Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Are cineva Orange Smart Home?

- - - - -
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#55
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
@ mariusnorbert : Cred ca nu se complica ei. Eu le-am cerut sa ma ajute cu timerul de actualizare/setare a temperaturii ptr termostat  (care by default este 30 minute, cam mare) dar fara succes. Mi-ar fi fost f util si sa am acces la logul controlerului sa vad cand se fac actualizarile. Accesul la setarile controlerului e limitat de catre ORO in primul rand. Controlerul Fibaro e oricum la alt nivel dar si la alt pret. Am vazut ca in Polonia Orange vinde Fibaro ...

Edited by SethNY, 27 February 2017 - 14:43.


#56
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
Ar fi fost de bun-simț să includă în interfața controlerului aceste chestii elementare, setările senzorilor fiind necesare în varii situații. Ar trebui să fac rost de un controler Fibaro cu care să asociez senzorul și să-i modific parametrii din interfața acestuia, dar ar fi complicat. Ar rămâne această setare în senzor odată cu re-asocierea acestuia cu controlerul Orange? Dar dacă i-aș scoate ulterior bateria?

#57
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,057
  • Înscris: 20.06.2009
Man, cîte probleme aveți...Posted Image

#58
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
În cazul meu te asigur că e o chestiune cât se poate de serioasă, o să-ți explic pe privat :)

Și de ce n-ar fi și în cazul lui @SethNY, e o setare pe care senzorul ți-o oferă, dar pe care tu nu poți s-o accesezi.

#59
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Nu stiu daca ramam setarile, nu prea stiu cum functioneaza protocolul asta ZWave :). Dar eu banuiesc ca nu raman

#60
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Exact, e ca la routerele cu firmware de ISP, nu e frustrant sa stii ca nu te impiedica nimic dpdv hardware sa ai mai multa functionalitate?

#61
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.09.2007
Echipamente noi:
- Sirenă de interior - 59 EUR
- Panou de control - 59 EUR
- Intrerupător inteligent - 49 EUR
- Termostat - 179 EUR
- Set iluminat inteligent Philips - 199 EUR
https://www.orange.r...nament/#pachete

Edited by vik19, 27 March 2017 - 09:26.


#62
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
Da, cam mari prețurile la noile echipamente.
În altă ordine de idei, senzorul de mișcare m-a dezamăgit, nu bate mai mult de 3m, ceea ce e foarte puțin, iar la mai mult de 10 m de controler nu îl poți pune că e out of range. Și asta în câmp deschis.

Edited by mariusnorbert, 27 March 2017 - 10:50.


#63
Sunny220

Sunny220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 30.08.2014
Ai cumpărat online, senzorul de mișcare ? Ai 30zile să-l trimiți înapoi dacă nu ești mulțumit.

[ http://pix.toile-libre.org/upload/original/1490708806.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Sunny220, 28 March 2017 - 15:50.


#64
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014
Salut,

Duminica mi-am achiziționat sistemul. Doresc sa imi cumpar:
1. Senzor usa
2. Alarma - poate cineva sa ma sfătuiască daca exista variante mai bune decât cea de la orange.
3. Panel control alarma - cea de la orange mi se pare foarte limitat putind seta doar parole cu cifrele 1-4, se poate monta alt panou?

Pentru wall-pluguri acestea am vazut ca au si funcția de releu, aceasta funcție este activa si cand ele sunt închise? Iar pentru raportarea consumului nu am gasit in aplicație unde iti arata consumul pe ore, zile etc ci doar cel instantaneu.

Multumesc

#65
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005
Salut, sistemele pe care le cumperi de la magazine gen: orange, emag etc. pot fi ok atat timp cat te descurci tu sa le instalezi, configurezi, utilizezi. Sa nu ai nevoie sa apelezi la ei ca asa ramai..

@abpostelnicu - uite aici niste sisteme de alarma frumoase si interesante, ok ca fiabilitate si utilzare: https://www.spy-shop...e-complete.html

Acolo pe site o sa gasesti si tot felul de senzori, centrale, taguri, prize etc. Chiar si camere smart daca vrei sa le legi la o alarma.

#66
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014
Multumesc dar eu doream ceva care sa se poată conecta la sistemul actual.
Întâmpin o problema nu primesc push notifications pe telefon.

#67
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005
Pai de aia ziceam.. daca nu te descurci cu instalarea sau configurarile.. nu are cine sa te ajute de la ei, nefiind specializati :)

#68
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014
Cu instalarea ma descurc nu este asta o problema.

#69
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014
Revin cu detalii despre problema cu push notification pe IOS 10.3. M-au contat cei de la Orange si mi-au zis ca stiu despre aceasta problema si lucreaza la remedierea ei.

#70
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014
Am instalat si senzorul de usa, a fost foarte usor. Maine primesc keypadul pentru activare si dezactivare alarma.

#71
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014

View PostSethNY, on 03 ianuarie 2017 - 22:44, said:

Cam asta stiu eu despre controler:

http://www.sercomm.c...id=7&Prodid=383

Processeur : MT7620A (580 MHz)
Capacité mémoire : 128 MB DDR2, 128 MB capacité flash NAND
Connectivité Cellulaire : 2G quad bandes
Connectivité RF : Z-Wave Serie 500
Connectivité Wi-Fi : 2.4 GHz 11n 2x2
Connectivité réseau : 1 port RJ45 10/100
Connectivité multimédia : 1 port USB2.0
Carte Sim : 1 Slot externe
Dimensions : 174 mm x 129 mm x 33 mm (L x l x h)
Poids : 421 g
Alimentation externe : 12 V / 1A
Consommation Ă©lectrique : 3 W

VeraModel=Vera4Lite
VeraPlatform=mt7620a_Luup
VeraFirmwareVersion=1.7.823

E mufa de alimentator ca la orice router. Nu are nimic specific ptr a fi legat la o baterie externa cu toate ca ar fi f util. Eventual la un UPS daca ala stie sa se comporte ca o baterie externa..
Nu e facut ptr outdoor deci poate nu rezista la temperaturi extreme sau umiditate  ...
Salut ai idee daca se poate instala alt firmware? Din care vad softul de la orange e foarte asemanator cu cel de la Vera. Se poate instala o versiune de la Vera?

#72
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Mai demult citeam ca au instalat Vera unii prin Franta dar e destul de complicat, vezi si aici : https://communaute.o...ive/td-p/510321
Nu am aprofundat mai mult ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate