Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Teren L3A, cum/ce se poate construi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
stancumihai88

stancumihai88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.02.2010
Buna ziua,

Caut de ceva timp sa cumpar un teren, si am gasit ( sper ) ceva care sa se incadreze in bugetul meu, in zona Militari, aproximativ 200mp cu 16m deschidere la strada.
Problema este ca acum, proprietarul are doar intabularea facuta si asteapta eliberarea certificatului de urbanism (1-2 saptamani se asteapta eliberarea acestuia)

Intrebarea ar fi, cu informatiile de care dispun acum, imi poate spune cineva daca pot sa costruiesc ceva pe acest teren ?
Constructia dorita ar fi P+M cu o amprenta mica undeva la 90mp amprenta la sol.

Am reusit sa identific terenul in harta cu Planlul urbanistic zona sector 6 ca fiind un teren incadrat la L3A.

Multumesc in avans pentru informatii!

#2
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
conform PUG Bucuresti:
" L3a  - subzona locuinţelor colective medii cu P+3 – P+4  niveluri formând ansambluri preponderent rezidenţiale situate în afara zonei protejate;"

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
in sectorul 6 se aplica prevederile PUZ Coordonator Sector 6, aprobat in februarie 2016 de CGMB.

parcela este construibila pentru ca este mai mare de 150mp si are front stradal marisor. POT maxim 40% deci amprenta la sol maxim 80mp.

vei avea retragere minima de 5-6m de la strada si 5 metri fata de spatele parcelei.

daca vrei sa construieste altceva fata de ce e mai sus iti cere sa faci PUD, unde dureaza si cam tre sa dai "bacsis"

#4
stancumihai88

stancumihai88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.02.2010

View PostMembruAnonim, on 21 iulie 2016 - 13:11, said:

in sectorul 6 se aplica prevederile PUZ Coordonator Sector 6, aprobat in februarie 2016 de CGMB.

parcela este construibila pentru ca este mai mare de 150mp si are front stradal marisor. POT maxim 40% deci amprenta la sol maxim 80mp.

vei avea retragere minima de 5-6m de la strada si 5 metri fata de spatele parcelei.

daca vrei sa construieste altceva fata de ce e mai sus iti cere sa faci PUD, unde dureaza si cam tre sa dai "bacsis"

Deja daca se vorbeste de 5-6 metrii restrictii de la strada/trotuar plus alti 5m fata de spatele parcelei spatiul se restrange considerabil,  fiind 16,5x12 devine aprox 11x6.
Ma asteptam la 1,5m fata de fiecare latura, multumesc de informatii, in acest caz astept certificatul de urbanism care daca confirma cele de mai sus.. asta e Posted Image

Edited by stancumihai88, 21 July 2016 - 17:01.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
nu te descuraja. nu stiu ce forma are parcela si ce a cerut prin certificatul de urbanism. informare? daca a cerut informare poate fi inselator.

asteapta emiterea certificatului de urbanism. poate ai noroc si nu trebuie PUD.

Edited by MembruAnonim, 21 July 2016 - 19:18.


#6
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

View Poststancumihai88, on 21 iulie 2016 - 12:12, said:

Buna ziua,

Caut de ceva timp sa cumpar un teren, si am gasit ( sper ) ceva care sa se incadreze in bugetul meu, in zona Militari, aproximativ 200mp cu 16m deschidere la strada.
Problema este ca acum, proprietarul are doar intabularea facuta si asteapta eliberarea certificatului de urbanism (1-2 saptamani se asteapta eliberarea acestuia)

Intrebarea ar fi, cu informatiile de care dispun acum, imi poate spune cineva daca pot sa costruiesc ceva pe acest teren ?
Constructia dorita ar fi P+M cu o amprenta mica undeva la 90mp amprenta la sol.

Am reusit sa identific terenul in harta cu Planlul urbanistic zona sector 6 ca fiind un teren incadrat la L3A.

Multumesc in avans pentru informatii!

Retragerea spate este sigur de 5 m, excepțiile fiind doar dacă pe spate este un calcan existent si se va veni tot la calcan, dar cu PUD.

Retragerea fata in general de 5 m, dar ea este dictata si de alinierea catre strada a vecinilor stânga-dreapta, dar si dacă ei au construcții pe limita de proprietate (denumirea este de calcan). Dacă au calcan, unul sau altul, dacă cel cu calcan e la strada, vei veni la strada; Dacă e la 3 m vii la 3 m. Iar aceste lucruri nu se reglementează neaparat prin PUD. Dacă nu e nici un calcan, retragerea minima e condiționata de retragerile vecinilor, de obicei cea mai mare dintre cei 2. Fata de laterale ai minim 3 m dacă faci pana la P+2E, si minim jumătate din înălțime dacă ai mai mult.

Pe scurt, cu un arhitect priceput o poti scoate fara PUD in marea majoritate a cazurilor.

Problema in L3a este însă alta: majoritatea terenurilor din astfel de zone sunt retrocedate vechilor proprietari printre blocurile comuniste iar sector 6 are clar scris in PUZ ca se retragerile se reglementează doar cu PUD, care poate dura între 3 si 6 luni+ 2 luni autorizarea.

Sfatul meu e sa nu te încrezi in certificat, acolo nu cred ca va scrie nimic de genul asta. Recomand sa vadă cineva actele sa se vadă istoricul de unde provine terenul. Asta dictează multe legate de PUD.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate