Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nikon Nikkor 105/1.4E ED

- - - - -
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

#271
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Evident si acolo a aparut bruiajul, dar nu a reusit sa ocupe asa de mult spatiu ca la noi.

#272
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
Cred că Thom Hogan poate fi aplicat și pe acest forum. E răspunsul lui de pe nikon rumors la comentariile unui pseudonim -
Thom Hogan  fanboy fagz • 3 hours ago
Your logic is basically this: any remuneration whatsoever makes the message incorrect. That's simply not true, so you tar Mircea with a very broad brush by assumption only. We have far too much of that in this world.
Your complaint has absolutely no foundation. You offer no rebuttal of any point he made, you simply try to kill the messenger with a pre-established bias on your part.
Some of us in the world see through all this Internet crap that gets spread. And in this case, it seems to me that it's you spreading it, not Mircea.
No doubt a Nikon Ambassador isn't going to write anything truly negative about the products of the company he represents—though I'll point out that Mircea does complain about two things—but he's presented his case for why he likes that particular product decently.
You could actually follow the same steps he took and see if you replicated what he found, but you're too lazy to and simply want to spread ill will. As others have noted, I'm not sure what your contribute here is any more, if any.

#273
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Adevarul este un pic mai complex, este greu de banuit vre-un reviewer ca este complet impartial. Experienta, uneltele pe care le foloseste si tipul lui de personalitate vor genera un grad de subiectivitate. Este de asemenea evident ca daca cineva depinde material de o firma, va plusa la aspectele pozitive si va trece cu vederea unele probleme. La extrema sunt paginile de prezentare ale producatorului, unde totul este la superlativ. Dar cu cat persoana care scrie are experienta, nivel de cultura si notorietate mai ridicate, cu atat opiniile lui sunt mai valoroase si mai putin partizane (pur si simplu nu se demite). Internetul este mare si este bine ca este asa. Depinde de cititor sa selecteze informatii cat mai pertinente, raportate la specificul preocuparilor lui si la nivelul lui de intelegere. Deci ne bucuram de orice opinie avizata si este complet neproductiv sa facem flame doar ca sa ne bagam singuri in seama, fara a avea de loc experienta in utilizarea obiectului in discutie.

#274
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
Eu nu depind material de Nikon. Iar review-ul nu a fost plătit sau comandat. Credeți, bine, nu credeți, bine. Ptr acest review am cheltuit peste 4500 ron, reprezentând deplasări, combustibil, hrană. La care adăug 3 luni de muncă. Știu că doar un tâmpit ar face așa ceva fără să fie plătit. Eu sunt un tâmpit. Dar munca mea face ceva mult mai prețios, pune România pe hartă și ajută oamenii care doresc să fie ajutați. Bucurați-vă că-mi permit să susțin acest demers. Dacă alegeți să dați cu pietre, pierdeți. Sau câștigați cumva? Chair sunt curios, ce?
Cei care mă cunosc știu că refuz să particip la concursuri, nu editez albume, nu particip la expoziții, și refuz toate televiziunile care încearcă să facă bani cu mine. Nu v-ați întrebat până acum - Oare de ce face Bezergheanu fotografie?

#275
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Nu m-am intrebat si cred ca este mai frumos sa nu stiu. Lumea evolueaza, din ce in ce mai multi nu se mai streseaza pentru o coaja de paine si apare o organizare sociala alternativa, care nu se bazeaza strict pe relatia munca / beneficiu material. Din ce in ce mai multe actiuni voluntare (individuale sau colective), cercetari, descoperiri care nu s-au facut pentru castig pecuniar, donatii, asociatii non profit si multe altele asemenea se raspandesc pe intreg mapamondul civilizat. In software exista solutii gratuite cu adevarat, nu numai in scop de marketing. In aceasta lume paralela, pe care o doresc cat mai larga si cat mai puternica in viitor, isi regaseste locul aparent pierdut creatia artistica. Evident raportata la alte valori decat arta clasica, dar mult mai penetranta prin democratizarea informatiei. Asta as vrea eu sa inteleg din fotografia ta. Restul aspectelor cred ca sunt mai putin importante pentru mine (cu toate ca si eu iubesc Romania).

Edited by DSops, 26 December 2016 - 23:15.


#276
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postmirceabezergheanu, on 26 decembrie 2016 - 22:56, said:

... Eu sunt un tâmpit. ...
... Oare de ce face Bezergheanu fotografie?
Toti sau aproape toti suntem si tampiti. Diferenta e ca unii am constatat deja asta, altii, inca nu. :D

De ce face MB fotografie? E simplu raspunsul, e precum un motto al meu: Eu nu sufar de nebunie, ma bucur in fiecare clipa de ea!  :D

On topic. Eu nu te invidiez pentru ca esti ambasador Nikon. Nu te invidiez pentru echipamentele care ti-au trecut prin mana. Nu te invidiez pentru notorietate sau aprecierile foarte multe pe care le primesti pentru ceea ce faci in domeniul fotografiei.
Te invidiez insa sincer pentru noptile nedormite, pentru frigul si ploaia indurate, pentru clipele alea cand dincolo de aparatul foto surprinzi live cu toate simturile si ceea ce este mai departe de captura, de fotografia inregistrata prin intermediul aparatului, pe cardul de memorie. Fotografia, geniala fiind, nu poate transmite nimanui valoarea adevarata a clipei pe care tu o si traiesti. Da, pentru asta te invidiez sincer!

Unii te invidiaza pentru ca esti ambasador Nikon, ca iei sau nu iei bani de la Nikon sau altcineva, ca iti intra pe mana o gramada de aparatura, ca alea, alea... dar de fapt sunt niste fraieri ca habar nu au pentru ce meriti invidiat, cu adevarat. La un moment dat nu o sa mai fii ambasador, nu o sa mai ai aparatura aia... dar momentele traite de tine de-a lungul timpului, nu ti le ia nimeni iar asta se numeste cu adevarat a trai, la propriu, viata asta. Restul, e cancan.

Timpul o sa demonstreze daca 105/1.4 este un obiectiv fenomenal sau nu. Numai timpul poate dovedi asta.

#277
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Claudiu Guraliuc face nunti cu 105 1.4

#278
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005

View PostDSops, on 26 decembrie 2016 - 17:59, said:

Evident si acolo a aparut bruiajul, dar nu a reusit sa ocupe asa de mult spatiu ca la noi.

Nu stiu de ce, dar astia care se ocupa cu ''bruiajul'' nu vin cu nici o imagine care sa le apere punctul de vedere.  Posted Image


Exista un nene pe youtube ''suparat'' tare caruia nu-i place 105-ul. Problema este ca daca vezi pozele postate de el pe flickr te lasi de dslr Posted Image

Dupa logoree suspectez ca e vorba de acelasi personaj si pe nikonrumors. Devlin al nostru e mic copil Posted Image

Edited by mircea812, 27 December 2016 - 10:46.


#279
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
Da, pe nikonrumors s-a dezlănțuit iadul. Respectivul se luptă cu toți, încercând să-i convingă faptul că... de fapt nu am înțeles ce mai vrea să demonstreze... el în sine e o mare negație. Și da, suspectez că este cel pe care l-am umplut de fericire pe youtube. M-a mirat că Thom Hogan încearcă să-l facă să înțeleagă că nu demonstrează nimic, dacă nu vine cu fotografii care să-i susțină afirmațiile, iar el  - batman, batman!!!

#280
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
Parcă dorea cineva să știe ce poate scoate noul sigma 85/1,4 Art. Mai este curios? Că avem niște teste interesante.

#281
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Desigur dar fa-i topic dedicat sa nu-l suparam pe Nikkor 105/1.4 :D

#282
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
As fi interesat de un review la noul 70-200 2.8. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate