Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Nikon Nikkor 105/1.4E ED

- - - - -
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

#37
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Singurul moment cand consider (eu, un biet amator) ca nu e nevoie de VR/VC/IS, este cand aparatul e pe trepied, oglinda sus si declansez din telecomanda. In rest, atat pe Canon cat si pe Nikon, stabilizarea m-a ajutat si nu am avut cadre miscate din cauza VR.
Da, e adevarat, la timpi foarte mici de expunere, se poate si fara VR.

DSops, Mircea Beze, cu bunele si cu relele lui, e un tip deosebit. Iar eu ii apreciez talentul artistic, munca, si in general ceea ce face in domeniul fotografiei. Ca om nu-l judec, ca nu am dreptul asta. Trebuie sa ne acceptam unii pe altii, asa cum suntem.

Cateva mostre cu 105-ul de la Nikon.

#38
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Se pare ca o sa iasa update pentru aparatele Nikon din cauza obiectivului asta.
Adevarul e ca la ce ingramadeala o sa fie sa ne achizitionam "pretiosul" asta, e neaparat necesar update-ul cu pricina :)

#39
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Ce fel de upgrade?

#40
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Probabil la soft. Vignetare si deformare.

L.E. multumim pentru curatenie si... scuze.

Edited by serginho74, 02 October 2016 - 19:43.


#41
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Update-urile cu profile de corectie pentru obiective noi sunt cam la ordinea zilei. Pentru cine trage raw sunt oricum inutile.

#42
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

View Postserginho74, on 01 octombrie 2016 - 07:44, said:

DSops, Mircea Beze, cu bunele si cu relele lui, e un tip deosebit. Iar eu ii apreciez talentul artistic, munca, si in general ceea ce face in domeniul fotografiei. Ca om nu-l judec, ca nu am dreptul asta. Trebuie sa ne acceptam unii pe altii, asa cum suntem.

Cateva mostre cu 105-ul de la Nikon.

Am vazut si eu cadrele. Foarte bune.

E obiectivul ''de vina''? Nu. Camera? Nu. Fotograful? Cu siguranta.

Edited by mircea812, 05 October 2016 - 22:13.


#43
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postmircea812, on 05 octombrie 2016 - 22:12, said:

Fotograful? Cu siguranta.
Un exercitiu interesant: sa nu mai zica nimeni cu ce aparat si obiectiv e facuta poza (ca marca ma refer), exiful sa fie interzis, probabil lucrurile s-ar mai simplifica, fotografic vorbind.

Edited by crokodilu, 06 October 2016 - 11:01.


#44
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Pe mine m au convins mostrele de poze cu acest obiectiv; L as dori  in trusa daca as fi pe Nikon.
Ati ajuns de la un obiectiv la oda pt Bezecheanu. Are scule  super tari? Are . Stie sa faca poze super tari cu ele ? Stie . Este cea mai buna dovada ca poti fi un fotograf bun si cu un IQ modest ; Pentru primele doua am ca argument opera fotografica si pentru ultima am ca argument polemicile  retardate si agresive pe care le intretinea sporadic pe feisbuc, aplaudat de niste unii la fel de mintosi ca el.

Edited by nenis, 06 October 2016 - 18:35.


#45
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Faceti ce faceti si iar o dati in offtopic si treceti de la a discuta scule foto, la a vorbi despre persoane.
Bezergheanu nu e deloc nici atat de nebun, nici de prost, precum il credeti unii. Daca facea caterinca respectiva pe facebook sau in alta parte, asta nu inseamna ca ala e adevaratul om Mircea Bezergheanu. Iti trebuie mult sa cunosti un om, e de rahat sa-ti dai cu parerea necunoscandu-l si aduce o mare umbra asupra iq-ului celui care face asta.

Unele din cadrele lui din Dobrogea, le cunosc ca pe propria palma. Ce-a putut sa scoata omul asta din ele, inseamna nu doar inteligenta, nu doar munca, nu doar noroc sau asteptare de zile intregi pentru un moment bun. Inseamna si pasiune si pana intr-un anumit punct si genialitate dar na, asa suntem noi, unii dintre romani, ne cad galoanele sa recunoastem ceva frumos, de valoare.

Bezergheanu a laudat D500. Tocmai a fost ales DSLR-ul anului pe intreaga planeta.
A laudat si acest obiectiv, din acest topic. Timpul o sa dovedeasca daca a exagerat sau nu. Parerea mea personala e ca nu. L-as cumpara, dar nu am bani pentru el, nu am valoare pentru el si cred ca o sa ma descurc decent si cu Nikkor 70-200 f2.8 VRII. Important e sa am ce fotografia ca sunt sigur ca diferentele intre obiective la aceeasi distanta focala, nu sunt asa de mari. Mai degraba conteaza continutul imaginii si mai putin tehnica.
In fine, mi-ar fi placut sa vad fotografii facute si de altii, cu acest obiectiv. Ar fi fost interesant.

#46
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postserginho74, on 08 octombrie 2016 - 10:34, said:

Bezergheanu a laudat D500. Tocmai a fost ales DSLR-ul anului pe intreaga planeta.
De catre cine? ;)

#47
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
https://www.eisa.eu/...2017.html#award

... si cam atat.

#48
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
EISA nu vorbeste in numele intregii planete. EISA nu afirma ca D500 este "DSLR-ul anului pe intreaga planeta".

#49
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Daca a confirmat "maria sa MB" se considera ca a grait pentru intreaga planeta. Ce-i asa greu de inteles?

#50
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
La mine pe strada nu stia nimeni despre decizia asta planetara. Posted Image

Edited by edri, 09 October 2016 - 18:00.


#51
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Mai sunt si altii ;)
Voi de fapt de ce aveti pica pe MB?

#52
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ca sa fie clar, nu am nimic cu dl. Bezergheanu - nici nu-l cunosc, dar cred ca mi-ar face placere - si va rog sa nu incercati sa ma trageti in mocirla.
Am dubii ca a incercat sa vorbeasca in numele intregii planete, apropo.

Edited by TS030, 09 October 2016 - 20:04.


#53
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Ca regula generala, nu e bine sa iei cuvintele unui om pe post de scriptura. Si tot ca regula generala, sunt unele produse care au clientela lor si fara sa le ridice cineva in slavi cu orice ocazie.

Edited by devlin2427, 09 October 2016 - 20:52.


#54
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Normal ca M.B. ridica in slavi D500, asa a facut cu fiecare produs Nikon de la D3 incoace, cred, omul e ambasador Nikon Romania, ce ati vrea sa spuna ?

Schimb numele threadului in "Discutii cu si despre Mircea Bezergheanu ?!" Il invitam sa ne ofere o parere personala ?

Edited by nicolaie, 09 October 2016 - 21:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate