 30+ care stau prin Ro pe diverse invarteli si zgârcenii si deaia iti recomanda sa stai si tu aici. Probabil unii au si ceva firme si sunt nervosi ca pleaca lumea dincolo la lucru si aici raman doar nepriceputii si lenesii

Altii din contra, sunt invidiosi si vor sa reuseasca doar ei iar altii sa fie prapaditi pana la moarte

Incearca sa mergi doar temporar dincolo mai bine, pana te obisnuiesti, direct cu relocare ar fi poate prea costisitor cu atat ca nu ai pe nimeni acolo cunoscut

Cat despre relatia cu fata aia, nu cred ca e batuta in cuie, ea nu a muncit niciodata tu de mic ai tras la greu, pt ca sunt si variante care implica situatia sa te descurci singur.

Muncește de pe.timpul liceului, de la 17 ani. Situatia de acasa este la.fel.de.incomodă pentru amândoi.

Poti rata oportunitati mari din cauza ca te porti ca un barbat insurat cu familie si legat de ceva. In fond de fapt nu esti legat, poti cauta jobul si locul cel mai banos acum. Peste 30 deja daca vei fi legat cu vreo casatorie sau logodna sau si vreun plod lucurile vor fi extrem de grele. Ca sofer sezonier dincolo sau si pe mai multi ani poti sta cu chirie pe perioade scurte sau chiar la pensiuni, nu-i nevoie sa te legi de ceva, pt ea e altfel problema din prisma locului de munca, va trebui sa aiba o locuinta pe termen lungnormal,

Chiar nu mi-am dorit să îmi pierd viața din prisma.banilor. știi ce înseamnă să stai 3 luni de zile singur în cabină prin europa și să vorbeștii cu românii doar în weekend? Pentru mine nu merita sacrificiul, e pușcărie curată.

ăia nu dau impozit deloc, mai si ciordesc si comparativ cu ce faceau in Ro e boerieprea multe pretentii cu seara acasa, aia nici in Ro nu-i tot mereu
În distribuție ești mereu acasă.


#42
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Zicea cineva mai sus ca mai bine te angajezi in țara ca si asistent medical, mai ales dacă abia ai terminat școala, e cam foarte greu spre imposibil sa te angajezi, in orașul unde am locuit in România, ca sa obții un loc de munca ca si asistent medical trebuie sa cotizez cu minim 5000 euro. De unde iei banii aceștia? In câți ani ții scoți înapoi? Cum ești tratat in Ro ca si asistent medical?
    Despre presupunerile tale: tu crezi ca aici in uk te lasă ei sa faci ce vrei de capu tau cu pacienții? Totul e organizat, tot ce faci trebuie sa documentezi, si dacă i-l dai cu crema pe pacient trebuie sa scrii, dar nah, ce știu eu, știi tu ca doar ești in domeniu. Ce rost mai are sa zic ca indiferent de nație, toti au același salar in acest domeniu. BINe, ca imigranții nu sunt văzuți atât de bine ca si ai lor, asta e clar, oriunde e așa. Însă nu mai vorbi in necunoștință de cauza ca dezinformezi, iar pe om nu-l interesează informații greșite.

 mariovrs, on 13 august 2016 - 06:30, said:

Ce sa zic... suntem o tara plina de doctori si asistenti medicali. Zici ca-m inventat medicina in Romania. Care cum auzi,e asistent medical.
N-as vrea sa ajung intr-un spital din UK si sa ma doftoriceasca unu care "rupe" engleza si e calificat la viteza prin nu stiu ce scoli particulare de 3 lei..  .
Calificat la viteza? :)) in România postliceala pt AMG e de 3 ani, facultatea e de 4 ani, aici in uk, știi câți ani se face la universitatea de asistenți medicali? Hai, dai o Căutare rapida pe nenea gugal si vezi. Tare îți mai place shaorma cu de toate.

#43
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
un articol proaspat despre cum sunt angajati soferii romanii in detrimentul bastinasilor, pentru ca pot fi exploatati mai usor.

British bus driver 'is refused a job interview for Arriva in Watford because he's not ROMANIAN' as the company is accused of exploiting foreign staff by providing them with cramped living conditions

Edited by Michidoo, 13 August 2016 - 15:24.


#44
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Nu stiu cum o fi in acel domeniu, insa in domeniul sanitar, daca tot iti da treaba mereu si mereu, ai posibilitatea sa zici si NU. La inceput e mai greu, dupa te inveti sa zici si NU.

#45
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
informatiile despre Germania ti-s cam gresite, nu stiu de unde le-ai aflat.
sudul Germaniei nu o sa fie niciodata ca Bucurestiul iar nemtii nu sunt multi vorbitori de germana, sunt si cam reticenti la cei ce nu le vorbesc limba. si asta mai ales in sud.
si e plin de turcaleti si imigranti.

#46
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 18.06.2006
in uk se tot scrie in ziare ca vor sa trimita inapoi pe cei din UE care au venti dupa votul Brexit. plus probleme cu incidente rasiale si xenofobe. apoi se pare ca economia uk o sa aibe cursul titanicului in  urmatorii 10 ani.
populatia foarte diversa de la polonezi, indieni, paki, arabi, romani, rusi etc.
londra is shit. abia mai prinzi loc in picioare la tube dimineata. chirii uriase si preturile la bunuri la fel. merita sa stai in londra daca castigi 1000 P/W (pounds per week).

#47
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

 Platon, on 13 august 2016 - 11:51, said:



2500 sa castigi tu si 1500 ea traiti in Romania boiereste, dar acum depinde de ce conac vrei sa iti faci, ce ML vrei sa cumperi, etc, eu am trait la varsta ta cu bani mai putini, si m-am si distrat, mi-am trait si viata, si cand a fost nevoie sa mai fac rost de niste bani am muncit in plus, si am muncit si in alte domenii, unde ma pricep, si pot spune ca am trait, fara sa plec afara printre straini, sa stau singur in casa cu femeia mea,

P.S Am fosti colegi care s-au jurat ca nu mai pleaca in Germania, trage firma de ei sa-i trimita acolo, dar e munca de rob pe bani care ii castigi deja in tara...
asta e o glumă? Poate trăiești tu cu banii ăștia boiereste, cu banii ăștia abia supraviețuiești de la o lună la alta, dacă stai la bloc..

#48
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 pisoiu22, on 13 august 2016 - 10:14, said:

Imi place ca sunt tot mai multi oameni destupati care pot folosi faptul ca suntem in UE si nu mai accepta mizerile de joburi si sclavia din Ro.

Castigi ca sofer acolo mai mult si decat un programator in Ro care sta inchis 12 ore la PC intr-un bloc in Cluj la etajul 7 sau in beci si nu vede lumina zilei. Tu macar te plimbi si nu storci creierii, e doar relaxare placere.
Programatorul va fi stors si copt gata de casat la 40-50 ani, tu la varsta aia esti inca fresh, vei putea reveni in tara eventual sa te distrezi si chiar sa incepi o noua afacere recoltand sclaveti de aici ieftini ptr munca la firma ta. Asta in caz ca nu mai ai chef de drumuri cu camionul.

bravos natiune !

deci el spune
"Camionul nu este o opțiune viabilă, nu îți permite o viață socială sănătoasă.
Mi-ar fi mai ok la un birou, cu un program de 8ore pe.zi. nu ca la camion, minim 13 maxim 15ore pe zi. Dar acum am.nevoie de bani şi trebuie să mai continui câțiva ani."

accidente (tocmai a spus ca a avut unul rau de tot si il chinuie patronul sa plateasca camionul), condus in aglomeratie, graba, iarna, ploaie, etc. si nu ai nici un stress ?! este relaxare si placere ?!?

nu cumva te contrazice ?

pai nu compara programatorul din romanika cu soferul din UK. compara-i pe amandoi in UK. ai auzit de mere si pere ?
oricum, nu pot decat sa-mi exprim admiratziunea !

sau faci misto si atunci nu mai zic nimic.

 scrisit, on 13 august 2016 - 12:06, said:

....
Mie îmi place să gândesc eficient, nu îmi cumpăr ceva pentru fițe, îmi cumpăr pentru performanțe, pentru că îşi merită banii.

mi-a placut ce ai afirmat.
o propunere:
daca gandesti eficient (si esti si tanar) ce ai zice de educatie ?!?
deci un an bacalau si 4 ani ceva, sa zicem ceva sa iti intredeschida usa spre...IT ?!?
asta ar arata ca tu gandesti eficient si face ce spui....

un sfat:
incearca sa pui intre ghilimele cand citezi ceea ce a spus altcineva, devine muuuult mai usor de citit si inteles.
imi cer scuze.

 BlueSoul, on 14 august 2016 - 09:49, said:

in uk se tot scrie in ziare ca vor sa trimita inapoi pe cei din UE care au venti dupa votul Brexit. plus probleme cu incidente rasiale si xenofobe. apoi se pare ca economia uk o sa aibe cursul titanicului in  urmatorii 10 ani.
populatia foarte diversa de la polonezi, indieni, paki, arabi, romani, rusi etc.
londra is shit. abia mai prinzi loc in picioare la tube dimineata. chirii uriase si preturile la bunuri la fel. merita sa stai in londra daca castigi 1000 P/W (pounds per week).

unde scrie asta ? in ce ziar ? in ce limba ?

Edited by avenirv, 15 August 2016 - 16:32.


#49
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
E tare aia cu relaxare si placere la camion :))) Unii nu au scoala vieții nici un gram.saracii..

#50
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007


 avenirv, on 15 august 2016 - 16:35, said:


mi-a placut ce ai afirmat.
o propunere:
daca gandesti eficient (si esti si tanar) ce ai zice de educatie ?!?
deci un an bacalau si 4 ani ceva, sa zicem ceva sa iti intredeschida usa spre...IT ?!?
asta ar arata ca tu gandesti eficient si face ce spui....

?

Din păcate nu se poate. Cartea nu e pentru toți. Nu s-a lipit de mine oricât am încercat.. și am încercat pentru că nu mi-am dorit să fiu lucrător comercial pe 800 de lei. Legislația rutieră pentru camion o invățam înainte să mă înscriu la școala de soferi...
Mie mi-au plăcut limbile strâine și modulele tehnice. Acolo nu trebuia sâ învăț. Îmi intrau în cap imediat, adică, era logic, foarte simplu.
Nu aș putea face nimic altceva, decât legat de domeniul auto/transporturi.
De 2 ani mă chinui să susțin examenul pentru tehnician diagnostic auto. Lipsă timp.. și mi-a plăcut volanul și îmi place. Dar viață personală nu există.
Poate m-am maturizar prea devreme, dar așa se întâmplă când nu ai posibilități și trebuie să muncești pentru ce îți dorești

#51
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 scrisit, on 15 august 2016 - 23:24, said:

Din păcate nu se poate. Cartea nu e pentru toți. Nu s-a lipit de mine oricât am încercat.. şi am încercat pentru că nu mi-am dorit să fiu lucrător comercial pe 800 de lei. Legislația rutieră pentru camion o invățam înainte să mă înscriu la şcoala de soferi...
Mie mi-au plăcut limbile strâine şi modulele tehnice. Acolo nu trebuia sâ învăț. Îmi intrau în cap imediat, adică, era logic, foarte simplu.
Nu aş putea face nimic altceva, decât legat de domeniul auto/transporturi.
De 2 ani mă chinui să susțin examenul pentru tehnician diagnostic auto. Lipsă timp.. şi mi-a plăcut volanul şi îmi place. Dar viață personală nu există.
Poate m-am maturizar prea devreme, dar aşa se întâmplă când nu ai posibilități şi trebuie să munceşti pentru ce îți doreşti

Pai chestiile in IT sunt foarte tehnice.
Vezi ca exista (nu stiu in romanika) colegii unde faci 2 ani numai IT, la nivel basic. dupa aceea te descurci tu, gasesti ceva sa lucrezi 1 an in romanika si apoi esti liber ca pasarea cerului.
oricum bafta.

#52
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 scrisit, on 15 august 2016 - 23:24, said:

Cartea nu e pentru toți. Nu s-a lipit de mine oricât am încercat...

Te exprimi si scrii corect, deci nu iti fa complexe de inferioritate, sunt multi doctori/masteranzi in Romania care nu reusesc "performanta" de a se face intelesi.

#53
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
nu iti face

scuze, nu m-am putut abtine. Grammar nazi :D

#54
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Eu as zice intai sa mergeti in UK strict din cauza limbii. Nu mai priviti mutatul in alta tara ca un punct fundamental in viata. Singura chestie fundamentala e ca o sa iti deschida ochii. Nu te opreste nimic pe urma sa incerci stiu eu, Germania, Olanda, tarile nordice, SUA sau de ce nu Romania peste 15 ani. Esti liber sa faci ce vrei. De asta zic de limba. Incepeti cu ce e mai usor. Nemtii nu sunt nici ei ingeri si nu se intampla peste tot sa iti traduca contractul de munca. Fara niciun fel de aer de superioritate, cu cat cobori stacheta pregatirii profesionale necesare jobului, cu atat mai mare grija trebuie sa ai si cu atat mi importanta devine limba.

Altfel mult noroc, copii, sunteti tineri, traiti-va viata cum vreti, spor!

P.S.: Am si eu amic in Ro sofer de camion, daca imi amintesc corect "facea" Italia. Nu a primit salariu de mai bine de jumate de an. Ca vad ca tot da lumea exemple.

Edited by skandal, 16 August 2016 - 13:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate