Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Atac in Japonia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
88 replies to this topic

#19
testor73

testor73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 19.07.2012

 miromulus, on 26 iulie 2016 - 00:50, said:


Si cu cat se va intampla mai des, cu atat va fi mai usor de acceptat de catre noi.
Din pacate cam asa este. Acusi ne vom intreba: Cum, azi nimic, niciun atentat?

#20
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Dar ce e asta? Uniculturalismul mult laudat al japonezilor face victime si el ca si multiculturalismul?
Conteaza mai putin aceste victime decat victimele omorate de jihadisti? Ca nu aud colegii atat de vocali in cazurile cu musulmani sa-si spuna parerea acum. Va face threadul asta 100 de pagini oare in care sa se discute pana la infiintarea unui kkk2 in Japonia? Eu zic ca nu..

Edited by Cris007, 26 July 2016 - 05:32.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 lex404, on 26 iulie 2016 - 03:11, said:

Ca cu Orlando, France, Belgium am văzut.

Ah. Aici atacatorul nu e musulman deci victimele nu merita comemorate.
Asa cum am vazut pana acum solidarizarea este in functie de tara afectata, nu in functie de atacatori si religia acestora.
Nu tin minte ca in cazul Colectiv sa se fi strans europenii sau altii fluturand steaguri ale Romaniei.

 lex404, on 26 iulie 2016 - 03:11, said:

Ah nu. Ipocrizia e în floare.
Occidentului, da. SI chiar sunt campioni la asta.

#22
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 lex404, on 26 iulie 2016 - 03:11, said:

Acum sunt curios câte steaguri cu Japonia o sa vad.
Ca cu Orlando, France, Belgium am văzut.


Ah. Aici atacatorul nu e musulman deci victimele nu merita comemorate.


De asemenea vad ca situația e foarte relaxata. Nu-i nimeni crispat, nimănui nu prea îi pasă meh...


Hai sa va vad. Je suis Nippon. Mai multe victime decat la revistă  
Luptați împotriva shintoismului Posted Image

Ah nu. Ipocrizia e în floare.
Hai ca ai vazut Je suis Charlie, Je suis Colectiv, ....da' in cazul Orlando parca nimeni nu a vrut sa se riste...cum ar fi sunat Je suis Popo...Posted Image

#23
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 djl, on 26 iulie 2016 - 00:49, said:

Cred că e şi un fel de modă. Când cineva face o prostie le dă un impuls şi altora s-o facă (alţii care nu aveau curajul sau determinarea până atunci).
Iar media transmite boala mai departe. Asemenea cazuri, cind depasesc o cota critica ar trebui sa nu mai fie raportate in presa, cel putin nu cu detalii.

#24
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 lex404, on 26 iulie 2016 - 03:03, said:

Stiu părerea ta despre psihiatrie, scuteste-ma.
Eu n-am pareri despre psihiatrie. Doar constat certitudini verificabile.

 lex404, on 26 iulie 2016 - 03:11, said:

Ah. Aici atacatorul nu e musulman deci victimele nu merita comemorate.

 Cris007, on 26 iulie 2016 - 05:31, said:

Conteaza mai putin aceste victime decat victimele omorate de jihadisti?
Da, cazurile "domestice" cu criminali/atentatori fara o motivatie ideologica clara, nu atrag cine stie ce atentie.

Ca idee,
UK 2010 - Cumbria shootings - 12 morti, 11 raniti - nu a facut prea multa valva, mult mai multa atentie a atras uciderea unui soldat de catre musulmani

Revenind la japonia, totusi atacul produs de gruparea Aum cu gaz sarin a facut ceva valva la vremea respectiva tocmai ca a fost produs un grup idologic, aka secta/cult.

#25
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

 MrReason, on 26 iulie 2016 - 06:11, said:

Eu n-am pareri despre psihiatrie. Doar constat certitudini verificabile.



Da, cazurile "domestice" cu criminali/atentatori fara o motivatie ideologica clara, nu atrag cine stie ce atentie.

Ca idee,
UK 2010 - Cumbria shootings - 12 morti, 11 raniti - nu a facut prea multa valva, mult mai multa atentie a atras uciderea unui soldat de catre musulmani

Revenind la japonia, totusi atacul produs de gruparea Aum cu gaz sarin a facut ceva valva la vremea respectiva tocmai ca a fost produs un grup idologic, aka secta/cult.
Pai omu am inteles ca zicea ca idea lui e ca nu avem nevoie de handicapati. Spartanii de exemplu se ghidau dupa aceasta ideologie iar japonezu asta a pus-o in aplicare. Cine suntem noi sa decidem ce e etic sau nu, si etica e tot o inventie umana pana la urma, in consecinta relativa si supusa greselii.

Cum zicea cineva, astia sunt in continuare niste oameni ucisi in mod intentionat de cineva. Adica puteau sa nu fie ucisi si isi duceau viata mai departe linistiti, poate decedand inte-un accident auto asta neimplicand insa vointa cuiva de a face rau.

Exista o scala a valorilor dupa care sunt clasificate omuciderile? Faptul ca un om e ucis e mai putin important in functie de ideologie? Viata pierduta are mai multa sau mai putina importanta in functie de ce avea in cap ucigasul?

Edited by Cris007, 26 July 2016 - 07:07.


#26
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 miromulus, on 26 iulie 2016 - 00:48, said:

Cand va ziceam ca a luat-o lumea razna...
In cazul terorismului musulman oamenii sunt ucisi la intamplare, si in vazul celorlalti. Scopul e de a cuceri o societate prin frica. Ucigasii in serie au cu totul alte scopuri de natura psihologica. In cazul teroristilor musulmani societatea intreaga e afectata, in cazul celorlalti ucigasi doar victomele si cunostintele lor.

Edited by AMDG, 26 July 2016 - 07:14.


#27
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

 Cris007, on 26 iulie 2016 - 07:06, said:

Exista o scala a valorilor dupa care sunt clasificate omuciderile? Faptul ca un om e ucis e mai putin important in functie de ideologie? Viata pierduta are mai multa sau mai putina importanta in functie de ce avea in cap ucigasul?
Nu e vorba de asta, Cris. Orice eveniment este abordat de un om rational si in functie de cum ii preconizeaza efectele pe termen lung. Ca sa dau un exemplu banal: daca m-am lovit la un deget mic de la picior doare ca naiba, dar ignor evenimnetul. Daca, in schimb, simt o durere cat de mica la o masea ma cam ingrijorez.
Sigur, exista si alte explicatii pertinente si... ne-imorale, dar asta cu efectele pe termen lung mi se pare motiv suficient pentru a nu fi acuzati de ipocrizie.

Edited by catalina1, 26 July 2016 - 07:18.


#28
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

 AMDG, on 26 iulie 2016 - 07:13, said:

In cazul terorismului musulman oamenii sunt ucisi la intamplare, si in vazul celorlalti. Scopul e de a cuceri o societate prin frica. Ucigasii in serie au cu totul alte scopuri de natura psihologica. In cazul teroristilor musulmani societatea intreaga e afectata, in cazul celorlalti ucigasi doar victomele si cunostintele lor.
Important de retinut e ca e un ucigas in masa uniculti. Uniculti ar trebui expulzati si scosi in afara legii. Cum vine aia ca doar oamenii fara handicap sunt unicii care trebuie sa traiasca?

#29
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 Cris007, on 26 iulie 2016 - 07:06, said:

Exista o scala a valorilor dupa care sunt clasificate omuciderile? Faptul ca un om e ucis e mai putin important in functie de ideologie? Viata pierduta are mai multa sau mai putina importanta in functie de ce avea in cap ucigasul?
Nu e vorba de viata alora ucisi.
E vorba de perceptia de pericol fata de publicul general pe de o parte(daca ala viza handicapati - majoritatea nu se simt amenintati - nu ca ar fi bine ce a facut), pe de alta vorba de posibilitatea de identificare a potentialului pericol - care exista in cazul ideologiilor, dar nu prea exista in cazurile indivizilor cu idei trasnite sau pusi pe razbunare...

#30
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

 catalina1, on 26 iulie 2016 - 07:17, said:

Nu e vorba de asta, Cris. Orice eveniment este abordat de un om rational si in functie de cum ii preconizeaza efectele pe termen lung. Ca sa dau un exemplu banal: daca m-am lovit la un deget mic de la picior doare ca naiba, dar ignor evenimnetul. Daca, in schimb, simt o durere cat de mica la o masea ma cam ingrijorez.
Sigur, exista si alte explicatii pertinente si... ne-imorale, dar asta cu efectele pe termen lung mi se pare motiv suficient pentru a nu fi acuzati de ipocrizie.
Ar fi bine daca am aborda evenimentele astea rational insa de multe ori ne lasam prada sentimentelor pana cand acestea iau locul rationamentelor. Cand nu este cazul de asa ceva.

#31
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016

 Cris007, on 26 iulie 2016 - 07:25, said:

Important de retinut e ca e un ucigas in masa uniculti.
Se putea sa nu sariti voi pe orice ocazie cat de mica sa ''demonstrati" instantaneu ca societatile omogene ''is la fel de rele'' ca cele multiculti?Posted Image Posted Image
Oricum, tot nu se compara criminalitatea intre ele.
In plus, suntem abia la inceput. Macelul cel mare mai are oleaca pana sa vina.

#32
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Cum poți compara actul terorist efectuat constient si calculat de un adept al ISIL cu nebunia unui dezaxat, care s-a apucat să vâneze pokemoni în realitate?



#33
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
De ce, ti se pare ca ISIL cu ai lor 72 de virgine nu sunt dezaxati?

#34
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007
Din punct de vedere moral evenimentele sunt similare. Impactul insa asupra noastra nu va fi insa acelasi ca si atentatele din Europa. Pana una alta noi suntem in UE, avem libera trecere si drept de munca aici, nu in Japonia.

Pe de alta parte, se pare ca motivatia astuia, probabil la fel de bolnava, este totusi alta: http://m.hotnews.ro/stire/21183512

Edited by the_lion, 26 July 2016 - 08:30.


#35
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Cris007, on 26 iulie 2016 - 07:25, said:

Important de retinut e ca e un ucigas in masa uniculti.

Ucigasii in serie nu au de obicei ambitii politice si religioase. Cand  le au se numesc Mohamed.

#36
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Unii oameni o iau razna de la prea bine. Poate că Stalin a avut dreptate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate