Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Locuinte cuplate P+1E - Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
2612 replies to this topic

#253
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Day 19

Am inceput sa turnam betonul de egalizare.
Attached File  20180524_120608.jpg   546.65K   109 downloadsAttached File  20180524_121002.jpg   871.22K   110 downloads
Constructorul a comandat 17mc, cam la limita. E destul de neuniform si in unele zone e de 5-7 cm iar intr-un colt e vreo 15-20.
Greu de estimat. La o medie de 10cm grosime stratul, ar fi fost 16mc
Attached File  20180524_121741 (2).jpg   761.64K   111 downloadsAttached File  20180524_122325.jpg   709.44K   111 downloads
Daca mai aveam jumate de mc, ar fi ajuns.

Attached File  WhatsApp Image 2018-05-24 at 13.46.42.jpeg   209.76K   115 downloads

Cred ca e ok asa ...ce sa fac? Nu se poate cere completare pt atata. Fierul nu va fi in contact cu pamantul totusi.

Nu am fost pregatit cu monezi pt a pune sub beton, asa ca am ingropat o bancnota :D Nu e biodegradabila

#254
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Day 25

Se lucreaza la armatura talpii. S-a gasit inca o problema in proiect:
Attached File  detalii fundatie.JPG   73.15K   103 downloads

Eu nu inteleg cum se pot da etrierii de 63cm si talpa de 60cm ? E clar cum s-a facut "verificarea".
Si nici constructorul nu a observat cand a facut extrasul de fier. Asa ca vom turna talpa de 70cm latime.

Attached Files



#255
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
Inarmeaza-te cu rabdare si nu te consuma. Greseli in proiect am avut la fiecare etapa, desi inainte de inceperea constructiei am revizuit si eu planurile cat m-am priceput, si am gasit cateva greseli care au fost corectate. Am avut etrieri lipsa  sau altii in plus in extras, bare lipsa, cote gresite, desincronizari intre sectiune si plan , dimensiuni incorecte la etrieri, etc.

#256
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Sa nu uiti de distantieri sub armatura! De verificat diagonalele!

#257
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Day 38

Intre timp s-a lucrat la armatura talpii. A mai fost nevoie de vreo 100 de kg de etrieri care lipseau din proiect. Am avut noroc ca mi i-au fasonat repede si i-am putut cara eu cu masina.


Pregatiti sa se toarne maine dimineata betonul. Dirigintele a fost si a verificat si a dat acceptul.

Attached Files


Edited by wizake, 12 June 2018 - 21:26.


#258
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Day 39

Posted Image Am turnat talpa! Posted Image


Au venit 6 cife, 49mc de beton.
Din pacate au venit cam rar, mai mult de 30 de minute intre ele. Voi cere ca la turnarea placii sa nu se intample la fel.

De maine se incepe cu elevatia.

Attached Files



#259
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
O hidroizolare in masă nu te-ai gandit sa-i faci?
Te-ar fi scutit de izolarea cu carton bituminat exterioară......

#260
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Sincer, nu m-am gandit. Te gandesti ca ar fi fost mai ieftin, sau de ce? Panza freatica e destul de jos, si singura apa, ar veni de sus, de la ploi.

#261
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Day 49

Attached File  20180623_104129.jpg   608.25K   46 downloads

Se lucreaza la cofrarea elevatiei. Se va turna pana sub grinda, urmand ca apoi sa se umple casetele cu pamant, sa se armeze si cofreze grinda, si sa se toarne impreuna cu placa de la cota zero. Nu asa era in proiect (trebuia sa se toarne pana pe la jumatatea grinzii) dar s-a agreeat intre diriginte, proiectant si constructor, pentru ca sa nu se stric armatura cand va fi calcata de buldoexcavator in timpul operatiunii de umplere a casetelor cu pamant.


Trebuie sa stabilesc trecerile pentru apa si canalizare. Va trebui sa ies destul de sus cu canalizarea pentru a putea da panta spre fosa, aceasta fiind mai in deal fata de casa. Constructorul spunea ca ar scoate canalizarea la vreo 30 de cm sub CTN. Trebuia sa cer si parerea unuia care se ocupa cu fose si canalizari, dar mi-a trat teapa azi si nu a mai venit la santier. Pana luni-marti trebuie sa ma hotarasc ce treceri las, si unde.

Intrebari:

Posted Image Am inteles ca pentu canalizare de foloseste teava de 110. Totusi, teava de 110 are grosimea 3.2mm, iar cea de 160 are 4mm. De care ar fi mai bine sa folosesc?
Attached File  SN4-110.JPG   13.36K   51 downloads

Posted Image In proiectul DTAC am prevazute 2 treceri de canalizare, dar ma gandeam daca nu ar fi mai bine sa evit prea mult traseu pe sub placa si sa ies mai repede cu canalizarea de la baia de la etaj. (marcata cu verde pe desen). E vreun avantaj/dezavantaj?

Attached File  canalizare.png   777.59K   49 downloads


Posted Image Cum se procedeaza de obicei? Se pozitioneaza tevile, apoi se toarna pamant in casete si se compacteaza? Nu exista pericolul sa se crape teava in timpul compactarii? Se foloseste pat de nisip?

Posted Image Trecerile prin elevatie trebuie facute usor inclinate? Cum e mai bine: sa pun direct teava si sa torn betonl sau sa folosesc ceva mai gros (160 pentru 110 de exemplu), ca protectie? (gen pipe-in-pipe)



Orice sfat e binevenit

#262
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am folosit teava de 110 si 125..pe sub casa..(daca-mi aduc bine aminte)..pana la fosa..Eu insa am demisol partial..am ingropat doar o parte din teava sub casa....Daca faci mufarile ca lumea..dai panta..atunci nu prea are ce sa se intample...Acolo am pus nisip la greu sub tevi..si peste..iar compactarea s-a facut mai 'usurel' si nu chiar deasupra tevii..ca sa n-o afecteze..Oricum..daca iei de aia portocalie..e cam greu s-o pocnesti..dar nu imposibil.

Canalizarea n-ar trebui sa creeze probleme..chiar daca e la 30 cm ..pt ca apa fuge rapid..Dar..cum de ai gandit casa mai jos..decat fosa?..Altfel nu se putea? E panta inversa fata de fosa..probabil..Cam asa ceva a fost si la mine..insa mi-a permis situatia sa ingrop fosa un pic mai jos..decat era indicat..(daca va fi canalizare pe drum..sigur va fi mult mai jos decat fosa mea..).Peste ea am pus straturi de EPS..apoi pamant..ca sa nu fie prea greu stratul. Pana acu..toate bune.

La treceri..eu am lasat goluri mai mari..la turnare..Inca n-am 'sigilat' acele 'gauri' prin care trec tevile..insa ..fiind in aval..nici infiltratiile n-au cum sa vina..Doar un sobolan..si-a gasit loc..pe acolo..Posted Image si a intrat in demisol Posted Image

Edited by manghels, 23 June 2018 - 14:44.


#263
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postmanghels, on 23 iunie 2018 - 14:43, said:

Canalizarea n-ar trebui sa creeze probleme..chiar daca e la 30 cm ..pt ca apa fuge rapid..Dar..cum de ai gandit casa mai jos..decat fosa?..Altfel nu se putea? E panta inversa fata de fosa..probabil..Cam asa ceva a fost si la mine..insa mi-a permis situatia sa ingrop fosa un pic mai jos..decat era indicat..(daca va fi canalizare pe drum..sigur va fi mult mai jos decat fosa mea..).Peste ea am pus straturi de EPS..apoi pamant..ca sa nu fie prea greu stratul. Pana acu..toate bune.

La treceri..eu am lasat goluri mai mari..la turnare..Inca n-am 'sigilat' acele 'gauri' prin care trec tevile..insa ..fiind in aval..nici infiltratiile n-au cum sa vina..Doar un sobolan..si-a gasit loc..pe acolo..Posted Image si a intrat in demisol Posted Image

Pai terenul are panta, iar la drum, unde pun fosa e mai 'sus'. Se vede in poza din postul precedent, de la stg la dreapta terenul 'coboara'. Probabil canalizarea tot pe la drum va veni (cand va veni).

Pentru curenti (slabi si tari) de care teava sa pun? De aia gri? Cat de groasa? Parca citisem pe un jurnal ca se poate folosi teava de apa PEHD (nu stiu ce grosime) cu conditia sa las curbura mai larga pentru a se introduce mai usor cablul.

#264
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Caut polistiren (XPS 10cm) pentru fundatii si placa cota 0. Conteaza producatorul? Am gasit Zentyss, Fribrostir, Fibran, Briotherm, Austrotherm ...
Sau iau pretul cel mai mic? Cel mai mic am gasit Fibrostir (XPS albastru)

Trebuie sa dau azi comanda.

Edited by wizake, 25 June 2018 - 10:52.


#265
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
La polistiren poti sa pui linistit si eps100 sub placa, mai faci o economie. Sunt niste diferente intre branduri dar nu pot sa spun ca e ceva fabulos. Curentii poti sa ii tragi linistit prin teava de apa de 1'' sau mai mare (DN40 etc) . Eu asa fac.

#266
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Am înțeles că cablul de curent e foarte dur și nu poate fi tras ulterior prin țeavă, așa că ar fi bine de pus de la început. Are cineva experiență cu asta?

#267
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013
da, pune-l de la inceput. ulterior nu ai nici o sansa. doar daca montezi o teava de 110 prin care sa-l bagi ulterior, dar cred ca ar fi cam mare; nu stiu cum ar arata ...

Edited by blackiesasha, 25 June 2018 - 12:48.


#268
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Daca e vorba de cablu din ala cu protectii, insertii, miez, etc teoretic nu mai trebuie protejat. Daca vrei tu sa fii mai sigur il bagi si pe ala intr-o protectie, dar intr-adevar e greu de tras pentru ca e ditamai animalul si e rigid. Daca te referi la trecere prin fundatie lasa acolo ceva o teava de diametru generos 3-4cm sa poata trece prin ea. Asa poti sa il tragi fara probleme, pe o distanta scurta.

#269
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Am inteles. Deci il bag de la inceput. Trebuie doar sa estimez cat mi-ar trebui, ca sa ajung pana la BMPT, corect?
Care nu stiu unde o sa fie, probabil pe stalpul de curent deja existent.

Stiti exact ce tip de cablu am nevoie? Ca sa caut sa cumpar.
Pentru trecerea de curenti slabi, tot asa, sa bag deja cabluri?


Am comandat si polistirenul azi. XPS 10 pt exterior elevatii, si EPS 120 10cm pt placa de la cota 0.
Am renuntat sa mai "captusesc" si interiorul elevatiilor Posted Image Din motive de buget.

Edited by wizake, 25 June 2018 - 14:01.


#270
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Intreaba la cei care ti-au facut bransamentul. De obicei ACYABY sau CYABY fire de 4mm parca, nu mai tin minte exact. La curenti slabi depinde de mai multe lucrui, cel mai bine lasi o sufa sa tragi cu ea ce-o fi (ca pot sa iti vina cu fibra pana la ONT si de acolo sa plece cablu tv/ ethernet) si atunci nu iti trebuie cat fibra, nu si cablu analog. Ar fi bine sa mai tragi de acum 1 sau 2 cabluri de retea spre interfonul de la poarta, eu am lasat doar o teava de canalizare si s-a chinuit electricianul vreo 2 ore sa traga apoi cablul prin ea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate