Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Locuinte cuplate P+1E - Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
2612 replies to this topic

#271
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Alta intrebare de 10 puncte: pana la ce nivel sa pun XPS-ul de pe elevatii, eu avand o treapta de fundare, iar placa de la cota 0 e de fapt la -0.15 si -0.45

Attached Files



#272
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Nu are nimeni vreun sfat, parere? Nu stiu daca am vazut la cineva pe forum situatia mea.

Intre timp, va pot povesti despre impamantare:

Operatiuni efectuate recent:
1. Capetele conductorului au fost prelungite cu cleme duble din alama si surub inox.
2. Conductorul a fost legat la bara de armatura prin cleme de alama.
3. A fost lasat suplimentar o cantitate mai mare de conductor, rezerva ar trebui sa ajunga pana la placa peste nivelul parter.

Conductorul trebuie sa aiba continuitate pentru paratrasnet. Conductorul  va strabate stapul legat de aramatura si va avea niste puncte de iesire la care se va racorda conductorul de la paratrasnet. Puncte de iesire vor fi pentru tabloul electric si pentru paratrasnet.

A fost masurata din nou priza de impamantare, valoarea obtinuta acum a fost de 0,27 ohm stabila.

Attached Files



#273
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postwizake, on 26 iunie 2018 - 09:50, said:

Nu are nimeni vreun sfat, parere? Nu stiu daca am vazut la cineva pe forum situatia mea.

De pareri nu ducem lipsa niciodata... :)
Si noi avem situatia ta (pentru ca in partea de fata a casei este demisol partial si deci cota 0 are 120 cm peste CTA iar in spate are 52 cm mai putin adica 3 trepte pe care le coboram in living)  dar rezolvarea arhitectului este cu urcatul "soclului" pana sub anumite geamuri, trecerea se face cumva mai estetic nu dintr-o singura linie. Din cate vad la tine piatra aia se ridica pana la jumatatea casei, cred ca o posibila rezolvare este sa pui aceeasi grosime d epolistiren pana la acel nivel ..tine cont si de cei 2-3 cm de incarcat cu piatra, etc. Eu cred ca arhitectul te poate ajuta aici fara probleme, el trebuie sa iti dea solutia pentru ca el a gandit-o initial. Acum noi doar incerca sa explicam ce a vrut sa spuna poetul... :)

#274
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

View Postcatalijns, on 27 iunie 2018 - 11:24, said:

........tine cont si de cei 2-3 cm de incarcat cu piatra, etc. .....................
Cred ca stratul e mai gros de 2-3cm.

#275
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Chiar daca as pune piatra, cred ca tot ar fi bine sa fac cumva sa fie o separatie intre soclu si perete, din motive de scurgere a apei de pe fatada. Ar trebui sa existe un decalaj intre grosimea peretelui sia soclului.  Totusi linia aia de separatie inca nu stiu cum sa o fac.

Atat de multa piatra cred ca e o greutate prea mare pentru fatada. Eu am luat randarile arhitectului "cu un strop de sare", gandindu-ma ca voi hotara cand va veni timpul ce voi face.

Problema e ca dupa turnarea elevatiilor, constructorul vrea sa puna pamantul la loc pentru ca excavatorul sa poata trece peste si sa umple casetele cu pamant. Nu se poate face de pe margini. Si asta se va intampla inainte de turnarea grinzii si a placii. Trebuie sa potrivesc cumva nivelul polistirenului.

#276
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Poate ma ajutati sa inteleg si cum se face corect hidro si termo izolarea elevatiilor.
Daca ma uit in proiect,se pare ca folia cu crampoane se pune peste hidroizolatie, dar sub polistiren. Nu prea are sens.

Nu am in proiect hidroizolatia interiorului elevatiilor. Este necesara?

Attached Files



#277
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Cred ca omu a pus crampoanele acolo..pt ca in partea de jos nu ai polistiren..din ce vad..Oricum..rolul crampoanelor..e tocmai sa protejeze polistirenul..si sa dreneze in jos..eventualul condens / umiditate ajuns in spatele foliei..(intre ea si polistiren)..

In mare straturile is ok: amorsa + hidro in 2 straturi + membrana bituminoasa (probabil lipita la cald) + polistiren + crampoane.

Edited by manghels, 27 June 2018 - 22:37.


#278
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Asa ma gandeam si eu. Parca tot vazusem prin jurnale. Acum cand caut, nu gasesc :)

Stii cum/cu ce se lipeste polistirenul pe membrana aia bituminoasa?

#279
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
eu am folosit adeziv spuma neexpadabila la tub..Dar poti la fel de bine sa-l lipesti si cu adeziv de polistiren la sac.

#280
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postmanghels, on 27 iunie 2018 - 23:06, said:

eu am folosit adeziv spuma neexpadabila la tub

CT84 ? Mai stii ce consum are? Cat ajunge un tub ?

Edited by wizake, 27 June 2018 - 23:38.


#281
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
sincer nu mai stiu..a fost acu 2 ani cred..

PS: ma uitam acu pe net..e cam 28 ron tubul..si zic ei..iti ajunge pt 6mp de polistiren..in conditiile in care pui un cordon perimetral placii + unu pe mijloc.

Polyisocianat, gaz propagator
propan/isobutan
Temperatura de aplicare: de la 0 °C la +40 °C
Umiditatea aerului: chiar ßi peste 90%
Timpul de formare a crustei: aprox. 10 min
Timpul de întårire: aprox. 2 ore
A d e r e n † å : La beton: > 0,3 MPa
La placi de polistiren: > 0,1 MPa
(ruperea polistirenului)
Consum estimativ: aprox. 6 m2

Edited by manghels, 28 June 2018 - 00:03.


#282
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postwizake, on 27 iunie 2018 - 22:45, said:

Stii cum/cu ce se lipeste polistirenul pe membrana aia bituminoasa?
Daca membrana e ceva  solutie  bituminoasa gen plastimul atunci poti sa lipesti xps tot cu platimul, ii dai pe el gen piaptan si il aplici. Fiind aceeasi solutie bituminoasa nu iti bati capul cu nu stiu ce reactii chimice in timp..asa am fost sfatuit si eu asa am facut.

#283
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Multumesc.

Inca o serie de intrebari:

1. Daca luni torn elevatiile, dupa cat timp pot face hidroizolarea lor?
2. Pentru a putea avansa cu lucrarile, trebuie sa umplu casetele cu pamant. Deoarece suprafata e destul de mare, pentru a putea umple cu pamant zona centrala, excavatorul va trebui sa treaca peste elevatii. La cati timp dupa turnare pot face asta? Adica in cat timp se intareste suficient betonul pentru a trece buldo excavatorul peste el?

#284
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Day 58

Au trecut aproape doua luni, si inca nu am reusuit sa iesim din pamant Posted Image
Astazi am turnat elevatiile Dar fara centuri (sau grinzi, nu stiu denumirea corecta). Vor fi turnate odata cu placa de la cota 0

Au intrat 74mc de beton. Au mai cedat putin niste cofraje, au sarit niste prinderi, dar le-au pus la loc repede. Nu mi-a placut cum manuiau vibratorul. Nu prea cred ca ajungea pana la baza. Le mai zicea sefu', dar dupa aceea iar bagau doar varful. Vedem ce iese la decofrat. La stalpi o sa stau pe capul lor.

Constructorul vrea sa se apuce imediat de hidroizolatii. Dirigintele mi-a spus ca trebui sa mai astept vreo saptamana. Posted Image

Attached Files



#285
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postwizake, on 02 iulie 2018 - 14:28, said:

dirigintele mi-a spus ca trebui sa mai astept vreo saptamana. Posted Image

Daca nu e bine uscat cimentul atunci aderenta hidroizolatiei are de suferit. Deci eu as astepta vreo 2 saptamani. Altfel e important sa iasa cat mai bine nu neaparat cat mai repede, chiar daca e ziua 58...la ce ctitorie ai acolo nu cred ca e asa de rea situatia. Cheer up! Posted Image

Altfel nu m-as atuinge cu excavatorul de acel beton prea curand, vibratiile il pot fisura in interior si se slabeste rezistenta. Cum adica sa treaba PESTE elevatii? Sa le faca pe cele din margine si puna pamant mai mult si de acolo il iau doreii cu roaba in casetele din centru. Dar sa NU treaca peste beton!

Edited by catalijns, 02 July 2018 - 15:24.


#286
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
L-am contactat pe proiectant. Astept sa revina cu un telefon, sa imi spuna daca e ok din pct lui de vedere sa ma sui cu excavatorul peste elevatii, si cand as putea face asta.
Nu am mai vazut nicaieri solutia asta, desi parca er aun jurnal cu armatura rupta si indoita de la umplerea casetelor cu pamant.

Constructorul vrea sa treaca mai repede la hidroizolatii si la lipirea polistirenului pentru ca sa poata inchide groapa (spatiul dintre malul de pamant si elevatie) si sa poata trece cu excavatorul.
Nu stiu ce altceva ar putea face intre timp

#287
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu unu nu i-as lasa sa se urce cu buldo pe elevatii.

La mine a adus pamantul pana langa casa..si de acolo l-a imprastiat in casete cu cupa mica. Bratul ala se intinde la cativa metri buni..si ajunge destul de departe.

Mai bine platesti mai mult pt buldo..decat sa se intample alte 'distractii'.

#288
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
La mine au trecut peste fundatia din pamant, la vreo 4-5 zile dupa turnare. Dar peste elevatii si eu as zice ca nu e prea indicat. Dar cum ar vrea ei sa urce buldo pe elevatiile alea? Ca totusi au o oarecare inaltime. Mai bine sa il ia la roaba frumos, clasic si elegant. Vezi ce zice proiectantul, chiar sunt curios.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate