Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Concediu Bucovina

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#37
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
Legat de tarifele de vizitare la mănăstirile din Bucovina, cetatea Neamț, cetatea Suceava mă poate ajuta careva? Am găsit ceva pe net, dar erau postări de anii trecuți.

Mulțumesc!

Sent from mTalk on Lumia 640 XL

#38
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
voronet, dragomirna si sucevita au intrare, nu mai stiu moldovita. humor, putna, nu.
oricum, taxa e de 5 lei adult, 2 lei copil. doar la voronet am platit si pentru copii, in rest au refuzat sa incaseze.
oricum, taxa e optionala, cei care platesc sunt o minoritate, nu sta nimeni sa taie bilet la toata lumea. la voronet stai la coada la chioscul cu obiecte bisericesti daca vrei sa platesti, majoritatea treceau pe langa coada, la sucevita stiu ca am cautat o calugarita sa dau banii, ca era doar masa cu bilete, fara sa o pazeasca nimeni. mai e o taxa de parcare, daca parchezi in parcari cu plata, in general 2 lei, daca imi aduc aminte.
mai e o taxa de fotografiere, 10 lei, mie mi s-a parut absurda, asa ca am ignorat-o, ca absolut toata lumea.
sucevita, dragomirna, merita vizitate. voronet e cea mai mercantila si aglomerata, copia actuala a templului negustorilor.
ca recomandare, musai sa le vizitezi, ca se depreciaza tot mai mult. deja la toate peretele dinspre soare e alb, picturile au disparut, singura manastire unde am vazut ca se fac ceva eforturi de pastrare si refacere a unor picturi interioare e sucevita.
la cetatea suceava e parca 10 lei intrarea, piperat pentru ce ofera, cateva urme de ziduri, daca vrei sa stai juma de ora, deja esti plictisit de mult. alaturi de cetate e muzeul satului.

#39
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
Mulțumesc

Sent from mTalk on Lumia 640 XL

#40
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
a, la sucevita e si un muzeu  cu obiecte din anii domnitorilor, intr-un zid exterior, undeva in partea stanga a curtii. nu e anuntat, sau nu am vazut eu indicatii spre el, am dat de el din intamplare, io's mai curios, as vrea sa scociorasc si dupa o tufa de trandafiri, sa vad ce e pe acolo. daca vrei sa vizitezi salina cacica, intrarea e 15 lei, dar sa nu dai banii aia. nici nu prea ii merita, comparativ cu alte saline. acolo e ca la cfr, intri cu nashul. dai 15 lei fara sa iei bon, intra tot familionul.

#41
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 slai, on 25 august 2016 - 19:26, said:

voronet, dragomirna si sucevita au intrare, nu mai stiu moldovita. humor, putna, nu.
oricum, taxa e de 5 lei adult, 2 lei copil. doar la voronet am platit si pentru copii, in rest au refuzat sa incaseze.
oricum, taxa e optionala, cei care platesc sunt o minoritate, nu sta nimeni sa taie bilet la toata lumea. la voronet stai la coada la chioscul cu obiecte bisericesti daca vrei sa platesti, majoritatea treceau pe langa coada, la sucevita stiu ca am cautat o calugarita sa dau banii, ca era doar masa cu bilete, fara sa o pazeasca nimeni. mai e o taxa de parcare, daca parchezi in parcari cu plata, in general 2 lei, daca imi aduc aminte......

Confirm cele spuse. Am fost acum 2 saptamani, am aceleasi impresii in linii mari. Sunt de vizitat manastirile, chiar daca incep sa aiba o tenta comerciala. Ne focusam pe partea istorica si inchidem putin ochii la restul.

Edited by nniki, 28 August 2016 - 07:17.


#42
FZRB

FZRB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2010

 slai, on 25 august 2016 - 19:26, said:

la cetatea suceava e parca 10 lei intrarea, piperat pentru ce ofera, cateva urme de ziduri, daca vrei sa stai juma de ora, deja esti plictisit de mult. alaturi de cetate e muzeul satului.

Prietene iarta-ma, dar esti calic rau. Daca 10 lei (2 euro) ti se pare mult pentru una din cele mai mari si frumoase cetati din Romania, care este proaspat si, parerea mea, foarte frumos reabilitata, mai bine stai acasa. Ca sa nu mai spun ca dezinformezi grav, "cateva urme de ziduri" sunt de fapt mai multe randuri de ziduri pe care te poti plimba, o curte centrala frumos refacuta si destul de multe incaperi iarasi reconstruite. Da, nu este Windsor Castle, dar 10 lei mi se pare un pret corect pentru ce ofera. Ar fi bine sa fie gratis, nu?

Edited by FZRB, 28 August 2016 - 22:22.


#43
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
poate sunteti amatori de asa ceva:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UxdFB5E-P6E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://judetulsuceav...ulca-moldovita/

#44
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
Stie careva cum este drumul de la barajul Izvorul Muntelui pana la Poiana Largului (pe langa Lacul Bicaz prin Durau)?

Attached Files



#45
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
S-a mutat Ceahlăul în Bucovina ?   Posted Image

Acum 1 an: de la foarte la extrem de prost, nu merită, nici măcar pentru peisaj; mare lucru nu se vede. Ar merita dacă ar fi cât de cât într-o stare acceptabilă fiindcă e mult mai scurt între Durău și baraj, față de varianta care ocolește lacul.

#46
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 Brainie, on 24 august 2016 - 08:22, said:

Cu cine vorbești aici ? Ce te-a făcut să crezi că eu aș fi moldovean ? Pe de altă parte, consideri că a fi moldovean e mai prejos decât a fi ... (pune ce vrei tu) ? Că cam ăsta e tonul tău.


autodefiniția bănățeanului; știi tu, cine-i fruncea ...

Nu știu dacă găsești în toată Bucovina (de S, adică din Ro) atâtea de-astea precum în centrul capitalei Banatului.

perchezitii-la-mai-multe-palate-tiganesti-din-timisoara-jandarmii-au-fost-nevoiti-sa-recurga-la-111387.jpg

Așa că comentează cât vrei despre Bucovina vs. Moldova, dar fă eforturi și abține-te de la atitudinea arogantă față de ceilalți. Fiindcă statutul (de la naștere sau dobândit ulterior, vremelnic sau nu, de timișorean) nu justifică în niciun fel asta.

Mai învaţă să citeşti şi să înţelegi ce scriu alţii, atitudinea mea este de a respinge curentul bucovinesc, nu e vina mea că tu înţelegi cu totul altceva.

 bikermanro, on 01 septembrie 2016 - 08:06, said:

Stie careva cum este drumul de la barajul Izvorul Muntelui pana la Poiana Largului (pe langa Lacul Bicaz prin Durau)?

Varianta care ocoleşte lacul este mult mai frumoasă, o să ai nişte panorame lac-Ceahlău ce rar vezi în România Posted Image
Să fii atent pe la Rugineşti să opreşti, acolo probabil că e cea mai frumoasă panoramă, este o parcare cu un foişor unde opreşte lumea la poze, din păcate când am fost eu era multă mizerie lăsate de gunoaiele care vizitează Neamţul, sper să nu prinzi la fel

Edited by Velaxa, 01 September 2016 - 14:29.


#47
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
Câteva impresii din vacanță legat de starea drumurilor & altele:
- drumul Târgu Secuiesc - Balvanyos începe foarte bine, asfalt proaspăt, peisaje faine. Pe la jumătate este ca după bombardament, greu mergi cu mai mult de 40-50 km/h
- drumul de la Bicaz pe lângă lac este destul de prost. Peisajul fain.
- Transrarăul este super bun drumul, peisaje de vis, dar drumul nu are decât o bandă și ceva, destul de nasol când sunt multe mașini din sens opus. Noi l-am făcut sâmbătă pe la 17-17:30 și a fost relativ ok, maxim 6-7 mașini pe drum
- Miercurea Ciuc este un oraș foarte curat, frumos câteva obiective turistice interesante (Castelul Miko, centrul vechi, etc)

Revin după ce se termină vacanța.

Sent from mTalk - Lumia 640 XL

#48
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 bikermanro, on 01 septembrie 2016 - 08:06, said:

Stie careva cum este drumul de la barajul Izvorul Muntelui pana la Poiana Largului (pe langa Lacul Bicaz prin Durau)?

Acum 3 ani l-am facut de 2 ori dus întors in 3 zile. E foarte frumos pentru peisaje dar era destul de stricat. 40 - 50 km/h maxim. Acum nu stiu cum mai e.

#49
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007

 bikermanro, on 04 septembrie 2016 - 20:38, said:

- Transrarăul este super bun drumul, peisaje de vis, dar drumul nu are decât o bandă și ceva, destul de nasol când sunt multe mașini din sens opus. Noi l-am făcut sâmbătă pe la 17-17:30 și a fost relativ ok, maxim 6-7 mașini pe drum
Bucata Chiril - Rarău e mai îngustă; spre Pojorâta sunt 2 benzi normale..

 barbosa, on 04 septembrie 2016 - 20:49, said:

Acum 3 ani l-am facut de 2 ori dus întors in 3 zile. E foarte frumos pentru peisaje dar era destul de stricat. 40 - 50 km/h maxim. Acum nu stiu cum mai e.
Cum am zis, acum 1 an foarte prost, plin de gropi, trebuia să alegi să treci prin una mai mare sau 2 mai mici. Sunt porțiuni unde mergi cu 10-20 km/h. Și la peisaje m-a dezamăgit: în general prin pădure, doar câteva locuri de unde se vede lacul, sau muntele, sau amândouă.

#50
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Eu am mers cu 50 km/h pentru ca ma grabeam sa ajung de la Durau la Piatra Neamt la spital. Si era si noapte. Dar daca s-a degradat si mai tare, chiar nu e recomandabil.

#51
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
Legat de tarifele la mănăstirile din zonă:
Neamț - 5 lei/adult
Sihăstria - gratis
Secu - gratis
Agapia - 5 lei/adult
Văratec - gratis
Rezervația de zimbri - 5 lei/adult și 3 lei/copil
Schitul Vovidenia - gratis
Cetatea Neamțului - 5 lei/adult, 3 lei/copil (se ia în funcție de vârsta copilului), 10 lei foto

Revin cu detalii despre alte locuri mâine.

Sent from mTalk - Lumia 640 XL

#52
lulla

lulla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 11.02.2013

 FZRB, on 28 august 2016 - 22:20, said:

Prietene iarta-ma, dar esti calic rau. Daca 10 lei (2 euro) ti se pare mult pentru una din cele mai mari si frumoase cetati din Romania, care este proaspat si, parerea mea, foarte frumos reabilitata, mai bine stai acasa. Ca sa nu mai spun ca dezinformezi grav, "cateva urme de ziduri" sunt de fapt mai multe randuri de ziduri pe care te poti plimba, o curte centrala frumos refacuta si destul de multe incaperi iarasi reconstruite. Da, nu este Windsor Castle, dar 10 lei mi se pare un pret corect pentru ce ofera. Ar fi bine sa fie gratis, nu?
Da, ar fi bine sa fie gratis, la cate taxe platim, zi de zi, luna de luna, an de an, ar trebui sa fie gratis... Tu daca esti filotim din fire ai putea sa platesti taxa tuturor, oricum pentru tine nu e scumpa, nu-i asa? Ce-mi oferi de 2 euro? Spune aici sa stim si noi...

#53
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Ce treaba au taxele cu intrarea la un muzeu ? Pentru aia 2 euro primesti o mostra din istorie, dar sa stii ca nu e obligatoriu sa o vizitezi, ramane mai liber pentru cei cu adevarat interesati


Edited by yonut_a, 09 September 2016 - 21:25.


#54
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007

 bikermanro, on 05 septembrie 2016 - 21:02, said:

Legat de tarifele la mănăstirile din zonă:
Neamț - 5 lei/adult
Sihăstria - gratis
Secu - gratis
Agapia - 5 lei/adult
Văratec - gratis
Rezervația de zimbri - 5 lei/adult și 3 lei/copil
Schitul Vovidenia - gratis
Cetatea Neamțului - 5 lei/adult, 3 lei/copil (se ia în funcție de vârsta copilului), 10 lei foto

Revin cu detalii despre alte locuri mâine.

Sent from mTalk - Lumia 640 XL

Completam:
Cetatea Suceava: 10 lei adult, 10 lei foto
Manastirea Dragomirna: 5 lei de adult, 10 lei foto (am nimerit la pranz si nu era nimeni la bilete)
Manastirea Putna: 10 lei foto (am nimerit impreuna cu un grup in pelerinaj si au renuntat la taxa pentru toata lumea)
Manastirea Sucevita: 5 lei de adult, 10 lei foto
Manastirea Moldovita: 5 lei de adult, 10 lei foto
Manastirea Voronet: 5 lei de adult, 10 lei foto
Manastirea Humor: 5 lei de adult, 10 lei foto
Gradina Zoologica Sibiu: 3 lei adultii si 2 lei copii
Biserica Evanghelica Sibiu: 5 lei de adult doar interiorul, 8 lei si cu vizitarea turnului (aviz amatorilor, scarile sunt destul de horror pentru cei cu probleme cauzate de inaltime)
Turnul Sfatului: 2 lei pentru toata lumea
Muzeul de Stiintele Naturii: 13 lei expozitia interioara, 1 lei expozitia de dinozauri din curte (am platit interiorul si exteriorul a fost moca)
Bisericile Fortificate: 10 lei la fiecare pentru adulti
Biserica Evanghelica Bistrita: 10 de persoana pentru a urca in varful turnului cu liftul

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate