Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Are cineva Orange Smart Home?

- - - - -
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#37
jeepy88

jeepy88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.01.2017
Z-wave functioneaza ca un mesh network, deci grija mare la ce obiecte aveti intre senzori si controller ( orice zid din beton armat reduce puterea semnalului cu 25%). Recoman repetitorul de mai sus de la aeon dar si prizele alea fibaro fac cam acelasi lucru, secretul e sa pui o priza intre controller si senzori si sa astepti 24 de ore ca nodurile sa se reconfigureze conform protocolului Z-Wave.

Dupa ce mi-a aparut updateul de la orange cu deviceurile noi, mi-am luat un philips hue de la emag si merge chiar ok.

View Poststfbuc, on 16 ianuarie 2017 - 11:36, said:

Am gasit si eu un range extender care pare ca m-ar putea ajuta. Am intrebat la Orange support dar deocamdata nici un raspuns.
http://aeotec.com/z-wave-repeater
Sa fii sigur ca e in aceeasi frecventa Z-Wave 868.42 MHz

#38
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
În câmp deschis cam la ce distanță de unitate poate fi instalat un senzor Fibaro din kit-ul Smart Home? Mulțumesc.

#39
jeepy88

jeepy88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.01.2017

View Postmariusnorbert, on 16 ianuarie 2017 - 12:37, said:

În câmp deschis cam la ce distanță de unitate poate fi instalat un senzor Fibaro din kit-ul Smart Home? Mulțumesc.

Peste 30 de metri in camp deschis cu posibile intarzieri de 2-3 secunde a statusului senzorului.

With Z-Wave, the "official" range is supposed to be about 100-feet (30-meters) but that's under ideal conditions in an open field. In reality, materials that are in the signal path limit Z-Wave range:

·    Each wall or obstacle (such as refrigerator, big screen TV, etc.) between the Controller and a Z-Wave Device will reduce the maximum range by approximately 25-30%.
·    Brick, ceramic tile, granite, concrete walls, metal walls, mirrors and smoked glass block Z-Wave signals more than walls made of wooden studs and plasterboard (drywall) or clear glass or plastic.
·    Wall mounted Z-Wave devices installed in metal junction boxes will suffer a significant loss of range (approximately 20%) since the metal box blocks a large part of the Z-Wave signal.
·    All Z-Wave Devices that plug directly into an AC wall power outlet, such as dimmers and smart switches, act as "repeaters". You can also buy a repeater as a standalone accessory Device. If a Z-Wave Device does not appear to be communicating with the Controller, try plugging in a repeater approximately half way between the Device and the Controller.

#40
stfbuc

stfbuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 23.10.2006
Pot confirma ca in realitate nici vorba de aia 30. La mine limita e undeva la 10 maxim și îmi trebuie un repeater sau 2 sa acopăr tot. Am ghinion de o locuința întortocheata. Camera chiar dacă e băgată in ac wall power outlet nu face pe repeaterul. Eu mai sigur as lua un repeater.

#41
jeepy88

jeepy88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.01.2017

View Poststfbuc, on 16 ianuarie 2017 - 13:39, said:

Pot confirma ca in realitate nici vorba de aia 30. La mine limita e undeva la 10 maxim și îmi trebuie un repeater sau 2 sa acopăr tot. Am ghinion de o locuința întortocheata. Camera chiar dacă e băgată in ac wall power outlet nu face pe repeaterul. Eu mai sigur as lua un repeater.

Pai Camera nu te ajuta cu nimic in reteaua Z-Wave ea fiind pe IP device.

Ca range extender recomand asta:

https://www.amazon.d...z-wave repeater

#42
stfbuc

stfbuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 23.10.2006
Merci frumos de link.

#43
jeepy88

jeepy88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.01.2017

View Postjohnflorin, on 05 ianuarie 2017 - 11:51, said:

Majoritatea obiectelor de pe lista asta sunt totusi si in meniul din RO mai nou si inteleg ca ar avea de gand sa le si vanda direct (nu ca ar fi vreo diferenta de functionalitate daca ti le cumperi din alta parte). Geofencing ar fi intr-adevar dragut, insa...in afara de asta, ce au in plus ca functionalitate?


Am vazut la scenarii ca acum ai mai multe triggere conditionate de IF AND / IF OR.

Am vazut un top cu termostate cu remote controll, e si asta de la orange in top 5 desi Nest le bate pe toate. Misto e ca odata integrat termostatul comunica cu toate deviceurile connectate la kit. cand plec de acasa isi schimba si termostatul starea in away fara sa-i fac eu nimic Posted Image

#44
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Geofencing e live in aplicatia de mobil! Abia astept sa il incerc acasa diseara...

#45
stfbuc

stfbuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 23.10.2006
Merge bine la mine. Am aplicația pe 2 telefoane, cât nu sunt ieșite amândouă din perimetru nu se activează. Cum ies amândouă vine notificare ca a fost părăsită locația și comuta pe profilul plecat. F comod sa nu mai am
Grija de a activa manual.

#46
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
merge bine si la mine :) ,, un pas inainte

#47
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
O întrebare, băieți.
Se poate opri senzorul de mișcare să lumineze la detectarea mișcării, cu controllerul oferit de Orange?
Am făcut abonament dar încă nu am pachetul.
Multumesc.

#48
jeepy88

jeepy88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.01.2017

View Postmariusnorbert, on 22 februarie 2017 - 23:13, said:

O întrebare, băieți.
Se poate opri senzorul de mișcare să lumineze la detectarea mișcării, cu controllerul oferit de Orange?
Am făcut abonament dar încă nu am pachetul.
Multumesc.


Salut,


Se poate modifica parametrul 80 ( visual indicator for motion). By default vine cu valoarea 10 - colour is temperature dependent. Trebuie schimbata valoarea cu 0.  De asemenea daca vrei sa opresti Visual indication - brightness ( parametrul 81 si parametrul 82) iar pentru temperatura ai parametrul 86 si 87.

#49
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Cum se poate modifica acest parametru cu controlerul Orange? Merci

#50
jeepy88

jeepy88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.01.2017

View PostSethNY, on 23 februarie 2017 - 11:31, said:

Cum se poate modifica acest parametru cu controlerul Orange? Merci

Cred ca trebuie facut un request catre echipa de support.

#51
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
Am văzut și eu în manualul senzorului de mișcare că trebuie modificată valoarea la parametrii respectivi dar nu am stiut dacă se poate face din controlerul Orange. Mă gândesc că softul acestuia e mult mai restrictiv decât cel cu care vine un controler Fibaro Home Center. Dacă se poate face din server de către echipa de suport tehnic , e ok. Să vedem.

Dacă nu, trebuie să găsesc o soluție. Îl vopsesc în negru :) . Oare mai funcționează dacă îi vopsesc și partea care luminează?

#52
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009

View PostSethNY, on 23 februarie 2017 - 11:31, said:

Cum se poate modifica acest parametru cu controlerul Orange? Merci
Am luat legătura cu serviciul de suport tehnic și răspunsul a fost că nu se poate modifica acest parametru din controlerul Orange, nici remote nu poate să mă ajute cu această setare. Se pare că au mai avut situații în care s-a solicitat acest lucru, însă nu au putut să modifice parametrul. Presupun că doar cu un controler Fibaro ar merge modificat.
Pentru mine era important ca senzorul să nu emită lumină când detectează mișcare.

#53
jeepy88

jeepy88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.01.2017
Teoretic se poate conform manualului de la fibaro.

Edited by jeepy88, 27 February 2017 - 14:01.


#54
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.09.2007
Din manual:
#8: Advanced parameters
The Motion Sensor allows to customize its operation to user’s needs.
The settings are available in the FIBARO interface as simple options
that may be chosen by selecting the appropriate box.
In order to configure the Motion Sensor (using the Home Center controller):
1. Go to the device options by clicking the icon: (cheie)
2. Select the „Advanced” tab.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate