Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Monociclu electric, hoverboard, skateboard electric, trotineta electrica, bicicleta electrica etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
754 replies to this topic

Poll: Vehicule electrice (136 member(s) have cast votes)

Utilizati in prezent un vehicul electric (bicicleta electrica, trotineta electrica, Segway, Hoverboard etc.)?

  1. Da (52 votes [38.24%] - View)

    Percentage of vote: 38.24%

  2. Nu (84 votes [61.76%] - View)

    Percentage of vote: 61.76%

Ce vehicule din urmatoarea lista ati utilizat/ incercat/ utilizati in prezent?

  1. Bicicleta electrica. (21 votes [12.65%] - View)

    Percentage of vote: 12.65%

  2. Scuter electric / trotineta electrica. (55 votes [33.13%] - View)

    Percentage of vote: 33.13%

  3. Segway. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  4. Hoverboard. (12 votes [7.23%] - View)

    Percentage of vote: 7.23%

  5. Monociclu electric. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  6. Skateboard electric. (2 votes [1.20%] - View)

    Percentage of vote: 1.20%

  7. Alt tip de vehicul electric. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  8. Nu am incercat niciodata un vehicul electric, dar doresc sa incerc. (55 votes [33.13%] - View)

    Percentage of vote: 33.13%

  9. Nu am incercat niciodata si nici nu doresc sa incerc un vehicul electric. (3 votes [1.81%] - View)

    Percentage of vote: 1.81%

V-ati propus sa achizitionati in viitorul apropiat unul sau mai multe dintre urmatoarele vehicule pentru utilizare personala?

  1. Bicicleta electrica. (29 votes [17.47%] - View)

    Percentage of vote: 17.47%

  2. Trotineta electrica/ scuter electric. (59 votes [35.54%] - View)

    Percentage of vote: 35.54%

  3. Segway. (5 votes [3.01%] - View)

    Percentage of vote: 3.01%

  4. Hoverboard. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  5. Monociclu electric. (10 votes [6.02%] - View)

    Percentage of vote: 6.02%

  6. Skateboard electric. (4 votes [2.41%] - View)

    Percentage of vote: 2.41%

  7. Alt tip de vehicul electric. (4 votes [2.41%] - View)

    Percentage of vote: 2.41%

  8. Bicicleta cu motor. (3 votes [1.81%] - View)

    Percentage of vote: 1.81%

  9. Monociclu clasic/ bicicleta clasica/ tricicleta clasica/ cvadriciclu? (7 votes [4.22%] - View)

    Percentage of vote: 4.22%

  10. Trotineta clasica. (4 votes [2.41%] - View)

    Percentage of vote: 2.41%

  11. Patine pentru gheata. (1 votes [0.60%] - View)

    Percentage of vote: 0.60%

  12. Patine cu rotile. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  13. Role. (1 votes [0.60%] - View)

    Percentage of vote: 0.60%

  14. Skateboard. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  15. Alt tip de vehicul/ autovehicul. (9 votes [5.42%] - View)

    Percentage of vote: 5.42%

  16. Nu. Am deja/ nu am nevoie/ nu pot etc. (alegeti aceasta varianta, doar daca nu ati bifat nimic mai sus). (24 votes [14.46%] - View)

    Percentage of vote: 14.46%

Vote Guests cannot vote

#397
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
Da , dar eu  caut anvelopa umflata, nu roata plina, Am citi pe net undeva o recenzie cu autonomia si viteza maxima cu roti pline versus roti umflate, si fiferenta era clara cu balanta spre roata plina. Dar eu am multe drumuri pe piatra cubica unde trotineta se descurca bine, dar inerent apar vibratii.

#398
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Ma sa aveti grija cu astea... eu ieri m-am uitat inapoi si am pierdut controlul ghidonului apoi am facut contact cu asfaltul. Am fost si fraier ca m-am uitat in spate. Genunchii amandoi juliti, podurile palmei julite... si nu aveam asa mare viteza. Daca prinzi putin peste 10-15 viteza nu mai poti compensa brusc si eu am facut cativa pasi dar inertia era prea mare si am cazut...

Edited by geopsi, 09 April 2017 - 17:59.


#399
gbirotica

gbirotica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.04.2011
Ai dreptate. Si nu trebuie sa faci acrobatii. Am incercat cu o mana si nu mai poti sa o controlezi.

#400
Waldhar

Waldhar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.11.2016
Toate acestea deoarece lățimea roților este foarte mică, rotile sunt solide si ghidonul îngust. Pe roti de 10 inch pot să îmi țin eghilibrul la semafor. Pană nu am făcut pe trotinetă nici pe bicicletă, nu neg că este imposibil, dar dacă pui in balanță faptul că mergi zilnic cu trotineta, deci ai nevoie de confort, și poate ajungi-  sa spunem prin absurd că ești ghinionist, și faci in fiecare luna câte o până, eu zic și așa că de merită!

#401
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postgbirotica, on 10 aprilie 2017 - 05:41, said:

Ai dreptate. Si nu trebuie sa faci acrobatii. Am incercat cu o mana si nu mai poti sa o controlezi.

Eu pot sa conduc trotineta cu o singura mana fara probleme. De exemplu, pot sa vorbesc la telefon tinand telefonul la ureche in timp ce cealalta mana sta relaxata pe ghidon. O sa reusesti si tu dupa cateva zile de practica.

#402
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am iesit azi cu trotineta si am facut pana...
Din cauza trepidatiilor produse de un drum cu piatra cubica si cu denivelari mi s-a rupt "opritorul" care regleaza inaltimea ghidonului (cel care trece prin gaurile de la suportul pentru ghidon). Probabil ca s-a slabit surubul de la siguranta suplimentara (cea care blocheaza ghidonul) si socul s-a transmis direct in acel "cui". M-am trezit dintr-o data cu ghidonul ridicat. Din reflex am pus frana brusc si ghidonul a coborat de tot. Era sa cad ca aveam ceva viteza (de regula nu circul cu viteza pe drum prost).
Nu am avut de ales decat sa reglez inaltimea ghidonului si sa strang mai tare surubul de la parghia care blocheaza ghidonul. Problema este ca dupa o vreme se slabeste singur si ma trezesc ca ghidonul ba o ia in sus, ba coboara si trebuie sa strang din nou surubul.
Nu m-am decis inca ce sa fac: daca sa o trimit la service sau sa circul cu ea asa. Nici nu sunt sigur daca aceasta problema este acoperita de garantie.
Mi se pare oarecum riscant sa circul cu ea asa, desi acel surub nu se slabeste brusc. Mai curand imi este teama sa nu se rupa si acea siguranta din cauza ca acum ea suporta singura toate socurile...

Edited by _-_, 10 April 2017 - 14:17.


#403
gbirotica

gbirotica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.04.2011
Urata treaba.
Incearca sa vezi daca nu poti scoate opritorul si sa il inlocuiesti cu altceva.
Insa poate e bine sa ii suni si pe producatori...poate au mai patit si au o solutie...

Edited by gbirotica, 10 April 2017 - 14:25.


#404
Waldhar

Waldhar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.11.2016
Există o soluție care se da pe șuruburi, după 24 ore devine albastră, nu este adeziv, este special făcută pentru a preveni autodesurubarea! O găsiți pe eMag, costa cam 15 lei. Foarte utilă! Recomand la orice șurub, se pune o singură picătură!

#405
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
si la mine s-a rupt pinul ala. defapt arcul care tine pinul. Eu l-am reparat singur. se desface usor ghidonul, pinul il gasesti inauntru, iar arcul l-am refolosit.
cred ca in 30 min era gata.
Service-ul pt e-twow parca e la craiova, deci tb sa o trimiti cu curierul

#406
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postrelu_24, on 10 aprilie 2017 - 16:49, said:

si la mine s-a rupt pinul ala. defapt arcul care tine pinul. Eu l-am reparat singur. se desface usor ghidonul, pinul il gasesti inauntru, iar arcul l-am refolosit.

Pai asta am facut si eu. Posted Image
N-am rezistat tentatiei de a o desface (mi-a luat ceva timp pana cand m-am prins ca surubul care trebuie desfacut ca sa iasa ghidonul se afla sub abtibildul cu "QC") si am gasit inauntru atat timburusul (ce bucuros am fost cand am scuturat ghidonul si am vazut cum a cazut!) cat si arcul rupt (o sarma de otel indoita in forma literei "U" care nu era prinsa de nimic). Am introdus capatul rupt al sarmei in gaurica din spatele timburusului ca sa verific cat intra, dupa care l-am indoit in unghi drept spre exteriorul curbei principale a arcului. Am introdus timburusul si sarma de otel in gaura de la teava, apoi am strecurat varful indoit al sarmei prin gaurica timburusului, miscand usor de el pana cand a intrat complet. Am remontat totul cum era inainte si acum functioneaza ca atunci cand era noua. Posted Image

Attached File  WP_20170410_18_34_06_Pro.jpg   197.33K   57 downloads  Attached File  WP_20170410_18_37_07_Pro.jpg   235.22K   56 downloads  Attached File  WP_20170410_18_39_05_Pro.jpg   233.42K   55 downloads

De acum inainte o sa imi iau anumite precautii. O sa verific periodic surubul de la siguranta ca sa ma asigur ca nu s-a slabit, voi tine degetul in dreptul gaurii de la suportul ghidonului pe unde trece timburusul ca sa nu iasa prea brusc prin gaura, o sa modific inaltimea ghidonului doar daca este absolut necesar etc.

Nu m-am gandit inca ce sa fac pentru a elimina zgomotul produs de boltul de la aripa pe care se fixeaza ghidonul cand este trotineta pliata.
Acela suporta o greutate destul de mare si se slabeste treptat (se largesc gaurile in care este fixat). Deocamdata folosesc bucatele de hartie mototolita care sa il tina in tensiune cand circul cu trotineta, dupa care le scot ca sa pot plia trotineta.

Edited by _-_, 10 April 2017 - 18:13.


#407
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
Pentru boltul de la aripa, se poate pune putin silicon negru. Acela va ramane permanent elastic si va prelua jocul in stare libera a boltului. Pe moment la mine inca nu joaca.
Cat despre "menghina" ghidonului, nu cred ca se slabste surubul. Acolo se "intinde" ceva. Ar trebui facut un semn pe piulita si vazut daca chiar se misca.
Daca totusi este adevarat si se misca, ar trebui montata o saiba Grower, care va bloca piulita. Alta solutie este inlocuirea piulitei cu una cu autofranare cu guler de plastic.

#408
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Un monociclu neelectric destul de interesant: Gauswheel Spirit.
Se gaseste acum in promotie o varianta a lui la eMAG (modelul "Gauswheel Spirit Stage 1+" la 396,65 RON), dar aceasta varianta suporta doar o greutate maxima de 75 Kg.

Iata si un video:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HX1zJzUW8uM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#409
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
Am vazut un „triciclu” facut dintr-un flyboard pe care copilul se aseza si-l dirija cu doua manete care apasau pedalele. Practic copilul statea ca pe o tricicleta, dar conducea cu manetele (ca un senilar).
Oricum era o „mestereala” facuta reusit de cineva. Probabil tatal lui, ca erau impreuna in parc. Tatal avea unul normal, pe doua roti.

Edited by RADU_, 11 April 2017 - 14:34.


#410
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
cred ca trotinetele au vorbit intre ele.
Ieri mi-a sarit si mie boltul de la ghidon :D.
cu ocazia asta am gresat si amortizorul fata care incepuse sa scartie.

#411
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ai reusit sa rezolvi? Tot arcul acela s-a rupt?

#412
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
da, l-am rezolvat. Oricume a doua oara cand patesc asta. :)
Nu stiu daca se rupe arcul , sau doar se indreapta ciocul care intra in bolt.
De la ultima reparare a tinut putin mai mult de 1 an

Edited by relu_24, 12 April 2017 - 08:57.


#413
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu stiu cum ar putea reusi sa se indrepte singur, dar pana la urma nu este imposibil.
La mine se vedea clar ca la un capat a fost rupt (presupun ca nu a iesit asa din fabrica). Acolo unde a fost rupt a ramas cu varful un pic indoit cam la un milimetru de capat, motiv pentru care a intrat mai greu in gaurica, deoarece nu am reusit sa-l indrept si nici n-am vrut sa-l tai.

Edited by _-_, 12 April 2017 - 12:48.


#414
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
O trotineta e-twow care se pare ca a avut  o viata grea.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ntvsRUTk3Ns?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by RADU_, 13 April 2017 - 22:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate