Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Locuinte cuplate P+1E - Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
2612 replies to this topic

#145
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Ciudat... Eu, cand cautam oferte pentru acoperis am cerut 10 oferte si am primit 14 (cei cu panoul de santier gratis stiu despre ce este vorba :) ). Acum cred ca sunt toti in concediu, mai incearca peste 1-2 saptamani.
Eu am avut un plan armaturi fundatii (plansa R02) care era edificatoare cu privire la fundatii (si mai erau si altele....). Oricum, mi se pare ciudat ca nu ai discutat aceste aspecte cu arhitectul/structuristul. Colaborarea cu ei pre si post proiectare este esentiala.
Spor si mai multe discutii cu cei implicati.

#146
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Posted Image Am autorizatie ! Posted Image

Am discutat cu doi constructori. Pretul e asemanator, dar din pacate unul vrea raspuns azi (si se poate apuca imediat), iar celalalt ne poate spune peste vreo 2 saptamani cand (si daca) se poate apuca.
Asa ca.. daca vrem sa teminam la rosu anul asta, trebuie sa incep cat mai curand. Nu prea am optiuni.

Constructorul vrea sa faca sapatura generala. Nu stiu unde o sa depozitez tot pamantul, sper sa am loc. Cu proiectantul ma intalnesc maine sa stabilesc ultimile detalii din proiect.

Caut si pe cineva pe partea de electrice pt impamantare

#147
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Se pare ca aventura s-a terminat inainte sa inceapa Posted Image

Azi s-au cunoscut dirigintele si contructorul. Si s-a lasat putin cu scantei.
Constructorul construieste in acelasi timp o casa (mai mica, pe un singur nivel) pe lotul alaturat mie. Dirigintele a vrut sa vada si el cum lucreaza echipa, ca nu stia de ei. Asa ca am stabilit o intalnire la fata locului.

De la prima replica a dirigintelui: "Eu nu te-as fi lasat sa faci asa hidroizolatia" (se referea la hidroizolatia dintre placa si zidarie) am observat cum i-a cazut fata constructorului. Nu stiu exact ce folosise, dar era ceva dat cu pensula, gen vopsea neagra. Dirigintele zice ca nu mai suntem in 2014 si ca acum se folosesc hidroizolatii rigide. Nu stiu ce mortar impermeabilizat. M-am uitat pe proiectul meu, si de asta rigida mi-a prevazut si mie proiectantul. Nu stiu cum e proiectul celalalt, desi e facut de acelasi proiectant. O sa ma uit, de curiozitate Posted Image Constructorul zice ca el respecta proiectul.

Alta chestie de care s-a luat, e ca a pus "seismicele" la 3 randuri de caramizi, nu la doua. Sa zicem ca aici nu e asa grav, asa o fi fost in proiect, fiind vorba o casa mica, doar parter. La mine in proiect sunt date la 60cm.

Dar distractia a inceput cand s-a adus vorba de sapatura generala. Dirigintele a zis ca e ok cu sapatura generala, cu conditia ca macar ultimii 20 de cm sa fie facuti santuri. Adica fie cu harletul, fie cu un excavator cu cupa mica. Motivul, a zis el, pentru ca talpa fundatie sa fie cuprinsa in pamantul bun de fundare (daca am inteles bine). Si ca pamantul odata scos si pus la loc si compactat cu masinaria aia, tot nu va fi ca inainte. Aici construcotul a sarit ca ars, si a zis ca el nu sapa cu harletul. Nu si gata. In nici un caz. "Ca ne apuca craciunul" Posted Image Dar devenise chiar vehement,  ca el nu isi bate joc de oameni, sa ii puna la sapat Posted Image El cofreaza toata talpa fundatiei, si gata.

Chiar astazi il intrebasem si pe proiectant depsre asta, si el tot ca dirigintele imi spusese. Si exact la fel mi-a spus si alt constructor cu care vorbisem.

Deci, se pare ca lipseste "chimia" intre cei doi :) Inca nu m-am hotarat ce fac, dar probabil caut alt constructor, chiar daca voi incepe la anul. Momentan preturile la manopera sunt cam mari din ce aud (toti au lucrari, si dau preturi ca sa puna pe fuga, cred)

#148
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Si la mine a fost sapatura generala insa ultimii 30-40cm s-au făcut șanțuri.  Nu vad de ce atata mofturi pe constructor.  Cred ca in 2-3 oameni in cateva ore ii gata. La mine s-a sapat la târnacop pt ca era tare ca naiba. .au înjurat un pic dar le-a trecut pe seara la un pahar de bere.

Ala cred ca nici sârmele la montarea fierului nu le strange prea tare sa nu faca doreii febra musculara la incheieturi.

Edited by manghels, 18 August 2017 - 21:10.


#149
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Nici eu nu inteleg de ce e asa incapatanat. Nu am negociat nimic la pret, cat a cerut i-am zis ca ii dau. L-am intrebat daca vrea mai mult pt manopera daca sapa santul ala. A zis ca nu, ca el nu sapa. Oare cer prea mult eu, ca beneficiar care il platesc sa cer sa faca cum vreau eu? Daca de la atata lucru nu ne intelegem, oare ce se va intampla mai tarziu la legatul fierului, la turnarea stalpilor, etc? Poate sunt eu prea pretentios ca vreau lucrurile ca la carte, sau cum am vazut pe aici pe forum pe la altii.

Cam asta am vazut acu vreo 2 zile la casa de alaturi

Attached Files


Edited by wizake, 18 August 2017 - 21:31.


#150
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ciudata treaba, pe unde citesc si aud se face cum zice dirigintele, nu e loc de proteste din partea constructorului. Si la mine a fost la fel, chiar daca nu i-a convenit sau mi-a zis apoi ca nu avea rost nici macar nu a comentat ceva de fata cu dirigintele. E un semn de intrebare, gandeste-te bine daca vei merge inainte cu acest om.

#151
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Si eu zic la fel. Dacă nici n-ai inceput si ala ii cu gura mare. .atunci pe parcurs isi ia jucariile la prima cearta si rămâi cu buza umflata.

La mine le-am zis de la inceput  ca daca tot EU ii plătesc (asa cum am negociat-cazut de acord) atunci sa faca cum zic EU si dirigintele.  Constructorul e executant. .face ce zice beneficiarul sau reprezentantul lui.

Cel mult poate sa-ti dea 2-3 alternative si tu alegi..

Edited by manghels, 18 August 2017 - 21:40.


#152
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Poate nu inteleg eu rolul dirigintelui. El da sugestii, sau ordine? Cine ma lamureste?

M-am uitat prin studiul geo. Si vad negru pe alb acolo : Attached File  fundare.JPG   41.96K   28 downloads

"incastrare a fundatiilor de minim 0.20m in terenul bun de fundare cu rol de fundare directa"

Mie imi suna exact ce imi zicea si dirigintele. Sau ma insel?

#153
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Cauta alt constructor. Daca are grija sa nu faca febra musculara doreii, lasa-l in pace. 20 de cm sapati la cazma e floare la ureche, dar aici cred ca vrea sa urce pretul sau sa se impuna. Mai tarziu va avea pretentii mult mai mari. Daca tine, tine...

#154
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Din pacate momentul căutării constructorului e cel mai aiurea. . acu cand 'economia'/industria construcțiilor duduie si cam toți is prinși in lucrări pt vreun an cel puțin..si-si permit sa faca pretenții sau sa-si impuna stilul de lucru.

#155
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postwizake, on 15 august 2017 - 14:18, said:

Asta e tot ce am in PTh : (mai lipseste ceva?)

R1 - Plan fundatii
R2, R3, R4, R5 - Detalii fundatii
R6 - Plan dispunere stalpi
R7 - Detalii armare-cofrare stalpi
R8 - Plan structura parter
R9 - Plan cofrare placa cota 3,05
R10 - Plan armare placa cota 3,05
R11, R12, R13 - Detalii cofrare-armare grinzi cota 3,05
R14 - Detalii cofrare-armare centuri cota 3,05
R15 - Detalii cofrare-armare scara acces cota 3,05
R16 - Plan structura etaj
R17 - Plan cofrare placa cota 6,05
R18 - Plan armare placa cota 6,05
R19 - Detalii cofrare-armare grinzi si centuri cota 6,05
R20 - Detalii cofrare-armare centuri cota 6,05
R21 - Plan sarpanta
R22 - Detalii sarpanta


Saptamana viitoare voi primi versiunea finala a PTh-ului. Din lista de mai sus mai lipseste ceva? Acum ar fi momentul sa ii cer, daca ceva lipseste.
Nu vreau sa fie loc de interpretari cand trecem la executie.
Cu sapatura m-am lamurit, nu cred ca e cazul sa cer si plan de sapatura. Ma gandeam ca nu am vazut nicaieri detalii de zidarie. Pot sa cer asa ceva?
Poate aveti voi si alte detalii de la structuristii vostri?

#156
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Sanse tot mai mari sa nu mai incep anul asta Posted Image Stiu ca e un jurnal plictisitor fara poze... :(

In speranta ca nu sunt singur pe aici, si poate mai arunca un ochi vreun inginer (structurist) de pe forum, am o intrebare.

Proiectantul meu zice ca nu poate elimina zidul de la scari (cel cu rosu). In planurile de arhitectura acolo era un gol, pentru a avea ceva lumina si pe scari. Acum el zice ca va fi zid acolo.
Nu am retinut f bine argumentul, dar era ceva de genul: nu sunt destule ziduri pe directia aia (orizontala dupa cum priviti planurile). Sper ca are sens ce zic, si ca nu spun oprostie.

Chiar nu exista o solutie? Nu as vrea sa urc scarile alea in bezna mereu

Attached File  parter.JPG   399.68K   44 downloads  Attached File  etaj.JPG   209.93K   39 downloads

#157
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Sper să nu zic o prostie: zidul respectiv nu se poate face tip zăbrele verticale, pentru a intra ceva mai multă lumină?

#158
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
pai asa vreau eu, dar structuristul spune ca nu se poate, trebuie zid plin.

#159
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
are sens ce zice dar asta nu inseamna ca trebuie sa fie un zid plin...poate sa aiba ceva goluri in el...zii arhitectului sa faca "ceva" cu perete ala...nu am acum la indemana ca ti-as arata un exemplu de perete svaiter Posted Image
LE:
despre asa ceva vorbeam...daca nu il poti indupleca pe domnul structurist atunci cere-i acestuia sa faca peretele din beton cu goluri de genul ala (iti face arhitectul un joc frumos)... e un pret mic de platit pentru a avea un confort sporit...solutii sunt, trebuie doar "sa le vezi" ...

Attached Files

  • Attached File  D65.jpg   179.5K   24 downloads
  • Attached File  D656.jpg   192.09K   23 downloads

Edited by brawnie, 25 August 2017 - 20:17.


#160
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
multumesc brawnie. O sa ii propun, sa vad ce parere are.

#161
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
nu are ce comenta...nu gasesc o fereastra rotunda la rosu la indemna dar uite o poza de la un colege de forum cu partea de sus a ferestrei rotunda...cam asa vor veni si la tine golurile alea tot din beton chiar daca faci peretele din caramida.... pui si ceva fiare pe rotund si nu are ce sa mai zica domnul structurist...daca tot nu si nu atunci zi ca el si fa ca mine :)

#162
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Dar nu se poate rezolva treaba pe parter acolo cu ceva stalpi in locul zidului aluia? E mandatory zid?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate