Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Monociclu electric, hoverboard, skateboard electric, trotineta electrica, bicicleta electrica etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
754 replies to this topic

Poll: Vehicule electrice (136 member(s) have cast votes)

Utilizati in prezent un vehicul electric (bicicleta electrica, trotineta electrica, Segway, Hoverboard etc.)?

  1. Da (52 votes [38.24%] - View)

    Percentage of vote: 38.24%

  2. Nu (84 votes [61.76%] - View)

    Percentage of vote: 61.76%

Ce vehicule din urmatoarea lista ati utilizat/ incercat/ utilizati in prezent?

  1. Bicicleta electrica. (21 votes [12.65%] - View)

    Percentage of vote: 12.65%

  2. Scuter electric / trotineta electrica. (55 votes [33.13%] - View)

    Percentage of vote: 33.13%

  3. Segway. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  4. Hoverboard. (12 votes [7.23%] - View)

    Percentage of vote: 7.23%

  5. Monociclu electric. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  6. Skateboard electric. (2 votes [1.20%] - View)

    Percentage of vote: 1.20%

  7. Alt tip de vehicul electric. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  8. Nu am incercat niciodata un vehicul electric, dar doresc sa incerc. (55 votes [33.13%] - View)

    Percentage of vote: 33.13%

  9. Nu am incercat niciodata si nici nu doresc sa incerc un vehicul electric. (3 votes [1.81%] - View)

    Percentage of vote: 1.81%

V-ati propus sa achizitionati in viitorul apropiat unul sau mai multe dintre urmatoarele vehicule pentru utilizare personala?

  1. Bicicleta electrica. (29 votes [17.47%] - View)

    Percentage of vote: 17.47%

  2. Trotineta electrica/ scuter electric. (59 votes [35.54%] - View)

    Percentage of vote: 35.54%

  3. Segway. (5 votes [3.01%] - View)

    Percentage of vote: 3.01%

  4. Hoverboard. (6 votes [3.61%] - View)

    Percentage of vote: 3.61%

  5. Monociclu electric. (10 votes [6.02%] - View)

    Percentage of vote: 6.02%

  6. Skateboard electric. (4 votes [2.41%] - View)

    Percentage of vote: 2.41%

  7. Alt tip de vehicul electric. (4 votes [2.41%] - View)

    Percentage of vote: 2.41%

  8. Bicicleta cu motor. (3 votes [1.81%] - View)

    Percentage of vote: 1.81%

  9. Monociclu clasic/ bicicleta clasica/ tricicleta clasica/ cvadriciclu? (7 votes [4.22%] - View)

    Percentage of vote: 4.22%

  10. Trotineta clasica. (4 votes [2.41%] - View)

    Percentage of vote: 2.41%

  11. Patine pentru gheata. (1 votes [0.60%] - View)

    Percentage of vote: 0.60%

  12. Patine cu rotile. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  13. Role. (1 votes [0.60%] - View)

    Percentage of vote: 0.60%

  14. Skateboard. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  15. Alt tip de vehicul/ autovehicul. (9 votes [5.42%] - View)

    Percentage of vote: 5.42%

  16. Nu. Am deja/ nu am nevoie/ nu pot etc. (alegeti aceasta varianta, doar daca nu ati bifat nimic mai sus). (24 votes [14.46%] - View)

    Percentage of vote: 14.46%

Vote Guests cannot vote

#109
Waldhar

Waldhar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.11.2016
ma indruma cineva sa pot pune pozele aci... nu reusesc. cine doreste le poate vedea pe pagina mea de fb.: cosmin ciuca

daca este cineva din bucuresti, cu mare placere ii pot da spre test o trotineta adevarata

#110
Waldhar

Waldhar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.11.2016

 geopsi, on 06 octombrie 2016 - 08:36, said:

Salut, foarte interesant topic. De mult cautam ceva de genul ca sa ma documentez efectiv. Asa cand te uiti pe youtube toti par mari maestrii cand fac prezentari.

Eu ma tot gandeam sa iau ceva de genul dar nu stiu ce. In mod normal as lua un mini pro, parca pare ok ca pret in sensul ca acum pare pe la 3600, partea nasoala este ca mi se pare mare si greu, in plus ar trebui sa imi car laptopul in spinare.
Ar mai fi si airwheel s3, asta pare mai ok ca ai manerul ala de care poate merge agatat un rucsac ceva pentru laptop (chiar, stiti ceva daca merge)? Partea proasta ca e pare mare rau.
si mai sunt hoverboard-urile sau monoclurile care au marele avantaj de a fi ieftine dar parca nu as vrea sa ajung cu julituri la servici Posted Image).
Ma gandesc mai mult si la a avea ceva fun pentru dat prin parc, etc...
Oare mini pro o fi mai calitativ, stiti cumva daca nu este un fel de airwheel s6 cu alt ambalaj si alta firma ca principiul este acelasi?
Dacă dorești să probezi o trotineta, putem să ne întâlnim si o sa ști ce ai nevoie!

#111
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 Waldhar, on 20 noiembrie 2016 - 14:34, said:

ma indruma cineva sa pot pune pozele aci... nu reusesc.

http://forum.softped...tarii-pe-forum/

Totusi, ce model de trotineta electrica este si cine este producatorul?

#112
gbirotica

gbirotica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.04.2011
Le-am vazut pe FB.
La prima vedere si fara prea multe informatii, par ok. Mai scumpe decat e-twow, un design mai spartan.
Posibil sa fie mai puternice si pretabile pt "enduro"
Nu am vazut info cu privire la greutate si nu am vazut nici cine le produce.

#113
Waldhar

Waldhar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.11.2016

 gbirotica, on 20 noiembrie 2016 - 21:20, said:

Le-am vazut pe FB.
La prima vedere si fara prea multe informatii, par ok. Mai scumpe decat e-twow, un design mai spartan.
Posibil sa fie mai puternice si pretabile pt "enduro"
Nu am vazut info cu privire la greutate si nu am vazut nici cine le produce.
e-twow este pentru copii, dar umea nu are termen de comparație. Uite în Germania ce se vinde :
https://www.my-egret...et-ten-147.html
Pret 1599 euro
În Moldova, ceva similar costa 4000

http://darwin.md/Tro...Bike-Black.html

Nu are nimic spartan, o poți folosi pe orice drum, sari borduri, gropi, apa, mergi prin iarba, pe pământ, nu simți nimic, nu ai niciun stress, doar maxim de confort

#114
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Totuși cu 1500 euro îți iei masina, nu ... trotinetã. Prețul este nesimțit.

#115
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 Waldhar, on 21 noiembrie 2016 - 07:57, said:

e-twow este pentru copii, dar umea nu are termen de comparație.

E-Twow nu este pentru copii. Pentru copii sunt alte trotinete.
De fapt, dintre ce se gaseste pe piata noastra la preturi mai mici de aprox. 3000 RON este cam singura care se potriveste unui adult, plus ca se ofera pentru ea piese de schimb si service in perioada de garantie/ post garantie.

Trotinete pentru adulti (sau mai bine zis, inclusiv pentru adulti), dar care sunt mai curand pentru copii sau adolescenti decat pentru adulti sunt: Razor E300/ E300S, EightyEight POWEROCKS S1, KMAX, E-Micro, Airwheel Z5 etc.

Trotineta de care zici tu (@Waldhar) este mai curand pentru cei care nu au ce face cu banii. Pretul este nejustificat. Nu as da atatia bani pe o trotineta. Deja mi se pare prea mult si cat am dat pe E-twow (doar ca sa fie usoara, pliabila, sa aiba autonomie ridicata, viteza maxima rezonabila, display - nu sa fie dependenta de o aplicatie pentru smartphone, sa aiba suspensii, roti pline - nu sa am mereu grija sa le umflu si sa stau cu grija ca se poate sparge camera, sa functioneze si ca o trotineta obisnuita, sa existe piese de schimb si service asigurat in Romania)...

#116
gbirotica

gbirotica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.04.2011
Am luat si eu un Master. Nu am apucat sa il plimb...asa ca o sa revin cu pareri dupa ce il mai chinui putin.
Este intradevar usoara jucaria...pt o trotineta electrica si destul de sprintena. Pt oras este ok. Poate un pret mai mic i se potrivea mai bine si cred ca ar fi generat vanzari foarte mari.
NU ESTE PT COPII.

#117
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sa il folosesti cu placere!
Ai grija la rampele de la trotuare (daca viteza este prea mare, risti sa atingi asfaltul cu "podeaua") si la portiunile de drum cu asfaltul stricat - pe care trebuie sa le parcurgi cu o viteza cat mai mica si fara sa strangi prea tare ghidonul (altfel trepidatiile sunt enervante).
Daca auzi un zdranganit ciudat, atunci gasesti aici rezolvarea: http://jurnal.drona....ectrica-e-twow/
Sau citeste ce am postat eu in pagina anterioara: http://forum.softped...0#entry19921113

#118
Waldhar

Waldhar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.11.2016

 lucifer76, on 21 noiembrie 2016 - 10:06, said:

Totuși cu 1500 euro îți iei masina, nu ... trotinetă. Prețul este nesimțit.
Crect, neamtul își vinde Masina cu 1000 euro, si ci e o cumpără un bulgar care o vinde unui roman

Aștept pe cineva care are o jucărie E-twow sa probeze si ceva adevărat, sau nu este nimeni care să vrea să se simtă dezamăgit de alegerea făcută?

#119
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Te-am mai intrebat de vreo doua ori: cum se numeste acea trotineta "adevarata" pe care o tot lauzi?

Ziceai ca pui si niste poze...

#120
Waldhar

Waldhar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.11.2016
Putem să ne întâlnim si sa te convingi singur, eu doar încerc să atrag atenția că ce se vinde la noi nu este ceva spectaculos iar prețul mult sărit peste orice bun simt. Trotineta de care spun, o poți devea pe pagina mea de fb - Cosmin Ciucă, să fie la 3600 lei. Poze am în calculator, o să pun cand o sa apuc să îl deschid.

Trotineta, o să fie făcută în București, cum este e-twow făcută la Craiova, dacă înțelegi ce spun. Piese si garanție ok, e-twow da garanție 6 luni la baterie care spun ei tine 2000 de cicluri cu 20 km pe încărcare, adică 40.000km, pai e cam mare diferență....  asta vine pe lipsa de informație a cumpărătorului... o să se numească KULT 77, si momentan este în teste, de asta spun si invit pe cei care au o trotineta la o plimbare cu... ceva diferit.

Nici un producător de acumulatori nu da mai mult de 800 cicluri durata de viață, asta deoarece acumulatorul are un cip care atunci când tine mai puțin de 80% din capacitate, trebuie schimbata! Dar treaba olteneasca oare scoate cipul, si face 2000 de cicluri de ajungi sa încarci si vezi ca faci 100 metri....??? Unde spune cât este capacitatea bateriei pe timp mai rece, cu cât scade distanta parcursa????

#121
gbirotica

gbirotica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.04.2011
@_-_ Multumesc pt sfaturi. Trebuie sa tin cont de toate aspectele acestea. Pt mine conteaza sa ma duca din pct a in pct b...si sa nu imi faca probleme
Daca a fost o investitie buna sau nu, ramane de vazut ...   Cei de la Craiova au fost foarte profesionisti si amabili.
Atentie !!!   Garantia este de 12 luni pt baterie si 24 luni pt restul pieselor

Nu contest ca nu exista sau nu vor exista marci mai bune. Eu pe moment asta am ales.

#122
Waldhar

Waldhar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.11.2016

 gbirotica, on 21 noiembrie 2016 - 22:17, said:

@_-_ Multumesc pt sfaturi. Trebuie sa tin cont de toate aspectele acestea. Pt mine conteaza sa ma duca din pct a in pct b...si sa nu imi faca probleme
Daca a fost o investitie buna sau nu, ramane de vazut ...   Cei de la Craiova au fost foarte profesionisti si amabili.
Atentie !!!   Garantia este de 12 luni pt baterie si 24 luni pt restul pieselor

Nu contest ca nu exista sau nu vor exista marci mai bune. Eu pe moment asta am ales.
Sa o folosești cu placere ani multi de acum înainte!!!

#123
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 Waldhar, on 21 noiembrie 2016 - 22:13, said:

Putem să ne ĂŽntâlnim si sa te convingi singur, eu doar ĂŽncerc să atrag atenția că ce se vinde la noi nu este ceva spectaculos iar prețul mult sărit peste orice bun simt. Trotineta de care spun, o poți devea pe pagina mea de fb - Cosmin Ciucă, să fie la 3600 lei. Poze am ĂŽn calculator, o să pun cand o sa apuc să ĂŽl deschid.

Trotineta, o să fie făcută ĂŽn București, cum este e-twow făcută la Craiova, dacă ĂŽnțelegi ce spun. Piese si garanție ok, e-twow da garanție 6 luni la baterie care spun ei tine 2000 de cicluri cu 20 km pe ĂŽncărcare, adică 40.000km, pai e cam mare diferență....  asta vine pe lipsa de informație a cumpărătorului... o să se numească KULT 77, si momentan este ĂŽn teste, de asta spun si invit pe cei care au o trotineta la o plimbare cu... ceva diferit.

Presupun ca te referi la asta: https://www.facebook...&type=3

Pare o trotineta grea, voluminoasa. Nu pare a fi nici pliabila. Ce greutate are?

Edited by _-_, 21 November 2016 - 22:25.


#124
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 gbirotica, on 21 noiembrie 2016 - 22:17, said:

Nu contest ca nu exista sau nu vor exista marci mai bune. Eu pe moment asta am ales.

Este de presupus ca vor aparea modele tot mai bine puse la punct.
Pe mine m-a interesat sa fie cat mai portabila (am cumparat si cureaua pentru umar, asa ca o atarn de umar cand este nevoie), sa nu aiba roti pneumatice, dar sa compenseze prin suspensii bune (la capitolul asta E-twow nu sta tocmai stralucit, totusi se comporta in general bine pe unde circul eu cu ea), sa aiba o autonomie rezonabila (si are, dar as fi preferat sa fie mai mare) plus viteza mare (de viteza nu ma plang, de regula folosind-o la o viteza sub 20 Km/h), sa aiba un timp de incarcare cat mai mic (mi se pare rezonabila durata de 2-3 ore in functie de cat este de descarcata), sa suporte accelerarea rapida (uneori este prea rapida) si alegerea oricarei viteze pana la limita maxima (unele trotinete nu suporta decat cateva viteze presetate) cu pastrarea ei constanta (functia "cruise control" este cam greu de activat la E-twow), sa isi poata continua miscarea si dupa oprirea motorului sau eliberarea acceleratiei (unele trotinete franeaza automat daca nu mai accelerezi, adica intervine "frana de motor" si nici nu pot fi utilizate daca raman fara baterie). Altceva mai bun din perspectiva acestor criterii nu am gasit.

#125
gbirotica

gbirotica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.04.2011
Corect.
Ce doresc sa adaug, este ca nu pare foarte greu de folosit si daca o utilizezi fara motor. Insa fiind mai inalta decat o trotineta clasica, dupa un timp faci febra :)
Sunt curios ce autonomie are in realitate. 40 km sigur NU

#126
Waldhar

Waldhar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.11.2016
Pai hai sa ne întâlnim, vine fiecare cu ce are si facem un schimb de experienta. Ca daca am ajuns să îmi iau trotineta sa aibe si curea , ce fac merg eu cu trotineta sau merge trotineta cu mine? Deci dacă doriți să știți ce autonomie are orice trotineta înmulțiți amperajul bateriei cu 3 si aflați autonomia trotinete....sunați la producător ca acest lucru nu va este spus în cartea tehnica! Eu scot bateria si va arăta are 13 amperi cu 48 v . Da este pliabila. Sa va spun ce baterie are trotineta e... 6,8 a

O să pun mâine niste poze de la un e-twow modificat puțin, am pus motorul pe spate, roata cu aer pe fata, alt calculator si alta baterie

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate