Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Concediu Bucovina

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
traby

traby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 13.06.2008
nici suceava nu e bucovina...e moldova(mai precis impreuna cu neamt nordul moldovei),bucovina nu exista....ca doar stefan si cetatea de scaun se afla si s-a aflat intotdeauna in moldova,va kkti pe voi cu termenul dat de austrieci sa nu va dati moldoveni...moldovenilor de sv.

#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Caut in Bucovina o pensiune, sa fie pe malul apei, moldovita, sucevita, sa se poata face plaja...

#21
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,759
  • Înscris: 18.04.2007
Traby, ca să folosesc limbajul tău, te-ai scremut mult să scoți panseul ?

Pe vremea lui Ștefan o fi fost Moldova, acum e Bucovina, cu oarecari diferențe (vizibile) față de restul Moldovei.

#22
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
În drum spre Putna poti opri si în comuna Marginea, pentru ceramică deosebită (și ieftină).

De asemenea, foarte aproape de Moldovița se poate vizita Muzeul Ouălor Încondeiate "Lucia Condrea".

#23
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 29.10.2007
Despre Marginea știam și este pe listă. De muzeul ouălor încondeiate nu știam. Mulțumesc.

Sent from mTalk on Lumia 640 XL

#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

View PostTepesh, on 26 iulie 2016 - 17:07, said:

În drum spre Putna poti opri si în comuna Marginea, pentru ceramică deosebită (și ieftină).

De asemenea, foarte aproape de Moldovița se poate vizita Muzeul Ouălor Încondeiate "Lucia Condrea".

Merge si muzeul ala, dar la 20 de metri de el gasesti mocănița huțulca. circula un tren la 10, inca unul la 14. calatoria dureaza ~ 3-3.5 ore

#25
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 18.06.2007
în sucevița recomand cazare/relaxare la POPAS Bucovina. Cea mai mare piscină de inox cu un centru spa superb. mâncarea este pe măsură.
De fapt, în bucovina oriunde mănânci este foarte bine și nici nu te simți furat la nota (ca în bucurești).

#26
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostBrainie, on 26 iulie 2016 - 07:50, said:

Traby, ca să folosesc limbajul tău, te-ai scremut mult să scoți panseul ?

Pe vremea lui Ștefan o fi fost Moldova, acum e Bucovina, cu oarecari diferențe (vizibile) față de restul Moldovei.

Unde scria acuma că e Bucovina? Eu ştiam că e judeţul Suceava care o mare parte din el nu a făcut parte din ducatul Bucovinei.
Bucovina sau nu, e clar că e o regiune a Moldovei ca şi turism,cultură, etnografie şi ce mai vreţi, sunt influenţe datorită imperiului dar bucovinenii sunt moldoveni oricât v-aţi screme voi să nu fiţi moldoveni. Toate tradiţiile şi arhitectura bucovineană, de fapt sunt moldoveneşi.

View Postbikermanro, on 24 iulie 2016 - 16:16, said:

Corect, este pe traseul spre Bucovina. Destinația este Gura Humorului care este în Bucovina.

Bucovina sau nu, e clar că judeţele Neamţ şi Suceava trebuie şi fac parte dintr-un traseu turistic, mi se pare stupid să se spună că neamţul nu are treabă cu "Bucovina" când de fapt sunt cam aceleaşi peisaje naturale şi istorice.
Mai poţi trece pe la Bicaz şi după să mergi spre Rarău, peisaje ca şi în partea aia nu găseşti oriunde... nu sunt de ratat.

#27
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 29.10.2007
Stie cineva cum este drumul Targu Secuiesc - Bixad (DJ 113) si Targu Secuiesc - Lacul Sfanta Ana - Baile Tusnad (DJ 113A)?

#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002

View PostVelaxa, on 31 iulie 2016 - 15:52, said:

Bucovina sau nu, e clar că judeţele Neamţ şi Suceava trebuie şi fac parte dintr-un traseu turistic, mi se pare stupid să se spună că neamţul nu are treabă cu "Bucovina" când de fapt sunt cam aceleaşi peisaje naturale şi istorice.
bucovina inseamna partea de moldova care a stat aproape 150 de ani sub administratie austro-ungara. bucovina nu este regat, la fel cum voi timisenii nu sunteti ardeleni, nu sunteti olteni. multiculturalismul zonei a fost un factor civilizator pt voi. nu e o chestie de peisaje.

Edited by Fane, 21 August 2016 - 20:10.


#29
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostFane, on 21 august 2016 - 20:08, said:

bucovina inseamna partea de moldova care a stat aproape 150 de ani sub administratie austro-ungara. bucovina nu este regat, la fel cum voi timisenii nu sunteti ardeleni, nu sunteti olteni. multiculturalismul zonei a fost un factor civilizator pt voi. nu e o chestie de peisaje.

timişenii sunt bănăţeni şi nu au treabă cu ardealul sau oltenia,doar legături istorice.
Peisajul se poate referi la mai multe, nu doar la natură

#30
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View PostBrainie, on 26 iulie 2016 - 07:50, said:

Traby, ca să folosesc limbajul tău, te-ai scremut mult să scoți panseul ?

Pe vremea lui Ștefan o fi fost Moldova, acum e Bucovina, cu oarecari diferențe (vizibile) față de restul Moldovei.

Hi, hi, ia sa-i spui unui bucovinean ca e moldovean sa vezi ce patesti!

#31
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostFreddy12, on 22 august 2016 - 00:25, said:

Hi, hi, ia sa-i spui unui bucovinean ca e moldovean sa vezi ce patesti!

http://forum.softped...enii-moldoveni/

#32
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002
vad ca tu chiar ai o problema. asta nu-i o problema demonstrabila negru pe alb. orice ti-as zice tu ai gasi nuante. n-am chef de polemici cu tine, ramai cu fixatia ta.

#33
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostFane, on 22 august 2016 - 12:39, said:

vad ca tu chiar ai o problema. asta nu-i o problema demonstrabila negru pe alb. orice ti-as zice tu ai gasi nuante. n-am chef de polemici cu tine, ramai cu fixatia ta.

Am o problemă cu propaganda. Propaganda austriacă a fost aşa de mare că bucovinenii cu stea în frunte ca şi tine se cred mai deştepţi şi mai civilizaţi ca alţii. Acuma mergi şi pune o poză cu cetatea de scaun şi arată lumii ce minuni a construit bucovineanul de Ştefan.
Satul de unde am eu neamuri din Bucovina de Nord e alcătuit din vreo 80% moldoveni şi restul români,ucraineni etc. Asta spune multe.

Edited by Velaxa, 22 August 2016 - 15:32.


#34
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002
cum spui tu.

#35
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,759
  • Înscris: 18.04.2007

View PostVelaxa, on 31 iulie 2016 - 15:52, said:

... bucovinenii sunt moldoveni oricât v-ați screme voi să nu fiți moldoveni. [...] moldoveneși.
Cu cine vorbești aici ? Ce te-a făcut să crezi că eu aș fi moldovean ? Pe de altă parte, consideri că a fi moldovean e mai prejos decât a fi ... (pune ce vrei tu) ? Că cam ăsta e tonul tău.

View PostVelaxa, on 22 august 2016 - 15:31, said:

... cu stea în frunte ca și tine se cred mai deștepți și mai civilizați ca alții ...
autodefiniția bănățeanului; știi tu, cine-i fruncea ...

Nu știu dacă găsești în toată Bucovina (de S, adică din Ro) atâtea de-astea precum în centrul capitalei Banatului.

Attached File  perchezitii-la-mai-multe-palate-tiganesti-din-timisoara-jandarmii-au-fost-nevoiti-sa-recurga-la-111387.jpg   38.78K   45 downloads

Așa că comentează cât vrei despre Bucovina vs. Moldova, dar fă eforturi și abține-te de la atitudinea arogantă față de ceilalți. Fiindcă statutul (de la naștere sau dobândit ulterior, vremelnic sau nu, de timișorean) nu justifică în niciun fel asta.

#36
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Ramaneti la subiect, va rog !
Multumesc !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate