Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Monociclu electric, hoverboard, skateboard electric, trotineta electrica, bicicleta electrica etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
754 replies to this topic

Poll: Vehicule electrice (136 member(s) have cast votes)

Utilizati in prezent un vehicul electric (bicicleta electrica, trotineta electrica, Segway, Hoverboard etc.)?

  1. Da (52 votes [38.24%] - View)

    Percentage of vote: 38.24%

  2. Nu (84 votes [61.76%] - View)

    Percentage of vote: 61.76%

Ce vehicule din urmatoarea lista ati utilizat/ incercat/ utilizati in prezent?

  1. Bicicleta electrica. (21 votes [12.65%] - View)

    Percentage of vote: 12.65%

  2. Scuter electric / trotineta electrica. (55 votes [33.13%] - View)

    Percentage of vote: 33.13%

  3. Segway. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  4. Hoverboard. (12 votes [7.23%] - View)

    Percentage of vote: 7.23%

  5. Monociclu electric. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  6. Skateboard electric. (2 votes [1.20%] - View)

    Percentage of vote: 1.20%

  7. Alt tip de vehicul electric. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  8. Nu am incercat niciodata un vehicul electric, dar doresc sa incerc. (55 votes [33.13%] - View)

    Percentage of vote: 33.13%

  9. Nu am incercat niciodata si nici nu doresc sa incerc un vehicul electric. (3 votes [1.81%] - View)

    Percentage of vote: 1.81%

V-ati propus sa achizitionati in viitorul apropiat unul sau mai multe dintre urmatoarele vehicule pentru utilizare personala?

  1. Bicicleta electrica. (29 votes [17.47%] - View)

    Percentage of vote: 17.47%

  2. Trotineta electrica/ scuter electric. (59 votes [35.54%] - View)

    Percentage of vote: 35.54%

  3. Segway. (5 votes [3.01%] - View)

    Percentage of vote: 3.01%

  4. Hoverboard. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  5. Monociclu electric. (10 votes [6.02%] - View)

    Percentage of vote: 6.02%

  6. Skateboard electric. (4 votes [2.41%] - View)

    Percentage of vote: 2.41%

  7. Alt tip de vehicul electric. (4 votes [2.41%] - View)

    Percentage of vote: 2.41%

  8. Bicicleta cu motor. (3 votes [1.81%] - View)

    Percentage of vote: 1.81%

  9. Monociclu clasic/ bicicleta clasica/ tricicleta clasica/ cvadriciclu? (7 votes [4.22%] - View)

    Percentage of vote: 4.22%

  10. Trotineta clasica. (4 votes [2.41%] - View)

    Percentage of vote: 2.41%

  11. Patine pentru gheata. (1 votes [0.60%] - View)

    Percentage of vote: 0.60%

  12. Patine cu rotile. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  13. Role. (1 votes [0.60%] - View)

    Percentage of vote: 0.60%

  14. Skateboard. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  15. Alt tip de vehicul/ autovehicul. (9 votes [5.42%] - View)

    Percentage of vote: 5.42%

  16. Nu. Am deja/ nu am nevoie/ nu pot etc. (alegeti aceasta varianta, doar daca nu ati bifat nimic mai sus). (24 votes [14.46%] - View)

    Percentage of vote: 14.46%

Vote Guests cannot vote

#415
astterx

astterx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.01.2007
Salut si Paste Fericit.

De ieri a inceput si trotineta mea sa scoata un zgomot ciudat cand imping/trag usor fata/spate de ghidon. Zgomotul se aude pe la jumatatea tevii. Aveti idee ce poate fi?
Multumesc

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/weHcGY7h4yI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#416
xcapefromhl

xcapefromhl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 30.07.2009
Trotineta asta pare cea mai reusita...
http://gomomas.com/momas/

#417
Waldhar

Waldhar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.11.2016
Op

 xcapefromhl, on 14 aprilie 2017 - 23:26, said:

Trotineta asta pare cea mai reusita...
http://gomomas.com/momas/

Am această trotinetă la vânzare, dacă dorești să o testezi, cu mare plăcere. Eu o am in varianta cu motor de 500w fata de 350 w,și acumulator 48 V cu 13 Ah

O vezi aici https://m.youtube.co...h?v=1KMJOEH0yMQ

www.joyor.eu

Producătorul chinez o vinde in SUA sub brandul Momas, pentru Europa este Joyor

Am depozit in zona Bucur Obor,  mall veranda, în cazul în care ești din București.

#418
Waldhar

Waldhar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.11.2016

 xcapefromhl, on 14 aprilie 2017 - 23:26, said:

Trotineta asta pare cea mai reusita...
http://gomomas.com/momas/


Sau varianta germana : http://monowheel.inf...o-city-scooter/

#419
Waldhar

Waldhar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.11.2016

 astterx, on 14 aprilie 2017 - 16:14, said:

Salut si Paste Fericit.

De ieri a inceput si trotineta mea sa scoata un zgomot ciudat cand imping/trag usor fata/spate de ghidon. Zgomotul se aude pe la jumatatea tevii. Aveti idee ce poate fi?
Multumesc

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/weHcGY7h4yI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

poate era bine sa mergi la un centru sa o repare inainte sa ajunga fimluletul public..., daca ai pus filmuletul pe youtube, nu le faci prea multa reclama...in mod cert te ajutau sa o repari.

#420
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
exista in bucuresti un loc de unde poti cumpara un scuter electric si care sa aiba si service pt el ?
ma refer la o trotineta cu sa

#421
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 astterx, on 14 aprilie 2017 - 16:14, said:

Salut si Paste Fericit.

De ieri a inceput si trotineta mea sa scoata un zgomot ciudat cand imping/trag usor fata/spate de ghidon. Zgomotul se aude pe la jumatatea tevii. Aveti idee ce poate fi?

Paste Fericit!

Daca zgomotul se aude de la jumatatea tevii, atunci este posibil sa fie de la cuiul care blocheaza ghidonul la o anumita inaltime. Probabil ca atunci cand misti ghidonul, cuiul se deplaseaza in gaurica, iar arcul care il sustine se freaca de teava si sare dintr-o parte in alta, nefiind fix: https://forum.softpe...6#entry20978514
Si la mine scotea un zgomot de genul acesta inainte de a se rupe arcul, inclusiv in mers.

In alta ordine de idei, am invatat in mod spontan cum sa urc/ cobor trotuarele/ schimb brusc directia fara sa mai opresc sau ma dau jos de tot de pe trotineta.
Bagasem un pic de viteza cu trotineta ca sa traversez o strada mai lata profitand de o mica bresa care s-a facut in circulatia masinilor (trecerea de pietoni era prea departe, drumul foarte aglomerat) si cand m-am apropiat de bordura mi-am dat seama ca nu mai am timp sa franez. Ca sa nu intru cu trotineta in bordura, am pus un picior jos chiar langa bordura (celalalt ramanand urcat pe trotineta), am tras in sus de ghidon suficient cat sa ridic trotineta deasupra bordurii, inclusiv cu partea din spate, iar cu piciorul de pe trotineta am impins trotineta intr-o parte (rasucind-o spre partea pe care se afla piciorul coborat), dupa care, in clipa in care trotineta a atins asfaltul, am urcat si celalalt picior inapoi pe trotineta.
Dupa ce mi-a iesit figura am repetat-o atat la ucrcare cat si la coborarea de pe trotuare si am reusit de fiecare data. Abia acum am inteles la ce se referea altcineva care a scris la topic ca se pot urca trotuarele fara sa mai cobori de pe trotineta.
Totusi, ma gandesc, ca aceasta pratica poate grabi stricarea acelui arc sau sa produca alte neajunsuri, deci merge utilizata doar in situatii de urgenta.

#422
Waldhar

Waldhar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.11.2016

 petre69, on 15 aprilie 2017 - 09:30, said:

exista in bucuresti un loc de unde poti cumpara un scuter electric si care sa aiba si service pt el ?
ma refer la o trotineta cu sa


primele tri modele,cele  pe negru au si sa cu amortizor telescopic in tija, este optional in folosire, vei aici acest model
https://m.youtube.co...h?v=1KMJOEH0yMQ
sau

https://www.joyor.eu/copy-of-y5s

#423
astterx

astterx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.01.2007

 _-_, on 15 aprilie 2017 - 09:33, said:


Paste Fericit!

Daca zgomotul se aude de la jumatatea tevii, atunci este posibil sa fie de la cuiul care blocheaza ghidonul la o anumita inaltime. Probabil ca atunci cand misti ghidonul, cuiul se deplaseaza in gaurica, iar arcul care il sustine se freaca de teava si sare dintr-o parte in alta, nefiind fix: https://forum.softpe...6#entry20978514
Si la mine scotea un zgomot de genul acesta inainte de a se rupe arcul, inclusiv in mers.

In alta ordine de idei, am invatat in mod spontan cum sa urc/ cobor trotuarele/ schimb brusc directia fara sa mai opresc sau ma dau jos de tot de pe trotineta.
Bagasem un pic de viteza cu trotineta ca sa traversez o strada mai lata profitand de o mica bresa care s-a facut in circulatia masinilor (trecerea de pietoni era prea departe, drumul foarte aglomerat) si cand m-am apropiat de bordura mi-am dat seama ca nu mai am timp sa franez. Ca sa nu intru cu trotineta in bordura, am pus un picior jos chiar langa bordura (celalalt ramanand urcat pe trotineta), am tras in sus de ghidon suficient cat sa ridic trotineta deasupra bordurii, inclusiv cu partea din spate, iar cu piciorul de pe trotineta am impins trotineta intr-o parte (rasucind-o spre partea pe care se afla piciorul coborat), dupa care, in clipa in care trotineta a atins asfaltul, am urcat si celalalt picior inapoi pe trotineta.
Dupa ce mi-a iesit figura am repetat-o atat la ucrcare cat si la coborarea de pe trotuare si am reusit de fiecare data. Abia acum am inteles la ce se referea altcineva care a scris la topic ca se pot urca trotuarele fara sa mai cobori de pe trotineta.
Totusi, ma gandesc, ca aceasta pratica poate grabi stricarea acelui arc sau sa produca alte neajunsuri, deci merge utilizata doar in situatii de urgenta.

este foarte posibil ca acel arc sa fie pentru ca se aude cum loveste ceva si daca trag usor spre spate se aude, dar dupa nu se mai aude decat daca imping usor spre fata, deci practic ar sari iar in directia opusa.
cum poate fi schimbat/reparat arcul ala?
multumesc

#424
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 astterx, on 15 aprilie 2017 - 10:31, said:

cum poate fi schimbat/reparat arcul ala?

Deoarece ti-am oferit un link in care am explicat exact cum l-am reparat eu, mai bine intrebi doar ce nu ai inteles...

Oricum, a fost doar o presupunere din partea mea ca acolo ar fi originea problemei, dar poate fi si o alta cauza. Sa nu desfaci trotineta degeaba...

#425
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
pe 6-7 mai ma duc la targul auto unde am inteles ca vor fi si ceva jucarii electrice
poate ma aleg cu o bicicleta pentru drumul pana la munca si retur ( total 14 km )

#426
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Ce mi-ati recomanda pe o distanta de 2.5 km? Drum drept, trotuare bune, am 65 kg.

M-am saturat sa imi irosesc viata pana la servici in statia de autobuz.

As prefera o trotineta electrica, cu hoverboardu' se cam holbeaza lumea...si eu sunt mai rusinos de fel....

#427
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Si daca mergi cu trotineta se holbeaza lumea (unii nu s-au obisnuit inca). :D
Pe o distanta atat de scurta este suficienta o trotineta clasica. Daca doresti una electrica, atunci poti sa o cumperi pe cea mai ieftina pentru adulti (toate suporta aceasta greutate).

#428
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ia-ti una nemotorizata dar vezi sa aiba platforma cat mai joasa mai ales ca zici ca drumul e bun. E mult mai comoda in utilizare decat cele cu platforma la inaltimea butucului rotilor spate. Vei folosi cea mai mare parte a energiei pt deplasare nu pt ridicarea si coborarea corpului pt a putea ajunge cu talpa la pamant cand "pedalezi". Desi nu pare, si o diferenta de cativa cm se simte (ca intotdeauna de altfel Posted Image) )

Sa arate cam asa in spate unde e prinsa roata spate
https://sc01.alicdn....ush-scooter.jpg

Nu asa, dreapta cum e la majoritatea
http://www.deltastar... foot stand.jpg

Eu am vrut cu platforma sub inaltimea butucului rotii pt manevrabilitatea si stabilitate la rulare. Chestia cu efortul la "pedalare" am descoperit-o dupa aia. Nu mai trebuie sa faci genuflexiuni intr-un picior pt a pedala. Am una de la Hervis cu roata fata de 230 (cred ca cea mai mare roata plina disponibila) si roata spate mai mica, de 180 parca (acum vad ca pretul e cam mare si nu prea merita).
Singura problema a fost ca a trebuit sa ii scot cricul ca se agata de denivelari si era periculos. Atinge si fara dar mai rar dar nu e problema daca iti lasi greutatea pe spate sau folosesti piciorul pe post de "carja" ca atunci cand urci borduri din mers. Cu cric era cam enervant ca se agata de orice denivelare si trebuia sa fiu cu ochii mai mult pe jos decat la pietoni sau alte vehicule.

Asta e dar nu o recomamd la pretul asta
https://www.hervis.r...p/COLOR-1971893

Edited by underb, 17 April 2017 - 09:11.


#429
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
bai fratilor , vreau sa ma educati putin si sa veniti cu niste propuneri
am 6 km dus , 6 intors
intre comuna berceni unde locuiesc si aparatorii patriei unde muncesc
sunt satul sa stau 30-45 minute in trafic
trebuie sa aleg ori o trotineta cu sa ori o bicicleta ----
inclin spre bicicleta deoarece am roti mai mari si e mai blanda la gropi si in plus de asta voi merge pe strada ca pe trotuare nu prea am pe drumul asta
acum vreau sa imi propuneti si voi ceva ca sa ma orientex si eu un pic
dupa ce motoare sa ma uit cu perii sau fara
baterii de care , cu li , cu plumb cu ....
vreau ceva care sa aiba si un service sa o pot repara daca voi avea nevoie
tot ce stiu e ca aia electrica cu asistenta la pedalare e mai buna decat doar electric sau doar pedale
ma gandesc ca dau usor la pedale ca sa nu transpir si prind si eu o viteza mai mare
multumesc

a si am uitat , vreau ceva fara cadru

#430
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ai nevoie de bicicleta ca sa poti circula pe drumurile publice.
Din cate cunosc, singurii care au service pentru biciclete electrice sunt E-Twow, dar nu comercializeaza in prezent decat acest model: http://e-twow.ro/produs/city-bike/

Alternativ poti cumpara un kit pentru bicicleta cu motor (pe benzina) care costa doar cateva sute de lei si se poate monta in principiu pe orice bicicleta. Doar ca nu am mai vazut astfel de kituri (erau in urma cu cativa ani)...
Dezavanatajul este ca un astfel de motor este zgomotos, iar avantajele sunt ca ai avea o bicicleta mult mai usoara, autonomie mai ridicata, cheltuielile ar fi cele mai mici, iar reparatiile ar fi mai usor de facut (la nevoie inlocuiesti intregul motor).
Am gasit aici o oferta de bicicleta gata asamblata: http://www.scutere-g....php?id_prod=70

Edited by _-_, 17 April 2017 - 13:43.


#431
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
nu vreau kitul ala pe benzina
dupa parerea ta bicicleta astora de la e-twow e ok , adica la ce motor, baterie, putere etc , are ?
precis vor veni la targula auto si eventual fac si o proba

eu cand merg cu bicicleta intodeauna port vesta
daca ar fi un e-twow dasta i-as baga un cos in fata, cateva luminite de avertizare ca sa fiu sigur ca sunt vazut , macar o oglinda pe partea stanga , si cam aia ar fi tot ce am nevoie

#432
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Are caracteristici mai bune bicicleta de la E-Twow comparativ cu altele pe care le-am vazut la preturi de cca. 3000 RON, dar mi se pare, totusi, cam scumpa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate